DMD výběr 2012

Pozdě, ale přece

Vím, už není květen, ale konečně už mám ve škole odevzdáno a nemusím jen sedět u počítače a psát do zblbnutí i po něm (proto jsem také nemohla na piknik, čehož je mi moc líto, ale snad to vyjde na podzim).
Kritérium výběru jsem po mnohém promýšlení různých variant nakonec zvolila jednoduše takové: jaká drabblata si od dubna ještě pamatuji. To znamená, že tato drabblata jsou mimořádně dobrá, protože moje hlava je dosti děravá. (Stihla jsem tehdy přečíst ze všeho tak odhaduji deset procent, takže výběr je omezený a jistě mne ještě mnoho dobých neobjevených drabblat čeká).

Teď už vím, jak to bylo v bibli doopravdy:
Mýtus od Iswidy: http://sosaci.net/node/1989
Rodinné problémy od Ryy: http://sosaci.net/node/1899
(sem patří také i níže zmíněné drabble od Rebelky)

Tato dvě zase mají nezapomenutelnou atmosféru (a první z nich mi připomnělo místo, které znám a které mám ráda; v srpnu tam zase jedeme!):
Samaritánka od Kytky: http://sosaci.net/node/3125
Cantares od Aries: http://sosaci.net/node/2804

Tato mluví o velké lásce mezi rodičem a dítětem (přestože je to druhé velmi smutné, vidím to tam):
Záměna od Rebelky: http://sosaci.net/node/45
Rano v Holandsku od Erys: http://sosaci.net/node/3018

Tato vystihují více i méně drsnou realitu socialismu:
Čihoštský zázrak od Kytky: http://sosaci.net/node/2276
Vokna od Danae:http://sosaci.net/node/2057

A tato jsou jednoduše neodolatelná:
Úskalí jednostranného vzdělání od Ebženky: http://sosaci.net/node/1992
Sladká kořist od Levandule: http://sosaci.net/node/647

Obrázek uživatele Bilkis

13x o mužské lásce

Stále ještě je květen (a teprve 10.!), takže jsem neodolala a udělala si ještě jeden výběr. A je celý jen o mužích. Takže se omlouvám neslashovým osůbkám, že tohle není výběr pro ně.

Začnu Roedeerem a jeho drabble Jezdectví, protože mě hodně pobavilo a bylo krásně živočišné.

Pak je tu Brygmi a její Nebo to ani láska nebyla, protože Glee a protože úžasně životně ironické.

Den královny od Birute, protože sice Hetalii neznám, ale tohle bylo rozverné a roztomilé.

Cestovatelé kolem světa od Keneu, které bylo vtipné, lehké a krásně lechtivé.

Quiquilla nám vyprávěla, Jak těžké je nakreslit lásku, a vyprávěla to dokonale.

Život je o změnách… Krásnou změnu pohledu napsala Julie v drabble Perspektiva.

Opět QaF, tentokrát Luczaida a její Konečně mi patří.

Do třetice všeho dobrého z QaF: Justinka a jedna Návštěva.

Sherlock nemůže chybět. Joan Watsonová napsal spoustu krásných stolůvek, ale s Jak jsem poznal vašeho otce, mě nejvíc rozesmál a s Poslední možnost zachovat se… jinak zase nejvíc rozesmutnil.

Preslash a můj oblíbený film krásně spojila Maglynn v drabble Voják.

Co by byl tenhle seznam bez drabble na Torchwood? Neodolala jsem a vybrala jsem si ze široké nabídky od Iantoucha Co je psáno, to je dáno.

A nakonec (a třináctka je šťastné číslo!) jeden závan z prken, která znamenají svět, závan Shakespeara… Kleio a její Pavoučí polibek.

Obrázek uživatele Smrtijedka

Třináct zastavení s Doctorem

Můj druhý výběr (a nezastavujeme, je toho ještě tolik!), od Sherlocka jsem se přesunula k jinému skvělému seriálu. Už tu byl BBC seznam Lejdynčin, který obsahuje hrozně moc super drabblů, které jsem v širším výběru měla i já, ale řekla jsem si, že zmíním raději drabblata, která ještě veřejně pochválena nebyla :). Tentokrát to vezmu podle autorů, je jich takový hezký počet ;).

