Téma č. 00 pro březen 2018: Utečeme z bublin!

Obrázek uživatele Skřítě

Jak z něj jeho matka vychovala spratka

Úvodní poznámka: 

Veškerá podobnost s kýmkoli z mého okolí je čistě náhodná, jen si poslední dobou víc všímám lidí, všudypřítomných telefonů aj. mediálních prostředků a zčásti i důsledků vlivu toho všeho na soukromí lidí a tvorbu našich mediálních obrazů - mýdlových bublin.

Drabble: 

Má sousedka v roli matky
utírá jen dětské zvratky.
Se ženami z ulice
řeší barvu stolice.
Na Facebooku vyhledává komunity matek,
které řeší jen to jedno - "proč nepapá, spratek?"
Potom jenom sdílí Tweety jak se děcku daří,
jestli smrká, bulí, krká, co mu dneska vaří.
Od plínek mu v online vodách vyšlapává stopu,
vydáváním prohlášení - "dneska mámu kopu".
Fotky visí na Instáči - je to k smíchu nebo k pláči?
Tak žijete ze dne na den v mediální bublině,
velký bratr vidí všechno, co skrýváte v hlubině.
Utíkáš? Svět hned se dozví, že máš nejspíš schízu,
v komentářích napíšou ti psychoanalýzu.

Vzhůru do oblak!

Drabble: 

Neznal nic jiného než svůj dvoreček. Ohraničený, bezpečný, s hojností jídla pro všechny.
Až přišel ten cizinec a vedl podivné řeči. Nerozuměl mu a ani nechtěl naslouchat. Přál si jenom zůstat s ostatními...
Ale teď spolu byli na vysokém kopci. Nemohl odtud vidět své družky ani dvorek. Jenom široké rozlehlé kraje a nekonečné nebe nad hlavou.
Tohle je tvůj svět, pravil cizinec.
A mladý orel konečně porozuměl. Zapomněl na tu útulnou bublinku dole a pohlédl do oblak. Vyrostl sice mezi slepicemi, ale patří sem.
Roztáhl křídla a zjistil, že ho nesou velmi dobře. Zamířil vzhůru a už se nikdy nevrátil.

Závěrečná poznámka: 

Bajka o orlovi, který byl vychován mezi slepicemi, koluje po internetu v různých verzích, někdy končí smutně a jindy dobře. Mně se líbí nejvíc tahle nadějeplná verze.

Obrázek uživatele Arenga

Žluté lázně (2)

Úvodní poznámka: 

Navazuje na: http://www.sosaci.net/node/28748
stále Praha, léto 1920

Drabble: 

Dříve považoval vltavskou vodu za chladnou, dnes mu nepřišla. Nejspíš se během vojenských let otužil. Plaval, potápěl se, nechal se jen tak nadnášet a koukal na nebe. Kluci měli pravdu: bylo skvělé užít si ždibec volnosti a bezstarostnosti.
„Poplavete-li ještě kus dál, nabere vás parník,“ ozval se kus od něj pobavený hlas.
Otočil se. Ve vodě z ní viděl jen hlavu v koupacím čepci, pod který si nastrkala dlouhé vlasy. Byla hezká.
„Nezatoulala jste se trochu daleko od bazénu dámského oddělení?“ S hořkostí si pomyslel, že úplně odvykl jen tak mluvit s děvčaty.
Zasmála se. „Občas je dobré trošičku utéct.“

Obrázek uživatele tif.eret

Není úniku

Fandom: 
Drabble: 

Žili jsme si tady ve Městě celkem v poklidu. Až donedávna.

Náhodou jsem na něj narazil před barem. Když jsem odcházel, vyběhl za mnou. Podával mi doklady, které jsem uvnitř zapomněl.
Vzal jsem ho mezi nás. Byl to uprchlík, vyprávěl nám, co za hrůzy se stávají mimo Město. Sice jsme něco málo tušili, ale proč se tím trápit? Dělo se to tak daleko…

Pak si pro něj přišli. Našli jsme ho ležet před barem s proříznutým hrdlem.

Od té doby cítím, že bublina, ve které jsme dosud žili, začíná praskat. Vnější svět se dostal až sem a už není úniku.

Závěrečná poznámka: 

Drabble na rozcvičení.

Obrázek uživatele Tora

Zavinil to hajný Just

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Vloni jsem psala historická drabble poctivě na každé téma. Jestli to zvládnu i letos, to netuším. Ale zkusit to můžu. Takže se zase můžete těšit na sáhodlouhé dodatky...

