Moje články

 • Obrázek uživatele sos

  Dotazník o překladech fanfiction do češtiny a slovenštiny

  Protože akademických počinů na poli fanfiction není nikdy dost, s radostí s vámi sdílíme
  výzkumný dotazník o překladech fanfiction do češtiny a slovenštiny, jehož výsledky poslouží při zpracování diplomové práce na toto téma.
  Jestliže překládáte nebo jste překládali fanfiction do češtiny či slovenštiny, neváhejte a vyplňte jej; posloužíte tak dobré věci.
  Dotazník bude uzavřen 10. 3. 2018.

 • Obrázek uživatele sos

  Vánoční vkládání a koutek opozdilců

  Drazí Ježíškové,

  povídky nám utěšeně přibývají, ale přeje jen ještě nějaké chybí. Samozřejmě chápeme, že se leccos dokáže postavit do cesty jejich vzniku, ale přece jen si myslíme, že je záhodno obdarovaného poprosit o strpení. Můžete tak učinit v komentářích pod tímto článkem. Jen připomínáme, že obdarovaní nevědí, kdo jejich vysněnou povídku píše, zmiňte tedy prosím jejich přezdívku.
  A ještě jedna organizační prosba - v případě, že dárek (nebo jeho pokračování) vložíte později, prosíme vás o přátelské upozornění na mail sos.hp.ff@gmail.com.

  Hezké čtení!

 • Obrázek uživatele sos

  Dopisy Ježíškovi - 2017

  Zde můžete v komentářích vyslovit své přání a požádat Ježíška o vysněnou povídku. Než Ježíškovi napíšete, musíte se přihlásit (případně registrovat) a přečíst si Pravidla.
  Přihlašovací fáze skončí 23. 10. 2017 ve 24:00, proto s dopisem zbytečně neotálejte!

 • Obrázek uživatele sos

  Vánoční nadílka 2017 - pravidla

  V obchodech už prodávají čokoládové Mikuláše, takže je nejvyšší čas vyhlásit letošní ročník Vánoční nadílky!

 • Obrázek uživatele sos

  DMD e-kniha 2017 je tady!

  Už jste to nečekali, už jste na ni nevěřili, ale ona je přece jen tady. E-kniha z letošního DMD, a to hned v několika formátech a s krásnou obálkou, která je jako vždy dílem Ave.
  PDF
  MOBI
  EPUB

 • Obrázek uživatele sos

  Pravidla Letní dobročinnosti – verze 2017

  Vyhlašujeme Letní dobročinnost 2017, každoroční povídkovou challenge, kde můžete psaním i čtením fanfiction konat dobré skutky!

  Účastník si vybere jednu českou neziskovou organizaci, které je možné zaslat dárcovskou SMS (dále DMS). Jejich seznam najdete například zde: Dárcovská SMS
  V případě, že chce účastník podpořit neziskovou organizaci, která DMS neprovozuje, může si alternativně zjistit její číslo účtu.

  Napíše fanfiction z libovolného fandomu, která bude alespoň volně souviset s činností či problematikou, kterým se daná nezisková organizace věnuje. Může se jednat i o překlad, pokud možno s povolením od autora.
  Tuto původní či přeloženou povídku vloží na stránky SOS kdykoli do 31. 8. 2017, 18:00.

  Pro podrobnosti čtěte dále.

 • Obrázek uživatele sos

  DMD piknik 2017

  Zveme vás na DMD piknik na Letnou!
  Prosíme, zapište do prezenční piknikové listiny, zda dorazíte, či ne.

  Kdy: V sobotu 3. 6. 2017
  Místo: Letná
  Místo srazu: Národní technické muzeum na Letné
  Čas srazu u Technického muzea: 14:00. Po srazení se zvolna přesuneme procházkou parkem na nejvhodnější místo. Křídovými šipkami budeme značit cestu pro ty, kdo přijdou později.
  Občerstvení a spol.: Co si přinesete, to si sníte a vypijete a na to se také posadíte. My zajistíme plastikové kelímky, zbytek je na vás :) V blízkosti místa srazu se nachází stánek se základním občerstvením a toalety.
  Milý doprovod je vítán. Děti, které jejich rodiče zvládnou, jsou vítány. Slušně vychovaní psi jsou vítáni.

