Květen - měsíc deseti nej!

Pozdě, ale přece

Vím, už není květen, ale konečně už mám ve škole odevzdáno a nemusím jen sedět u počítače a psát do zblbnutí i po něm (proto jsem také nemohla na piknik, čehož je mi moc líto, ale snad to vyjde na podzim).
Kritérium výběru jsem po mnohém promýšlení různých variant nakonec zvolila jednoduše takové: jaká drabblata si od dubna ještě pamatuji. To znamená, že tato drabblata jsou mimořádně dobrá, protože moje hlava je dosti děravá. (Stihla jsem tehdy přečíst ze všeho tak odhaduji deset procent, takže výběr je omezený a jistě mne ještě mnoho dobých neobjevených drabblat čeká).

Teď už vím, jak to bylo v bibli doopravdy:
Mýtus od Iswidy: http://sosaci.net/node/1989
Rodinné problémy od Ryy: http://sosaci.net/node/1899
(sem patří také i níže zmíněné drabble od Rebelky)

Tato dvě zase mají nezapomenutelnou atmosféru (a první z nich mi připomnělo místo, které znám a které mám ráda; v srpnu tam zase jedeme!):
Samaritánka od Kytky: http://sosaci.net/node/3125
Cantares od Aries: http://sosaci.net/node/2804

Tato mluví o velké lásce mezi rodičem a dítětem (přestože je to druhé velmi smutné, vidím to tam):
Záměna od Rebelky: http://sosaci.net/node/45
Rano v Holandsku od Erys: http://sosaci.net/node/3018

Tato vystihují více i méně drsnou realitu socialismu:
Čihoštský zázrak od Kytky: http://sosaci.net/node/2276
Vokna od Danae:http://sosaci.net/node/2057

A tato jsou jednoduše neodolatelná:
Úskalí jednostranného vzdělání od Ebženky: http://sosaci.net/node/1992
Sladká kořist od Levandule: http://sosaci.net/node/647

Obrázek uživatele sos

Avevin velkolepý projekt

Avevin výtvarný talent je s DMD neodmyslitelně spojený a zaslouží si trochu té publicity. Proto si dovolujeme upozornit ty z vás, kdo stále prožívají abstinenční příznaky, na její velkolepý projekt.
Kdo zatím nezná hlavní postavy, může se s nimi seznámit zde.

Obrázek uživatele Bilkis

13x o mužské lásce

Stále ještě je květen (a teprve 10.!), takže jsem neodolala a udělala si ještě jeden výběr. A je celý jen o mužích. Takže se omlouvám neslashovým osůbkám, že tohle není výběr pro ně.

Začnu Roedeerem a jeho drabble Jezdectví, protože mě hodně pobavilo a bylo krásně živočišné.

Pak je tu Brygmi a její Nebo to ani láska nebyla, protože Glee a protože úžasně životně ironické.

Den královny od Birute, protože sice Hetalii neznám, ale tohle bylo rozverné a roztomilé.

Cestovatelé kolem světa od Keneu, které bylo vtipné, lehké a krásně lechtivé.

Quiquilla nám vyprávěla, Jak těžké je nakreslit lásku, a vyprávěla to dokonale.

Život je o změnách… Krásnou změnu pohledu napsala Julie v drabble Perspektiva.

Opět QaF, tentokrát Luczaida a její Konečně mi patří.

Do třetice všeho dobrého z QaF: Justinka a jedna Návštěva.

Sherlock nemůže chybět. Joan Watsonová napsal spoustu krásných stolůvek, ale s Jak jsem poznal vašeho otce, mě nejvíc rozesmál a s Poslední možnost zachovat se… jinak zase nejvíc rozesmutnil.

Preslash a můj oblíbený film krásně spojila Maglynn v drabble Voják.

Co by byl tenhle seznam bez drabble na Torchwood? Neodolala jsem a vybrala jsem si ze široké nabídky od Iantoucha Co je psáno, to je dáno.

A nakonec (a třináctka je šťastné číslo!) jeden závan z prken, která znamenají svět, závan Shakespeara… Kleio a její Pavoučí polibek.

9x diaľky, cesty a konce sveta

Som zúfalo nescestovaná osoba, no pevne dúfam, že to raz napravím. Zatiaľ mám aspoň zoznam deviatich drabblov, pri ktorých mám chuť zbaliť si ruksak a vyraziť... hoci na kraj sveta.

V prvom rade musím spomenúť Aries a jej úžasné miestopisné drabblatá - Café dulce, agua de pila, Havana a Cádiz, Rondando Ronda. Ani na jednom z popisovaných miest som nikdy nebola, ale keď si čítam tie drabble, mám pocit, že som tam práve teraz.
Závidím každému, kto sa kedy plavil po mori a preto nemôžem vynechať Začátek od Julie.
Kochám sa krásnym popisom krásnej prírody v drabbli Malý střípek z Killarney od Terdy (ale závidím iba trošku, tých šesťdesiat kilometrov na bicykli by som teda nezvládla :-))
Taká pešia túra je skvelá vec, hoci tiež vie dať zabrať, ako ukazuje Na horách od zany.
Úžasne podmanivé a krásne je drabble od Esclarte Na dohled od pozemského ráje.
Konce sveta môžu mať mnoho podôb. Bludný Klačan od Ebženky.
A na záver tajuplné Město a nebe od Mantisy.

Obrázek uživatele Rya

10x na druhý pohled...

Jsou kousky, které jsem četla jen zběžně, protože jsem neznala fandom a nevěděla jsem, o co vlastně jde. A jiné, kterých jsem jen váhavě dotýkala očima, protože … a ne, já to nebudu vysvětlovat ;)
Ale teď čtu leccos znova a musím přiznat, že se někdy úžasně bavím a jindy jsem fakt dojatá. Asi bych mohla vytvořit ještě několik takových seznamů, ale obávám se, že už to baví jenom mě. Ale tenhle ještě … čteno podruhé a jinak…

Červený karafiát a vláček od Iantoucha a
Červený karafiát a vláček od Lyty. Ta noc byla rozhodně literárně velmi plodná. Propojení je dokonalé!
Když Timelord šlukuje od Doktora. Zbavila jsem se vší máty, co jsem doma našla! ;-)
Iantovo okno opět od Iantoucha. Ach, ty sonety!
Jak jsem poznal vašeho otce od Joan Watsonové. Je to roztomilé drabble a mít dva otce je rozhodně lepší než nemít nikoho.
Na hradě lorda z Tryermaine od Dangerous. Ke Christabel mám samosebou speciální vztah. A tohle drabble je takové milé.
Šachová partie od Blueberry Lady. Tam to také jiskří.
Nad hladinou od Kleio. To se tak hezky čte, když člověk ví, že to dobře dopadne!
Když se stane nic od may fowl. Nestane se nic, a jak moc to vypovídá o vztahu.
Takhle jsem to nechtěl od sigam. To je silný moment a už se těším, až se tam prokoukám.

