27. Rozhodnutí

Obrázek uživatele Eso Rimmerová
Fandom: 
Povídka: 
Úvodní poznámka: 

V posledních týdnech se mi původně zamýšlený počet kapitol roztáhnul přílišným rozkecáváním na dvojnásobek, ale dneska se konečně dostávám ke klíčovému bodu, který odstartuje další fázi příběhu.

Kapitola: 

Dny, které následovaly po Leiině schůzce s Cienou Ree, byly od začátku do konce naplněné špatnými zprávami. Tsakská invaze se z Dalonbianu dál šířila do sektorů Spinward a Veragi. Zatímco Thanu Kyrellpovi se na palubě čerstvě opraveného křižníku Starwhizz s maximálním nasazením všech jeho jednotek a za těžkých ztrát zatím dařilo odrážet tsakské výpady, ostatní velitelé na tom byli hůře. Admirálka Yune byla nucena stáhnout se svou flotilou z Gree a mladý admirál Kai-loa padl do léčky v soustavě Xanomar, kde ztratil více než dvacítku lodí a patnáct tisíc životů, včetně vlastního.
Jako by katastrofy na bojištích nestačily, na planety zejména v Jádru a v koloniích proudily miliardy uprchlíků, kteří v panice opouštěli ohrožené sektory. Ve statisícových počtech se tísnili v provizorním ubytování a potýkali se s nedostatkem všeho, co může živá bytost postrádat. Přestože vláda Nové republiky dělala vše, co bylo v jejích silách, aby zmírnila humanitární katastrofu, nedařilo se jí zajišťovat potravu, dostatečnou hygienu ani zdravotní péči pro tak obrovské počty ohrožených civilistů. Myšlenky na jejich utrpení Leiu tížily nepřetržitě od probuzení až do usnutí, ale ještě větší hrůza ji jímala při pomyšlení na osud těch, kterým se nepodařilo včas ze své planety uprchnout.
Pravda, velká část z těch, kterým to věk a zdravotní stav dovoloval, se hlásila dobrovolně do republikové armády, ale většina bojů se odehrávala ve vesmíru a loděnice v galaxii nestačily stavět tolik válečných plavidel, která by je dokázala pojmout a kolik by Nová republika potřebovala. A za této situace loděnice v Sullustu nečinně stály, jen proto, že je bouřící se Seswennská unie odřízla od všech zdrojů surovin.
Čím dál tím více Leia pociťovala, jak se jí Nová republika rozpadá pod rukama. Nová republika, jejímž budováním strávila ona i tisíce - ne, miliony - dalších dobrých lidí tolik let svého života. Nová republika, která byla kromě dvou lidí - Bena a Luka - tím jediným, co jí v životě zbylo.
V těchto dnech Leia téměř neopouštěla svou kancelář, jen na krátké vycházky se svým synem, na přespání a na občasná zasedání vlády a schůzky vrchního štábu republikové armády. Právě teď ve svém datapadu pročítala zprávu od Cieny Ree, která říkala, že jen málokterý z těch bývalých imperiálních důstojníků, kteří byli ochotni se s ní setkat, přijal nabídku, kterou jim nejvyšší kancléřka učinila. Ještě než ale dočetla text dokonce, vytrhla ji od něj její asistentka oznámení, že na spojení holokomunikace čeká Tana Rahalak, vrchní atašé na Eriadu.
Leia si dobře vzpomínala na Rahalakovo ujištění, že ji bude informovat o všech novinkách, které se na planetě udějí, a tak okamžitě jeho holohovor přijala.
“Řekla bych vám, že vás ráda vidím, ale nedovolují mi to obavy ze zpráv, které pro mě určitě máte,” přiznala po rychlém pozdravu.
“Máte pravdu,” potvrdil. “Zdá se, že v Seswennské unii se oficiálně daly věci do pohybu. Zatímco donedávna se jen mlhavě mluvilo o nutnosti zajistit bezpečnost planety a sektoru, tento týden eriaduanská vláda uspořádala třídenní vojenskou přehlídku a na jejím závěru guvernér oznámil uzavření smlouvy o vojenském spojenectví mezi členy Unie a spřátelenými nečlenskými soustavami.”
“Došlo i na téma potenciálního vyhlášení nezávislosti?” zeptala se Leia v očekávání nejhoršího.
“To ne,” uklidnil ji Rahalak. “Nebo aspoň ne napřímo. Ale jedna věc mě zaskočila: Neměl jsem tušení, kolik bitevních lodí má Eriadu ve své planetární armádě. A to ještě nevím, jestli se přehlídky zúčastnily všechny…”
“Máte nějaký záznam?” chtěla vědět Leia.
“Jistě,” přikývl. “Pošlu vám ho.”
Na chvíli odešel ze záběru holokamery a Leiin datapad nedlouho poté cinknul upozorněním na příchozí data. Když se Tana Rahalak vrátil na hologram, Leia mu poděkovala a zeptala se ho, jestli má ještě nějaké další zprávy.
“To je všechno,” zavrtěl hlavou. “Nebudu vás už déle zdržovat, ale doufám, že se opět brzy uvidíme.”
“Kéž by to bylo za příznivějších okolností.”
Když bylo spojení ukončeno, Leia se od komunikátoru vrátila ke své židli a vyčerpaně se na ni svezla. Přitáhla si datapad a jala se sledovat záběry na formace stíhaček, malých korvet, větších fregat i těžkých křižníků, mezi kterými se tu a tam objevily i obrovské koráby podobné hvězdným destruktorům. Byla to skličující podívaní, protože s každým okamžikem bylo jasnější, že se Nová republika ocitla v kleštích. Na jedné straně si galaxií nemilosrdně klestí cestu zuřiví Tsakové, zatímco na té druhé zbraněmi chrastí Seswennská unie, v níž má hlavní slovo člověk, kterého kromě mocenských ambic ženou i nevyřízené osobní účty.
S Tsaky se vyjednávat nedalo - to věděl každý už od tragické diplomatické mise senátora Llarise. Zbývala tedy jen druhá strana, což Leiu opět přivedlo k myšlence, která byla jako nepříjemný lékařský zákrok - člověk ho může odkládat, vytěsňovat z hlavy, ale nic tím nezmění na jeho nevyhnutelnosti.
Ciena Ree v jejich rozhovoru dokonce naznačila, že by bylo dobré jít ještě dál a Leia jí tou pragmatickou částí svého já musela dát za pravdu. Kdyby vše vyšlo tak, jak mělo, nejenže by Nová republika zažehnala nebezpečí ze Seswenny, ale také by získala vojevůdce s nespornými zkušenostmi. V ideálním případě… Jenže existuje jiná možnost?
Leia se připojila na interní síť republikové vlády a vyžádala si přístup k válečným archivům z doby impéria. Než vydá konečné rozhodnutí, potřebuje všechny dostupné informace.