  Edit 30. 6. 2017 ohledně předání cen: Účastníkům, kterým jsme odměnu nemohli předat na pikniku či po někom poslat, se během prázdnin ozveme. Účastníkům, kteří si chtějí cenu převzit na FF v Chotěboři, jsme právě poslali mail. Jestli vám nic nedošlo, ozvěte se :)

  (Čtěte dále.)

 • Obrázek uživatele sos

  DMD 2017 - Řádně vykvašené ikonky

  Milí a trpěliví účastnící DMD,
  v okamžiku, kdy už jste se skoro vzdali naděje, konečně přinášíme první letošní odměny - ikonky!
  Omluvte prosím, s benevolencí sobě vlastní, dlouhou dodací lhůtu a jako omluvu přijměte banán, protože banány, ty to jistí :o)
  Ikonky může užívat každý, kdo v rámci DMD 2017 napsal alespoň sedm drabble. Naberte si dosytosti, zasloužíte si to!

 • Obrázek uživatele sos

  E-kniha 2017

  Milí účastníci DMD, jak jste již možná pochopili ze záhadného objevení se tlačítka, i letos chystáme E-knihu DMD, která bude obsahovat výběr z letošních drabblů, který si bude kdokoli moci stáhnout do svého mobilního zařízení a kochat se jím po zbytek roku.

 • Obrázek uživatele sos

  Autorův výběr 2017

  Do tohoto tématu může každý autor, který se účastnil DMD 2017 (a který bude samozřejmě chtít), znovu vložit jedno jediné drabble, ke kterému má nejsilnější citový vztah, o kterém si myslí, že se mu opravdu povedlo, a které třeba čtenáři napoprvé nedocenili... zkrátka které by vážně stálo za to si připomenout. Může k němu připojit i poznámku, proč vybral právě toto atd.
  Jednak tak bude učiněno zadost naší přirozené sebepropagační touze a jednak by mohl vzniknout seznam opravdových skvostů, pojatý zase trošku z jiné strany :)

  K drabble prosím připište do poznámky i téma, na které bylo napsáno.
  Kromě fandomu daného drabblete připojte také za čárku fandom Autorův výběr 2017.

  Za nápad na tento výběr patří věčný dík Rebelce, která nás do něj uvrtala v roce 2012.

  Platné do: 
  31. 5. 2017
 • Obrázek uživatele sos

  Květen - měsíc deseti nej! 2017 (a něco navíc)

  Milí účastníci DMD 2017, zase jste velkolepě zaváleli!
  Napsali jste dohromady téměř čtyři tisíce drabble (a to bodování ještě není u konce), a četli a komentovali jste o sto šest! Osmý ročník DMD byla prostě jízda, na kterou se nezapomíná, a po které se bude mnohým z nás (až se tedy aspoň tři dny v kuse vyspíme) až do příštího dubna stýskat.
  Napsali jste spoustu nových světů a zkrášlili spoustu starých, byly jste tvořiví, originální, vtipní a vzájemně jste se povzbuzovali, i když vás osobně třeba téma zrovna nenadchlo. Moc vám všem děkujeme, že jste letos, každý svým jedinečným způsobem, udělali DMD tím, čím bylo.
  (Čtěte dále.)

  Platné do: 
  31. 5. 2017
 • Obrázek uživatele sos

  Čtvrté povzbudivé povídání: Čím vás psaní obohacuje?

  Nikdy není povzbuzení třeba více, než těsně před finišem. Cílová páska už je na dohled, teď je ovšem potřeba sebrat všechny síly a dopsat to k ní! Tak si pojďme říct, proč to vlastně děláme, ať už v dubnu, nebo po zbytek roku! Povzbuďme se a inspirujme se navzájem odpovědí na otázku: Čím vás psaní obohacuje?
  KattyV, Rye, Toře a Vilmě Kadlečkové počtvrté děkujeme za zahajovací odpovědi, které najdete níže.

 • Obrázek uživatele sos

  Třetí povzbudivé povídání: Co vás kromě psaní hodně baví? (A jak to stíháte v dubnu?)

