Moje články

 • 5. Jiná představa

  Fandom: 
 • 4. Příprava

  Fandom: 
 • 3. Ples

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Minulý týden jsem řešila spoustu věcí a tak jsem si tři minuty před nedělní půlnocí uvědomila, že jsem nic nepřidala. No co už, jeden týden jsem si zbytečně vyplýtvala. Mít o půl hodiny víc, tak bych se zvedla a něco sepsala. Tento týden bohužel vytížení zůstalo a do toho ještě udeřila nemoc, takže úplně "ideální" podmínky pro psaní. Ale snad to nějak zvládnu.

 • 2. Dětství

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Vkládám až v neděli, neboť jsem doufala, že bude víc času a možností psát. Ale děti zase onemocněly a v sobotu jsem měla srazík s Eillen a plánovala jinou povídku - fakt šest hodin intenzivního plánování a asi pátá verze událostí a přijde mi, že si to furt dělá, co chce.

 • 1. Risa

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Původně jsem měla v plánu psát každý týden jednu stránku. Dokonce jsem našla i postavu, o které jsem chtěla psát. Jenže pak jsem přečetla úvodní drabble a měla chuť se na to vykašlat. Absolutně to nezapadalo do mé představy. Takže jsem celý týden přemýšlela, jak to pojmout. Eillen mě nakopla, ale psaní jsem párkrát zkusila a vzdala. Sedla jsem si k tomu i dnes, ale z jedné stránky je pouze drabble. Ale co, i to je začátek. Tak uvidíme, jak mi to půjde dál.

 • Spojeni strachem

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Odehrává se po plese

  Drabble: 

  Když Leona v průběhu plesu potratila, rozhostilo se všude okolo ticho. Nikdo netušil, co říct, jak se zachovat. Ačkoliv Creagan a Michael na sebe byli naštvaní, teď je oba tížilo, co se přihodilo. Oba dva čekali, až jim léčitel přijde říct, jak to vypadá.

  "Bude máma v pořádku? Co když umře? Nechci přijít o mámu," začal najednou šílet Michael.
  "Doufám, že bude. Jen bude potřebovat čas a pochopení," odpověděl mu Creagan.
  "Myslíš, že se tak stalo kvůli mě, že jsem Vás neposlechnul?"
  "Mišáčku, ty za to nemůžeš. Nevím, proč se jí to děje. Asi draci nechtějí, abychom spolu měli dítě."

  Závěrečná poznámka: 

  A už je tu i konec května a zase 10 měsíců čekání na další DMD. A za dva dny je piknik :-).

 • Rozloučení

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Tak a je to tady. Poslední letošní DMD drabble. Nakonec jsem po včerejším záseku chytla inspiraci a povedlo se tohle. Můj plán byl zkusit napsat všechny drabble na moji chystanou povídku Drahokam srdce, což se podařilo. Sice to nebyl úplně příběh na pokračování, ale spíš volně zpracovaná drabble, ale i tak se mi příběh začal hezky rýsovat.

  Drabble: 

  Měla jsem pocit, že můj čas v Aldormě se chýlí ke konci. Byla jsem tu už rok a půl a právě probíhaly přípravy na vánoce. Bylo mi smutno, neboť jsem se cítila rozpolcená. Nepatřila jsem tu. Michael s Lucií si užívali prvního těhotenství, Leona byla také těhotná. Frundor mi řekl, že tentokrát to už dobře dopadne, takže ačkoliv měla pochopitelný strach, tak se snažila si to i užívat.

  A Damián? Byl mi blízko jako nikdo jiný, ale právě proto jsem věděla, že se nebudu umět rozloučit. Se mnou odejde zákon, že nebude milovat jinou. Snad bude šťastný a jednou zapomene.

  Závěrečná poznámka: 

  Jestli mi Leona věřila nebo ne, to je těžké říct, ale rozhodně tomu věřit chtěla.

  Jestli vás Aldorma zaujala, máme na FB stránky o ní a další informace najdete i na www.aldorma.cz. A uvidíme, co přinese příští DMD - už mám v hlavě nápad na pokračovací povídku z pozdější doby.