A samozřejmě budou drabblíky zase nesoutěžní.

Drabble: 

„Matěji… kdo se s pány hádá, špatně dopadá…“
Hrdý Chod hledí na svou hubenou, strhanou ženu. Není lehké uživit ji a devět dětí… Domažličtí radní mu mzdu zvýšit odmítli. Pojede! Až do Vídně! K císaři! Nedá se!

Matěj Just se vrací v povznesené náladě. Nejenže císařská kancelář vyslyšela jeho stížnost, ale navíc ještě veze úžasnou novinu!
„Říkal, to,“ vykládá v každé hospodě. „Sám císařský úředník! Ptal se na nás, Chody, že asi máme dobrého pána, když se mu nepřipomínáme se svými privilegii! To bychom měli, to vám povídám!“
Netrvá dlouho a setká se Janem Sladkým Kozinou.
Osud si zamne ruce…

Závěrečná poznámka: 

Celou patálii s chodským povstáním zakončenou popravou Jana Sladkého Koziny v podstatě opravdu zavinil hajný Just. Domažličtí radní mu odmítli zvýšit mzdu, on si na ně šel stěžovat až k císaři a tam císařský úředník prohodil údajně cosi o tom, proč se raděj nepřipomenou svými privilegii. Ty Chodové obdrželi už za Jana Lucemburského, v roce 1325 mohli na soudech užívat práva města, poté získali chodskou rychtu, soud i potvrzené zvykové právo, na základě něhož mohli provozovat řemesla, dávat děti do učení, byli osvobozeni od cel - to vše za hlídání zemských hranic. V roce 1621, po porážce stavovského povstání však dostal oblast chodských vesnic na Domažlicku Wolf Maxmilián Laminger z Albenreuthu, otec onoho neslavně známého "Lomikara". Ve chvíli, kdy vesnice právoplatně od císaře Ferdinanda II koupil, padla všechna chodská privilegia. Chodové se odvolali a práv se domáhali, ale v roce 1668 jim císař přikázal "věčné mlčení" a dal za pravdu Wolfu Maxmiliánovi Lamingerovi. Hajný Just jel se svou stížností do Vídně o dvacet čtyři let později, a když se vrátil s onou senzační zprávou, že se mají připomenout, Chodové okamžitě vyslali do Vídně dvoučlennou deputaci Jana Sladkého, zvaného Kozinu, a Davida Forsta.
Císař udělal chybu - choval se k deputaci vstřícně a s pochopením. Chodové z toho vyvodili, že jejich práva stále platí a rozhořela se roztržka, která byla, jak je všeobecně známo, ukončena v roce 1695 popravou Jana Sladkého Koziny. A to vše jen pro to, že jeden hajný nedbal varování své ženy...

Pramen: Co se nevešlo do dějepisu, Jan Bauer

Obrázek uživatele kytka

Cestou na nádraží

Fandom: 
Drabble: 

Nany obejme očima hrst domků rozesetých po stráni. Její rodná ves. Ještě před nedávnem jí byla malá. Připadala si jako v bublině, celý svět ležel venku, barevný, lákavý, zdánlivě nedosažitelný. Teď si není jistá, jestli o něj stojí.

Vrývá si do paměti jejich chaloupku, před plaňkovým plotem stojí táta s mámou i všechny sestry. Na tu dálku to není vidět, ale Nany ví, že všichni hledí na ni, že se tím pohledem loučí navždy. Definitivnost jejího rozhodnutí na ní padne jako koňská houně a začne ji dusit.

Popadne kufřík i ranec, skousne ret a vyrazí na cestu do nového života.

Závěrečná poznámka: 

Bude to mít pokračování. Doufám.

Obrázek uživatele Tenny

Kruhy na hladině

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Tento film jsem viděla v nedávné době a domnívám se, že si zaslouží všechny ty Oskary. Pokud jste ho ještě neviděli, tak doporučuji!

Drabble obsahuje silné spoilery.

Drabble: 

Žil ve své uzavřené bublině, soukromém světě za zavřenými dveřmi. Kupoval odporný limetkový koláč jen pro sladký úsměv, který ho zahřál na osamělé duši. Vždycky bylo jednodušší se problémům vyhýbat a předstírat, že neexistují. Zavřít oči nad bolestí světa.

"Vždyť ani není člověk!" řekl jí.
"Když neuděláme nic, také nejsme lidmi!" zatančily její ruce.