1. Lyta mě bavila celé DMD, vypíchla bych Doctorovo těžké probuzení pro ten skvělý nádech historična a představu divoké noci. Ale on za to nemůže - dokonalé drabble, které mi přiblížilo Mastera, Jak to teda bylo?, protože Harknesse nemám ráda a tady je fajn :), a nakonec Doctorův (málem) poslední bonbónek, protože Donna je očividně skvělý člověk.

2. Autor s příznačným jménem mě pobavil například drabblatem Nepodceňujte chudinky, v kterém to Doctor na rozdíl od hlavní hrdinky pořádně pokazil.

3. Neskutečné množství šílenství přinesl do DMD i Solast, pro výběr jsem ale nakonec vybrala umírněné kousky, možná právě proto, že se vymykaly :). Jako první zmíním Můžeš jít se mnou, protože propojení Doctora se zvířátky je vždycky trefa do černého. Pořádnou husinu jsem měla z drabble Mlčenlivé knihy a smutno mi bylo z povídky Zachránce.

4. Pokud vyloučíme vše nemožné, zjistíme, že tohle drabble od Tinky je naprosto úžasné! :)

5. Není nad spojení starověkých bojových technik s trochou Doctorovy zručnosti. Doktor tesařem od Julie.

6. Bombastický crossover napsala Rebelka v Nesmělém vězniteli. A nejúžasnější, velmi smutná báseň: Balada o bolesti, žalu, touze a neschopnosti sehnat si nové společníky!

7. Řekla bych to nejlepší na konec, ale tady jsou nejlepší všichni, takže jeden z nejlepších na konec :). Musím si doplnit vzdělání, abych dokázala docenit tentononc anděly, ale Nejhlídanější vězeň od Uhly je skvělý i tak.

Nenávidím formátování. Ale to jen tak mimochodem.
Pro zajímavost nějaká čísla (když já hrozně miluju statistiku ^^'). V širokém výběru bylo 47 drabblů, do finále se prokopalo 23, takže konkurence byla opravdu silná a to i mezi vícero drabbly jednoho autora ;).

Obrázek uživatele Lejdynka

Best from BBC

Vím, mírně podobnou věc už napsala Smrtijedka, ale ta se soustředila pouze na Sherlocka, zatímco já jsem se rozhodla vzít tři nejznámější série od BBC, na které tu vznikaly drabbly (ano, Merlin se už nevešel, pardon). Slovy tento výběr je to nejlepší z Doctora Who, Torchwoodu a Sherlocka pohromadě. Aby to ještě vůbec bylo originální :)

1) Song for Nemesis od Joan Watsonové. Protože ta poezie je prostě strašně pohyblivá a ta část, kde se vyskytují dva Hamleti, mě nutí obdivně vzdychat ještě teď.
2) Osudný den, opět od drahé Joan. Protože k tomuhle stále ještě absolutně nemám slov. A bolí to.
3) Čas od Blancy. Protože její krátké věty mají obrovský efekt. A obrovský příběh.
4) Povídka pro pobavení od Iantoucha. Protože to sice může být osmnáctkrát myšlené jako vtipnost, ale pro mě to je extrémně romantické. Asi proto, jak jednoduše je to řečeno.
5) Ledové ostří od Solasta, protože to má neuvěřitelně nádhernou, mrazivě zimní anglickou atmosféru. A ano, dojalo mě to.
6) Iantovo okno od Iantoucha, protože kombinace sonet - vtipné - romantika - zcela jiné, než Shakespeare, ale kvalitní podobně, je jaksi nezapomenutelná.
7) Konkurz od Solasta, protože - všem, kdo mě znají, bude zcela jasné proč! <3 Ještě jednou děkuji!
8) Dárek, opět od Solasta, protože takhle kanonicky zpracovat doctorovského Shakespeara se hned tak nevidí. A protože Willem je mi možno udělat radost VŽDYCKY.
9) Doctor's Unfamous Origins od Doktora, protože představa, že Time Lord se vyvinul z Moby Dicka, je prostě naprosto neuvěřitelná! (a navíc děsivě logická)
10) Man's gotta do what man's gotta do od Blancy, protože - ne, promiňte, opět jsem se začala smát a pak se rozpustila :) <3
11) Kvalitní materiál od Iantoucha, protože je to neuvěřitelně dotýkací, ten materiál je skoro i cítit a není třeba si to ani představovat, aby to člověk měl v hlavě.
12) Šedesátá od Lyty, protože je to cynicky hravé a prostě se mi to líbí!

