První a jedinečná

Obrázek uživatele mila_jj
Drabble: 

Moji drazí rodičové,
místo na medicínu jsem se v Curychu zapsala na polytechniku. Jsem pátá žena, která zde studuje, v ročníku jsem sama. Kolegové si mne váží, ani nekomentují, že jsem kulhavá a nehezká. On si to nemyslí.
Maminko a tatínku, já se zamilovala. O zimních prázdninách přijedeme spolu, abyste ho poznali. Povím vám pak něco, co nechci psát. Ale co, stejně se vezmeme, dostuduji a stanu se doktorkou, přestanu být knihomol a budu mu pořádnou ženou, naučím se vařit a budu se o něj starat a pomáhat mu se vším, aby on mohl pokračovat ve výzkumech.
Líbá vás
Mileva.

Závěrečná poznámka: 

Myslím, že je jasné, že dopis píše Mileva Marić. Narodila se v roce 1875 ve vesnici Titel blízko Nového Sadu, studovat odešla do Curychu, tam se seznámila s Albertem Einsteinem. Fiktivní dopis spadá přibližně do roku 1902, kdy se jim narodila dcera Liserl. Její osud je neznámý, dodnes není jasné, zda zemřela nebo byla adoptována. Albert a Mileva se začátkem roku 1903 vzali, pořídili si dva syny (1904 Hans Albert, 1910 Eduard) a Mileva zůstala v domácnosti. V roce 1912 Albert opět potkal svou sestřenici Elsu a vzájemná sympatie přerostla příbuzenské vztahy. V roce 1919 bylo manželství Alberta a Milevy rozloučeno a Albert se oženil s Elsou. Mileva se neprovdala, starala se o děti sama v Novém Sadu, zvláště o syna Eduarda, u kterého propukla schizofrenie. Zemřela v roce 1948.

Komentáře

Obrázek uživatele ioannina

Poslouchej, udělej si z toho cyklus přednášek otevřenej pro celou univerzitu, myslím, že by to mohlo přitáhnout zajímavou verbež... ech, studenty...
Ale fakt!

Obrázek uživatele mila_jj

Fakt myslíš, že by to byl ochoten někdo poslouchat? FX1111 - Drby a historické pomluvy o fyzice a fyzicích? :-D

Obrázek uživatele ioannina

Jo, fakt!

Moc hezký a poučný!

Obrázek uživatele Aplír

Pěkné drabble. Zas vím o něco víc.

Obrázek uživatele mila_jj

Díky. Chvála vždycky potěší, i když není moc zasloužená.

Tohle je zajímavý příběh. Jednou jsem narazila na nějaký článek, kde se mluvilo o tom, že byla možná srovnatelně inteligentní a že některé objevy možná ve skutečnosti pocházely od ní. Ale byly to jen teorie.

Obrázek uživatele mila_jj

Ano, inteligentní rozhodně byla. Ale jestli některé objevy pocházejí od ní ... těžko říci. Určitě dělala pro Einsteina rutinní výpočty.

Obrázek uživatele neviathiel

Ech... a jak to pak dopadlo

-A A +A