Jeho bublina praskla. Sladký úsměv byl najednou kyselejší než limetka na koláči.

Když pak pozoroval bubliny na hladině, věděl, že udělal nejlepší rozhodnutí svého života. Vstrčil hlavu ze své skrýše a udělal něco, co mělo opravdový význam. Zlo může vyhrát jenom když dobří lidé nedělají nic.

Závěrečná poznámka: 

Moc se těším na duben! Jenom nevím, zda budu moct aktivně komentovat jako předchozí roky, práce je náročná.
No, uvidíme...

Obrázek uživatele Palčík

Naděje: nádech (Zina)

Drabble: 

Milá I.!
Vzkaz i s textem CH. posílám po D., je spolehlivý.

Nevěřila bys tomu, ale poprvé od Jara cítím naději, pocit osvobození. Byli jsme rozsekáni do atomů, železné opony i uvnitř rodin. Uvrženi do lži. Sebemenší gesto pod (sebe)cenzurou.

Nadechla jsem se, vymanila se pouhým podpisem. Překročila hranice. Jsem zase svá, uvnitř společenství, otevřeného, dramatik (VH) nechce, abychom byli ghettem.

Zvaž to, moc zareagovala nečekaně ostře, následky mohou být nedozírné (JP zabili, jak víš, i na pohřbu se chovali jak prasata), jen líčím svůj pocit.

Tvá Z.
Po přečtení prosím znič.
V Praze (bydlím u KF) 1. 4. 1977

Obrázek uživatele Eso Rimmerová

Král a blázen

Úvodní poznámka: 

DMD ještě ani nezačal a já už píšu tak depresivně... Snad se to v dubnu zlepší. :-D

Drabble: 

"Stíny přicházejí tančit, můj pane..." Stannis zaskřípal zuby, když uslyšel přibližující se Strakošův hlas.
Neměl toho šaška rád. Připomínal mu bezmoc dne, kdy ve svých čtrnácti letech stál na hradbách Bouřlivého konce a sledoval, jak loď vezoucí jeho rodiče mizí v běsnících vlnách. Strakoš byl tehdy kromě změti bublin jediný, koho moře vyvrhlo živého. I v tomto štěstí ho však neštěstí dohnalo, když jeho život vykoupila ztráta rozumu.
Kdysi geniální šašek, který měl Stannise naučit se smát, už provždy provázel svého pána jako břemeno duše. Stejně jako hořkost a křivda, ty stálé společnice. Jak ironické... Jako vše ve Stannisově životě.

Obrázek uživatele Arenga

Žluté lázně (1)

Úvodní poznámka: 

Praha, léto 1920

Drabble: 

Legionáři se do mladé Československé republiky vraceli přes půl světa. Tadeáš se nemohl dočkat! Čekalo jej však rozčarování, v rodném domě zakoušel nepříjemné pocity cizince. Dokonce ani s matkou (běhala kolem něj jako kvočna kolem kuřátek) nedokázal vést víc než povrchní rozhovory.

„Pojď s námi, Tadeáši,“ zazubil se šikovatel Houska.
Cosi zamručel, nechtěl. Navrátilci dostali repatriační dovolenou, prý na zotavenou – a klukům nepřišlo na mysl nic lepšího, než ji zahájit v pražských Žlutých lázních. Že prý je hezky, tak si to užijí, zaplavou si, budou na sluníčku…
„Mám ti to dát rozkazem, bratře?“
Věděl, že Houska žertuje, přesto nakonec šel.

Závěrečná poznámka: 

ano, bude to mít pokračování
a ano, informace o fandomu doplním

Obrázek uživatele Xantin

Maminka má pět dětí a pravdu

Fandom: 
Drabble: 

„Přiznejme si,“ praví Filcin do rodinného lomozu, „že v dubnu jsme oskořápkovaní, lesk v očích a kruhy pod nimi, mátožně se míjíme, nemluvíme spolu. Nejlepší obranou je útěk!“
„Razí Francouzi,“ houkne Sikar, „ale nikdo jiný!“
„Do Jeruzaléma bych se i podívala,“ sní Thea.
„Z bláta do louže,“ komentuje Linkva, ale patrně rozdělaný latinský překlad.
„Zaútočíme!“ velí Apolo malému vojsku.
„Bébébé,“ ví o ovečkách své Viktorka.
„Jestli nás chceš v jiném prostředí, budiž,“ shrnuje Taura, „aspoň virtuálně moci natáhnout ruku, aniž bych na něco narazila, beru. Ale na měsíční dovolenou zapomeň! Možná by stačilo ubrat identit a být víc v pohodě.“