Tak. A slibuji, že dneska už sem nic nenapíšu! Kromě komentářů, pochopitelně 

Obrázek uživatele Smrtijedka

Třináct zastavení s Doctorem

Můj druhý výběr (a nezastavujeme, je toho ještě tolik!), od Sherlocka jsem se přesunula k jinému skvělému seriálu. Už tu byl BBC seznam Lejdynčin, který obsahuje hrozně moc super drabblů, které jsem v širším výběru měla i já, ale řekla jsem si, že zmíním raději drabblata, která ještě veřejně pochválena nebyla :). Tentokrát to vezmu podle autorů, je jich takový hezký počet ;).

1. Lyta mě bavila celé DMD, vypíchla bych Doctorovo těžké probuzení pro ten skvělý nádech historična a představu divoké noci. Ale on za to nemůže - dokonalé drabble, které mi přiblížilo Mastera, Jak to teda bylo?, protože Harknesse nemám ráda a tady je fajn :), a nakonec Doctorův (málem) poslední bonbónek, protože Donna je očividně skvělý člověk.

2. Autor s příznačným jménem mě pobavil například drabblatem Nepodceňujte chudinky, v kterém to Doctor na rozdíl od hlavní hrdinky pořádně pokazil.

3. Neskutečné množství šílenství přinesl do DMD i Solast, pro výběr jsem ale nakonec vybrala umírněné kousky, možná právě proto, že se vymykaly :). Jako první zmíním Můžeš jít se mnou, protože propojení Doctora se zvířátky je vždycky trefa do černého. Pořádnou husinu jsem měla z drabble Mlčenlivé knihy a smutno mi bylo z povídky Zachránce.

4. Pokud vyloučíme vše nemožné, zjistíme, že tohle drabble od Tinky je naprosto úžasné! :)

5. Není nad spojení starověkých bojových technik s trochou Doctorovy zručnosti. Doktor tesařem od Julie.

6. Bombastický crossover napsala Rebelka v Nesmělém vězniteli. A nejúžasnější, velmi smutná báseň: Balada o bolesti, žalu, touze a neschopnosti sehnat si nové společníky!

7. Řekla bych to nejlepší na konec, ale tady jsou nejlepší všichni, takže jeden z nejlepších na konec :). Musím si doplnit vzdělání, abych dokázala docenit tentononc anděly, ale Nejhlídanější vězeň od Uhly je skvělý i tak.

Nenávidím formátování. Ale to jen tak mimochodem.
Pro zajímavost nějaká čísla (když já hrozně miluju statistiku ^^'). V širokém výběru bylo 47 drabblů, do finále se prokopalo 23, takže konkurence byla opravdu silná a to i mezi vícero drabbly jednoho autora ;).

Obrázek uživatele Lejdynka

Best from BBC

Vím, mírně podobnou věc už napsala Smrtijedka, ale ta se soustředila pouze na Sherlocka, zatímco já jsem se rozhodla vzít tři nejznámější série od BBC, na které tu vznikaly drabbly (ano, Merlin se už nevešel, pardon). Slovy tento výběr je to nejlepší z Doctora Who, Torchwoodu a Sherlocka pohromadě. Aby to ještě vůbec bylo originální :)

1) Song for Nemesis od Joan Watsonové. Protože ta poezie je prostě strašně pohyblivá a ta část, kde se vyskytují dva Hamleti, mě nutí obdivně vzdychat ještě teď.
2) Osudný den, opět od drahé Joan. Protože k tomuhle stále ještě absolutně nemám slov. A bolí to.
3) Čas od Blancy. Protože její krátké věty mají obrovský efekt. A obrovský příběh.
4) Povídka pro pobavení od Iantoucha. Protože to sice může být osmnáctkrát myšlené jako vtipnost, ale pro mě to je extrémně romantické. Asi proto, jak jednoduše je to řečeno.
5) Ledové ostří od Solasta, protože to má neuvěřitelně nádhernou, mrazivě zimní anglickou atmosféru. A ano, dojalo mě to.
6) Iantovo okno od Iantoucha, protože kombinace sonet - vtipné - romantika - zcela jiné, než Shakespeare, ale kvalitní podobně, je jaksi nezapomenutelná.
7) Konkurz od Solasta, protože - všem, kdo mě znají, bude zcela jasné proč! <3 Ještě jednou děkuji!
8) Dárek, opět od Solasta, protože takhle kanonicky zpracovat doctorovského Shakespeara se hned tak nevidí. A protože Willem je mi možno udělat radost VŽDYCKY.
9) Doctor's Unfamous Origins od Doktora, protože představa, že Time Lord se vyvinul z Moby Dicka, je prostě naprosto neuvěřitelná! (a navíc děsivě logická)
10) Man's gotta do what man's gotta do od Blancy, protože - ne, promiňte, opět jsem se začala smát a pak se rozpustila :) <3
11) Kvalitní materiál od Iantoucha, protože je to neuvěřitelně dotýkací, ten materiál je skoro i cítit a není třeba si to ani představovat, aby to člověk měl v hlavě.
12) Šedesátá od Lyty, protože je to cynicky hravé a prostě se mi to líbí!

Takže to by bylo 12, které mi buď nesmazatelně utkvěly, nebo jsem si je opět dohledala. Každopádně v tomto fandomu mě taky velice bavilo brouzdat se přes všechny řeky Londýna i Gallifreye, a obzvlášť jsem milovala ty drabbly, které se nějak dotýkaly skutečné (to znamená mé osobní, naší osobní a jiných osobních) reality. Jste všichni úžasní!