Takže to by bylo 12, které mi buď nesmazatelně utkvěly, nebo jsem si je opět dohledala. Každopádně v tomto fandomu mě taky velice bavilo brouzdat se přes všechny řeky Londýna i Gallifreye, a obzvlášť jsem milovala ty drabbly, které se nějak dotýkaly skutečné (to znamená mé osobní, naší osobní a jiných osobních) reality. Jste všichni úžasní!

Obrázek uživatele Smrtijedka

10X BíBíSí Sherlockoviny

Protože jsem nemožná a je lehčí dělat výběry podle fandomů. Taky protože jsem líná. A konečně protože si tahle drabblata zaslouží pozornost :).

Není nad příhody z všedního života, i když s Sherlockem není nic všední, jak ukazuje třeba Nový vynález od Saphiry. Když se přidá trocha vzpomínání, dostaneme úžasně milé drabble Vždy připraven od Blancy.

Johna (stejně jako Sherlocka, Mycrofta, Anthey, Moriartyho, Lestrada, paní Hudsonové, Molly, Andersona, Irene, a takové té ženské, doufám, že jsem na nikoho nezapomněla) není nikdy dost. Když se chová jako doktor: Slova a klacky od Blancy, truchlí: Elorenino Vakuum, doufá: Naděje od may fowl, naprosto nezařaditelně zachraňuje Sherlocka: Juliin Výčet materiálů nebo dokonce zabíjí lidi: Cena života may fowl.

Naděje, že nějaký Holmes bude normální, svitla v drabbleti Joan Watsonové Správný genetický koktejl.

Neskutečně sugestivně Sherlock umřel v Saphiřině Posledním případu.

A nakonec krásná báseň od Joan Watsonové Song for Nemesis

Během kontrolování odkazů jsem zjistila, že jsem ani jedné z vás, dámy, nenapsala komentář. Proto jsem ráda, že se dělají výběry, alespoň vám můžu ukázat tady, jak se mi vaše dílka líbila :).

Obrázek uživatele Hedera

Mých 10

Výběr z těch, které jsem poctivě našla a jaksi samovolně objevila a přečetla ještě v průběhu DMD (protože spoustu dalších krásných dočítám se zpožděním a objevuju díky ostatním).

Danae, Poslední noční můra
Jednak je to celé dokonalé, a jednak mi to závěrečné vybídnutí asi přijde nějak důležité.

Rya, Pátek
Nemůžu k tomu říct nic moc jiného, než co už jsem řekla v komentáři.

Skřítě, Co je psáno, to...
Víceméně na všechno, co Skřítě napsala, jsem zírala jak na zjevení. A v tomhle drabble obzvlášť jako by byl odžitý celý život.

Amy, Na konci vesmíru
Dělo se tam toho hodně, ale je tam jedna banální pravda, kterou když si člověk zažije, tak celá banálnost letí z okna. Navíc mě díky Mass Effectu v poslední době zase začala bavit sci-fi témata, a motiv samoty ve vesmíru je fascinující.

Birute, Na konci příběhu
Ten člověk, co někde nahoře rozhoduje o tom, ze kterého příběhu udělá legendu a na který nechá zapomenout, je očividně jenom člověk.

Keneu, Rostl příběhy
Jestli někdy budu mít syna, tak chci, aby četl d’Artagnana a otevřeně se distancoval od některých upírů.

Anne, Jaro
Foglar svádí k parodiím a úšklebkům a už dávno není cool, ale mám ho ráda, a tady mu to zdospělení a přiznaný slash vyloženě sluší.

Hippopotamie, V mlze
Oblíbená potterovská postava a absolutně geniální napojení na (ohavné) reálie.