Obrázek uživatele Giles Rigby

Homo bulla est

Fandom: 
Drabble: 

Chvíli se rozhlížel než zahlédl známou tvář. Zbytek mága již vězel v močálu.
"Odprejskni," zavrčel Mrakoplaš. "Neumírám."
Realita vyjádřila svůj nesouhlas zlověstným zabubláním.
"Vždyť nemáš kosu,” stěžoval si. ”Bez kosy to neplatí. Nebo housle, housle se počítají, nebo..."
Smrť zalovil ve svém plášti: "MÁM TOHLE."
“Bublifuk? Děláš si ze mně srandu?”
“JE TO VELMI TRADIČNÍ,” odpověděl Smrť s chmurnou sebejistotou. “TAK TO NEZDRŽUJ.“
“Nejdu! Jsem mág. Mám svoje práva.” brblal Mrakoplaš a odhodlaně se vyhrabával z bublající pasti.
Smrť čekal na břehu a foukal do vzduchu hejna duhových bublinek. Možná to nebylo zas tak tradiční, ale bylo to velmi uklidňující.

Závěrečná poznámka: 

Mé oblíbené barokní meme. Obraz řekne více než tisíc slov: Homo bulla

Obrázek uživatele netopýr budečský

Z voliéry do pohádky

Fandom: 
Drabble: 

Léto je docela nuda. Dámy lítají kolem dětí. Lidské děti jsou doma. Mám klid, ale za pár týdnů se mi stýská po dobrotách.
Z nudy mě vysvobodil knihovník. Se slovy "Máš noční, štramáku" mě odnesl do knihovny.
Nejdříve jsem posvačil pěkně rostlého pokoutníka a teprve pak hodil echo ven. Vrápo ani drobek by na něj pusu neotevřeli, ale co kdyby. Přiletělo i pár dam. Za chvíli už v knihovně echa lítala, jen to svištělo.
Já vyšplhal na pěkně tlustou knihu. Sotva jsem se drápky chytil desek. Nohou jsem šlápl do listů, a pak to udělalo -plop- a kniha mě vcucla.

Závěrečná poznámka: 

Více o netopýru budečském: http://sosaci.net/node/28681
vrápo = vrápenec malý,
drobek = netopýr nejmenší,
které si chutě vygooglete.

Obrázek uživatele Wolviecat

Neklidná noc

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Tak jsem si říkala, že už jsem dlouho nebyla vzhůru do půlnoci a nezírala zoufale na obrazovku. DMD, jsem zpět!

Drabble: 

Půlnoc. Léto. Westchester.

Petr Rasputin zíral do stropu a snažil se usnout.
Do této chvíle věřil, že dokáže zaspat cokoli. Chrápání? Mluvení ze spaní? Noční můry? Cha!
To, že Wade dokázal zkombinovat všechny tři dohromady, by nevadilo. Ani to, že jeho noční můry byly zřejmě o ponících. Ale ten podivný, vrzavý zvuk...
Sevřel ruku na klice. Nerad lezl lidem do soukromí, ale...
Otevřel.

Vyvalilo se několik set žlutých... balonků? Pak vyběhl Wade a s řevem "Moje bubliny!" zmizel někam do tmy.
Petr jeden z nich zvedl.
"ZZZZ!" hlásal nápis na jeho boku.
Povzdechl si. Někdy bylo vážně lepší se neptat.

Obrázek uživatele KattyV

Žárlivost

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Pro vysvětlení a připomenutí. Teddy Lupin přišel za války s Voldemortem o rodiče. V mém vidění světa HP ho vychovává Lenka Longbottomová (dříve Láskorádová) a Neville Longbottom. A v mém pojetí světa HP malý Teddy uzavřel poněkud překvapivé, ale o to pevnější přátelství se Severusem Snapem. Když se Severusovi a Hermioně narodila dcera Megan, vcelku pochopitelně žárlí.
Měnícím se vztahem mezi Megan a Teddym bych se ráda zabývala celé letošní DMD. Uvidíme, zda mi témata budou nakloněna.

