Autorův výběr 2015

Obrázek uživatele Kumiko

Neviděli, ale chtěli vůbec?

Úvodní poznámka: 

Psáno na téma: Nevidím zlo, neslyším zlo, nemluvím zlo

Drabble: 

Když se v novinách objevila zpráva, že dánský Červený kříž má povolenou návštěvu Terezína, lidé se zaradovali. Ne každý věděl o hrůzách koncentračních táborů a oficiální zpráva Červeného kříže to mohla změnit.
Nacisté však už věděli, co dělat. Stačilo omítnout několik domů při hlavní silnici, do oken dát závěsy, připravit makety obchodů, muzea a banky. Všichni staří a zmrzačení měli přísný zákaz vycházení. Čirou náhodou měla delegáty ještě před příjezdem potkat skupinka pěkně oblečených dívek s košíky ovoce. Ovoce, které chybělo na jídelníčku už několik měsíců. Vše dopadlo, jak nacisté doufali. Vyslanci neviděli utrpení. Neslyšeli pláč. A tak zlo neodsoudili.

Závěrečná poznámka: 

Čirou náhodou jsme měli ve škole besedu s paní, jež Zkrášlovací akce v Terezíně prožila. O několik dní později jsem ve výpovědích přeživších holocaustu našla další informace o rafinovanosti této akce. A tohle téma se na to prostě hodilo.
Více informaci je zde.
P.S. Doktorovo dvojče

Obrázek uživatele mamut

Svahilská polévka

Úvodní poznámka: 

Vybrat jedno ze svých povídání, zapeklitá věc.
Tak tedy o tatínkovi.
Protože jsem ho měla moc ráda a protože měl stejný smysl pro humor jako já.

Drabble: 

Slaměný vdovec je stav, po kterém každý ženáč přímo prahne.

Náš tatínek byl mezi muži spíše bílou vránou. Když maminka odjela do lázní, byla to pro něj noční můra. Nebudu vám nic nalhávat, pro nás děti také.
Tatínek byl snaživý, tak nás bylo doma rovnou pět.
Všichni jsme najednou neměli punčocháče či čepici. Úkoly, které jsme pod maminčinou taktovkou zvládali levou zadní, nám najednou nešly anebo „se zapomněly“.
Co vaření? Tatínek uměl specialitu - svahilskou polévku (tři různé druhy pytlíkové smíchané dohromady) a knedlík, vejce, cibule – na rendlíku orestované. Každý den.
A my toužili po mamince a její božské rajské omáčce.

Obrázek uživatele Elrond

Noldolantë

Úvodní poznámka: 

Protože to má atmosféru, kterou jsem mnohokrát zažíval se svými blízkými.

Drabble: 

Byla jasná červencová noc. Měsíc zaléval svým stříbřitým světlem zvrásněnou krajinu. Seděli jsme s Maglorem u ohně zahloubáni do svých myšlenek. Do ticha jen temně hučel les a vítr pročesávající schnoucí trávu.
Po chvíli začal tiše zpívat. Byla to krásná a také velmi teskná melodie. Slovům jsem nerozuměl.
Když dozpíval, zeptal jsem se: „Proč vždy zpíváš v jiném jazyce?“
„Je to můj rodný jazyk. Mám jej rád," vysvětlit mi a uhnul pohledem.
„Ale vždy to zní smutně,“ namítl jsem.
„Nese v sobě spoustu vzpomínek na krásná místa, která jsem musel opustit. A na rodinu." V očích se mu zaleskly slzy.

Závěrečná poznámka: 

Drabble bylo napsáno na téma Duch jazyka.

Obrázek uživatele Wee-wees

Neříká se "problém", říká se "výzva"

Úvodní poznámka: 

Letos jsem asi žádné památné veledílo (opět) nevytvořila, ale pro drabbli tuhle mám slabost. A neobjevila se, myslím, v žádném výběru.

Obrázek uživatele ef77

Strom

Úvodní poznámka: 

Protože tohle jsem si chtěla napsat už dlouho.