Aries, Kdo mi ukradl měsíc duben
Aries by v prvé řadě měla dostat nějakou cenu za úplně nejdokonalejší propagaci španělské a portugalské kultury. A ve druhé řadě, tohle je prostě krásné.

Lejdynka, Nechte maličkých, bych k nim přišla
Samí oblíbení hrdinové a jeden z těch nejvěčnějších motivů, při každém přečtení se lesknou oči.

Obrázek uživatele Aplír

Výběr sedmi

Líbí se mi mnoho drabblat. Ale hodně mých favoritů např. od Danae, Lejdynky, Ryy, Amaranty a dalších už jsou uveřejněny v jiných výběrech. Proto jsem uvedla jen ty, které se mi líbí, ale dosud nebyly jmenovány. S výjimkou Na útěku, kdy ve zveřejnění mne dnes předběhla Rya. (Ale už svůj seznam o toto drabble nechci ochudit.) Tady jsou.

Cosi ve tmě od Aries, což je moc pěkný popis městského zákoutí a jeho atmosféry.
Při tomto se úplně vžívám do děje. Na útěku od Kleio.
Tyto dvě drabblata Všechno něco znamená, které napsala Rya a Bartolomějská noc od Kytky, protože umí poeticky a krásně popsat smutné a ve své podstatě hrozné věci.
Nástup do služby od Danae, protože dýchá starou dobou a přes obavy a nervozitu služebné i tolerancí a přívětivostí.
Čtyřiatřicátí od Avevy, protože tímto pěkným drabblem krásně zakončila na sebe navazující příběhy a přitom, kdyby chtěla, může v budoucnu i dále pokračovat.
Nádherná stoslůvka Cantares od Aries, která spolu s melodií je velmi působivá. Je plná pěkných metafor, opěvující krásu všednosti, která ve své podstatě nikdy není všední, tak jako krajina nemůže být všední, ale je něčím výjimečná a úžasná.

Obrázek uživatele Aplír

Doplnění výboru poezie

Tak jsem si udělala výběr z poezie. Kytka však všechny mé kandidáty uvedla ve svém výboru, nebo i jiní autoři v dalších výběrech. Nechci se opakovat. Ale přece jsem našla ještě pět básní, které na mne silně působí a podle mne patří k těm NEJ.

Jsou to:
Mlha za oknem od Kytky,
Nad miskou čajovou od Uhly,
Pro tebe bratře od Eloren,
Květy na okně od Profesora,
BJB aneb Balada Jurodivého Barda od Doktora..

Obrázek uživatele Saphira

10 jazykově nejzajímavějších drabble

Snažila jsem se tento seznam pojmout nějak netradičně, tedy nevybrat pouze deset nejoblíbenějších drabblíků, ale takových, která mě dokázala zaujmout především svým jazykem. To, že se řadí k mým nejoblíbenějším, to už je takový vedlejší efekt, nicméně nejoblíbenějších jich mám opravdu hodně a to i od spousty jiných autorů. Na které určitě snad dojde v dalším seznamu.

a) Začněme Smrtijedkou a její básní Gutaperčo, patronko neskutečných básní,
b) dalším je krásné drabble Smlouva karyatid od Danae,
c) Uhla dokázal vymyslet takový rým, že by mu ho záviděl i Jára Cimrman: Vlaková romance,
d) anglické drabble Were the night od Dangerous s krásnou lesní atmosférou,
e) vybrat od Lejdynky jedno drabble bylo strašně těžké, takže jsem nakonec skončila u dvou, a jsou to tedy Jak se tvoří kultura a f) Irská mytologie Prahy,
g) Shakespearův 52. sonet v podání Kleio,
h) Zuzčin perfektně vykreslený period drama zloduch Wickham Podfukář,
i) protože mám slabost pro slovenštinu a slova jako hobitkovia, mošiariky a zadošek, nesmím zapomenout ani na Netreba vidieť... od Jany Vargy,
j) and last but not least Dopis z vězení od Keneu.

Děkuju vám všem a i ostatním za tak nádherné počtení a pastvu pro oči i mozek!

Obrázek uživatele Lejdynka

1o nejkrásnějších historických drabblů

No, protože jsem vlastně sama psala většinu doby historii nebo RPF, rozhodla jsem se ještě pro tenhle výběr. Byl to taky problém, asi proto, že mně se v podstatě líbily všechny.
Ale nakonec jsem nemilosrdnou selekcí opravdu došla k deseti. Tady jsou!

