Na úřadě

Drabble: 

„Nechcete si to rozmyslet? Opravdu to není nutné. Dcerka je taková mladá, hezká …“
„Sexistické prase! Jmenuji se Martyria a svému jménu chci dostát.“
„Když myslíte. Vyplňte dotazník. Upozorňuji, že zvířata se zamlouvají nejméně měsíc dopředu, víte, všichni se hlásí, jsme plně vytíženi. Pokud si však objednáte balíček – třeba „pálení – odřezávání údů – zavěšení na strom“ a nakonec klasické stětí - to nezapomeňte, jinak bývá celý proces často neúčinný - můžeme vám nějaké to zvíře na chvilku zajistit. Koukám, popříští středu jsou tuleni volní. Dobře, píšu si vás. Kdyby někdo dříve odvolal, dám vědět. Ale to se bohužel moc nestává. A nezapomeňte informovaný souhlas!“

Závěrečná poznámka: 

Čtu teď různá koptská martyrologia, která vznikala a byla populární četbou asi tak v 6. století (kdy už nic nehrozilo, ale naopak se to hodilo k propagaci svatostánku toho kterého zázračného světce, takže popis je často barvitý, hlavní hrdinové poněkud černobílí a příběhy si jsou podobné jako vejce vejci, protože mnohé motivy – např. právě předlouhé popisy různých mučení a zázračných obnovování těl mučedníků, dokud je konečně nesetnou - se opakují). Velmi často se hlavní hrdinové jdou přihlásit sami a po umučení touží. Toto je parafráze na Mučednictví sv. apy Timothea a jeho dcery Martyrie, které se zachovalo na několika listech pergamenu a bylo součástí knihovny Bílého kláštera v Sohágu.
Tuleni – viz skutky Pavla a Thekly, odstavec 34. https://www.getsemany.cz/node/116

Do Brianova světa to řadím, i když se to odehrává samozřejmě o mnoho let později ...

Komentáře

Obrázek uživatele Aries

A ten příběh s tuleni je vysloveně napínavej. To je tvůj překlad?

Děkuji! Tuleni mne v tom příběhu taky vždycky fascinovali. Ale oni prý v té době v mediteránu žili.
Překlad není můj (takový rozsah nemám, dělám jen koptštinu :)
Tento jsem náhodou našla na netu, jiný (od Lucie Kopecké) vyšel v knize Novozákonní apokryfy II.

Obrázek uživatele Arenga

neodolala jsem a nakoukla i do příběhu s tuleni :-)

Ano, je to opravdu prapodivný příběh :)
Díky!

Obrázek uživatele kytka

Tvoje podání mě vyloženě pobavilo. :-)
Taky jsem pročetla odkaz a oni tam ti tuleni fakt jsou. Neuvěřitelné.

Děkuji:) Akorát chudáci špatně dopadli, takže se další mučedníci museli asi spokojit jen zase s šelmami :(

Obrázek uživatele Faob

Parádní, četl jsem Příběhy raně křesťanských mučedníků I a část dvojky, takže tak trochu tuším, o čem je řeč! Psal jsem o tom taky trochu loni v Legendách o svatých, třeba na další mučedníky letos ještě dojde... Pojalas velmi rozšafně, tedy!

Děkuji! Abych řekla pravdu, tak mne ty starší popisy mučednictví vždycky dost děsily, stejně jako to nadšení pro ně, Tertulliánovo, Órigenovo i jiných. Ale v pozdějších dobách, když už nebezpečí nehrozilo a stal se z toho literární topos masové produkce, tak už je to docela zábavné. Mučedníci jsou často smyšlení, zcela dokonalí, dalo by se říct, že samé Mary Sue a Gary Stuové, hlásí se sami ... tak proč by si to Římani nezjednodušili formulářem :)
(a Martyria se opravdu na úředníka obořila podobně, i když jsem to převedla do současných slov :)

Obrázek uživatele Keneu

Wow, to je teda něco! A tuleni mě dostali.

Děkuji!

To je dobře ironické. Jo, takové ty případy, kdy nebožáka pižlají na kousíčky, spalují a podobně a on se z toho vždycky vyhrabe, až se naštvou a prostě mu useknou hlavu.

Děkuji! (divím se, že se úřady nepoučili a v rámci šetření nákladů nestínali rovnou ... ale to by pak nebylo o čem psát ...)

-A A +A