  Třetí týden bývá krizový. Spánkový deficit se nasčítá, komentářů ubývá, protože mnozí účastníci mají co dělat, aby napsali vlastní drabble. Trpělivosti je pomálu, témata se zdají přetěžká a atmosféra houstne...
  Takže je na čase na chvíli zapomenout na psaní! Ptáme se vás všech účastníků DMD: Co vás kromě psaní hodně baví? (A jak to stíháte v dubnu?) a moc se těšíme na vaše odpovědi v komentářích!

  Rozehřívací odpovědi našich čestných dotazovaných KattyV, Ryi, Tory a Vilmy Kadlečkové najdete níže a potřetí jim moc děkujeme za spolupráci!

 • Obrázek uživatele sos

  Druhé povzbudivé povídání: Jak si najdete čas na psaní (zvlášť když je ho málo)?

  Kam zmizelo těch prvních čtrnáct dní DMD? A kolik jste toho během nich napsali? A naspali? Hádáme, že v poločase mnozí z nás nepohrdnou virtuální energetickou tyčinkou v podobě Druhého povzbudivého povídání!

  Jeho autorem jste opět především VY, protože právě vy o tom víte nejvíc, obzvlášť v dubnu! Kdokoliv, komu se chce, tedy může v komentářích odpovědět na otázku Jak si najdete čas na psaní (zvlášť když je ho málo)? Máte-li jakýkoli nápad, podělte se, protože tady je každá rada drahá!

  Níže se opět dočtete odpovědi našich čestných inspirátorek KattyV, Ryi, Tory a Vilmy Kadlečkové, kterým za ně podruhé velmi děkujeme!

 • Obrázek uživatele sos

  První povzbudivé povídání: Co zaručeně povzbudí vaši inspiraci?

  Je tady První povzbudivé povídání! A nebudeme chodit dlouho kolem horké kaše, jeho hlavním autorem není letos žádná umrněná sosačka, ale někdo mnohem působivější, mocnější a povolanější - kolektivní inteligence, autorské po(d)vědomí DMD, ti nejpovolanější, kdo ho právě žijí - zkrátka VY!

  Každý pátek zde zveřejníme jednu otázku týkající se psaní (nejen) DMD a každý z vás, komu se chce, může svou odpověď na ni zanechat v komentářích. Je úplně jedno, jestli jste tu poprvé nebo poosmé, píšete týden nebo třicet let… každý názor je inspirativní, každý může někoho povzbudit.

  Abychom vás trochu rozehřáli, poprosili jsme čtyři autorky, kterým to loni obzvlášť psalo, aby nám v letošních Povzbudivých povídáních byly čestnými vykopávačkami míče a na čtyři otázky nám předem odpověděly.
  První tři z nich se loni propsaly do finále Ceny Karla Čapka a zároveň jsou už několik let nedílnou součástí DMD. Jsou to (v abecedním pořadí) KattyV, Rya a Tora.
  Čtvrtou je spisovatelka Vilma Kadlečková, jejíž Mycelium mnoho z nás miluje a ctí, a všem, kdo tak ještě neučinili, ho naléhavě doporučujeme k četbě.
  Všechny nám laskavě vyhověly a my jim moc děkujeme!

  Takže pojďte do toho! Řekněte nám, co zaručeně povzbudí vaši inspiraci! Inspirujte druhé a inspirujte se nápady ostatních!

  (Pro odpovědi našich čestných hostů čtěte dále.)

 • Obrázek uživatele sos

  Vítejte v DMD 2017!

  A už je to zase tady! Ještě jednou se vyspíme a je tu Duben měsíc drabble! Duben plný příběhů a inspirace, čtení a psaní, komentářů a povzbuzování, nespavosti a nevyspání, nadšení a úpění, přemáhání a překvapení. Duben, který děláte vy (a KaTužka s Nifredil ;).

  Tak tedy vítejte! Vítejte vy, kdo jste tu poprvé, ó odvážní, i vy, kdo jste tu poněkolikáté a zase jste se vrátili, ó ostřílení smělci! Máme z vás velkou radost a moc se těšíme, co z nás všech letos vypadne. (Čtěte dále!)

 • Obrázek uživatele sos

  Téma č. 00 pro březen 2017: Zamávejme kachnám!

  Toto je zkušební téma, kam si může kdokoli z vás zkusit vložit zkušební drabble. Slouží primárně pro ozkoušení systému, vaše drabble nemusí dávat smysl, nemusí mít sto slov a můžete jej po vystavení zase smazat.