Drabble: 

Vždy na rostlinách nejvíc obdivoval jejich schopnost vyrůst z ničeho, z malého plodu, do stvolů, listů, květů, kmenů. Později si uvědomil, že podobný postup se dá uplatnit i na jiné věci. Například na vlastní sebevědomí, na to malé semínko někde uvnitř, okopávané, zašlapávané, zasypávané hlínou nepřiměřeného očekávání, úšklebků, nejistoty. Když se nasadí správná zálivka, jednou ze tmy ke světlu vyraší drobounký výhonek. Ještě není vyhráno, je to jen nedochůdče, potřebuje péči, hnojivo, ochranu. Ale jednou z něj vyroste veliký strom, pevně zakořeněný v hrudi, s košatou korunou, ve které hnízdí ptáci. To když vezme Nebelvírův meč a usekne hlavu hada.

Obrázek uživatele Kilián

Mocný učeň

Úvodní poznámka: 

Já si myslím, že všechna má drabble nejsou nic moc, a tak z nich vyvýšit tu, která vystupuje za hranice nic moc a vstupuje do ujde nebylo lehké, ale tak jsem jedno vybral.

Drabble: 

"Nesnaž se, ukaž se. Až rozluštíš tuto hádanku, budeš právoplatným mágem. Mág musí být zdatný nejen fyzicky, ale i psychicky. Klidně si dej na čas, rozmysli si to v klidu a pak mi to přijď povědět," prohlásil moudrý mág Gedovi po splnění všech zkoušek procvičujících jeho fyzičku.
Čekat! Jak já můžu čekat, když venku zuří válka! Ged div nepukl zlostí. Po všech zkouškách tohle?! Rozzuřilo ho to. Rozčílil se ale až příliš.

Nakonec se Ged mágem stal. Ale ne tak, jak si to představoval. Povraždil všechny. A ani se moc nesnažil. A tak pochopil slova mága. Ale chápal je správně?

Závěrečná poznámka: 

Navíc jsem se tím pojistil proti případnému Gedově útoku. :D

Obrázek uživatele Azereth

Video et taceo

Úvodní poznámka: 

Nechtěla jsem zde vkládat to, co už bylo ve výběrech, tak jsem tak nějak nakonec vybrala tohle, protože... těžko říct proč. :)

Drabble: 

Loďka tonula v šerém oparu noci. Tmavá postava na ní seděla nehnutě jako vytesaná z kamene. Až na ty oči. Těkavé. Nedočkavé.
Pierre přivedl Esmeraldu s kozičkou přesně podle dohody.
Odhodlanou a odvážnou.
Ale při pohledu na zahalený plášť se zachvěla.
Neviděl.
Loď zavrzala a vyplula.
Mluvil a mluvil. Sám. O ničem.
Ticho kolem zlověstně pulzovalo napětím.
Neslyšel.
Když vystupovali, Esmeralda se k němu důvěřivě obrátila. Vyděšená. Poznala ho. Poznala arcijáhna.
Pierre Gringoire nerozhodně přešlápl.
Nepromluvil.
Pouze omluvně pokrčil rameny.
Obě vás přece zachránit nemohu, prolétlo mu hlavou.
A pak beze slova vzal kozu Džali a zanechal Esmeraldu temným stínům.

Obrázek uživatele Danae

Potrava pro děla

Úvodní poznámka: 

Tohle drabble na téma "Neznámé hranice" dávám do výběru jednak proto, že z něj mám radost, jednak proto, že je ideálním nosičem dobré zprávy. Protože přátelé, Sága vyšla česky ve skvostném překladu Richarda Podaného!
Neváhejte, kupujte a čtěte, lepší komiks letos nebude ;)

Drabble: 

Důstojník v armádním náborovém středisku na ni unaveně pohlédne. Další příliš mladá, příliš hubená, s rebelskou patkou zelených vlasů do čela. S úst se jí řinou fráze o vlastenecké povinnosti, obraně Landfallu, touze po dobrodružství, ochotě překonat vlastní hranice… všechny je má kolem sebe na plakátech s vymydlenými soldáty. Ale jemu stačí jediný pohled na dotazník a má jasno. Další holka, co nevydrží na jedné planetě se svým fotrem. Typická potrava pro děla.
Za dvanáct měsíců ho budou tajní hodiny vyslýchat, aby zjistili, co na ní bylo zvláštního. Vzpomene si jen na paperback s trapnou obálkou, který svírala v ruce.