1) Naprosto bezkonkurečně to u mě vyhrálo Ano, synům všech dolů i všech bání, vlídně ruku k přátelství dej od Bilkis. Protože to mě nejdřív praštilo mezi oči a pak nepokrytě rozbrečelo.
2) Na druhém místě skončila Saphira a její Auvers, protože to sice nepraštilo, ale nejdřív se zabodlo a pak mě to dodělalo poznámkou.
3) Danae a její Slzičky. Lyrická smířená nádhera, která i přes bolest hladí.
4) Cestovatelé kolem světa od Keneu. Usmívám se pokaždé, když to čtu, a četla jsem to už asi patnáctkrát. A pořád mě to baví a pořád mě uchvacuje, co dokážou udělat třeba jen dvě tři věty.
5) 52 od Kleio. Protože kdybych neznala Shakespeara, klidně bych si nemusela všimnout, že je v něm něco vložené.
6) Bouře od Dangerous, protože to vidím a hlavně SLYŠÍM. Hodně nahlas. A líbí se mi to.
7) Pavoučí polibek opět od Kleio, protože předposlední věta. A vůbec mi nejde o to, že je to slash. On je to totiž on.
8) Čas hrdinů od levandule, protože jsem se smála od začátku až do konce a pochichtávám se i teď.
9) Ti, kdož jsou vystaveni nástrahám moře od Wee-wees, protože kdyby to bylo jen o tom jednom, tak si toho ani nevšimnu. A taky protože ta dálka mezi je tam cítit.
10) Sedmikrásková pomsta od may fowl, protože je to prostě (i přes ty sedmikrásky) strašně roztomilé, hezké, lidské a příjemné. A dobové.

Ale jak už jsem řekla, jen málokdy se mi nějaký historický drabble nelíbil. Všem, kdo se nedostali z nominace sem, se omlouvám, a ještě jednou děkuji za příjemné čtecí zážitky!
Zároveň děkuji Kleio, že opravdu DOKÁZALA celou dobu psát challenge, kterou jsem jí zadala - fandomové zadání bylo alžbětinská Anglie. Klobousmekajík!

Obrázek uživatele Lejdynka

To nejlepší z Equilibria RPG

Takže. Protože jsem zatím nebyla schopná probrat se všemi tématy najednou a vybírat podle bůhvíjakých kritérií, rozhodla jsem se, že jako první seznam si udělám samostatný fandom.
Předchozí dva roky jsem kolem toho tak proplynula, ale tenhle rok bylo v tomto fandomu opravdu co číst. Equilibrium RPG, v pořadí od nejlepšího.

1) U mně vyhrálo Co je vytesáno... od Mii. Protože je to neskutečně silné, strašně bolavé a pamatovala jsem si to celý zbytek DMD. A ta angličtina tomu jenom dodává.
2) Na druhém místě bych jmenovala Poslední z petrklíčů od Demise. V podstatě platí totéž, co u předchozího. A navíc mám ráda, když někdo dokáže zapracovat svůj fandom do skutečnosti.
3) Černý a bílý od Mii. Je to dojemné, hladivé, maličko slzavé, ale i usmívavé.
4) To nejdražší, opět Mia. Protože to bylo jako to první, jen o maličko méně bolavé, ale hodně citové a hodně vizuální. Což je v případě hlavního hrdiny k nezaplacení.
5) Ejféli mise od Sid. Protože vánoční atmosféra a protože je moc dobře, když si ji mohou užít i ti, které by v kostele lidé čekali jen sotva.
6) Neobvyklý zachránce od Mii, protože když jsem to dočetla, tak jsem se prostě a jednoduše rozplynula. :)
7) Tessék vigyázni az ajtók záródnakble od Sid, protože londýnské metro a protože mi tohle připadalo jako bezva nápad!
8) Hlavně ať to nepraskne od Mii, protože tenhle András je prostě - *cenzura* Hm, sexy?
9) Náhradní řešení od Peggy, protože tenhle András je svým způsobem taky sexy. A když má jakýkoli alfa rýmičku, je to vždycky zábavné pozorovat. A taky mám ráda tu čarodějku. Tak.
10) Led a hry od Innes, protože těsně vedle mě poslalo pod stůl.