Obrázek uživatele Smrtijedka

10X BíBíSí Sherlockoviny

Protože jsem nemožná a je lehčí dělat výběry podle fandomů. Taky protože jsem líná. A konečně protože si tahle drabblata zaslouží pozornost :).

Není nad příhody z všedního života, i když s Sherlockem není nic všední, jak ukazuje třeba Nový vynález od Saphiry. Když se přidá trocha vzpomínání, dostaneme úžasně milé drabble Vždy připraven od Blancy.

Johna (stejně jako Sherlocka, Mycrofta, Anthey, Moriartyho, Lestrada, paní Hudsonové, Molly, Andersona, Irene, a takové té ženské, doufám, že jsem na nikoho nezapomněla) není nikdy dost. Když se chová jako doktor: Slova a klacky od Blancy, truchlí: Elorenino Vakuum, doufá: Naděje od may fowl, naprosto nezařaditelně zachraňuje Sherlocka: Juliin Výčet materiálů nebo dokonce zabíjí lidi: Cena života may fowl.

Naděje, že nějaký Holmes bude normální, svitla v drabbleti Joan Watsonové Správný genetický koktejl.

Neskutečně sugestivně Sherlock umřel v Saphiřině Posledním případu.

A nakonec krásná báseň od Joan Watsonové Song for Nemesis

Během kontrolování odkazů jsem zjistila, že jsem ani jedné z vás, dámy, nenapsala komentář. Proto jsem ráda, že se dělají výběry, alespoň vám můžu ukázat tady, jak se mi vaše dílka líbila :).

Obrázek uživatele Aries

12 úsměvů

Nemůžu se zbavit dojmu, že letos bodovala především drablata vážná až pochmurná, dojemná a lyricky přemýšlivá. Takže jsem se rozhodla, že přece jen udělám ještě jeden úsměvnější výběr pro pobavení

Kdyby každý formuloval svoje stížnosti tak líbezně jako Rya v Setkávání, na světě by bylo krásně.
Hodně mě pobavilo láskyplně ironické Na tenkém ledě od Lejdynky.
Miluju černý humor Arengil (a starého Doležala): Melouch
Svérázný smysl pro humor má taky Julie, viz Postup.
Rozkošně cimrmanovská je Záhada Josefa Pišťáka od kytky a do výběru ji dávám, nejen protože se mi moc líbila, ale taky protože doufám, že záhada bude někdy přece jen osvětlena.
Že Kancelář není žádný holubník, to ví nejlíp Smrtijedka.
Z doctorsko-harknessovských drablat mě nejvíc rozesmál Zachránce od Lunkvil.
Moc se mi líbil úžasný nápad i dokonalé provedení Velkolepého díla od Sothis Blue.
Velmi vtipně dopadla První zakázka Šarloty Holmesové.
Moc se mi líbil úsměvně poučný Ten dvaasedmdesátý od Hippopotamie a taky Hlavně systematicky od Wee-wees.
Birute napsala tak dokonalou tetu Kateřinu, že mám tendenci jít tu pasáž hledat do originálu: Konečně svoji.
A na závěr přebornice ve vracení pohádek do drsné reality Ebženka: Genetické hledisko

Obrázek uživatele Hedera

Mých 10

Výběr z těch, které jsem poctivě našla a jaksi samovolně objevila a přečetla ještě v průběhu DMD (protože spoustu dalších krásných dočítám se zpožděním a objevuju díky ostatním).

Danae, Poslední noční můra
Jednak je to celé dokonalé, a jednak mi to závěrečné vybídnutí asi přijde nějak důležité.

Rya, Pátek
Nemůžu k tomu říct nic moc jiného, než co už jsem řekla v komentáři.

Skřítě, Co je psáno, to...
Víceméně na všechno, co Skřítě napsala, jsem zírala jak na zjevení. A v tomhle drabble obzvlášť jako by byl odžitý celý život.

Amy, Na konci vesmíru
Dělo se tam toho hodně, ale je tam jedna banální pravda, kterou když si člověk zažije, tak celá banálnost letí z okna. Navíc mě díky Mass Effectu v poslední době zase začala bavit sci-fi témata, a motiv samoty ve vesmíru je fascinující.

Birute, Na konci příběhu
Ten člověk, co někde nahoře rozhoduje o tom, ze kterého příběhu udělá legendu a na který nechá zapomenout, je očividně jenom člověk.

Keneu, Rostl příběhy
Jestli někdy budu mít syna, tak chci, aby četl d’Artagnana a otevřeně se distancoval od některých upírů.

Anne, Jaro
Foglar svádí k parodiím a úšklebkům a už dávno není cool, ale mám ho ráda, a tady mu to zdospělení a přiznaný slash vyloženě sluší.

Hippopotamie, V mlze
Oblíbená potterovská postava a absolutně geniální napojení na (ohavné) reálie.

Aries, Kdo mi ukradl měsíc duben
Aries by v prvé řadě měla dostat nějakou cenu za úplně nejdokonalejší propagaci španělské a portugalské kultury. A ve druhé řadě, tohle je prostě krásné.

Lejdynka, Nechte maličkých, bych k nim přišla
Samí oblíbení hrdinové a jeden z těch nejvěčnějších motivů, při každém přečtení se lesknou oči.

Obrázek uživatele Aplír

Výběr sedmi

Líbí se mi mnoho drabblat. Ale hodně mých favoritů např. od Danae, Lejdynky, Ryy, Amaranty a dalších už jsou uveřejněny v jiných výběrech. Proto jsem uvedla jen ty, které se mi líbí, ale dosud nebyly jmenovány. S výjimkou Na útěku, kdy ve zveřejnění mne dnes předběhla Rya. (Ale už svůj seznam o toto drabble nechci ochudit.) Tady jsou.

