XIX. (minulost - 1921)

Obrázek uživatele Arenga
Úvodní poznámka: 

Nějak mi přijde, že ten týden tentokrát strašně rychle utekl...

Doramo a Oswald Stein jsou stále na výletě, stále sedí na lavičce na rozcestí. V minulé části jsme skončili u toho, že se Doramo nepodařilo Oswalda ovlivnit, aby jí řekl, co se mu stalo za války - v souvislosti s tímto selháním si Doramo vzpomněla na tvrzení své mamičky, že pokud bude mezi ní a nějakým mužem pouto od srdce k srdci, ovlivnit ho se jí nepodaří.

Kapitola: 

Oswald chvíli mlčel, rty pevně stisknuté, pohled upřený do země. „Před chvíli jsi řekla, že o válce mluvím nerad. Není to úplně pravda. Nechci o válce mluvit vůbec. A nepřeji si, aby ses mne na to ještě někdy vyptávala.“
Kdyby jej Doramo nedržela za ruku a necítila, že se uvnitř celý chvěje, nejspíš by ji urazil jen samotný tón jeho hlasu. Jemně stiskla jeho ruku. „Nechci ti ublížit, Oswalde,“ řekla měkce. „Věř mi, že nechci.“ Druhou rukou se jemně dotkla jeho tváře a přiměla jej, aby se na ni znovu podíval. V jeho očích byla bolest.
„Nechci otvírat žádné rány,“ zašeptal, „chci… chci prostě zapomenout!“
Doramo znovu vstoupila do jeho mysli a vzpomínek, ještě opatrněji, než prve. Byl křehký, mnohem křehčí, než vypadal navenek, než ho odhadla na první pohled. A jeho rána byla hlubší, než se zdálo. A pak to uviděla. To, co bylo celá léta Oswaldovou noční můrou, co jej pronásledovalo v těžkých snech a ještě těžších bezesných nocích. To, s čím se nikdy nikomu nesvěřil. V jeho vzpomínkách viděla operační stůl. Polní nemocnice byla bezpochyby hodně blízko frontové linie, zvenku byla slyšet střelba a výbuchy granátů – či co to bylo. Kdosi volal, že mají málo času, že se musejí evakuovat dřív, než bude pozdě. Jenže na operačním stole před Oswaldem ležel muž, těžce krvácející z rány na stehně, a Oswald věděl, že jej prostě musí zachránit! I kdyby jej pak měli Taliáni zastřelit nebo vzít do zajetí.
Jenže ho nezachránil, ačkoli zvuky střelby a výbuchů po nějaké době ustaly. Nezachránil ho, ani když už na něj nikdo netlačil, že musí spěchat, že musí odejít. Nezachránil ho, protože to nedokázal. Protože selhal – anebo možná neselhal, ale celé dlouhé roky se z toho sám obviňoval. Muž, který mu na operačním stole vykrvácel pod rukama, byl jeho starší bratr, desátník Gerhard Stein.
Řekni mi to, Oswalde, vyzvala jej v mysli a snažila se do svého příkazu vetknout veškerou pevnost, jíž byla v tu chvíli schopná, prosím, řekni mi to! Vyslov to nahlas!
Ale Oswald Stein mlčel. Díval se na ni, neodvrátil se jako předtím, ale mlčel. A pak se sklonil k jejím rtům.
„Nechci mluvit o válce,“ šeptl mezi dvěma polibky. „Už nikdy nechci mluvit o válce!“

Komentáře

Obrázek uživatele Aries

Nějak jsem tušila od toho operačního stolu :-(
Smutný. Proč trvala na tom, aby o tom mluvil, když právě řekl, že nechce?

Obrázek uživatele KattyV

Já to vnímám tak, že mu chtěla pomoct.
Zasouvat problémy do podvědomí je neřeší. Na druhou stranu, tohle může udělat psycholog. Nevím, zda to mezi partnery nevytváří nerovnovážný vztah.
Taky přemýšlím, jak je to s tím vztahem od srdce k srdci. To, že jí nic neřekl, přestože naléhala, znamená že ho mají? Nebo to, že mu do mysli přece jen pronikla, znamená, že ho nemají?

Obrázek uživatele Aries

Ono se říká, že je lepší nedusit věci v sobě, ale rozhodně na to ten dotyčný musí být připravený

Obrázek uživatele KattyV

Hlavně si myslím, že by se do něčeho měl pustit člověk, který v tom není citově zainteresovaný. Protože tady je zaděláno na průšvih.

Obrázek uživatele Arenga

Vnímáš to správně, chtěla mu pomoct, otázka je, jestli na to šla správným způsobem.

Obrázek uživatele Tora

Hm. Nejsem si jistá, jestli bych chtěla vědět něco, o čem ten druhý stoprocentně ví, že mi to neřekl. Pak jednou uteče slůvko a na problém je zaděláno... Stejně tak bych nerada, kdyby tohle někdo udělal mně. Kdybych to pak zjistila, tak by to asi nedopadlo dobře. Pustila se na tenký led, holka zvědavá.

Obrázek uživatele Aries

Jestli je to ten důvod, proč spolu po dvaceti letech už nejsou, tak ho chápu. Ale ještě je fůra času do konce, tak uvidíme, co se ještě semele

Obrázek uživatele Regi

V předchozích komentářích se probírá přesně to, co se honí hlavou i mně. Že Doramo nejspíš udělala velkou chybu.

Obrázek uživatele mila_jj

Tak nějak o tom přemýšlím i já. Kdyby jí to chtěl říct, tak jí to řekne. Jestli jí to bude jednou chtít říct, tak jí to řekne. Jenom by jí stačilo naznačit, že až to bude chtít říct, bude mu naslouchat. Nezatlačila na pilu moc?

Obrázek uživatele Arenga

Díky moc všem za podnětné a přínosné komentáře. Opravdu mne těší, že to řešíte, protože samozřejmě to, jestli se Doramo zachovala správně nebo jestli to vzala za špatný konec a zatlačila moc na pilu, případně se jí to trochu vymklo z rukou - to je samozřejmě otázka ;-)

-A A +A