 • Bizoní tesák

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Uff, dalo to zabrat a to mi kdysi básnění šlo samo. Ale když má člověk málo času a ještě strach, že se mu vzbudí dítě, které mělo dneska zranění (prokouslý ret, odřená brada), tak je to věru adrenalin. Vévodský rod Branganů (o Adamarovi píše Eillen) má ve znaku bizona nebo býka a tak jsem si vymyslela jeden jejich regiment.

  Drabble: 

  Když nejsi zbrklý muž
  a umíš používat svůj nůž,
  můžeš krájet, bodat, řezat,
  důležité je nikdy se nedat.

  Košili, kalhoty a k nim pásek,
  do velkých dálav, bez krásných lásek,
  ten kdo se nebojí, ať s námi jde,
  cink, korbel v hospodě, bratr ti naleje.

  Najez se levně a sladce spi,
  my jsme ti muži, sveřepí,
  budem zem bránit, do skonání,
  odvážně se bít, až do stmívání.

  Až všechny v bitvě porazíme,
  a slávu velkou přineseme,
  budeme hnízdnit, jak krásní ptáci,
  milovat ženy a možná taky práci.

  Když jsi teď už slavný muž,
  poznej krásu žen a schovej svůj nůž.

  Závěrečná poznámka: 

  Kdyby Vás Aldorma zaujala, tak se můžete mrknout na www.aldorma.cz.

 • Barbaři

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Dneska byl náročný den a tak má stoslůvka je trošku odpočinková. Ale uteklo to nějak moc rychle.

  Drabble: 

  Když jsem cestovala Aldormou, zjistila jsem, že se začíná objevovat víc dobrodruhů a cestovatelů, kteří se snažili obchodovat s novým a exkluzivním zbožím. Někteří z nich byli relativně nenápadní a snadno splynuli s davem. U jiných bylo na první pohled jasné, že jsou jiní. Jeden tetovaný muž v hostinci vyprávěl hostům příběhy ze svých cest.

  Bylo to jako poslouchat příběhy od Karla Maye o indiánech. Tento muž chvíli žil mezi barbary a jejich způsob života připomínal naše indiány. I to tetování měl na počest činů, které mezi nimi předvedl. Byl to znak hrdinství i toho, že ho přijali mezi sebe.

 • Modrý drak

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Frundor je modrý drak, který přivedl do Aldormy vyvolenou a po ní ještě další tři dívky z našeho světa (Barboru, Martinu a Evu).

  Drabble: 

  "Frundore, mohl bys mi prosím říct, proč jsi mě tady přivedl?" zkusila jsem se ho zeptat, když jsem byla jednou sama.

  "A co když řeknu ne?" ozvalo se mi najednou v hlavě.

  "Tak to mě nepotěšíš. Jenže s tím asi moc neudělám. Myslím, že na to stejně není těžké přijít."

  "A proč se mě teda ptáš, když to zvládneš zjistit," odvětil pobaveně.

  "No a co když se mýlím, co když se snažím zbytečně a svou energií plýtvám špatným směrem."

  "Možná můžeš pomoci ty, možná někdo může pomoci tobě. Je více důvodů, které vedlo k tomu, že se naše cesty proťaly."

  Závěrečná poznámka: 

  Občas člověk zjistí, že i cesta je cíl.

 • Rozdíly

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Tohle téma prostě nejde použít jinak.

  Drabble: 

  Když jsem byla doma, bylo jen málo dnů, které bych netrávila online na počítači. Patřilo to k mému životu a nejspíš bych o sobě mohla říct, že jsem byla závislá.

  V Aldormě neznali elektřinu a počítač pro ně byl nejspíš hudbou budoucnosti. Ale tady mi to nechybělo. Užívala jsem si dnů, které jsem trávila venku, rozhovorů, které jsem vedla i lidí a zvířat. Ačkoliv se lidi museli ohánět, aby se uživili a život zde byl skromný, rozhodně nebyl tak hektický, jak jsem ho znala já.

  Život bez připojení i jiných moderních vynálezů byl relaxací pro duši, když jsem neřešila obživu.

  Závěrečná poznámka: 

  A občas je to rozumné udělat i v naší době.

 • Ve stájích

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Psáno jednou rukou. Inspirace přišla právě když na mně usnulo dítě.

