VII. (minulost - 1920)

Obrázek uživatele Arenga
Úvodní poznámka: 

Zůstáváme v minulosti.
V předchozím díle se Doramo sešla s dr. Oswaldem Steinem na Petříně, kde zjistila, že on o ní ví, čí je dcera, neboť jeho otec, nakladatel Josef Stein, požádal jejího otce, aby jej zastupoval v jednom právním sporu.

Kapitola: 

Doramo to nedalo, aby si hned v pondělí ráno nenašla v kanceláři příslušný spis, týkající se občanského sporu pana Josefa Steina s jistým Hubertem Jägrem, obchodním příručím, bytem v Nuslích. Nebyl to pro ni problém, v organizaci kanceláře a všech písemnostech se orientovala dokonale.
V otcově advokátní kanceláři začala pomáhat počátkem roku 1915. Před válkou zaměstnával tatínek kromě sekretáře dva koncipienty, Filipa Čtvrtku a Pavla Dietricha. Oba byli mobilizováni hned v červenci 1914, starý sekretář Havelka na všechno sám nestačil a tatínek musel často sedět nad spisy dlouho do noci, někdy i v neděli. Nabídku druhorozené dcery, že mu bude pomáhat, přijal více než ochotně. Doramo ovládala slovem i písmem několik jazyků, a jelikož již předtím do otcovy kanceláře nezřídka docházela a živě se o všechno zajímala, brzy se zapracovala natolik, že si Norbert Krása troufl svěřovat jí některé jednodušší případy. K soudu chodil samozřejmě sám, ovšem podklady mu chystala ona.
Po válce se mnoho věcí do starých kolejí nevrátilo, což platilo i pro advokátní kancelář dr. Krásy. Oba koncipienti válku naštěstí přežili, do původního zaměstnání ovšem ani jeden z nich znovu nenastoupil. Filip Čtvrtka získal jakožto francouzský legionář místo na Ministerstvu zahraničí, Pavel Dietrich byl v sedmnáctém roce těžce raněn, po vleklém léčení se již na frontu nevrátil a byl přidělen jako auskultant k Vrchnímu zemskému soudu. Doramo tedy zůstala a když odešel sekretář Havelka na odpočinek a tatínek přijal dva nové koncipienty, stala se oficiálně otcovou sekretářkou.
„Copak to tu studuješ, Dori?“ vyrušil ji z prozkoumávání spisu otcův hlas.
Zvedla hlavu, nicméně to už jí tatínek nahlížel přes rameno.
„Není to ta žaloba pro pomluvu, které čelí Josef Stein?“ tázal se.
Nemohla než přitakat.
„Troufám si tvrdit, že to půjde hladce. Viděl jsem texty, co ten Jäger poslal do Steinova nakladatelství. Je to skutečně nepodařený pisálek bez talentu a akorát by se zostudil, pokud by se něco takového předčítalo u soudu. Otázka ovšem je, zda si to ten člověk sám uvědomuje.“ Náhle svraštil obočí. „Stání je až za dva týdny. Či jsem se spletl?“
„Máte pravdu, tatínku, za dva týdny.“ Raději zaklapla desky.
„Proč tě tenhle případ vlastně zajímá?“ zarazil se náhle Norbert Krása.
Rodičům nikdy nelhala a tvrdit, že se o spis zajímá „jen tak“ nebo že jí na něj „náhodou padlo oko“, by bez všech pochybností lež byla.
„Náhodou jsem se setkala s jeho synem,“ přiznala. „Zmínil se, že vás jeho pan otec zná a proč. Tak mne ten případ zaujal.“ Doufala, že tatínkovi bude takové vysvětlení stačit.
Samozřejmě doufala marně. Vycítila, jak zbystřil. „Ty znáš jeho syna? To musí být ten prostřední, ten lékař.“
„Ano, tatínku.“ Doktor Stein měl bratra? Spíš dokonce bratry, byl-li prostřední. Zmínil se jen o sestře, o bratrech dosud ne.

Komentáře

Obrázek uživatele Regi

Nedá mi to. Připadá mi, jako kdyby byl pan Jäger nějakým předkem jistého Ignáce Jahelného. :-) Ale tady asi nepůjde o veselohru... Stein a jeho předpokládaný židovský původ, a nějak tuším, že Jäger bude mít předky německé a bude hrát roli v té pozdější dějové linii.

Obrázek uživatele Arenga

myslím, že židovský původ už jsem i potvrdila
a co se týče Jägra, tak tuším, že taky nějakou roli ještě hrát bude - ale tak daleko dopředu ještě nemyslím
v příštích týdench budeme pořád v roce 1920 (vidím to tak minimálně do konce března)

Obrázek uživatele Aries

to se teda zamotalo. Jsem zvědavá, co bude dál

Obrázek uživatele Arenga

dál se to ještě víc zamotá :-D

Obrázek uživatele Tora

Jsem taky zvědavá. Zamotané je to dobře, ale kupodivu se zatím orientuji :)

Obrázek uživatele Arenga

tak to jsem ráda
ono se to ale ještě zamotá trochu víc
ostatně, máme před sebou ještě 43 částí, že...

Obrázek uživatele KattyV

Zamotanost již byla okomentována dostatečně, takže se spíše zmíním, jaká je to Doramo schopná mladá žena, která se i v dobách, kdy nemohla dosáhnout vzdělání, kterého by si nejvíce dosáhnout přála, dokáže uplatnit.

Obrázek uživatele Arenga

To rozhodně

Obrázek uživatele kytka

S těmi bratry to nebude jen tak, to jsem vážně zvědavá, co se z toho vyklube.

Obrázek uživatele Arenga

to si piš, že to nebude jen tak :-)

Obrázek uživatele mila_jj

Doramo je velice zásadová dáma, rodičům by nelhala... to se mi moc líbí. A jsem zvědavá, jak to půjde dál.

Obrázek uživatele Arenga

nelhala
jednak je zásadová, jednak by to její mamička stejně hned poznala ;-)

Obrázek uživatele mila_jj

A jó, na superschopnosti všech ženských v rodině jsem fakt zapomněla. ;-)

Obrázek uživatele Arenga

Ono se to tam ještě nějak ani neprojevilo. Ten příběh je zatím dost civilní.

Obrázek uživatele kytka

No, mamička by to poznala, ale tatiček třeba ne :-)

Obrázek uživatele Arenga

tatínek asi ne :-) takže u tatínka je to spíš o pevnosti charakteru - navíc mi tak nějak vyšlo, že právě druhorozená Doramo je nejvíc "tatínkova holčička"

-A A +A