6. Mezihra

Obrázek uživatele Wee-wees
Úvodní poznámka: 

Poslední kapitola byla poněkud přebujelá, tak dnes krátce.

Kapitola: 

Cesta zpět trvala mnohem déle. Najít v bludišti stejně vypadajících uliček a stejně vypadajících domků ten správný byl větší úkol, než by Iris čekala. Než se jí to podařilo, sotva pletla nohama a oči se jí zavíraly. Netoužila po ničem víc, než se zachumlat do své smradlavé medvědí kožešiny a aspoň na pár hodin ztratit ponětí o světě.
Potichoučku otevřela dveře, vešla a neméně opatrně je za sebou zaklapla. Vzápětí jí pevná zem ujela pod nohama a o okamžik později s překvapením zjistila, že přiražená zády ke zdi a zvednutá třicet čísel do vzduchu hledí do tváře stále trochu opilého, ale velmi bdělého a velmi nabroušeného kupce.
„Udělala sis malý výlet, maličká?“ vydechl jí tiše do tváře a dívku ovanul pach zvětralého alkoholu.
„Pusť mě,“ řekla chladně.
„Chci vědět, kde's byla,“ zatřásl s ní.
„Pusť mě,“ zopakovala. Otis ji pustil, jako by ho neviditelná síla odtlačila zpět.
Do jeho rozčileného výrazu začala prosakovat spodní vrstva strachu.
„Možná si myslíš...“ začal, ale pak se zarazil; zavrtěl hlavou. „Ne, sakra, nevím, co si myslíš. Nevím, co chceš, a nevím, kdo seš, ale...“ polkl a prohrábl si rukama vlasy... „ale mám takový nápad. Takový... šílený nápad,“ hleděl na ni a hledal v její tváři odpovědi.
„Nemysli si, že jsem zapomněl na toho podělanýho vlka,“ vyhrkl pak najednou. Iris překvapeně zamrkala. Ona na něho už skoro zapomněla. „Ten vlk se ti poklonil. Vím o vlcích velký kulový, ale tohle určitě normálně nedělaj. A taky... když o tom tak přemýšlím, tak bylo dost zvláštní, že se ten padající výtah najednou sám zarazil, nezdá se ti? Navíc...“ zarazil se na okamžik. Olízl si jazykem suché rty a pokračoval ještě tišeji.
„Dragoš druhý je bez pochyb synem krále. Pokud jeho starší sestra nežije, je legitimním dědicem a právoplatným panovníkem. Ty pitomé královské stromy nemají důvod trucovat. Ovšem jestli... co kdyby...“ sbíral odvahu vyslovit nahlas to, k čemu došel v duchu. „... co kdyby princezna nebyla mrtvá...?“

Otazník zůstal viset v místnosti. Iris si prokousla dolní ret. Tohle nebyl dobrý začátek. Podcenila Otisovu všímavost a inteligenci. Dělala chyby. Celá tahle výprava mohla být jedním velkým omylem. Stejně jako voda z tajícího sněhu, kterou proud tlačí vymletým korytem, cítila dívka, že její vláda nad svým vlastním osudem se jí dere z rukou. Slova, která se jí zrodila v srdci a tlačila se ven, nedokázala zastavit. I to mohla být chyba.
„Chci, abys mě vzal do Gaumél.“

Dlouho na ni nevěřícně hleděl. Pak mu výraz tváře po okrajích rozpraskal a ústa se mu roztáhla do širokého úsměvu. Otis se rozchechtal nahlas tak, že se Kim ze spánku zavrtěl a jeho matka poplašeně otevřela oči.
„To nic, nic...“ mávl na ni kupec a otřel si z očí slzy smíchu. Pak se otočil k Iris.
„Ani náhodou, kočko.“
Usedl zpátky na lavici a založil ruce.
„Gaumély jsou díra na severu. Nevede tam pořádná cesta pro kupecký vůz – když o tom tak přemýšlím, nevede tam pořádná cesta tečka. Je to pořád nahoru, proti proudu Bystré, a cestou brodíš asi tisíc jejích posranejch přítoků. Půlka z nich bude teď na jaře rozvodněná. Je to šílenej nápad.“
Iris pokrčila rameny.
„Nevadí. Najdu si někoho, kdo mě tam vezme.“
„To bych chtěl vidět,“ zavrčel Otis. „Jedině tak nějakýho lumpa, kterej tě první noc podřízne jak slepici. Ale dělej si, co chceš. Nemysli si, že se nechám dojmout.“
Položil se na lavici, zachumlal se do kožešiny a obrátil se k dívce demonstrativně zády.

Iris se usmála. Cesta k medvědí kožešině byla konečně volná. A byla si jistá, že cesta do Gaumél taky.

Komentáře

Obrázek uživatele Killman

Líbí se mi popis cesty do Gaugamély :)

Obrázek uživatele Wee-wees

Gaumély. :) Ale odhalil jsi mě, kde mám inspiraci. :)

Obrázek uživatele Aveva

Otis se ti tam vážně pěkně nabořil, na to že to měla být epizodní postava ;o)
V Gaumélách bude jistě pěkně dějotvorně ;o)

Obrázek uživatele Wee-wees

Ale už se ho snad brzo zbavím, mizery. Však počkej, jak to s ním dopadne. *Ďábelský smajlík*

Obrázek uživatele Julie

Je-li Iris Old Shatterhand, znamena to, ze Otis je Sam Hawkens?
Strom v minul kapitole se mi moc libil. A modre mesto! Jsem zvedava, jak se na Gaumely probrodi.

Obrázek uživatele Wee-wees

Já jsem taky zvědavá. :)
A na tu první otázku teda nevím odpověď. Sam byl takový roztomilý popleta, to moc nesedí. Možná Old Firehand, nebo Old Death. :)

Obrázek uživatele Aries

Já bych se přimlouvala za Otisovo ponechání, mně se líbí, princezna dobrý, dobrý, ale Otis je vážně fajn

Obrázek uživatele neviathiel

S Otisem by se cestovalo fajn :)

-A A +A