  Drabble: 

  Jednou jsem čekala na Damiána ve stájích a zálibně si prohlížela krásného, plnokrevného koně. Úplně mi učaroval. Přiblížila jsem se k němu, abych ho pohladila, když se ozvalo zakašlání.

  "To bych nedělal. Kouše. Dej si na něj pozor," varoval mě Damián.
  "Když on je tak krásný,"odvětila jsem ještě omámená koníkovýma očima.
  "Ano, je krásný, ale ještě potřebuje pořádný výcvik," dodal Damián.

  Po chvíli mi přivedl osedlanou kobylku Bouři.

  "Chtěla ses projet, že?"
  "Přemýšlela jsem nad tím. Potřebovala bych si vyčistit hlavu."
  "Dneska s tebou nemůžu, čeká mě spousta práce. Ale řekl jsem Jackovi, aby tě doprovodil, ať se neztratíš."

 • Projížďky

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Jo ježdění na koni, to je něco, po čem se mi velmi stýská, tak aspoň v Aldormě můžu jezdit ostošest.

  Drabble: 

  Po mém příjezdu na Wildaran jsem zjistila, že tady mají skvělé koně a když se domluvím, můžu si některého z nich vzít na projížďku. Nejprve jsem tam chodila jen kvůli koním, ale pak jsem potkala Damiána, který zde pracoval a důvody mých návštěv se trošku změnily.

  Protože si většina laiků si myslí, že jezdit na koni je vlastně jen sedět na zadku a nechat se vozit, dostávala jsem zpočátku mírné kobylky a doprovod nějakého pomocníka. Když Damián zjistil, že už mám zkušenosti s ježděním, rád nachystal temperamentnější koně a vyjel si se mnou na projížďku.

  A já jsem se zamilovala.

 • Proroctví

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Celá Aldorma vznikla na základě jednoho proroctví. Ale tohle proroctví bohužel ovlivňuje lidi i dlouho po tom, co se jeho znění naplní. Michael ztratil maminku hned při svém narození a i když ji nakonec získal v nové manželce svého otce, nikdy se přes svou ztrátu zcela nedostal.

  Drabble: 

  Víš, Michaeli, nikdo z nás si většinou nevybírá, jak a kde se narodí a zemře. A ty i tvá máma jste měli takový osud. U nás se říká, že jen smrt a daně jsou jisté. Možná tě její smrt mrzí, možná si ji vyčítáš a možná ji obviňuješ.

  Ale nic to nemění na tom, že i ona platí daň za svou smrt. Vědět, že mám dítě, ale už ho nikdy neuvidím, je pro matku opravdu kruté.

  Vím s jistotou, že tě miluje natolik, že kdyby měla možnost vybrat si osud, že by raději byla s tebou než umřít při porodu.

 • Uznání

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Můj pobyt v Aldormě mi pomůže dostat se z milostného zklamání a já pochopím, že láska může čekat kdekoliv. I v jiném světě, i v jiným formách.

  Drabble: 

  Každý z nás ty slova rád slyší, ale málokdy má to štěstí, aby se tak stalo. Bohužel však s nimi i my šetříme. Přitom není složité říct druhému, jak mu to sluší, jak je šikovný, a že ho máme rádi.

  Celá má duše prahla po uznání a láskyplných slovíčkách. Byla jsem rozbolavěná a přitom v hloubi sebe sama jsem věděla, že po tom toužím. Damián to říkal celým svým srdcem, nebyla v tom žádná faleš ani hra, prostě krásně slovy pohladil a já mu byla vděčná. A snažila jsem se, abych i já rozdávala slova uznání, když to bylo možné.

 • Spojeni strachem

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Na plese se přihodí i další podstatná událost.

  Drabble: 

  Když Leona v průběhu plesu potratila, rozhostilo se všude okolo ticho. Nikdo netušil, co říct, jak se zachovat. Ačkoliv Creagan a Michael na sebe byli naštvaní, teď je oba tížilo, co se přihodilo. Oba dva čekali, až jim léčitel přijde říct, jak to vypadá.

  "Bude máma v pořádku? Co když umře? Nechci přijít o mámu," začal najednou šílet Michael.
  "Doufám, že bude. Jen bude potřebovat čas a pochopení," odpověděl mu Creagan.
  "Myslíš, že se tak stalo kvůli mě, že jsem Vás neposlechnul?"
  "Mišáčku, ty za to nemůžeš. Nevím, proč se jí to děje. Asi draci nechtějí, abychom spolu měli dítě."

