XXIII. (minulost - 1921)

Obrázek uživatele Arenga
Úvodní poznámka: 

Po odskoku do minulosti pokračujeme v ději na sklonku roku 1921. V předminulé kapitole požádal Oswald Stein Doramo, aby jej a jeho rodiče doprovodila na oběd k tetě, přesněji k druhé sestřenici jeho matky, a Doramo s tímto návrhem souhlasila.

Kapitola: 

Druhá sestřenice Oswaldovy matky bydlela v pěkném činžovním domě na nábřeží, ve světlém, prostorném bytě v prvním patře. Později se Doramo dozvěděla, že jí celý ten dům po manželově smrti patří a spolu se sousedním činžákem, který zdědila po svém prvním manželovi, jí zajišťuje velmi slušné živobytí.
Doramo se necítila příliš dobře už ve chvíli, kdy prošli bytelnými domovními dveřmi a stoupali nahoru po schodišti, nicméně přičítala to pouze nervozitě. Vždyť prvně šla s Oswaldem a jeho rodiči na příbuzenskou návštěvu – což bylo skoro, jako kdyby už byli zasnoubení.
Tetička Törberová, jak o ní mluvil Oswald, měla samozřejmě služebnou: hubené plavovlasé děvče, které jim otevřelo hned po prvním zaklepání, skoro jako kdyby čekalo za dveřmi.
„Dobrýho dne vinšuju a srdečně vás vítám. Milospani vás už očekává, milospani, milospane, milospane doktore i vás slečno,“ řekla dívka, ovšem oči k nim při tom nezvedla.
Doramo nepochybovala, že služtička byla přesně nainstruovaná, co má říct, koho má „omilospaňovat“ a koho naopak ne. Že by tetičce Törberové její přítomnost na rodinném obědě nevoněla?

Světlana Törberová byla pečlivě upravená dáma okolo padesátky, patrně mírně korpulentní, leč nepochybně stažená korzetem (patrně nikoli pouze mírně), její tvář by se však dala označit za tvář krásné ženy. Když byla mladá a štíhlejší, musela být dokonce velmi půvabná.
Už při úvodních zdvořilostech a vzájemném představování si Doramo potvrdila svou prvotní domněnku, že „milospani“ její přítomnost není zřejmě vůbec po chuti.
„Slyšela jsem, že se živíte vlastní prací, slečno Krásová,“ nadhodila hostitelka sladkým hlasem ještě před polévkou a Doramo měla téměř pocit, jako by říkala: „Slyšela jsem, že trpíte prašivinou.“ Přesto se usmála a zdvořile odvětila, že její informace jsou zcela správné.
„Ale jeminkote proč? Vždyť vy přece nemusíte. Jste přece z dobré, vážené rodiny. To se divím, že vám to váš pan otec trpí, takové rozmary.“
„Jsem plnoletá a zcela svéprávná,“ přinutila se Doramo k dalšímu, byť již méně upřímnému úsměvu. „A tatínek je rád, že mu pomáhám.“
„Slečna Dora je také velice dobrou a talentovanou překladatelkou z několika jazyků,“ vložil se do hovoru pan Stein. „Nesmírně mne těší, že se rozhodla pracovat pro mé nakladatelství.“
Tetička Törberová jako kdyby ho vůbec neposlouchala: „Takhle to tedy je!“ Luskla prsty, jako kdyby právě učinila velký objev. „To bych tedy u tak zavedeného advokáta, jako je váš pan otec, rozhodně nečekala, že nemá ani na to, aby si zaplatil pořádného sekretáře. Anebo prostě jenom škudlí,“ dodala s lehkým mávnutím rukou, jako kdyby to bylo zcela prosté vysvětlení celé té věci.
„Mohu vás ujistit, že se zcela mýlíte, madam,“ odvětila Doramo škrobeně a nyní již zcela bez úsměvu. „Dostávám navlas stejný plat, jaký je za takovou práci ve slušných advokátních kancelářích obvyklý.“
„Já myslím, že tohle je veskrze zbytečný rozhovor, že, Světlano?“ ozvala se Oswaldova matka. Výraz její tváře byl více než rozpačitý a Doramo dokonce zachytila omluvný pohled svým směrem.
„Myslím, že je to dokonce celkem nevhodný rozhovor,“ utrousil pan Stein.
Nevhodný bylo slabé slovo, nicméně Oswaldovi rodiče se snažili být slušní – na rozdíl od tetičky, která podobnými skrupulemi zjevně netrpěla. Doramo se přistihla při úvaze, zda je tato dáma skutečně natolik netaktní a jen tak plácá, či zda byla všechna ta urážlivá slova předem pečlivě promyšlená. V tu chvíli si ovšem byla jistá tím, že city pana nakladatele Steina k „tetičce Törberové“ jsou jednoznačně negativní.