Obrázek uživatele Regi

Nemám to s ním jednoduché

Úvodní poznámka: 

Jako nikdo, ani já jsem neměla jednoduchou práci s výběrem jediného vlastního drabble.
Jeden z hagridovských drabblíků ale kupodivu docela koresponduje s článkem Jak to vlastně kdysi dávno začalo… aneb, opožděný úvod. Jde o úvod k mému cyklu drabble obrázků o Hagridovi na stránkách, které máme společně s KattyV.
A zároveň tohle drabble vypovídá něco o tom, jak jsem svůj první DMD prožívala a v kolik hodin jsem to vlastně vstávala...

Drabble: 

"Hagride!!! Domluvili jsme se na šestou!" Razantně zabuším, zacloumám klikou a dveře povolí. Vstoupím dovnitř, ale nikde nikdo.
Vtom se pohne modrobílá naducaná peřina na obrovské posteli. Vydechnu úlevou, je doma.
"Hagride, vstávej! Nejpozději v sedm musíme mít hotovo. Slíbili jsme to čtenářům!"
"U Merlinovej nečesanej brady, Regi, nech mě eště spát, dyť je neděle, né? Vod Prasečí hlavy sem se vrátil hnedle před chvilečkou." Hagrid poloslepě zamžourá, otočí se na druhý bok a v příští vteřině se ozve hlasité chrápání.
Podívám se na hodinky a rezignovaně potřesu hlavou. Naděje na včasné napsání dnešního drabblíku umřela přesně v šest padesát.

Závěrečná poznámka: 

Nezbylo mi, než vymyslet jiné řešení. Drabble jsem tentokrát napsala bez Hagridovy pomoci a běžela do ředitelny. Mezi věcmi, které zbyly po Brumbálovi byl přece i obraceč času. (Jsou dva) Minerva McGonagallová mi jej ochotně na chvíli půjčila. Ale to víte, mudla. Nějak jsem se při návratu v čase netrefila a drabble je tak vloženo už v pět patnáct.

Obrázek uživatele Keneu

Potíže s dechem

Úvodní poznámka: 

psáno na téma Totální anarchie
Vybrala jsem drabblata, u jejichž psaní jsem se nejvíc bavila, pak jsem vyškrtala ty na příliš divné fandomy a ty, které už jsou v květnových výběrech, a zbylo mi tohle. (Navzdory tomu, že dle počtu komentářů a kachen bylo doceněno.)

Takže znovu: nejíst, nepít, nečíst v práci ani v knihovně (ještě by vás někdo zastřelil). Příjemnou zábavu, doufám, že se uvidíme na pikniku.

Drabble: 

Gero řekl Wilhelmovi pěkně od plic, že je manipulativní zmetek.
Neomluvil se.
Nic se mu nestalo.

Ainur prohlásili, že se na nějaký pitomý karaoke můžou vykašlat. Na zpěv (ale ani na kašel) plíce zkrátka neměli.

Limonádový Joe se vloupal do Perníkové chaloupky a vylil pracovníkovi všechny zásoby alkoholu. I ty schované ve sklípku. Nikoli plicním.

Na trhu se objevil dodavatel třpytek. Z Transylvánie. Pokud jste třpytky nedopatřením vdechli, považovali jste upíry za blábolící romantiky. Jako oběť jste byli mnohem přístupnější.

Bitka mezi červenými tričky a stormtroopery vyrazila dech i samotnému vesmíru. Nevěděl si s tím rady, a tak prostě vybuchl.

Závěrečná poznámka: 

PS: Rya byla tak hodná a pokusila se to provést. Nekvalifikovatelná událost

Obrázek uživatele Aziz

Snílka a reinkarnace podruhé

Úvodní poznámka: 

Po dlouhém váhání (a po poradě s múzou) to u mě tenhle rok vyhrála Snílka. Tak si jí - podruhé - užijte.

Drabble: 

...Ještě, že jsem takový pako, že tohle by reinkarnace znova nezkusila...

Snílka si na tohle vzpomněla, když prošla světlem na konci tunelu a objevila se v nemocničním pokoji jako novorozeně. A pak všechno z minulého života zapomněla.