 • Ples

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Nahrazuji téma: Terno

  Díky Eillen za nápad. Ples má být v Drahokamu taky moc důležitý. Ono kde jinde se mají hrát mocenské hry než na takových akcích.

  Drabble: 

  Na ples, který byl pořádán Creaganem a Leonou, jsem se moc netěšila. Neumím totiž tančit, a to ani tance, které se tančí u nás, natož Aldormské. Sice jsem se zúčastnila výuky spolu s Lucií, ale kroky se mi stejně pletly. Jenže bylo to diplomaticky nutné.

  Když mě k tanci vyzval vévoda Kuvelt, aby ze mě tahal informace, pomyslela jsem si, že jsem teda vyhrála terno. Takovej slizkej, úlisnej chlap, který pohrdá ženami, ale lichotil mi, jako bych byla královna.

  Škodolibě jsem byla ráda, když jsem tanec popletla a šlápla mu na nohu. Sice jsem se omluvila, ale pobavilo mě to.

  Závěrečná poznámka: 

  Vzhledem k tomu, že mi vložení tohoto drabblu nezabránil výpadek stránek, ale moje drahé děti, které sice usnuly brzo, ale neustále se budily, tak nevkládám do speciálního bonusu, ale do tohoto.

 • V odloučení

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  A tady se lehce můj příběh kříží s Eilleniným příběhem Ve stínu klášterních zdí. Nekrolog si totiž ještě za svého života píše manželka Adamara, který je za svůj prohřešek proti králi přemístěn do konce svého života v kláštěře, bez kontaktu s vnějším světem. A vzhledem k tomu, že Charlotta umírá v roce, kdy se dostanu do Aldormy, vzbudí její smrt reakci i ve Wildaranu.

  Drabble: 

  Možná jsem byla jen zrnkem písku v běhu času, pro mnohé pouhou loutkou svého muže. Leč co se zdá být zjevnou pravdou, tak nemusí být vždycky tak. Pro blaho mnohých stála jsem stranou, přesto oporou svému muži byla jsem. On vládnul rukou tvrdou, mnoho chyb jistě udělal, však jeho trest a naše odloučení, těžko zvládnout mohla jsem. Snad měla jsem být ráznější a víc prosit krále o odpuštění než jako muzikant stranou stát, však stalo se a já s tou chybou, do své smrti musím se užírat. Jsem pouhá žena, manželka i matka, Charlotta Branganová, co prosí Draky o milost.

  Závěrečná poznámka: 

  Ačkoliv téma úplně nezapadá do mého příběhu, snažila jsem se s tím nějak aspoň časově popasovat. Nějak jsou ty bonusy opravdu bonusové.

 • Zase čas na lásku

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Damián je postava, která má v rámci Drahokamu své obrovské místo, ale v rámci DMD ještě nedostal možnost přispět do děje. Až doteď.

  Drabble: 

  Damián byl člověk, který přesně věděl, kdy něco říct, a kdy být naopak zticha. Ani nevím, jak se to stalo, ale najednou jsem se vedle něj cítila spokojeně a uvolněně. Ačkoliv jsem si ještě nedávno říkala, že chlapům už nebudu věřit, tak s ním jsem na to zcela zapomněla. Odteď jsem byla optimistka a říkala jsem si, že možná jednou najdu někoho, s kým budu zase šťastná. Jenže Damián to být nemohl. Byl přesně takový, jakého bych si přála partnera, ale on žil v Aldormě a já v Česku. Tak jsem byla ráda za každou chvíli, kterou jsme spolu prožili.

 • Hádka

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Autorská krize, aspoň co se týká DMD, pokračuje, jinak jsem dneska promyslela začátek příběhu, tak snad zítra doženu resty a půjde to lépe.

  Drabble: 

  Už jsem viděla dost rodinných hádek, abych pochopila, že tady je jedna z těch, kde ani jeden nebude chtít ustoupit. Vzhledem k tomu, že stáli na kopci, daleko od ostatních lidí, tak bylo jasné, že nechtějí, aby je bylo slyšet. Já se ovšem chtěla projít a tak jsem na ně narazila.

