Amadeus

Obrázek uživatele MataPeprna

Trošku jiná zpověď

Fandom: 
Drabble: 

Fakt nechápu, proč mě nikdo nezná a o něm ví i kdejaký forman.

Cože? ... Ano, je to tím, že byl lepší skladatel než já.

Expresivně řečeno, proč složil tak pozoruhodné začátky skladeb zrovna ten prevít?

Gajdy, piano i hoboj od něj zněly skvěle. Jeho umění vše správně uspořádat mi chybělo. Chápete? No? Si?

Don Giovanni měl navíc skvělý konec; o ty jde především. Byl to majstrštyk, jaký tady do té doby nebyl.

Hrozné je, že i přes nenávist jsem si přál, abych také něco tak skvělého vymyslel.

Ale nejhorší je, že nevím, co jsem vám chtěl říct. Pomotal jsem to.

Závěrečná poznámka: 

Nápověda:
Text mírně navádí na začátky, konce a uspořádávání. Podle čeho by tedy mohl hudební skladatel uspořádávat?

Řešení:
Já nebyl prevít, Forman si to vymyslel.

Postup řešení:
Uspořádáme odstavce podle prvních písmen ve vzestupném pořadí stupnice C dur, tj. v pořadí C, D, E, F, G, A, H. Čteme poslední slova odstavců.

Sam proti vsem

Fandom: 
Drabble: 

Hudba je tak krasna. Nadherna a zaroven logicka. Umi vyjadrit smutek a radost a nerozhodnost a souzneni. Je magicka. Ti, jimz bylo dano hudbu skladat, by svuj dar meli prijimat s ohromenou pokorou a nevericnou vdecnosti. Dekovat Bohu vsemohoucimu, z jehoz vule se obrazy meni na tony libe sluchu i dusi. Tak by to melo byt. Ale neni. On to tak neciti. Pro nej je hudba jen dalsim jazykem, kterym se plynne dohovori s Bohem i s poslednim zebrakem u cesty. Nezbyva mi, nez ho nenavidet. Jsem posledni hraz branici se kacirskemu proudu hudby pro vsechny. Musim skladatelskou vaznost ubranit.

Nekrolog od Antonia

Fandom: 
Drabble: 

Stojím tu před vámi všemi, a jen stěží dokáži potlačit pohnutí. Opustil nás jeden z největších velikánů našeho věku, a myslím, že bych mohl říci, i celé historie.

Jeho talent byl nezměrný, jeho obětavost neuvěřitelná, a jeho pracovitost a píle, se kterou tvořil svá díla, byla vskutku nekonečná. Jeho veliké dílo mluví, či ještě lépe zpívá, samo za sebe.

Považuji za obrovskou čest, že jsem mohl být jeho přítelem, a až do své smrti budu neskonale vděčný za to, že jsem mu mohl být nápomocen alespoň při jeho posledním díle, které, želbohu, nedokončil.

Dne 5. prosince 1791 zemřela hudba sama.

Neviditelný fandom: 

Hrách na stěnu

Fandom: 
Drabble: 

*oficiální audience po dvou týdnech čekání*

"...opravdu nemohu. Zkrátka nemohu se přes to přenésti, Vaše Výsosti. Co buduje výjimečným talentem, to ničí svým nestoudným chováním. Samozřejmě, že mám pochopení pro výstřednosti. Přiměřené výstřednosti. Stále si ale myslím, že hudba, naše hudba, naše krásná vážná hudba, si zaslouží pokorné srdce. Pokora je tím, čeho se mu zoufale nedostává. Pokora, pracovitost, dochvilnost. Ach, Vaše Výsosti, vím, jak jsou jeho melodie odvážně komponované, jak jsou líbivé a jakou mají odezvu mezi lidem. Přesto bych se poníženě opovážil doporučit Vaší Nejjasnější Výsosti jiného dvorního sklad..."
"Psssst! Jeho Výsost si přeje poslechnout novou Mozartovu skladbu!"

Závěrečná poznámka: 

Mně je ho vždycky tak líto! :(

-A A +A