Cosi ve tmě od Aries, což je moc pěkný popis městského zákoutí a jeho atmosféry.
Při tomto se úplně vžívám do děje. Na útěku od Kleio.
Tyto dvě drabblata Všechno něco znamená, které napsala Rya a Bartolomějská noc od Kytky, protože umí poeticky a krásně popsat smutné a ve své podstatě hrozné věci.
Nástup do služby od Danae, protože dýchá starou dobou a přes obavy a nervozitu služebné i tolerancí a přívětivostí.
Čtyřiatřicátí od Avevy, protože tímto pěkným drabblem krásně zakončila na sebe navazující příběhy a přitom, kdyby chtěla, může v budoucnu i dále pokračovat.
Nádherná stoslůvka Cantares od Aries, která spolu s melodií je velmi působivá. Je plná pěkných metafor, opěvující krásu všednosti, která ve své podstatě nikdy není všední, tak jako krajina nemůže být všední, ale je něčím výjimečná a úžasná.

Obrázek uživatele Rya

11x ten opravdový svět...

vůbec nevím, co dělám špatně ... dneska se mi to prostě nedaří uložit jinak než takhle...

Jestli si nechcete kazit neděli, tak tenhle výběr nečtěte. Nechte si ho raději třeba na pondělí .
Je o věcech, o kterých není příjemné číst, ale je dobré si je pamatovat.
Mám za to, že ani autorům nemohlo být při psaní kdovíjak dobře. O to víc jim děkuji.
A to poslední drabble je pro útěchu a inspiraci.

od Quiquilly - Eugenika
od Aplír - Směr Amerika
od kytky - Damas de Blanco
od Lejdynky - Zemřít pro nic
opět od Lejdynky - Polenblut
od Kleio - Na útěku
od Erys - Loučení
od Mivky - Šrapnel
od Peggy - Pokolikáté?
od neviathiel - V zóně taky rostou kytky
(a je mi jedno, že už je v několika výběrech. Tady prostě nemůže nebýt...)

od Danae - Bez hrdinů

Obrázek uživatele Aplír

Doplnění výboru poezie

Tak jsem si udělala výběr z poezie. Kytka však všechny mé kandidáty uvedla ve svém výboru, nebo i jiní autoři v dalších výběrech. Nechci se opakovat. Ale přece jsem našla ještě pět básní, které na mne silně působí a podle mne patří k těm NEJ.

Jsou to:
Mlha za oknem od Kytky,
Nad miskou čajovou od Uhly,
Pro tebe bratře od Eloren,
Květy na okně od Profesora,
BJB aneb Balada Jurodivého Barda od Doktora..

Obrázek uživatele Saphira

10 jazykově nejzajímavějších drabble

Snažila jsem se tento seznam pojmout nějak netradičně, tedy nevybrat pouze deset nejoblíbenějších drabblíků, ale takových, která mě dokázala zaujmout především svým jazykem. To, že se řadí k mým nejoblíbenějším, to už je takový vedlejší efekt, nicméně nejoblíbenějších jich mám opravdu hodně a to i od spousty jiných autorů. Na které určitě snad dojde v dalším seznamu.

a) Začněme Smrtijedkou a její básní Gutaperčo, patronko neskutečných básní,
b) dalším je krásné drabble Smlouva karyatid od Danae,
c) Uhla dokázal vymyslet takový rým, že by mu ho záviděl i Jára Cimrman: Vlaková romance,
d) anglické drabble Were the night od Dangerous s krásnou lesní atmosférou,
e) vybrat od Lejdynky jedno drabble bylo strašně těžké, takže jsem nakonec skončila u dvou, a jsou to tedy Jak se tvoří kultura a f) Irská mytologie Prahy,
g) Shakespearův 52. sonet v podání Kleio,
h) Zuzčin perfektně vykreslený period drama zloduch Wickham Podfukář,
i) protože mám slabost pro slovenštinu a slova jako hobitkovia, mošiariky a zadošek, nesmím zapomenout ani na Netreba vidieť... od Jany Vargy,
j) and last but not least Dopis z vězení od Keneu.

Děkuju vám všem a i ostatním za tak nádherné počtení a pastvu pro oči i mozek!

Obrázek uživatele Rya

11 x prostě krása!, aneb protože, ale nejen proto...

Dvě hodiny čistého času!
Další seznam hned tak nebude :-)
... ale stálo to za hledání a čtení...

Něco jako terapie od Rebelky
...protože kdesi v dáli jiskřily modré jazyky nekonečna...
První zasvěcení od Ioanniny
... protože oči Danele zářily jako čerstvě vyloupnuté kaštany...
Hra s ledem od Esclarte
... protože Antonino začal hrát tóny, které by mohly ladit s hudbou pramene...
Saudade od Aries
... protože je něžné a křehké jako majolika...
Irská mytologie Prahy od Lejdynky
... protože An-mhaith! mi říká, mé oči hoří. Ostrůvky světla v křídovém moři. ..
Samaritánka od Kytky
... protože je tam zvláštní, mystické ticho, jakoby se i ptáci báli zpívat...
Smlouva karyatid od Danae
... protože karyatidy procházejí městem, důstojné a volné. ..
Obtížná zakázka od Blueberry Lady
... protože zaklel, ale hned potom se pokřižoval, a také kvůli tomu úsměvu...
Auvers od Saphiry
... protože léto za okny se zlatě lesklo ...
Zelený ráj od Doktora
... protože zahodili klíč a poprosili, aby smělo vejít jejich dítě...
a konečně Čtvrtý zpěv od Dangerous
... protože Poutníkovi vířily hlavou myšlenky, načež se pomalu se slily v jedinou, stále však nepolapitelnou...
(... a taky kvůli rodinnému zatížení na KHM - kdyby autorku stihl poznat můj otec, okamžitě by ji chtěl adoptovat...)

Obrázek uživatele kytka

Výbor poezie

Můj druhý výběr, tentokrát poetický. Nejsem literární vědec a poezii nijak zvlášť nerozumím, je tedy čistě pocitový. Berte ho, prosím, tak.