  "Chováš se jako malý kluk, Michaeli," slyšela jsem Creagana.
  "A ty si už nepamatuješ, že právě to sis pro mě přál," odvětil jeho syn.
  "Jenže ty svých chováním ohrožuješ vše, co jsem vybudoval."

  Hádka plynula v podobném stylu a já měla chuť ty horké hlavy shodit z kopce dolů.

 • Diplomacie

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Včera jsem to kvůli dětem nestihla, dneska je to mírná krize, ačkoliv téma není špatné, tak jsem dneska už KO a tak je to spíš BJB, i když jsem se snažila, seč mi to unavené mozkové buňky dovolily.

  Drabble: 

  Leona pro mě představovala zajímavou osobnost. Na první pohled křehká mladá žena, které osud přichystal hodně těžkých chvil, na druhý pohled dcera svého otce, významného Tristenolského šlechtice. Její otec byl diplomat a snažil se pro Leonu, jakožto královu vzdálenou příbuznou, dojednat co nejvýhodnější sňatek. A ona byla od dětství svědkem toho, jak se dá mnohá věc domluvit.

  Chvíli mi trvalo, než jsem zjistila, že některá rozhodnutí Creagana byla ovlivněna jejím úsudkem a zkušenostmi z dětství. Ačkoliv byla o generaci mladší, tak měla rozhled a dokázala vysvětlit, proč je lepší její názor. A jejich manželství tímto jemným uměním získalo na spokojenosti.

 • Práce

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Tak přeskakuju zase na začátek mého příběhu.

  Drabble: 

  Po pár dnech v Talronu jsem si na těžkou práci zvykla. Sice mě každý večer ještě bolelo tělo, ale celkově jsem si zvykla. Nejvíc mě bavilo starat se o zvířata, i když to byla asi fyzicky nejnáročnější práce. Nejhorší mi přišla práce na poli. Byla nudná, jednotvárná a bolely mě z ní záda. A třeba vytrhávání bodláčí holýma rukama, tak to byla lahůdka sama o sobě. Rukavice tady nevedli, takže nic jiného nezbývalo. Když potom přišel Michael s tím, že Lucie a já s ním pojedeme na Wildaran, byla jsem už celkem natěšená, že poznám i jiný způsob života zde.

 • Dvojčata

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Bylo to těžké, nechtělo se mi do toho a vlastně z toho nemám úplnou radost, ale zkusila jsem to. Zajímavá zkušenost.

  Drabble: 

  [Zvuky plačícího dítěte, postupně se zesilují, po chvíli se ozvou šouravé kroky]

  Chůva: Pšššt. Už jsem tady, přinesla jsem trochu teplého mléka.
  Lucie: Kdo z nich to křičí Violo?
  Chůva: Výsosti, co tady děláte, můžete klidně spát, já se o ně postarám. To křičí Patrik.

  [Začnou řvát obě děti na přeskáčku]
  Lucie: (rozhodně) Ty se postarej o Patrika a já si vezmu na starost Lenku
  Chůva: Je tu mléko pro obě děti. Možná když nebudeme svítit, tak se nají a hned usnou.
  Lucie: (šeptá) Nerada bych, aby se probudila Abigail. Leona je poslední dobou unavená a nechce ji nikomu přenechat.

  Závěrečná poznámka: 

  Děj se odehrává až po mém odchodu z Aldormy.

 • Královská hostina

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Hostiny a plesy je potřeba pořádat, bez ohledu na to, že se okolnosti mění.

  Drabble: 

  Ačkoliv se nekonal zásnubní ples, což ostatně ani nemohl, když se Michael tajně oženil, uspořádal král náhradou za něj společenský večírek spojený s hostinou. Jako na správné královské akci nemohly chybět vybrané pokrmy a nápoje. Některé jídla jsem podle chuti poznala, jiné prozradil aspoň tvar - třeba dle ploutví bylo jasné,že se jedná o rybu, u jiných jsem zcela tápala.

  Co mě ovšem také zaujalo, byl způsob, kterým různí šlechtici pojídali tyto pochoutky. Nemohla jsem se ubránit tichému smíchu, když vévoda Kuvelt jedl nějakou tu rybu a tvářil se u toho jako dobře naladěný tučňák, ačkoliv tučňáky tady nejspíš neznali.