  Podrobný návod ke vkládání drabble naleznete v FAQ 7. Nebude-li vám něco jasné, ptejte se, klidně v komentářích k tomuto článku. Využití zkušebního tématu velmi doporučujeme zejména autorům, kteří se účastní DMD poprvé.

  Toto téma bude uzavřeno 31. 3. 2017 v 23:59.

  Platné do: 
  31. 3. 2017
 • Obrázek uživatele sos

  DMD 2017 - Propagace

  A tady najdete propagační banner letošního ročníku.
  Šiřte jej bez ostychu a těšte se, že vám přiláká tučnou úrodu komentářů ;o)

 • Obrázek uživatele sos

  Duben měsíc drabble 2017 - pravidla

  Vyhlašujeme osmý ročník drabblovací challenge Duben Měsíc Drabble! Pročtěte si Pravidla i FAQ, budou se hodit.

  Duben Měsíc Drabble (dále DMD) je multifandomová challenge pořádaná Společností pro osvětu spisovatelů (dále SOS) a Týmem Bleskobrku. Jejím cílem je vybičovat tvůrčí aktivitu účastníků a donutit je napsat tolik fanfiction drabble, kolik se do měsíce dubna vejde. Pravidla jsou následující:

 • Obrázek uživatele sos

  Upoutávka na koncert

  Těm, koho to zajímá:
  Sothis Blue, v civilním životě známá jako Lennonka (a takto též uváděná v programu), chystá koncert svých písní v rámci Tolkienconu. Vzhledem k zaměření akce bude i předvedený repertoár převážně tolkienovský. A jelikož duben byl plodný nejen literárně, zazní hned několik kousků dosud veřejně nehraných, včetně Ar-Pharazône, hloupě se ptáš, na kterou můžete být zvědavi z drabblete Možná budu.
  Pokud mě chcete slyšet, moc ráda vás uvidím.

 • Obrázek uživatele sos

  Vánoční koutek pro opozdilce 2016

  Veselé Vánoce, Ježíškové!
  Ti z vás, kteří nestíhají svou povídku zveřejnit dnes, mohou poprosit o strpení v komentářích k tomuto článku.
  Bude hezké, když naznačíte, kdy má váš obdarovaný dárek asi tak očekávat. Budete-li povídku, či její pokračovaní vkládat 26. prosince a později, upozorněte nás na to prosím na sos.hp.ff@gmail.com. Urychlíte tím tak zveřejnění, neb sem už nekoukáme každou půlhodinu.

 • Obrázek uživatele sos

  Vánoční nadílka 2016 - Zabírání obdarovaných

  Od 24. 10. 20:00 do 26. 10. 24:00 si můžete zabírat osoby, jimž budete psát ve Vánoční nadílce, na mailu sos.hp.ff@gmail.com. Napište prosím vždy i jméno náhradníka a nezapomeňte se podepsat. Kdo si v termínu nezabere, tomu bude přiděleno.
  Níže máte uvedena jména všech obdarovávaných, jak budou postupem času zabíráni, budou jména mizet.


  Všichni obdarovávaní už mají svého dárce.

 • Obrázek uživatele sos

  Dopisy Ježíškovi - 2016

  Zde můžete v komentářích vyslovit své přání a požádat Ježíška o vysněnou povídku. Než Ježíškovi napíšete, musíte se přihlásit (případně registrovat) a přečíst si Pravidla.
  Přihlašovací fáze skončí 23. 10. 2016 ve 24:00, proto s dopisem zbytečně neotálejte!

 • Obrázek uživatele sos

  Vánoční nadílka 2016 - Pravidla

  Venku už začíná pofukovat a člověka to táhne domů k hrnku horkého čaje a k počítači... Je načase vyhlásit sosáckou Vánoční nadílku 2016!

 • Obrázek uživatele sos

  DMD ebook 2016

  Konečně je tady ebook, na který jistě všichni trpělivě čekáte (nebo taky ne). Omlouváme se, že to tak dlouho trvalo, ale snad nám odpustíte. Pokud náhodou někdo potřebujete jiný formát, ozvěte se a my se pokusíme.
  Hezké počtení!
  PDF
  EPUB
  MOBI

 • Obrázek uživatele sos

  Dozvuky pikniku 2016

  Milí účastníci pikniku, děkujeme vám za báječný piknik!
  Děkujeme, že jste si všichni spořádaně vzali deštníky, igelity a pláštěnky, takže zákonitě a navzdory předpovědím ani nekáplo.