Na prvním místě musím uvést fantastické portugalské fado Saudade
od Aries, kvůli kterému jsem tenhle seznam založila.
Cokoliv od Lejdynky je prostě skvělé, ale ze stolůvek, které ještě nebyly zmíněny ve výběrech, mne přimrazil k židli děsivý Vlčí mák v šedém prachu .
Mráz mi běhal po zádech také po doušku japonského Saké od kopapaky.
Jako babiččino pohlazení je naopak úvod do pohádky od Ebženky. Tiše, Pohádka začíná .
Na Sebevraha od eliade jsem jen užasle zírala. A věřím, že by zíral i Nezval.
Zpívej, prosím! je prý inspirováno Šrámkem, ale podle mě by Bilkis mohla Fráňu strčit do kapsy.
Psáno prstem po skle od Wee-wees mi poslední slokou připomíná mého milovaného Hraběte.
Ve stylu Erbena je zase smutně ponurý Druhý svět od Tess.
V uších mi dlouho zněla úderná Vokna od Danae.
A na závěr jedno drabble, o kterém nevím, jestli se dá považovat za poezii, ale poetické je rozhodně. Voilá: Rya a Návod na použití vlastního hlasu .

Obrázek uživatele Aries

Přehršel čehosi magického

Mě hrozně baví ty výběry dělat, ale asi bych se už měla pomalu krotit. Moji poslední nesourodou směs tvoří drablata, která mě zaujala náladou, nějakým detailem, mým oblíbeným hrdinou nebo motivem. Mají společné magické nebo aspoň velmi nevšední prostředí a nechci je nechat zapadnout, tak doufám, že mi delší seznam projde, protože by mi bylo strašně líto něco vyhodit a nechci, aby ti z druhé půlky museli čekat další den.

• Budče není nikdy dost, a když Budeč, tak Julie: Skvělé je Kouzlo lásky. A samozřejmě Jáchym! Jako vždy neodolatelný: Potíže s hrdiny. A ještě do třetice Nová spolužačka, protože mě rozesmála a protože liškomág.
• Moc se mi líbí trochu nesmělý romantický hrdina Antonino a mám radost, že se zase objevil: Hra s ledem od Esclarte. Nemůžu ale vynechat ani dobrodružstvím a starými kronikami vonící cestovatelské drable Na dohled od pozemského ráje.
• Kouzelnice Lejdynka nesmí chybět: Irská mytologie Prahy a nedá mi to, ještě jedno: nádherně melodickou Vltavu prostě nemůžu pominout. Ledová voda Vltavy
• Nerada bych taky vynechala vybroušený romantický skvost Siréna od Blueberry Lady.
• Zaujal mě také Týden po babiččině pohřbu od zany, protože mám ráda magické kameny.
• Tajuplné magické stromy mám taky ráda, proto se mi líbí Začátek konce od Wee-wees.
• Ebženka zase dvakrát, protože se nemůžu rozhodnout, jestli se mi víc líbí okouzlující pohádka Jak to léto přišlo nebo úplně jiná, leč neméně nádherná O péči sousedské.
• Rebelka je sice mistryně světa v posílání čtenářů pod stůl, ale mně se tentokrát stejně nejvíc líbilo Na schůzce metafyzických sympaťáků .
• The darkness is coming… teda co to kecám. To obávaný Karel Vrbenský drží někoho V pasti od neviâthiel
• Husí kůži nahání pokračování děsivé Šípkové Růženky od Amaranty Červená je krev, černé je svědomí
• Ještě jeden budečský hrdina, pro kterého mám slabost: podnikavý studentík Ráďa v roztomile hororovém dobrodružství Plátna od Lunkvil.
• A mimochodem, asi jsem se zamilovala. Ten Hedeřin Anders je strašně sexy.

Obrázek uživatele neviathiel

Napotřetí z Knihy knih, tentokrát 9x,

ikonicky i neikonicky.

Letos mě zaujala spousta drabblí. Tolik, že si ani nepamatuji, kdo je napsal a jak se jmenují, takže netuším, jak je najít a dát do výběru. Takže jsem se rozhodla trochu zúžit okruh výběru. I tak to bylo těžké. Letos se opravdu urodilo!

Takže můj první výběr bude biblický. Pořadí je náhodné.

Varování jsem četla. Takže jsem očekávala, že to bude hodně silné. Ale stejně na Štěpánovu volbu ještě sakra dlouho nezapomenu.

Moje oblíbená Judit! A tak civilně podaná a sympatická. I v týlu nepřítele se dokáže s půvabem chovat Jako doma.

Další biblický příběh, který se mnou svého častu dost zacloumal, je obětování Izáka. Rebelce se povedlo jej hezky převrátit do jiné perspektivy. Záměna.

Ten, který ztrácí, přichází postupně postupně všechno. I o to nejcennější, co má.

A teď na filozotičtější notu. Určitě už samotný název Vyvolený národ a nevěřící psi v člověku vyvolá otázky.

Výraz Vzpomínky na Egypt naopak budí dojem hezkých zážitků z dovolené. A ne, ono je v tom tolik pravdy bez příkras.

Teď to slibované neikonické podání. Začneme nevinně znějícím názvem Mýtus.

Taky milujete vodu a vlezete kamkoliv, kde aspoň trochu vidíte na dno, za předpokladu že se nemusíte prosekávat vrstvou ledu? Někteří jsou ke své smůle Bohužel neplavci.

Dvojčata jsou fascinující fenomén. Ať už jsou identická, nebo rozdílná.

Obrázek uživatele Rya

Ještě jednou z Velké knihy, 10 x nej

Jsem si vědoma, že podobný seznam tu už je, a doufám, že mi kytka odpustí, ale můj není stejný a už jsem ho měla přichystaný ;-).
Vybrala jsem ty vážnější příběhy, ale ty veselé mi taky udělaly ohromnou radost. Tak možná příště;)

Žalozpěv od kytky
Ten, který ztrácí od Hippopotamie
Lavabo manus meas od Keneu
Dvojčata od Aplír
Hle, syn tvůj. Hle, tvá matka od Profesora
Tři kříže od Esclarte
Pragmatik od Danae
Záměna od Rebelky
Hadasa od kytky
Spasitel či zrádce? od Maladi

Obrázek uživatele Terda

Sedm zakotvení aneb lodičky sedmkrát jinak

Přemýšlela jsem jaké kritérium zvolit. Tolik výtvorů se mi líbilo a vybrat jen pár těch „nej“ rozhodně není jednoduché a tak jsem se rozhodla, že zůstanu věrná lodím, lodičkám a vůbec plavidlům všeho druhu a jejich lidským souputníkům. A protože námořníci a vodáci jsou pověrčiví a sedmička je šťastné číslo, vybrala jsem sedm lodičkových stoslůvek, které mi uvízly v paměti...