Ten život se narodila jako drak ke kentauřímu Žabákovi. Pak do počítačové hry. Potom do světa, kde Rejska posednul démon a jednou byla kluk.
Pokaždé, když procházela temnotou ke světlu, vzpomněla si. Na všechno. A usmála se nad tím a těšila se, co bude dál.

Až když zemřela podvanácté - žádné světlo, nic.
Cosi chladného ji vzalo za ruku.
»Další není. Konec.«
"Nevadí." Úsměv.

Obrázek uživatele Tenny

Nikomu to neříkej

Úvodní poznámka: 

Tenhle rok se mi poměrně zadařil, takže jsem měla nesmírné těžkosti vybrat nějaké nejlepší drabble. Jsem pyšná prakticky na všechny, i na těch pár hloupých BJB napsaných s hlavou málem ve klávesnici.

Toto drabble nepovažuji za to nejlepší, které jsem stvořila. Přijde mi ale, že je svým způsobem nejdůležitější. Protože věci, které jsou popsané v drabbleti, se opravdu dějí. Protože o nich nikdo nemluví. Protože mi lidé nevěří, když to zmiňuji.
Protože se s tím musí něco udělat.
Snad mi tedy vážení čtenáři odpustíte, že končím na smutnou notu...

Drabble bylo napsané na téma č. 7 - Pssst a obsahuje věci, které mohou někoho rozrušit.

Drabble: 

Ostatní se nad ním rozplývali, jak je ochotný a obětavý, že se o ní stará. Jenom ona věděla, co se děje za dveřmi jejich bytu.
"Radši bys měla držet hubu," řekl jí. "Beze mě se o tebe nikdo nepostará."

***

Ptali se jí, jestli je něco v nepořádku, ale ona jenom kroutila hlavou. "Nerozumím, jsem neslyšící," ukazovala. Stál za ní s prstem na rtech.

***

Necítila ho, stejně jako necítila své nohy. Cítila ale hořké ponížení. Když ho nechám, možná mi pak vrátí vozík...

***

Měla tělo ženy, ale mysl dítěte.
Než se jí začal dotýkat, řekl jí: "Psst, bude to naše tajemství."

Závěrečná poznámka: 

80% žen s postižením ve svém životě zažije sexuální násilí.

http://www.bflnyc.org/about-us/domestic-violence-disability/

Obrázek uživatele Profesor

Kočka na Superze

Úvodní poznámka: 

Vybrat letošní nej drabble byl docela boj, profesor von Drak i Magdalena Vytačková by si umístění zasloužili oba. (Omlouvám se za autorskou nekritičnost;-)
Nakonec jsem zvolila toto drabble. Protože ono se stalo. Ta lavička opravdu existuje. I ta kočka tam byla. I ty mé úvahy. Proto je pro mne tohle drabble velmi důležité.

Drabble: 

Bylo pondělí odpoledne a my se nacházeli na kopci Superga nad Turínem. Seděli jsme na lavičce za bazilikou v příjemném stinném hájku. Já mluvila, můj společník naslouchal, sbíral slova, kterými by mi mohl poradit.
Ta černá kočka předcházela plácek před námi. Příliš pozornosti jsme jí nevěnovali. Vím jen, že měla roztomilou velkou hlavu, asi ještě nebyla moc stará. Hlavou mi problesklo dnešní téma. Napadlo mě, že don Bosco, když byl malý, asi kočku neměl. Jeho maminka rozhodně neměla automatku. Takže u Bosců se kočky nejspíš nepraly.
Ani já jsem ještě kočku nevyprala. Vůni vyprané kočky tedy neznám. Naštěstí, říkám si.

Obrázek uživatele Aries

Po půlnoci

Úvodní poznámka: 

Nejdřív jsem si říkala, že vlastně nevím, co bych sem dala, ale nakonec myslím, že tohle sice není nic světoborného, ale svým způsobem je to reprezentativní, protože se tam Lada potkala s Evženem. Tak to bude pro Arengil ;)

Drabble: 

Lada počtvrté netrpělivě zabušila na odřené dveře.
Konečně se otevřely a teprve v tu chvíli jí došlo, že návštěva po půlnoci přichází velmi nevhod.
Evžen Vulpes se tvářil tak, že slabší povaha by okamžitě vzala nohy na ramena.
Lada se odradit nenechala.
„Fakt to spěchá.“
„Hoří?“ zavrčel, ale pustil ji dovnitř. Křísnutím rozsvítil lampu.
„Jetřich Pohorský,“ vychrlila.
Okamžitě ztuhl. Rozmrzelost vystřídala soustředěná ostražitost.
Dovtípila se hned, že je na správné adrese. Ačkoliv jí však už dvakrát pomohl, tentokrát to snadné nebude.
Chce-li zjistit co nejvíc, ale prozradit co nejméně, musí našlapovat zlehýnka. Po špetkách naklánět rameno vah na svou stranu.