  Zvláštní ocenění patří všem účastníkům DMD, kteří mezi nás zavítali odvážně úplně poprvé a mamut, která nás obdařila dalším úžasným kachničkovým dortem.

 • Obrázek uživatele sos

  DMD piknik 2016

  ZMĚNA!
  Po upozornění, že se ve Stromovce během piknikového termínu odehrává hromadný běh, který by nás mohl rušit v našem obvyklém tichém rozjímání, rozhodli jsme se přesunout místo pikniku na Letnou.
  Za způsobené problémy se omlouváme.

  Zveme vás na DMD piknik na Letnou!
  Prosíme, zapište do prezenční piknikové listiny, zda dorazíte, či ne.

  Kdy: V sobotu 4. 6. 2015
  Místo: Letná
  Místo srazu: Národní technické muzeum na Letné
  Čas srazu u Technick0ho muzea: 14:00. Po srazení se zvolna přesuneme procházkou parkem na nejvhodnější místo. Křídovými šipkami budeme značit cestu pro ty, kdo přijdou později.
  Občerstvení a spol.: Co si přinesete, to si sníte a vypijete a na to se také posadíte. My zajistíme plastikové kelímky, zbytek je na vás :) V blízkosti místa srazu se nachází stánek se základním občerstvením a toalety.
  Milý doprovod je vítán. Děti, které jejich rodiče zvládnou, jsou vítány. Slušně vychovaní psi jsou vítáni.
  Edit: Vzhledem k nejistým povětrnostním podmínkám prosíme všechny účastníky, aby se vybavili deštníky či pláštěnkami, a obecně se na možnost deště připravili. Zejména vás prosíme o to, abyste rozmarům počasí přizpůsobili charakter přineseného jídla.

 • Obrázek uživatele sos

  DMD 2016 – ikonky

  Přinášíme vám první letošní odměny, ikonky od Avevy! Autorka děkuje všem, kdo jí letos inspirovali drabbly i komentáři :)

  Ikonky může užívat každý, kdo v rámci DMD 2016 napsal alespoň sedm drabble. Naberte si dosytosti, zasloužíte si to!

 • Obrázek uživatele sos

  E-kniha DMD 2016

  Milí účastníci DMD, i letos chystáme E-knihu DMD 2016, která bude obsahovat výběr z letošních drabblů, který si bude kdokoli moci stáhnout do svého mobilního zařízení a kochat se jím po zbytek roku.

 • Obrázek uživatele sos

  Autorův výběr 2016

  Do tohoto tématu může každý autor, který se účastnil DMD 2016 (a který bude samozřejmě chtít), znovu vložit jedno jediné drabble, ke kterému má nejsilnější citový vztah, o kterém si myslí, že se mu opravdu povedlo, a které třeba čtenáři napoprvé nedocenili... zkrátka které by vážně stálo za to si připomenout. Může k němu připojit i poznámku, proč vybral právě toto atd.
  Jednak tak bude učiněno zadost naší přirozené sebepropagační touze a jednak by mohl vzniknout seznam opravdových skvostů, pojatý zase trošku z jiné strany :)

  Platné do: 
  31. 5. 2016
 • Obrázek uživatele sos

  Květen - měsíc deseti nej! 2016 (a něco navíc)

  Milí účastníci DMD 2016, byli jste skvělí!
  Napsali jste více než čtyři tisíce drabble, ještě větší hromadu komentářů a rozdali jste tolik kachen, že kdybychom je vypustili do přírody, způsobíme ekologickou katastrofu. To vše společně dokázalo z dubna už posedmé vytvořit výjimečný měsíc, po kterém se nám teď jedenáct měsíců bude tak trochu stýskat.

  Platné do: 
  31. 5. 2016
 • Obrázek uživatele sos

  Poslední povzbudivé povídání: Interview s KaTužkou a Nifredil!

  Naši milí drabblisté, týden se sešel s dalšími třemi a jsme téměř na konci! Podáváme vám virtuální láhev s vodou, masírujeme ztuhlá lýtka inspirace, obdivujeme vás a povzbuzujeme vás – už jen kousek, už to bude, cílová páska je před vámi!