Drabble: 

Sedmiletý Teddy navztekaně zírá na kvílící mimino.
„Za co, Merline, za co? Proč zrovna já mám hlídat tuhle prťavou ponravu? A co mám dělat, aby to stvoření přestalo vřískat?“
Konečně si vzpomene na lektvar, který vyrobil se Severusem, ještě než mu jeho pozornost ukradla tahle malá příšernost. Hermiona mu k němu vykouzlila drátek stočený do očka.
Stačí ponořit, fouknout a svět zaplní gejzír pestrobarevných bublin. Vznáší se nad postýlkou dlouhé minuty, než zmizí a zanechají po sobě vůni karamelu.
Malá Megan doširoka otevře oči a bublavě se směje.
Teddy je na sebe hrdý. Možná to s ní přece jen půjde.

Závěrečná poznámka: 

Stejně si myslím, že tuhle situaci zosnovala Hermiona, které nesoulad mezi lidmi jí blízkými lezl na nervy. Úplně to vidím: "Teddy, zlato, viď že na moment pohlídáš Megan! Já budu hned zpátky."
A pak vše potutelně pozorovala zpoza rohu.

Sopra Minerva

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Tak o tom, koho teď čtu ...
Zdravím milé drablící společenství, už mi chybělo.

Drabble: 

Od dětství neustále četl. Snad kvůli knihám se stal mnichem, lze-li ve čtrnácti mluvit o vlastním rozhodnutí. S počtem přečtených knih jeho Bůh měnil podobu: přestal být žárlivý, začal vypadat docela platónsky a nakonec se nějakým způsobem vlil do celého stvoření. Že by se však omezil a vtělil do jediného, jak tvrdili, mu začalo připadat jako pořádná blbost. Také Země vůbec nestála tak pevně jako dříve. Světy za bublinou, ve které vězel, vypadaly stále zajímavěji.
"Pro slib svaté poslušnosti, otevři!"
Ani tady neměl klid. Rychle knihu hodil do latriny.
Našli ji. Další obviňování, řízení? Ještě týž den utekl z kláštera.

Závěrečná poznámka: 

Na uhádnutí je to asi dost těžké, tak pro vysvětlení - je to Giordano Bruno. Četl prý tehdy sice "pravověrného" Jana Zlatoústého, ale s glosami Erasma Rotterdamského. "Sopra Minerva" ("nad Minervou") je dominikánský klášter v Římě, kde pobýval naposledy před svým útěkem (bylo mu 28, takže v klášteře vydržel relativně dlouho) a putováním po celé Evropě. Nikde jsem nenašla, zda-li se tato příhoda stala tam, nebo už předtím v Neapoli, ale
představuji si to tam. A byl exkomunikován, samozřejmě.
Ještě pozn.: "bůh žárlivý" je ten klasický křesťansko-židovský (viz Ex 20,5, bývá to překládáno umírněněji "žárlivě (milující)"

Obrázek uživatele neviathiel

Červencový večer

Úvodní poznámka: 

Navazujeme tam, kde jsme loni při DMD skončili - jen se skokem o dva roky dál.

Drabble: 

Sraz o prázdninách. Karolína šije do holek a nakrucuje se před klukama. Eliška pije druhé pivo a moc nenamluví. Všichni pijí pivo, jen Olena červené. Olena přemýšlí, proč sem chodila.
O loňské aféře s čarodějnicí nepadne ani slovo.

Aleksandr si přidržuje na koleni sáček s ledem. „Chci pokračovat,“ vyhekne.
Jeho znovunalezená instruktorka zavrtí hlavou. „Běž domů a pár dní se šetři.“

„Umět se porvat s lidma z Milice je k ničemu. Potřebuje jinou pomoc.“
„Můj syn není žádný blázen,“ odsekne Vasyl Kosturak.

Olena zaťuká na sousední dveře. Nikdo doma. Možná dobře. Po třech sklenkách se špatně dává pozor na jazyk.

Obrázek uživatele Rya

Jak utekli z bublin

Úvodní poznámka: 

První myšlenka, no... :-)
A ahoj všichni!

Drabble: 

Tohle, pravil Pažout, byl od Machů pošahaný nápad, věnovat nám tudlecten, jak se to jmenuje, wellness pobyt, řekl Horáček, wellness, zavrčel Pažout, jenže já se necítím well, ale nowell, andrstenduješ?, protože jestli mi zas někdo bude chtít poskytnout uvolňující masáž, tak ho praštím, nejsem zvědavej na to, aby mě někdo cizí ošahával, a Horáček zamyšleně přitakal, já taky nechci, aby na tebe někdo cizí sahal, a Pažout povídal, i když tahleta vířivka není zas tak špatná, pěkně bublá, tu bych koupil domů, a Horáček zasněně opakoval, domů!, a tak vylezli a vrátili se do Prahy, aby si pořídili vlastní vířivku.

