Hudba

Obrázek uživatele Kleio

These Are the Days of Our Live

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

K poslechu, pokud je libo.

Drabble: 

Místo přehnané a okázalé scény intimní malé studio. V pozadí modré plátno s trochu nostalgickou texturou. Jindy přehnaně hyperkinetický zpěvák sedí většinu času na židli a oddechuje. Na obličeji má těžké divadelní líčení. Maskérka nakonec zavrhla tvářenku, ale nechala modré oční stíny. Působí trochu teatrálně - jeho přehnaná gesta, úsměvy i barvy, ale všichni ho milují. A všichni mlčí, i když vidí stín člověka, kterým býval. Oblečení na něm plandá. Líčení neumí zakrýt všechno.
Kamerové zkoušky ukazují krutou pravdu. Vážně nemocný. Celý videoklip se nakonec předělá do odstínů šedi.
Snad jenom Freddie tušil, že je to jeho poslední klip v životě.

Výběr Janáčka

Úvodní poznámka: 

Občas jsem v klavíru dostala noty se slovy: "Něco si vyber." Obvykle s doporučením dvou tří hratelnějších věcí. V tomto drabbleti vybíráme ze sbírky Po zarostlém chodníčku mezi skladbami Lístek odvanutý a Frýdecká Panna Maria.
Upozornění: Pro nemuzikanty může drabble asi vyznít krapet surrealisticky :)

Drabble: 

Tak kouknu nejdřív ten Lístek.
Tralalala tralalala, to je pěkná melodie, taková klidná. Přeškobrtám první dva řádky. Co tam máme dál? Pět osmin? Znovu přepočítám, ani čtyři, ani šest, prostě pět. To nejde! Jak kdyby měl brouk chodit s jednou utrženou nožičkou!
Tak jo, tak kouknem na tu Frýdeckou:
Prolistovávám. Támhle na konci té střední části, před návratem hlavního tématu, je jeden takt sedmiosminovej. Ne, to je septola, naštěstí jen jedna. Znovu zaostřím na změť šestnáctin. Tam je zase dvě na tři. Já se picnu!
Tak se vrátím k Lístku. Zkusim jako na čtvrtou zakopnout a na pátou zůstat ležet.

Závěrečná poznámka: 

V muzice prostě počítání na pět nebo sedm dob není zrovna jednoduchý - přirozený je počítat na dvě nebo na tři (event. na násobky tj. na čtyři, na šest apod.), prostě tak, aby se na to dalo tancovat.
Volnej rytmus je v muzice ale taky od nepaměti – třeba v gregoriánským chorálu se rytmus odvíjí od toku textu (a proto ho moc nejde dělat dobře bez dobré znalosti latiny). Ve dvacátým století nám v rámci vzpoury od všeho starého, daného a pravidelného toho prapodivnýho počítání naložili fakt hodně.
Pětiosminový takt by měl mít stejnou délku dob (těch osmin), jako předtím byly v tom čtyřosminovém taktu (tj. stejná délka doby, s prodloužením délky taktu). Naproti tomu, pokud by tam byla kvintola – tak by měla zůstat délka taktu stejná, jen by se tam mělo nacpat o osminu víc (stejná délka taktu, zkrácení délky jedné doby). „Dvě na tři“ je označení situace, kdy jednou (v tomto případě levou) rukou hrajete za stejný časový úsek tři doby a tou druhou jenom dvě.
https://www.youtube.com/watch?v=rqIS06fR4Io
Lístek odvanutý je na 4.22, Frýdecká Panna Maria na 9.23, ale pěkný to je celý :)

Obrázek uživatele Alasdair MacColla

Vězeň temné oblohy

Fandom: 
Drabble: 

"Co si počneš když padáš, máš 30 stupňů
a přišels o vztlak?
24 mil k majáku
Trhlina v mracích
Vypadl systém varování"

V roce 1982 cestoval hudebník - skladatel a multiinstrumentalista Mike Oldfield malým letadlem nad Pyrenejemi. Kvůli nedorozumnění při hlášení předpovědi počasí si pilot myslel, že oblétá bouřku, ale dostali se přímo do ní.

"Mayday, Mayday, Mayday
Volám všechny stanice
Zde je Golf-Mike-Oscar-Victor-Juliet
mám velké potíže"

Námraza na křídlech způsobila, že klapkami se nedalo pohybovat. Zastavily se vrtule...

"Ztraceno v šumu, 18!!
Vstupujeme do bouře
Automatika, 18!!
Musíš zkrz! Chycen v hotovém pekle."

Zastavení vrtule ve vzduchu je příšerná věc.