Silný dojem ve mě zanechala stoslůvka Ti, kdož jsou vystaveni nástrahám moře od Wee-wees, plná neodvratné konečnosti a Ledové sevření plné té pravé a nefalšované odvahy od Aplír, ze které člověka zamrazí.

Z Přípitku od kopapaky člověk cítí střelný prach, slyší praskot dřeva a nářek zbědované lodi.

Moc se mi líbila celá série od Kleio a z ní především Černé mraky a také Porazitelná a potopitelná, která přinesla pobavení a poučení zároveň.

A na závěr lodičky v trochu jiném podání v Politicky nekorektní od Doktora a pouze v náznaku, ale zato optimisticky v Trampotách se zorným úhlem od Rebelky :-)

Obrázek uživatele Mia

Šťastných sedm srdci mému blízkých

Nemůžu říct, že bych měla nějaké favority. Všechna drabble byla nějakým způsobem půvabná, veselá, smutná, dech beroucí nebo jinak zajímavá a vybrat z nich jen deset by byl hřích a nadlidský úkol. Proto jsem se rozhodla udělat seznam drabble z mých oblíbených fandomů, od každého po jednom kousku.

Na pořadí nehleďte.

Nightrunners: Běh desetiletími od Lejdynky. Protože tenhle fandom je moje srdeční záležitost už hodně dlouho a protože Seregila s Alekem bych mohla číst pořád dokola a dokola a nikdy se mi neomrzí. A Lejdynka to napsala dokonale.

Once upon a time: Spravedlivý hněv od Mivky. Protože prostě Rumpelstiltskin a Belle.

Píseň ledu a ohně: Zlatá pravá od Aries. Protože Jamie mi navzdory všemu byl vždycky sympatický.

Dragon Age: Anders theme od Hedery. Protože to ten blonďák udělal znovu, a kdyby nebyl ve dvojce tak emo, tak bych ho nikdy za Fenrise nevyměnila.

Sherlock BBC: Prázdná od Eloren. Protože mě chytla za srdce.

Temeraire: Zamlada od Eloren. Protože Étoile je kvalitní materiál a nikdy jsem se s ní nenudila.

World of Warcraft: Heal pls od Lockleara. Protože to znám.

Obrázek uživatele Kleio

Mých deset večerních zastavení

Vyber, ach vyber, nebohý človíčkuvydříčku, vždyť jei přečetla tolik hezkých věcí.
Následující výběr vlastně nemá vůbec žádné kritérium, jediné, co je spojuje, je fakt, že jsem si je četla před spaním a vzpomínám si, že ve mně nechaly dojem. Pořadí čistě náhodné.

Jako první bude Ebženka a její čapkovské pojednání O zelí a naději.
Další dojmovka je od Saphiry. Miluju jejího Van Gogha. A líbí se mi, že se v Mandloňových květech nebála napsat pravdu.
Illienel ve mně opět probudila dávný smutek ze Zuzany, Opuštěné královny. Dodneška si myslím, že to od Lewise nebylo fér.
První orosené oko způsobila Keneu, protože její Kuřátka tak věrně popisují pocity zakletých.
Trochu z veselejšího soudku bude jedna drabble od Danae. Danae napsala mnoho krásného (na samostatný top výběr), ale já nejvíc skví udělala u jejího Spáleniště.
Terda a její lodičkové příběhy se mi líbily už loni. Takže když jsem letos přečetla Kdybych věděl..., byla jsem opětně nadšená.
Levandulové historické humorky jsou rovněž úžasné a vybrat jednu bylo pekelně těžké, ale když už, tak Překladatelský oříšek.
Velká dojmovka byla Solastova Zasněná planeta.
Slova od Dangerous byla jednak nádherná, jednak způsobila paniku největší. Gumička v poušti... úúúú!
V posledním kouskem ve výběru dojmovek Lejdynčina Polenblut. Jako jediná mě dokázala rozbrečet...

Obrázek uživatele kytka

Osmkrát Kniha knih

Měla jsem v hlavě seznam drabblat, která mně vyrazila dech, ale ten už (prakticky ve shodné podobě) zveřejnila Bilkis. Vzala jsem si tedy příklad z Lejdynky a vytvořila seznam působivých stoslůvek, které se nějak (i vzdáleně) vztahují k mému oblíbenému fandomu, k Bibli. Snažila jsem se je seřadit více méně chronologicky.

Kterak Stvořitel Anglii tvořil, popsala kouzelně Lejdynka v básni Jak se tvoří kultura.
Pobavila mě anekdota o ráji A jejich oči se otevřely od Hippopotamie.
O ráji, i když zase z jiného konce, je řeč také při Snídani od ioanniny.
Jak to nejspíš bylo s Lotovou ženou popisuje Doktor v Životě praotců .
Množství krásných drabblat z tohoto fandomu sepsala Rya, v jejím podání biblické postavy doslova ožívají a jsou mile lidské. Za všechny Tomášovo ověřování Na vlastní oči nebo Ježíš a žena v příběhu Vyvolený národ a nevěřící psi.
Skvěle vykreslit známý příběh se povedlo Aplír v drabble Na hostině .
A na závěr krásná poetická momentka o prvním překladu Bible do češtiny: Před nešporami od Danae.

Obrázek uživatele Lejdynka

1o nejkrásnějších historických drabblů

No, protože jsem vlastně sama psala většinu doby historii nebo RPF, rozhodla jsem se ještě pro tenhle výběr. Byl to taky problém, asi proto, že mně se v podstatě líbily všechny.
Ale nakonec jsem nemilosrdnou selekcí opravdu došla k deseti. Tady jsou!