Obrázek uživatele Dia

Bubbles cause troubles, yet you can't escape

Úvodní poznámka: 

Letos jsem se rozhodla dát si osobní čelendž! Jelikož polétávám mezi Českem a Británií, tak budu psát jak česky, tak anglicky (aj samozřejmě nesoutěžně). Uvidíme, jak to půjde, nejspíš to nepůjde na všechny témata.

Drabble: 

Oh liver
you’re in pain
because I fell in love with Oliver

...

I’m soaking in alcoholic bubbles
to get enough love, my little dove
forgetting all my troubles

All of me wants all of you, see
is every Finn’s heart so cool, my little fool
all of the drunk you wants all of me

I want to escape this confusion
we sit on my bed, my little pet
devouring in music and illusion

My creativity feeds
on a broken heart, my little art
so maybe they’re all my deeds.

...

Oh liver
you won’t escape the bubbles
but don’t blame Oliver

Závěrečná poznámka: 

Hm, asi bych měla psát o důležitějších a originálnějších věcech, než o tom, že mě další rádoby umělec nechce :D

Obrázek uživatele ef77

Bublinovník přenádherný

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Už se těším!

Drabble: 

Zeměplošský bublinovík přenádherný vznikl* na pozemcích Neviditelné univerzity. Vzrostlý strom podobný ořešáku měnil barvu podle počasí a po pohlazení na kmeni zahalil přítomného oktarínovým oblakem jeho nejoblíbenější vůně. Dokud byly jeho bubliny tvořeny vůní whisky (profesoři), budoárů a piva (studenti), případně pečených krys (trpaslíci), tvářil se celkem spokojeně, jakmile k němu ale cestu našel Smrďa Rum**, začal trpět depresí. Uklidňující zaklínadlo profesora aplikované fytomagie bohužel zareagovalo se zbytkovou magií pozemků a přemístilo strom do hor Beraní hlavy. Následné objevení stromu Silverem*** způsobilo radikální omezení repertoáru tvořených bublin (mladá kočka - šanta - starší kočka - šanta - jakákoli kočka). Nikdo se neodvažuje protestovat (viz ***).

Závěrečná poznámka: 

* Vzhledem k magické povaze univerzitních pozemků není možné použít výrazu "vyrostl".

** Pravdě nejbližší popis vzniklé bubliny byl "nepopsatelné cosi, co vás obklopilo, prostoupilo, a pak jste prchli, než to začne hryzat".

*** Roztomilý malý neduživý koucourek, pokud jste Stařenka Oggová. Jednooká apokalypsa, pokud jste zbytek světa.

Obrázek uživatele Lee

K večeru

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

DMD, konečně, tys to způsobilo, že už nedovedu psát jinak než ve stoslůvkách, bídný příteli!

Drabble: 

Někdy, když už je hlava příliš unavená, aby řídila všechno, neopatrně uklouznu z bubliny svého pečlivě otupeného svědomí, a skoro bezstarostně se vystavím skutečnosti, před kterou mě mysl obvykle chrání. Otázka, kterou jindy jen slyším kroužit nad svou hlavou, najednou nabere nepříjemně přesné obrysy. A je tak prostá; co je na mně vůbec dobrého? A já s úžasem pátrám a hledám a sbírám odvahu k formulování odpovědi, protože… nic. Nic. Zmatená hledím do Boží tváře, lidé mě snad mohou milovat, protože mě neznají, ale Ty mě přece znáš, proč tolik námahy pro ohavný obraz?
Bůh mlčí a pozorně míchá barvy.

Závěrečná poznámka: 

Chyběli jste mi. (I když mám pocit, že letos mám snad ještě méně času, než kdy dřív. :D Nihil novi sub sole.)

Obrázek uživatele Vinpike

Němý křik

Drabble: 

Když jsem se ráno probudil, nebyl jsem brouk, ale něco se dělo.
Kolem mě bílé rámy. Můj pohyb trhaný, nekontinuální, ruce čtyřprsté. Tíživé ticho, neslyším vlastní dech.
„Mami!“ zasténám.
Nevydám ani hlásku, jen bublina s ocáskem vzejde z mých úst. Je dvourozměrná, musím ji natočit, abych mohl rozluštit její poselství:
„Mami!“
Praskne a zmizí a já zas v dalším ohraničení.
Máma už je přeci mrtvá, napadne mě a nade mnou se vznáší nový bílý ovál s malými kroužky směrem k mé hlavě.
Než se rozplyne, stačím přečíst:
„Máma už je přeci mrtvá…“
„Nechci být bublifuk!“ bezhlesně křičím z plna hrdla.