  Závěrečná poznámka: 

  Vzhledem k tomu, že nejspíš v Aldormě nemáme tučňáky, tak jsem si to dovolila lehce obejít.

 • Těhotenství

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Leona je postava, která z původně vedlejší postavy dostává svůj podíl pozornosti a její osud je opravdu dost těžký.

  Drabble: 

  Myslím, že jsou situace, které si člověk ani při nejlepší vůli nedokáže představit, dokud je neprožije. Vyzkoušeno na přísloví sytý hladovému nevěří. Opravdu, když jsem byla najedená, bylo pro mě mnohem těžší pochopit, že můj muž ještě neobědval a proto spěchá s jídlem, zatímco já měla času dost.

  Když jsem zjistila, že Leona znovu potratila, bylo mi ji lidsky líto. Ale jak hluboký byl její žal ze ztráty dítěte, to jsem nedokázala chápat. Navíc už to bylo asi sedmé těhotenství a neměla žádné živé dítě. Byla na dně. Ani tentokrát to nevyšlo, aby porodila živé a zdravé dítě. Bolelo to.

 • Podobnost

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Tak nějak mám pocit, že povídka se opravdu snaží vyzískat z DMD co nejvíc to jde. Až duben skončí, budu mít nejspíš v hlavě jasný přehled, co se v ní má stát :-).

  Drabble: 

  Další oblastí, kterou jsem v Aldormě se zájmem sledovala, byl obchod. Když už totiž princ dostal za úkol navštívit všechna vévodství, měl také vyřídit nějaké ty obchody. A bylo vidět, že po mamince toho podědil víc než jen unáhlené jednání a cholerické výjevy. A tou byla schopnost obchodovat. Jak pekelný zákazník se snažil vyzískat co nejlepší cenu vzácných vín, hezkých šatů a dalších nezbytností, které chtěl dovézt Lucii jako dárky a také se snažil co nejvíce chovat jako budoucí král, když už dostal svolení jednat královským jménem. Já raději zůstanu u supermarketů, tam se aspoň nemusí smlouvat a různě vyjednávat.

  Závěrečná poznámka: 

  Opravdu nemám ráda nakupování v arabských zemích, protože jednak netuším, kolik by to mělo stát a druhak se cítím fakt nepříjemně, že je "ožebračuju" případně mám pocit, že oni ožebračují mě. A jejich bakšiš, bakšiš za to, že jen zvednou zadek, no stačilo mi to jednu dovolenou.

 • Jiný standard

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Myslím, že bych měla psát ty drabble dřív. Nějak se bojím, že to jednoho krásného dne nestihnu. Ale děti usnuly krásně a ani můj odchod je nevzbudil.

  Drabble: 

  Mohla jsem být ráda, že jsem byla na situaci připravena čtením historických románů. Ale skutečnost, ta byla horší, než jsem si vůbec předtím dokázala představit. Asi mám špatnou představivost. A už vůbec nechápu to poblouznění rytíři. Páchli, byli věčně nalití nebo se mlátili. Pche, žádná romantika. No a podobné to bylo s cestováním a ubytováním na cestách. A to jsem měla to štěstí, že jsem cestovala v princově družině. Jenže to, co oni považovali za první třídu, tak v naší době bylo těžkým podprůměrem. Tekoucí voda - utopie, pohodlný záchod - ani náhodou. Jen jídlo bylo skvělé, bez éček a chemických přídavků.

  Závěrečná poznámka: 

  Nejspíš bych opravdu zjistila, že mám špatnou představivost a litovala bych, že jsem se chtěla kdy dostat do této země, která je úrovní někde v období středověku, pozdních Přemyslovců až husitských válek.

 • Osobní jednání

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  A tentokrát dokonce navazuju na minulé drabble.

  Drabble: 

  "Princi Michaeli," začal rozhovor vévoda Kuvelt. "Jak jistě víte, tak má dcera Lotrein byla ideální kandidátkou na královnu. Je chytrá, milá, umí se chovat ve společnosti. Bylo od vás vskutku neomalené, že jste s výběrem nepočkal na připravovaný ples.