1) Naprosto bezkonkurečně to u mě vyhrálo Ano, synům všech dolů i všech bání, vlídně ruku k přátelství dej od Bilkis. Protože to mě nejdřív praštilo mezi oči a pak nepokrytě rozbrečelo.
2) Na druhém místě skončila Saphira a její Auvers, protože to sice nepraštilo, ale nejdřív se zabodlo a pak mě to dodělalo poznámkou.
3) Danae a její Slzičky. Lyrická smířená nádhera, která i přes bolest hladí.
4) Cestovatelé kolem světa od Keneu. Usmívám se pokaždé, když to čtu, a četla jsem to už asi patnáctkrát. A pořád mě to baví a pořád mě uchvacuje, co dokážou udělat třeba jen dvě tři věty.
5) 52 od Kleio. Protože kdybych neznala Shakespeara, klidně bych si nemusela všimnout, že je v něm něco vložené.
6) Bouře od Dangerous, protože to vidím a hlavně SLYŠÍM. Hodně nahlas. A líbí se mi to.
7) Pavoučí polibek opět od Kleio, protože předposlední věta. A vůbec mi nejde o to, že je to slash. On je to totiž on.
8) Čas hrdinů od levandule, protože jsem se smála od začátku až do konce a pochichtávám se i teď.
9) Ti, kdož jsou vystaveni nástrahám moře od Wee-wees, protože kdyby to bylo jen o tom jednom, tak si toho ani nevšimnu. A taky protože ta dálka mezi je tam cítit.
10) Sedmikrásková pomsta od may fowl, protože je to prostě (i přes ty sedmikrásky) strašně roztomilé, hezké, lidské a příjemné. A dobové.

Ale jak už jsem řekla, jen málokdy se mi nějaký historický drabble nelíbil. Všem, kdo se nedostali z nominace sem, se omlouvám, a ještě jednou děkuji za příjemné čtecí zážitky!
Zároveň děkuji Kleio, že opravdu DOKÁZALA celou dobu psát challenge, kterou jsem jí zadala - fandomové zadání bylo alžbětinská Anglie. Klobousmekajík!

Obrázek uživatele Lyta

Mých osobních top deset z DMD

Začala bych zlehka drabblem "Na konci" od Saphiry, to mě dorazilo.
Pokračovala bych dalším veselým zážitkem Doctora s Donnou, z "Doctor Who v nesnázích" umírám doteď, to se Doktorovi povedlo.
Potom mě samozřejmě pobavil i Jack a to ve "Vystupte, prosím!" od Solasta a v "Malý dlouhověký problém" od Rebelky. Vtipné byly i zápletky a pletky s Iantem v "Povídce pro pobavení" a "(Ne)zpívej!", obojí od Iantoucha.
"Dvě tváře odvahy od Lejdynky, no, směju se doteď.
Závěřrem ještě šílený Master z "Jedné VELKÉ rodiny" v sigam podání mě taky odrovnal.
A nakonec mimo Doctora Who a Torchwoodu:
Praštěný nápad Dartha Vadera v "Osudovém rozhodnutí" od Lady Vader, z toho mi tekly slzy smíchu a jedna srdcovka inspirovaná panem Asimovem "Žádný stroj nemiluje navěky", kterou napsala Rya.

Obrázek uživatele Aries

12 x jako bych tam taky byla

(vybrat jen deset nešlo, i tak to byl boj)

Strašně obdivuju autory, co dokážou na tak malý prostor dostat obsáhlý a složitý příběh a vylíčit scénu tak, že by se na ni skoro dalo sáhnout.
Například Rya to umí. Nemůžu se rozhodnout, jestli se mi líbí víc Třikrát a dost nebo Podzimní ohně
Mivka svými příběhy tvrdě dokazuje, že ani ve sto slovech život není lehký. Dědictví předků
Terda svou námořnickou povídku snad nepíše, ale maluje sytými barvami na velké plátno. Za všechny třeba Neviděný
Bolestně živé vylíčení osobní tragédie napsala neviâthiel : V zóně taky rostou kytky
Líbí se mi plastické průhledy do historie od Esclarte. Například útulně vřelá Vánoční mše
Vybrat jen jedno drable od Danae je téměř nadlidský úkol. Například Pragmatik , ale ve skutečnosti je jich dobrých mnohem víc. Asi tak třicet ;)
Syrově dramatická a strhující je Nejdelší noc od Birute.
Z mnoha krásných drablat inspirovaných obrazy na mě asi nejvíc zapůsobila Smutná cesta od Aplír.
Z tragických osudů lidiček okolo bizarního Chrámu od avevy se taky obtížně vybírá. Osmnáctá
Těžko se zapomíná na svíravé drable od Bilkis Ano, synům všech dolů i všech bání vlídně ruku k přátelství dej
Nakonec něco romantického pro uklidnění: hledala jsem a hledala tu kouzelnou chladivě přívětivou scenérii a už ji mám: Samaritánka od kytky
Ale už teď mě mrzí, kolik dalších skvělých dílek se mi sem nevešlo. Možná udělám ještě jeden výběr, mě to baví
:-)

Obrázek uživatele Jeřabina

Desatero pohádkových drabble

Jako obvykle se i letos sešla pohádek spousta. Můj výběr je takovýto:

V krásně pohádkově nadějném duchu je Rebelčino Čekání na jaro. Naděje, zvířátka, brzo budou i kytičky.

Ve vtipném duchu to od podlahy vzala i Birute v Sborovém šílenství. Krásný Disney mého dětství.

Neméně zábavně pojala jednu z mých oblíbených pohádek Smrtijedka ve svém Těžkém životě kantorově. Třikrát hurá pro prince Miroslava.

O tom, že pohádkové postavy to někdy nemají lehké, se zmínila i Ness v Pohádkovém ránu .

Černým humorem týrala zvířátka Ebženka v geniálním Genetickém hledisku .

Byť z Lejdynčina repertoáru se těžko vybírá, nakonec vyberu její mistrné obrácení pohádky v tragédii, Feed the birds, tuppence a bag

Znovu děkuji Danae, že mě k tomuhle fandomu loni přivedla, a z letoška bych ráda vyzvedla její slzopudné Sedlo .

Přáním, které se zvrtlo, nahání husí kůži Kirsten v nádherné Smlouvě psané krví.

Temnou pohádkovou inverzí mě vykolejila Rya a Podzimní ohně

A zase na něžnou nótu bych seznam zakončila kytčinou Květinou a beránkem, protože Malý princ je prostě taky pohádka, ať si říká kdo chce co chce.