  Jako virtuání ekvivalent energetické tyčinky polité tou nejčokoládovatější čokoládou, která vám dá sílu do finiše, přinášíme vám nanejvýš exkluzivní materiál – rozhovor s KaTužkou a Nifredil, úžasnými rozhodčími DMD!
  Kdo jsou ony krásné a tajemné ženy, které obětují naší zábavě měsíc života? Co je k tomu vede? Kde žijí? Co dělají? Kolik hodin denně spí? To a mnohé další se dozvíte v tomto interview, po němž je budete zřejmě velebit ještě o něco víc.

 • Obrázek uživatele sos

  Třetí toužebné tázání podruhé aneb Dotazník!

  Jsme v té nejtěžší fázi. Nápady docházejí, témata přitvrzují, času je čím dál méně. Ale nepropadejte panice - není důležité napsat všech třicet drabblů, není důležité mít nejvíc kachen, podstatné je, že tu jste (jsme)! Moc rádi bychom vás lépe poznali, a proto vás prosíme o vyplnění dotazníku (třeba se jednou utrhneme a napíšeme o DMD i článek do Transformatic Works and Culture).

 • Obrázek uživatele sos

  Druhé povzbudivé povídání: Čest vytrvalým!

  Letošní DMD se nám pomalu, ale jistě dostává do své druhé poloviny.
  Ačkoli témata (jako obvykle) začínají účastníky děsit, drabblů stále utěšeně přibývá.
  A protože všichni víme, že v DMD jsme součástí něčeho velkého, podpoříme si toto vědomí trochou statistik.

 • Obrázek uživatele sos

  První povzbudivé povídání: Sláva odvážným!

  Milí účastníci DMD, věřte nebo ne, už máte za sebou první týden! Ve víru spánkové deprivace, záchvatů inspirace, zoufalých záseků, pročítání, kachničkování a komentování to strašně rychle utíká!
  I letos zde každých sedm dní najdete jeden sosácký povzbudivý článek, který se vás pokusí ve vašem snažení posílit. Tentokrát výkřikem: Sláva odvážným!

 • Obrázek uživatele sos

  DMD 2016 - Propagace

  A tady najdete propagační bannery letošního ročníku.
  Šiřte je bez ostychu a těšte se, že vám přilákají tučnou úrodu kachniček ;o)

 • Obrázek uživatele sos

  Duben Měsíc Drabble 2016 - Pravidla

  Vyhlašujeme sedmý ročník drabblovací challenge Duben Měsíc Drabble! Pročtěte si Pravidla i FAQ, budou se hodit.

  Duben Měsíc Drabble (dále DMD) je multifandomová challenge pořádaná Společností pro osvětu spisovatelů (dále SOS) a Týmem Bleskobrku. Jejím cílem je vybičovat tvůrčí aktivitu účastníků a donutit je napsat tolik fanfiction drabble, kolik se do měsíce dubna vejde. Pravidla jsou následující:

 • Obrázek uživatele sos

  Vánoční vkládání a koutek pro opozdilce 2015

  Obdarovaný: 
  Všichni

  Veselé Vánoce, Ježíškové!
  Ti, kteří nestíhají svou povídku zveřejnit včas, mohou poprosit o strpení v komentářích k tomuto článku.
  Bude hezké, když naznačíte, kdy má váš obdarovaný dárek asi tak očekávat. Budete-li povídku, či její pokračovaní vkládat, upozorněte nás na to prosím na sos.hp.ff@gmail.com. Urychlíte tím tak zveřejnění, neb sem už nekoukáme každou půlhodinu.

 • Obrázek uživatele sos

  Adventní odpočítávání 4/4

  A jdeme do finále! Posledních šest obrázků se začíná odpočítávat!

  Aktualizováno 24.12.2015

  (Podklady pro tisk kačenčího pexesa a omalovánek jsou uveřejněny v samostatném článku)

 • Obrázek uživatele sos

  Adventní odpočítávání 3/4

  Začínáme třetí rundu!
  Kdo jste ještě nezačal psát povídku do vánoční nadílky, začněte přemýšlet, jestli už není nejvyšší čas ;o)

  Aktualizováno 18.12.2015

Stránky

-A A +A