  "Lotrein je vskutku skvělá žena, vévodo," přitakal mu Michael,"ale cítím k ní pouze přátelský cit."

  "Copak k manželství potřebujete lásku? Královské a šlechtické manželství vždycky domlouvají rodiče."

  "Jak vidíte, tak v mém případě toto neplatí. Ale máte pravdu, že Lotrein by jistě zdobila královský dvůr. Domluvím, aby od příštího měsíce dělala dvorní dámu mé manželce Lucii."

  "...jak si přejete princi."

  Závěrečná poznámka: 

  Jo, tohle asi vévoda nečekal.

 • Intriky a diplomacie

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Jojo, ukazuje se, že si Michael pěkně zavařil a že se musí snažit, aby to napravil.

  Drabble: 

  Nejprve Michaela čekalo napsat pár státnických dopisů. Ono nic nepřipraví člověka na život lépe, než osobní zkušenosti. A bylo důležité poznat, kdy je lepší sklopit hlavu a přiznat chybu a kdy trvat na tom, že to člověk udělal nejlépe. Protože se mu nechtělo jezdit po vévodství, když měl teď novomanželku, zkusil nejprve napsat omluvný dopis vévodům, kterým by zmenšil pohanu, kterou jim způsobil. Ale Ladrin Kuvelt mu vzápětí odpověděl, že upřednostňuje osobní setkání. Vzhledem k jeho povaze se nebylo čemu divit. I Michael přes své mládí věděl, že je to lstivý intrikán, který ze situace bude chtít využít co nejvíc.

 • Jiná doba

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Tady u tohoto drabble asi není důležité datování.

  Drabble: 

  Nevím, čím to bylo způsobeno, jestli tím, že jsem si toho víc všímala, nebo tím, že jich tady prostě bylo víc. Byly všude okolo. Některé byly v podobném věku jako já, ale většina jich byla výrazně mladších. U nás by se považovaly ještě za děti a ony přitom měly obrovský buben, který ukazoval, že zanedlouho porodí. Přemýšlela jsem, jestli jsem s dětmi zbytečně nečekala, jenže, bylo rozumné mít dítě s někým, s kým jsem nezůstala? Tady to prostě chodilo jinak. Více dětí umíralo v brzkém věku a také ženy a děti umírali při porodech. Myslím, že bych s nima neměnila.

  Závěrečná poznámka: 

  Není nad to, číst si historické romány, kde ženy umírají mezi 20-30 rokem při porodu a říct si, že být v jejich době asi nebylo snadné.

 • Cestovatelé a mapy

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Dneska je to trošku slabší, ale jsem ráda, že žiju, takže snad se to příště zlepší.

  Drabble: 

  Jsem moc ráda, že si Michael při svém vyprávění o Aldormě, mapách a cestovatelích, kteří ji objevovali a zakreslovali, nevšimnul, že moje znalosti jeho země jsou větší, než by se dalo předpokládat. Ono totiž, když je vaší zálibou vymýšlení reálií, tak většinou víte, kde se nacházejí různá místa a čím se lidé živí. V jeho době už zbývalo poslední bílé místo Aldormy, na severu v horách, které ještě nebylo pořádně zakreslené. Zato jejich znalosti o dalších státech byly, až na Tristenol, spíš mizivé. Přeci jenom Teos a Tezárie, nemluvě o Karaminské vrchovině, kde žili barbaři, bílými místy na mapách hýřily.

 • Za všechno se musí nést následky

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Rozhovor otce a syna po svatbě

  Drabble: 

  "Mohl bys mi synu laskavě vysvětlit, proč jsi se tajně oženil v Talronu?" zeptal se Creagan Michaela hned jak se vyskytla vhodná příležitost. A že se Michael snažil, aby to nebylo hned a jeho otec stihnul trochu vychladnout.

  "Tati, už nejsem dítě a o tak důležité věci, jako je svatba, jsem se chtěl rozhodnout sám."

  "Víš Michaeli, slíbil jsem tvé matce, že si budeš moct sám vybrat z vhodných adeptek, že ti jako dítěti nenajdu budoucí ženu. Ale tímto krokem sis pohněval minimálně dva vévody, kteří se budou cítit uraženi, že jimi královský syn pohrdá. Budeš si je muset usmířit."