Závěrečná poznámka: 

bylo to na téma Nohy na ramenou

Obrázek uživatele Terda

Vítězové a poražení

Úvodní poznámka: 

Deset nej vložím jen co se mi podaří vymyslet nějaké pěkné kritérium výběru. ;)

Drabble: 

„Stáhněte vlajku,“ zavelela Frances bezbarvým hlasem.
Palba znaveně utichla za odevzdaného vrzání kladek. Překročila padlý stěžeň a zvolna se vydala vstříc svému protivníkovi.

„Pane, musím vás požádat, abyste mi odevzdal svůj meč,“ pronesl konverzačním tónem snědý muž, jakoby se setkali někde v krčmě a ne na palubě pokryté vrstvou zakrváceného písku. Stiskla rty. Ještě před chvílí by ji bez váhání zabil. A ona jeho. Se sebezapřením mu podala jílec své šavle.
„Bojovali jste statečně. Bylo mi ctí mít vás za protivníka.“
„Zdvořilosti si strčte za klobouk, pane, a radši přejděte k věci. O co vám jde?“
Ona se přetvařovat nedokázala.

Závěrečná poznámka: 

Nemyslím si, že by tohle byla ta nejpovedenější stoslůvka, ani mi nedala nejvíc práce, ale přesto ji mám svým způsobem nejradši. Jednak protože pořád (možná naivně) věřím, že existují lidé, kteří dodržují zásady. Druhak kvůli Girardovi, který byl původně zamýšlen jako záporňák, ale sotva jsem ho dostala do příběhu, tak si postavil hlavu a krapet se mi zvrhl.

Obrázek uživatele Lady Aludnev

Pálení Slamněného vdovce

Úvodní poznámka: 

Protože jako jediné obsahuje originální nápad, na který jsem pyšná.

Drabble: 

Na malém náměstí lehce povlával ve větru panák vycpaný senem. Všichni vesničané se přišli podívat na každoroční pálení Slaměného vdovce. Každé dítě dostalo od rodičů trochu sena a pak všechny společně vyrobily přibližnou postavu muže. Tradovalo se několik historek o tom, jak tradice vznikla. Třeba ta o muži, který zabil svou ženu i děti, nebo o bezcitném knížeti, kterého si vzal Ďábel. Ona měla nejradši tu o ohnivém skřítkovi, který se zamiloval do lidské dívky, a když po letech zemřela, byl tohle jediný způsob, jak se zase vrátit domů. Hranice vzplanula a na okamžik se mezi plameny zatřepotal lehký úsměv.

Obrázek uživatele Doktor

Démon a flétna

Úvodní poznámka: 

Protože mi dalo nejvíc práce. A protože když si ho čtu znova, tak jsem rád, že jsem to nevzdal.
Vychází ze stejnojmenného příběhu ze sbírky Šedé stíny (UY 13).
Napsáno na téma Ten kouzelný zpěv.

Drabble: 

Oběti umíraly vždy za zvuku flétny. Nikdo nepochyboval, že flétnista je vrah.
Když se nocí rozlehl ten kouzelný tón, vydal jsem se za ním, připraven vraha najít a potrestat.
Žena skrčená v temném koutku byla úplně zticha. Nevěnoval jsem jí žádnou pozornost.
Dokud se nezměnila v démona a nezaútočila na mě.
Flétnistou byl štíhlý muž s bílými vlasy. Žena, zaujatá bojem se mnou, si ho všimla příliš pozdě. Až když odtrhl nástroj od rtů a vrazil jí ho do srdce.
Sladký zpěv flétny byl tím jediným, co milovala, dokud byla člověkem.
A tím posledním, co slyšela na cestě do nicoty.

-A A +A