*****

“Takže co si o tom myslíš?” zeptala se, když si její bratr prohlédl několik záznamů dávných střetů, jejichž schématické zobrazení bylo k nerozeznání od bitevní simulace.
“Má sklon k riskantním řešením a nebere mnoho ohledů, ale je lepší než většina našich současných vysokých důstojníků,” komentoval Luke. “V čem je háček?”
“Háček? Jak to myslíš?” Leia nechtěla Luka ovlivnit tím, že mu řekne, kdo je autorem taktik, které mu na schématech ukázala. Potřebovala radu, která by nebyla zatížena osobními pocity.
“Kdyby s tím dotyčným bylo všechno v pořádku, rovnou bys ho vzala a nepotřebovala bys k tomu ničí radu,” vyvodil správně.
“No dobře,” povzdechla si Leia. “Je to člověk s problematickou minulostí a pochybnou loajalitou. Má na svědomí mnoho špatného a jeho přijetí do republikové armády by mnoho lidí rozzlobilo a možná i urazilo.”
“Hmm,” zamnul si Luke zamyšleně bradu. “Těžké rozhodnutí.”
“Proto se tě ptám na radu.”
“Rád bych ti pomohl,” začal Luke, “ale nejsem to já, kdo bude za následky toho rozhodnutí nést zodpovědnost. Proto si myslím, že není správné, abych ti dával rady, na kterou stranu se přiklonit. Ale řeknu ti jednu věc: Víš, co je možné získat, a víš, jakou cenu za to zaplatíš. Je třeba se rozhodnout, jestli je ta cena přijatelná, a v tom důvěřuj svým pocitům.”
“Děkuji Luku, pomohl jsi mi,” usmála se.
Díky Lukovi začala o věci uvažovat trochu jinak. V sázce byl osud celé galaxie. Jestli má mít Nová republika nějakou šanci na přežití, bylo třeba za každou cenu zabránit konfliktu se Seswennskou unií. Přitom už od schůzky s eriaduanským guvernérem, bylo zřejmé, že dokud bude Wilhuff Tarkin ve vězení, vzájemné vztahy se nezlepší. Kdyby se jeho propuštěním podařilo spor urovnat, znamenalo by to, že naděje na záchranu galaxie stále žije. Pokud by pak navíc vstoupil do služeb Nové republiky, byl by to příjemný bonus. A když se to nepodaří? To by sice znamenalo, že by Nová republika propustila z vězení válečného zločince, ale mohlo by to nějak zhoršit současnou beznadějnou situaci?
A pak tu byla cena - nedostatečný trest za miliardy zavražděných. Ovšem i kdyby Tarkin opravdu strávil ve vězení zbytek svého života, bylo by to dostatečné? Jaký trest je přiměřený za tolik napáchaného zla, když i ten nejhorší zločinec má jenom jeden život? Ano, pokud Leia se skřípěním zubů udělí tuhle milost, mnoho lidí jí to bude mít za zlé. Co je ale vlastní bolest a ztráta popularity proti osudu celé galaxie? Oběti z Alderaanu ani z jiných míst Tarkinova řádění už nikdo nevzkřísí, ale stále je v sázce nevyčíslitelný počet životů, které lze zachránit. Pokud by před nimi Leia dala přednost jí drahé památce dávno zesnulých bylo by to od ní sobecké…
Bylo definitivně rozhodnuto - Wilhuff Tarkin, válečný zločinec a masový vrah, dostane milost.
-A A +A