Omlouvám se nejmenovaným, četla jsem je i tak a líbilo se mi i tak!
Ano, vím, že se tady jedno jméno neustále opakuje, ale když ona prostě umí.
A ještě jednou děkuji Mie (a Andrásovi) za Vzkaz pro účastnici DMD!

Obrázek uživatele Bilkis

Srdce se sevřelo 11x

Během pochmurných nálad mám vždy potřebu si připomínat věci, které nesmí být zapomenuty, proto tento srdceryvný převážně historický výběr.

Hned na začátku cítím potřebu uvést Kirsten a její drabble Jedna židle přebývá, protože má strašně moc síly.

Na některá zvěrstva si člověk nezvykne, ale měl by o nich vědět. Aby nezapomněl. Takovou připomínkou jsou pro mě Eugenika, kterou napsala Quiquilla, a Polenblut od Lejdynky.

neviathiel úchvatným způsobem připomněla, co se stane, když někdo strašlivě chybuje a odmítá to přiznat. Lidé kvůli tomu umírají, i když příroda si poradí třeba tím, že V zóně taky rostou kytky.

Děti jsou nejsmutnější vypravěči nejstrašnějších věcí, proto Prvosenka pro maminku, kterou napsala kytka tak pekelně bolí.

Další ránu mému srdci zasadila Mivka svým drabble Šrapnel.

Existují tragédie, na které vzpomínají národy. Pak existují tragédie, na které vzpomíná daleko méně lidí. Nejsou ale o nic menší. 18. září 1916, Desná v Jizerských horách od zany o jedné takové vypráví.

Jsou v naší historii doby, které se dají označit jako temné. Mluví o nich třeba Proč? od Peggy nebo Pršelo od Profesora.

Drabble Poslední dotek větru od Lejdynky je úžasně lidské, i když je smutné.

Aby tento výběr nebyl jen o smutných věcech, končím ho nadějným kouskem BELIEVE!, které napsala Blanca. Protože kde je víra, tam vždycky bude i naděje.

Obrázek uživatele Aries

11 fantaskně úchvatných světů

Bizarní, husí kůži nahánějící a přitom neodolatelně přitažlivá a sugestivní drablata, na která hned tak nezapomenu.
Především moje letošní absolutní jednička. Dokonce si troufám říct, že jsem něco tak dobrého už dávno nečetla nejen na letošním DMD, ale tak nějak vůbec: Smlouva karyatid od Danae.
Pořadí dalšího výběru je náhodné, jak jsem si vzpomněla nebo co jsem dřív našla:
Co se týče Lejdynky, možná by bylo jednodušší dát prostě odkaz na jméno, ale do tohohle výběru se mi nejvíc hodí Otočit se v mlze
Strašně moc se mi líbí Tramvaj ztracených existencí od Amaranty.
Do poněkud depresivní krásy velkoměsta dokonale zapadá i I believe in Sherlock Holmes od Julie. Ne kvůli Sherlockovi ale kvůli tomu grafitti. Mám slabost pro zasvěcené vzkazy předávané mezi navzájem neznámými lidmi.
Rya napsala spoustu krásných drablat. Do tohoto výběru patří nesmírně působivé Všechno něco znamená
Těžko se zapomíná na Gloria in excelsis Deo
od Blueberry Lady. Začala jsem být poněkud alergická na výraz „mrazivé“, ale tady sedí.
Strašně zvláštní atmosféru, která mě nadchla, ačkoliv na souvislosti se moc nechytám, má Konec hry? od hidden_lemur.
Úplně jinak a přesto taky fascinující jsou i Svatojánské ohně od Esclarte.
A ještě jednou magický oheň: z cyklu Sál nestvůr od Arengil se mi nejvíc líbí Poselství z východu
Neodolatelné mohou být i stromy: Zelení bratři od Wee-wees.
A přece jen musím ještě na poslední chvíli jedno přidat: Čarokrásně úchvatný Sen noci svatojánské od Kleio.

-A A +A