Fandom: 
Obrázek uživatele Aveva

Jedenáct vyškrtnutých scén

Mezi námi autory, všichni známe okamžik, kdy tu krásnou scénu z našeho veledíla prostě musíme vyškrtnout, protože se tam nehodí. Bývá nám to líto.
Ale nesmutněme. V téhle situaci byl snad každý autor v historii. A všechny ty krásné, ale vyškrtnuté scény, stále krouží kolem nás a čekají na nějaké to DMD, aby mohly udeřit.
A tady je jedenáct drabble, které tak skvěle drží ducha originálu, že musí být právě takovými vyškrtnutými scénami.

Poláček se usmál na kytku a nechal ji dopsat scénu do Bylo nás pět
Na divochy
Adams se zase rozhodl využít Danaina přirozeného talentu a o sto slov prodloužil Dalekou cestu za domovem
Nařízení
Astrid Lindgnerové se zachtělo říct ještě poslední slovo k Dětem z Bullerbynu a požádala Justinku
Holčičí starosti
Nezval si od eliade nechal připsat šestnáct veršů do Edisona
Sebevrah
Asimov Galadionovi pošeptal, jak začínala nikdy nenapsaná povídka z knihy Já, robot
Darwinova e-voluce
C.S.Lewis si nechal od Doktora napsat o Rýpčípově statečnosti
Pro C.S.Lewise
Goscinny vyprávěl kytce o výletě Malého Mikuláše a ona to pro nás sepsala
Mikulášovy prázdniny
Shakespeare se Lunkvil svěřil, co mu jeho betareader vyškrtl ze hry Mnoho povyku pro nic
Tvrdý trest
Tove Jansonnová šeptala o svých Muminech mnoha autorům (a jak krásně!) ale nejvíc mi utkvěl Ebženčin střípek
S kabelkou za dobrodružstvím
A Ebžence našeptával i kdosi další, krásná Šeherezád s jedním z nezaznamenaných příběhů Tisíce a jedné noci
O péči sousedské
A na závěr, nepropadejme panice, Ryin příspěvek do Stopařova průvodce, přiměl pana Adamse potěšeně se usmát
Tulipány, bagry, kačenky a jiné žluté věci...

Obrázek uživatele Lejdynka

To nejlepší z Equilibria RPG

Takže. Protože jsem zatím nebyla schopná probrat se všemi tématy najednou a vybírat podle bůhvíjakých kritérií, rozhodla jsem se, že jako první seznam si udělám samostatný fandom.
Předchozí dva roky jsem kolem toho tak proplynula, ale tenhle rok bylo v tomto fandomu opravdu co číst. Equilibrium RPG, v pořadí od nejlepšího.

1) U mně vyhrálo Co je vytesáno... od Mii. Protože je to neskutečně silné, strašně bolavé a pamatovala jsem si to celý zbytek DMD. A ta angličtina tomu jenom dodává.
2) Na druhém místě bych jmenovala Poslední z petrklíčů od Demise. V podstatě platí totéž, co u předchozího. A navíc mám ráda, když někdo dokáže zapracovat svůj fandom do skutečnosti.
3) Černý a bílý od Mii. Je to dojemné, hladivé, maličko slzavé, ale i usmívavé.
4) To nejdražší, opět Mia. Protože to bylo jako to první, jen o maličko méně bolavé, ale hodně citové a hodně vizuální. Což je v případě hlavního hrdiny k nezaplacení.
5) Ejféli mise od Sid. Protože vánoční atmosféra a protože je moc dobře, když si ji mohou užít i ti, které by v kostele lidé čekali jen sotva.
6) Neobvyklý zachránce od Mii, protože když jsem to dočetla, tak jsem se prostě a jednoduše rozplynula. :)
7) Tessék vigyázni az ajtók záródnakble od Sid, protože londýnské metro a protože mi tohle připadalo jako bezva nápad!
8) Hlavně ať to nepraskne od Mii, protože tenhle András je prostě - *cenzura* Hm, sexy?
9) Náhradní řešení od Peggy, protože tenhle András je svým způsobem taky sexy. A když má jakýkoli alfa rýmičku, je to vždycky zábavné pozorovat. A taky mám ráda tu čarodějku. Tak.
10) Led a hry od Innes, protože těsně vedle mě poslalo pod stůl.

Omlouvám se nejmenovaným, četla jsem je i tak a líbilo se mi i tak!
Ano, vím, že se tady jedno jméno neustále opakuje, ale když ona prostě umí.
A ještě jednou děkuji Mie (a Andrásovi) za Vzkaz pro účastnici DMD!

Obrázek uživatele Iswida

Náhodou spojená desítka dobrých nápadů

Samotnou mě někdy překvapuje, jak moc líný jsem člověk. Nepřečetla jsem všechny drabbly a určitě mi spousta perel unikla, přesto bych se ráda podělila o pár kousků, které mě mile překvapily zejména svým nápadem.
Pořadí je zcela náhodné.

Výjimečná doba - Locklear, protože mě přinutil se usmát a protože miluju Sandmana.

Rodinná pohoda od ef77, protože je to ten nejroztomilejší příběh ze Silmarillionu, jaký si vůbec dokážu představit.

Muší cvičení - Gary Stu, protože mám prostě ráda vochcávky.

Stejný strom od Dangerous, který je vzorovou ukázkou toho, jak se dá vypořádat i s takovým tématem, jako je Perpetuum mobile.

Takový malý experiment - Galadion, protože mi dodal takový hezký vítězoslavný pocit.

Hodina lektvarů od Aries, nejlepší to lektvar se vskutku kouzelnými účinky.

Nehrdina - Amaranta, protože mám slabost pro nehrdiny, kteří jsou nám, přiznejme si to, nakonec vlastně nejbližší.

Neštvěte je! od Rebelky. A další drabbly od Rebelky, třeba Stěhování na konci světa, které mě opravdu dojalo. Ale tohle drabble vede. Je úžasně rebel(k)ovské.

Diplomatické škobrtnutí - Kleio, neboť je skvěle, živě napsané a roztomilé.

Labyrint od Julie, protože se naprosto vyžívám ve znevažování hrdinských činů.

Nevím, jestli jsem vybrala to nejlepší, nejsem trpělivý hledač pokladů, ale tato desítka si rozhodně zaslouží být připomenuta.

Stránky

-A A +A