Obrázek uživatele Bídák

Malá pevnost

Úvodní poznámka: 

Tak jo. Ten rok fakt utekl jako voda.
Hostinec se otevírá. Jen račte. Ale bacha! Vstup jen na vlastní nebezpečí.

Letos to tu otevírá Hora. A kdo si pamatuje jeho největší vášeň, už asi tuší, co ho čeká.

Drabble: 

V prastaré zemi tvrdé jak staletá skála,
kde se hrůza, děs a beznaděj snoubí,
Northgard, ta malá pevnost ne vždy stála.
Na úpatí skalisek si dům jen blázen koupí.

Strach, ta emoce silná zde nedávno vzplála.
Všichni jsme byli jak děti naivní a hloupí.
Smrt, věčná dáma, se nám do tváře vysmála.
Kam se jí chce, vždy bez vyzvání vstoupí.

Vzala nám starého přítele, rádce, bratra.
Navzdory všem nadějím, navzdory vírám.
Již brzy se pod jeho tělem rozhoří vatra.
Poslední plamen odzvoní letitým satirám.
Dříve jsem sonety skládal lehce a z patra.
Již nejde to. Bolí mě žití. Uvnitř zmírám.

Závěrečná poznámka: 

Hora vzkazuje, že jde spíš o vytržení z bubliny naivní představy bezpečí. Ale hádat se o to, zda to téma splňuje nebo ne, se nehodlá.

(upozornění: Hora je možná milovník sonetů, pro mě je to ale první pokus... taky proto to vypadá jak to vypadá. A začínám mít silný pocit hraničící s jistotou, že střídání veršů je celé blbě.)

Budovatel státu

Drabble: 

Doma v Hamjoo byl otec milovaný a mocný generál, Božský Lučištník, nejlepší a nejúžasnější člověk. Svět byl v pořádku a lidé kolem šťastní.
V hlavním městě pozoroval otce bezmocného, zkrocenéno tajenou vinou, jak se sklání před zkorumpovaným kancléřem a prosí o shovívavost. Nedokázal pomoci ani pár usmrkaným dětem.

Bang Won jako by se najednou díval novýma očima. To, co viděl, by potřebovalo pořádně vylepšit. Byl ochotný pro to udělat cokoliv. Obětovat kohokoliv. Žil bez iluzí a měl cíl, proto dokázal hrát přesně a tvrdě.
Teprve k stáru si uvědomil, že ten bláhový bezpečný svět malého kluka pro všechny vybudovat nedokáže.

Obrázek uživatele Aveva

Láska vrtkavá

Fandom: 
Drabble: 

Byly jeho jistota. Jeho pevný bod. Jeho láska.
Mohl se na ně spolehnout. Spolehnout, že přijdou, že ho obklopí a zahrnou ho euforií. Když se objevily, spadla z něj veškerá tíha. Lépe se mu dýchalo.
Byly dokonalé, ale pokaždé zmizely. Nechaly ho jeho osudu. Nechaly ho trpět.
A to rozhodlo. Jejich vrtkavá náklonnost mu nesmí stát v cestě za novým životem. Kývl na Gillův plán a čekal.
Víko truhly se zvedlo a vyrazil z něj prudký proud.
“Bubliny! Bubliny! Bubliny!” zakřičel bodlok žlutý zvaný Bubla a věděl, že je to naposledy.
Přišel čas opustit akvárko a vydat se do oceánu.

Neviditelný fandom: 
Obrázek uživatele Tora

Jak jsme zkusili vylézt z domácí bubliny, eh, kotliny

Úvodní poznámka: 

Všechny zdravím a věřím, že letos vylezu z bubliny i já a budu stíhat číst i ty autory, které jsem předtím nestíhala.

Sama jsem se zalekla své odvahy, tak dodávám - doufám... :)

Drabble: 

Samozřejmě, že nás do toho navezl Barbucha. Kdo jiný. Prý pořád sedíte doma, vystrčte ven aspoň nos, je tam príma, včera sníh, dneska bláto, koukejte jak domácí hudruje, je paráda dělat zablácené tlapičky na umyté podlaze...

Tak jsme vylezli z baráku.
Poté jsme prolezli dírou v brance k trati.
Nakonec jsme vlezli do sousední zahrady, páč tam bylo bláto mnohem víc mokřejší a mnohem víc ulpívavější. Parádně jsme se bavili.

