XXI. (minulost - 1921)

Obrázek uživatele Arenga
Úvodní poznámka: 

V minulé části Cosette jemně a diplomaticky své sestře vysvětlila, že její jednání na výletě, kdy četla vzpomínky Oswalda Steina a snažila se ho (marně) ovlivnit, nebylo úplně nejvhodnější. Co Cosette Doramo doporučila, se dozvíme v dnešní kapitole.

Kapitola: 

Noční rozhovor se sestrou se nakonec protáhl skoro do druhé hodiny ranní a Doramo pomohl jen částečně.
Měla bys mu to povědět, doporučila jí Cosette vážně. Samozřejmě ne to, že jsi mu vstupovala bez jeho svolení do mysli a procházela jeho vzpomínkami, to by se raději dozvědět neměl, možná by ti to ani nikdy neodpustil. Ale měla bys ho alespoň přibližně obeznámit s tím, jaká mají ženy z naší rodiny zvláštní obdarování. Měla bys mu říct, co umíš, co dokážeš vidět nebo vycítit. Jestliže je mezi vámi skutečně pouto od srdce k srdci, měl by tohle všechno vědět. V každém případě, zarazila sestřinu jen napůl vyřčenou námitku, co když mezi nimi žádné takové niterné pouto není, je váš vztah již natolik vážný, že by to vědět měl. Řekni mu to, Dorničko.
Doramo sice tak nějak vnitřně věděla, že má Cosette pravdu, jenže tohle byla přesně ta slova, která slyšet nechtěla. Nechtěla Oswaldovi o svých ani o rodinných obdarováních říkat, zatím určitě ne, možná jednou… Jednou, až nazraje čas, až na to bude připravený, až na to ona sama bude připravená, ale v dohledné době určitě ne!

Několik týdnů to před sebou tlačila a průběžně ten rozhovor odkládala. Ostatně, ono k takovému vážnému hovoru by se veskrze hodilo naprosté soukromí, ovšem další výlet do přírody nepřipadal vzhledem k horšícímu se počasí a zkracujícím se dnům v úvahu. Ačkoli se tedy s Oswaldem vídala pravidelně, neboť čas, který spolu trávili rozhodně nebyl zanedbatelný, pokaždé si našla nějaký důvod či záminku, proč bude lepší nechat to na příště či přespříště. O válce s ním raději nemluvila ani v náznacích, natož o jeho bratrech. Nejen, že to byl momentálně příliš tenký led (přes všechnu opatrnost mohla přece jen nechtěně prozradit, že ví něco, co by rozhodně vědět neměla), ale navíc se snažila respektovat Oswaldovo přání, že o válce nechce mluvit. Nepřestávala však doufat, že se jednoho dne ledy prolomí a Oswald sám jí všechno řekne.

„Jsme v neděli zváni na oběd k jedné naší tetě,“ oznámil jí Oswald asi dva týdny před Vánoci, když Doramo doprovázel domů po příjemném večeru stráveném v jedné z pražských tančíren. „Moji rodiče a já. Ona to vlastně není naše přímá teta, ale druhá sestřenice mé matky, ovšem ona sama vždycky vyžadovala, abychom ji ‚tetičko‘ oslovovali – já i moji bratři.“
Doramo na něj vrhla překvapený pohled: vždyť to bylo poprvé, co před ní o svých bratrech mluvil! Naděje, že jí jednou poví všechno, a to sám od sebe, nabyla o trochu jasnějších obrysů.
„Každopádně bych byl moc rád, kdybys mohla jít s námi,“ pokračoval.
Trochu ji zaskočil. „Ale co by tomu řekli tvoji rodiče?“
„Vlastně s tím nápadem přišel otec,“ přiznal s nepatrným pousmáním. „Posledních několik dní nemluví skoro o ničem jiném než o tvém nejnovějším překladu. Je z něj opravdu nadšený. Jakmile řekl, že bys mohla jít k tetě s námi, litoval jsem, že jsem na to nepřišel první,“ dodal a zvedl si její ruku k ústům, aby ji políbil do dlaně.
Doramo sice měla rukavičky, nejen ze společenských důvodů, ale i kvůli zimě, ovšem přesto bylo na tom dotyku cosi velmi intimního. Možná až nebezpečně intimního. Cítila, jak se jí rozbušilo srdce, v ústech měla najednou trochu sucho.
„Půjdeš, Doro? Prosím. Byl bych opravdu velice rád.“
„Půjdu,“ slíbila.
Později si říkala, že možná měla raději odmítnout.

Komentáře

Obrázek uživatele Aries

a teď na to tetička přijde a bude průšvih

Obrázek uživatele Aveva

Hej, kradeš mi slova z klávesnice! :o)
Obrázek uživatele Tora

Hele nechte si to, to jsem chtěla napsat já!

Obrázek uživatele Tora

Jestli ona tetička nebude z podobného těsta. A nepadne kosa na kámen. Bojím.

Obrázek uživatele Arenga

:-) díky za komentáře - tetičku uvidíte příští týden - a samozřejmě tam nějaká zápletka bude, že jo
i když to nemusí být samozřejmě hned tohle

Obrázek uživatele KattyV

Pořád čekám na důvod, proč se Doramo s Oswaldem rozejdou. A možná nejen s ním. Pro otce Steina už nepřekládá, i když tam mohou být vzhledem k žžidovskému původu i jiné důvody. Sakra, začíná se nám to dramatizovat. Pokud tetička pozná, jaké má Doramo schopnosti, bude Doramo nejspíš ještě trpce litovat, že mu to neřekla sama. Na druhou stranu, nejspíš by jí to odpustil. Může tetička poznat, že se mu procházela v hlavě? Protože tohle by jí nejspíš odpustit nedokázal.

Obrázek uživatele Arenga

Ne, osoba se stejným nadáním nepozná, že mu někdo do myšlenek nahlížel.
Myslím, že poznatelné by byly změny paměti, ale to víme, jak je nebezpečné (tedy někteří vědí).
Čímž samozřejmě neříkám, že tetička také schopnosti má.

Obrázek uživatele Regi

Zase už všichni přede mnou vyjádřili moje obavy i pocity. S tetičkou to určitě nebude jen tak. Naznačila jsi to dost jasně.

Obrázek uživatele Arenga

Tak jen tak to samozřejmě nebude, ale nemusí to být nutně tak, jak si myslíte :-)

Obrázek uživatele mila_jj

Ber to jako výzvu - všichni si to nějak myslí, tak to napiš holt nějak jinak... :D

Obrázek uživatele Arenga

Po pravdě řečeno, část mám napsanou a další část rozmyšlenou, takže jak to bude a o co půjde jsem měla tak nějak nalinkovane ještě před zveřejněním tohoto dílu ;-)

Obrázek uživatele kytka

No teda, jakpak nám asi teta zamíchá karty? Čím se asi teta zabývá, že pana nakladatele napadlo vzít Doramo s sebou?

-A A +A