„Omlouvám se,“ naklonil se k Doramo Oswald, když ji vedl ke stolu a odsouval jí židli. „Netuším, proč… omlouvám se,“ šeptl ještě jednou.
Nebyla si úplně jistá, za co se vlastně omlouvá. Za to, že ji tetička urážela, nebo za to, že on na rozdíl od svých rodičů neřekl ani slovo na její obranu? Každopádně už nyní litovala, že s tímhle navýsost hloupým pozváním na oběd souhlasila. Vůbec sem neměla chodit!

Komentáře

Obrázek uživatele Aries

Tetička jede už před polívkou, to teda nechci vidět zákusek. Teda vlastně jo, chci

Obrázek uživatele Arenga

:-)

Obrázek uživatele KattyV

Má se za co omlouvat. Tedy především za to, že mlčel jako ryba. To se muselo Doramo tedy pořádně dotknout.

Obrázek uživatele Arenga

Viď! Taky bych řekla, že se i to dotklo ;-)

Obrázek uživatele Tora

Tetička je élent, teda. To by mě zajímalo, proč. A jak jsi napsala, že netrpí skrupulemi, měla jsem jednu známou co říkala skurpule a nenechala si to vymluvit. Tak mi tak nějak vytanula na mysli a jo, byla stejně protivná jako ta slavná milospani tetička.

Obrázek uživatele mila_jj

Skrupule jsou nějaký jazykový mor, já to slyšela x-krát od různých lidí. A tetičku začínám upřímně nesnášet, i když to asi ještě není všechno, čeho se od ní dočkáme.

Obrázek uživatele Arenga

To je zajímavé, jak tetička působí autenticky ;-) a samozřejmě, návštěva bude ještě pokračovat

Obrázek uživatele kytka

Co tetu tolik žere? Divím se, že Steinovi Doru k takové dámě zvali. A ještě víc se divím, že ji Oswald nechal tak urážet. Byla přece jeho host, dokonce ji prosil, aby ho doprovázela.

Obrázek uživatele Tora

Viď, to mě taky zarazilo. Třeba bude tetka bohatá, a tak si poroučí. Do té rodiny mi nesedí, ale tak každá rodina má nějakou takovou tetku.

Obrázek uživatele Arenga

tak příbuzné si člověk nevybírá, že jo ;-)

Obrázek uživatele Regi

Teda to je ale "příjemná" návštěva. Očividně se na ní necítí dobře nikdo ze Steinových. To by mne zajímalo, proč chtěli, aby s nimi Doramo k tetičce šla.

Obrázek uživatele Aveva

Mě napadlo, že by to mohl být nějaký test. Jako, když přežije i tetičku, tak se může přivdat do rodiny ;o)
Obrázek uživatele Arenga

:-) to je zajímavý nápad

Obrázek uživatele Arenga

dobrý postřeh, že se tam nikdo necítí dobře
a proč ji brali s sebou, bude vysvětleno, ale ne hned příště

-A A +A