Závěrečná poznámka: 

Na závěr je třeba dodat dvě věci. Jednak že duchapřítomný pilot fantastickým způsobem situaci zvládl a zachránil několik lidí a že překlad názvu Mikovy písně "Five miles out" opravdu není "Zbývá 5 mil". Znamená to něco jako "runway v dohledu". V uvozovkách jsou části textu písně, stejně jako v názvu drabblete.

Obrázek uživatele Alasdair MacColla

O zvucích a lidech

Fandom: 
Drabble: 

Náš život byl bez nich fádní a smutný, jen tak si plynul v bezútěšnosti. Nevěděli jsme, k čemu vlastně máme uši, že to není jen jedna z pomůcek, abychom se kolem sebe vyznali. Naštěstí, zželelo se nás jedné nádherné dívce s flétnou, dívka slula Euterpé. Ptáš se, co jest flétna? Ta dívka ji přiložila k ústům a z té flétny, k nám začaly proudit tóny. Ty tóny nás obklopily a vlastně celý svět. Díky tónům jsme teprve poznali, jaké zvuky umí být. Některé z nás Euterpé trpělivě naučila jak tóny vytvářet a jak se jimi těšit. Někoho Euterpé navštěvuje dodnes.

Obrázek uživatele Peggy Tail

Ta nejlepší

Úvodní poznámka: 

Totální BJB

Drabble: 

"Co s ní teď budu sakra dělat?"
"Myslím, že v tomhle stavu už s ní nic nenaděláš, Johnny."
"Asi jsem se trochu unáhlil."
"Jo, myslíš?"
"Nebuď sarkastickej, každej se občas rozčílí. Víš, že tahle byla moje nejoblíbenější."
"Tak proč jsi jí rozflákal?"
"Vždyť ti to říkám, měl jsem hroznej vztek."
"Vyhodíš ji do popelnice nebo bude nějakej obřad?"
"Moc vtipný."
"Proč jsi jí vlastně říkal Mary Sue?"
"Byla dokonalá. Mistrovské dílo."
"Koupíš si novou."
"Novou nepotřebuju, mám jich stovky, a žádná nebude jako Mary. Prosím, postarej se o ni, musím jít."

...

Dav diváků začal skandovat. "Dámy a pánové, Johnny Cash!"

Závěrečná poznámka: 

Netuším, zda Johnny Cash pojmenovával své kytary a pochybuji, že v té době výraz Mary Sue existoval, já tu na něj narazila uplně poprvé a bála jsem se, že to pojmu špatně, tak jsem šla na jistotu.

Neviditelný fandom: 

Papa où t'es?

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Džin, anglicky jinn, francouzsky génie, znamená skrýt (se), zmizet.

https://www.youtube.com/watch?v=oiKj0Z_Xnjc

Drabble: 

Svého otce, architekta z Rwandy, prakticky neznal. Viděl ho jen několikrát, když náhodou zavítal do Belgie. Ve dvanácti mu řekli, že jeho otec zemřel. Pravděpodobně zemřel během genocidy, která tou dobou v Rwandě probíhala společně s občanskou válkou. Neptal se. Ztratil se jako duch, jak by řekl on, génie, džin. Přesně podle významu tohoto slova. Nikdy vlastně nebyl. Po detailech, minulosti a svých kořenech z otcovy strany možná ještě někdy bude pátrat. Až bude mít vlastní dítě.

Po otci mu zůstal exotický zjev a téma zmizení, které se promítlo i do jeho hudby. Zpověď kluka vyrůstajícího bez otce boří hitparády.

Závěrečná poznámka: 

"Des géniteurs ou des génies?
Dites-nous qui donne naissance aux irresponsables?"

/Rodičové nebo duchové?
Řekněte, z čeho se rodí nezodpovědní (otcové)?/
Papaoutai, Stromae, 2013

Obrázek uživatele Kokoška

Kouzla cvičte na stupnicích

Fandom: 
Drabble: 

Hoboj, příčná flétna, housle, harfa, kontrabasy! Lento, sostenuto, animato či vivace. Zkrátka hudba. Všeho druhu. Každého tempa. Ve vší své kráse již odedávna mění kolem nás první poslední. I z největšího drsňáka se nezřídka stává po poklepání taktovkou ten nejdisciplinovanější a nejbystřejší jedinec. Jeho prsty pak například tančí ty nejkrkolomnější a nejtitěrnější sestavy po hmatníku a celá jeho osoba se propadá jakoby do transu. Pochopitelně ne každému uchu by lahodily úplně nejvíc právě jeho trylky. Je však jisté, že hudba je něco neopomenutelného a nevysvětlitelně zázračného. Jak například působí taková muzikoterapie? Jako mávnutí kouzelným proutkem. Zazní zpěv a duše ožije.

-A A +A