Než přiběhl sousedovic nový pes a bafl nám za zadkem.

Domácí jen zírala. Trio bahnitých tlapiček vedlo předsíní, po schodech, přesně do týlu pod postelí.

Zlatý votevřený dveře!

Vaše Rozárka.

Závěrečná poznámka: 

Jako každý rok jsem váhala, zda se kočky ještě znovu zúčastní.
Ale... asi by jim to přišlo líto.
Takže zúčastní.
Nejspíš.
Určitě!

Obrázek uživatele Profesor

Bublinový protestsong

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Snad nebude tak zle.

Drabble: 

Utečte z bublin
Básníkům snadno se radí
Každý pravdu svoji hýčká

Tolik sebestřednosti
Bezhlavý prázdný dav
Na dvoře povykuje
Neviňátek šťastný dav

Utečte z bublin
Slova zvolna plynou
Kázání jsou z olova

Kněz hlavu sklání
Při posledním pomazání
Poslední zpovědi a
Pláče, když oddává

Utečte z bublin
Kde nevěsta po svatbě
Osmdesátiletá umírá

Čtyři stěny kanceláří
Rakví s okny do ulic
Pro osamělé pouhou klecí
Čtyři stěny nad zastávkou

Utečte z bublin
Vlastních příběhů
Otevřete dveře dokořán

Láska ukrytá dává
A zeď plná snů
Utvrzuje v hledání
Není to beznaděj

Utečte z bublin
Není snad tolik zle
Utečte a věřte

Obrázek uživatele Faob

Ještě jedno jaro

Fandom: 
Drabble: 

Na podzim vyrašila sněženka, jaro se rodí navzdory.
Za bílé vousy tahá nové vtělení našich objetí.
Než zuji boty, musí mi sundat čepici. Mráz se drolí, čas na kšiltovku.
Až pak se políbíme, jak bylo?
Nebylo bylo. Teď jsem tu a spolu a nikoli sami.
Malé všude plno, diriguje entropii. Jak houby po dešti rostou pod nohama hračky, nezavřené skříně obratem ryby vyvržené, co není pevné, chvěje se. Němá jsou ústa ticha.
Němá a vzdálená je minulost, mládě saje, zkoumá, pije, jí, vše kolem hltá a dere se dopředu, zpátky − do nicoty − ni krok.
Utíkám ze svých témat, tenat, táta.

Obrázek uživatele Aries

Bublifuk

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Zdravím vespolek

Drabble: 

Zvláštní místo k představení si ten chlapík vybral. Z celé naparáděné Nerudovky zrovna zákoutí s oprýskanou cihlovou zdí počmáranou nevzhlednými grafitti. Možná lepší plac nenašel. Jarní chodníky přetékají štěbetajícími turisty, strakatými suvenýry a všelijakými kejklíři.
Muž předvádí pouliční bublifuk, ale chodci ho lhostejně míjejí, tohle už viděli mockrát.
Vtom se nad chodník lehce vznese neuvěřitelně obrovská duhová koule. V přízračné bublině klokotají barevné fasády, groteskně zkřivený svět se převrací naruby.
Lidé se konečně zastavují, fotoaparáty cvakají, odraz užaslých tváří se kroutí jako v petřínském zrcadlovém sále. Bublina je zachytí všechny.
Plonk!
Konec divadla.
Kejklíř sebere kbelík. Tiše opouští liduprázdný plácek.

Obrázek uživatele Zayl

Svítání na západě

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Tak když to tu je - zkouška sirén. :) Zdravím.

Drabble: 

Byl jsem slepý, uvědomil si náhle tak jasně, jako že slunce zapadá na východě. Jak jsem mohl takto žít, zavřený ve světě svého domu, lhostejný a nevědomý k bídě všech kolem? Uvažoval, jak vůbec ospravedlnit vlastní existenci. Co vnesl do světa nového, jaký z něj měl svět užitek? Žádný, žádný, ach, já hlupák! skládal hlavu do dlaní a něco se v něm bolestivě lámalo.
Když vstal, byl už pevně rozhodnut. Je načase splatit dluh. Pomoci těm, jež trpěli pro mé pohodlí, ochránit ty, kdo byli bez ochrany pro mou lenost.
Být blázen v očích světa, ano, ale aspoň trochu žít.

Závěrečná poznámka: 

Těším se na vaše drabbly. :)

Stránky

-A A +A