  Závěrečná poznámka: 

  Drabble jsou trošku rozházené v pořadí, ale snad vám to bude dávat smysl i takhle napřeskáčku.

 • Před cestou

  Fandom: 
  Drabble: 

  Když se rozhodovalo, kdo pojede s Michaelem urovnat vztahy s vévody, které si svým kvapným a tajným sňatkem pohněval, bylo jasné, že jeho manželka Lucie to být nemůže. Nicméně potřeboval někoho, s kým by mohl probrat své názory a trošku zaoblit svou řeč, protože byl povahou po Lence, která dřív mluvila než přemýšlela.

  Takže jsem dostala nabídku, která se neodmítá a to jet s ním. Protože jsem chtěla poznat tuto zemi blíže, byla jsem za to moc ráda, i když to byla cesta, která měla trvat několik týdnů. K mé spokojenosti jsme měli cestovat na koních a ne ve voze.

 • Seznam

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Tentokrát to bude náročné. Všechny doma včetně mě skolila nějaká nemoc. A téma je zrovna náročnější, ale snad to dopadne obstojně.

  Drabble: 

  Čím víc jsem se v Aldormě zabydlovala, tím víc bylo věcí, které jsem měla řešit. Bohužel hned první den jsem zjistila, že nemám nic ze svého světa, tudíž ani tužku a papír na které jsem byla zvyklá.

  Nějakou dobu jsem si to pamatovala, ale pak jsem zkusila poprosit Michaela, aby mi donesl psací náčiní. Vzhledem k tomu, že jsem s brkem neměla žádné zkušenosti, první pokusy dopadly dost neslavně. A to jsem se rozhodla psát vše jen jako stručná hesla, abych to neměla tak složité.

  Ale nakonec se mi podařilo sepsat seznam úkolů a teď byl čas je začít řešit.

 • Sám za sebe

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Když už jsme tu měli svatbu, tak tu máte taky důvod, proč k ní došlo.

  Drabble: 

  „Víš Michaeli, zajímalo by mě, proč sis vzal Lucii tajně a proti vůli všech,“ zeptala jsem se jednou, když jsme seděli vedle sebe a povídali si o životě.

  „Asi to bylo proto, že jsem chtěl jednou udělat něco podle sebe a ne podle ostatních,“ zamyslel se a zahleděl se do dálky. „Otec se musel jako regent hodně snažit, aby si získal uznání vévodů, poté se oženil z politických důvodů s Leonou, prý kvůli mně a na mě moc času nebylo. A matku, tu všichni viděli jako poslední hrdinku, která se obětovala a já dodnes nevím, zda mi její smrt nevyčítají.“

  Závěrečná poznámka: 

  Matka Michaela byla z jiného světa a svým způsobem osvobodila království tím, že nastolila pravého krále. Bohužel po splnění tohoto úkolu umřela při porodu. Její příběh se odehrává v knize Dračí srdce.

 • Kruté probuzení

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Volně navazuje na téma 3x3

  Drabble: 

  Ráno jsem si ráda přispala. Navíc když jsem nemusela vstávat do práce. Po včerejší dřině se mi spalo více než dobře, proto jsem se nemálo lekla, když mě těsně po svítání probralo Tranovo: "Probuď se." Nenapadlo mě, že tady se pracuje podle slunce, mé biologické hodiny měly ještě hlubokou půlnoc. Stěží jsem se vyhrabala na nohy, oblékla se a přemýšlela, kde sakra seženu něco jako kafe. Matně jsem si pamatovala, že kafe tu nemají, ale jinak byla má schopnost myslet na bodu mrazu. Při představě tvrdé práce se mi chtělo spát o to víc. "Postarej se o zvířata," zaznělo zezdola.

  Závěrečná poznámka: 

  Nesnáším vstávání. Ale chápu, že tam se vše řídí slunečním svitem.

 • Cestovatelka

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Co se stane, když vévodové zjistí, že se korunní princ oženil bez jejich vědomí a souhlasu?

  Drabble: 

  Jak nejlépe poznat Aldormu než procestovat ji křížem krážem? I v našem světě jsem patřila k nadšeným cestovatelům, ale tady to cestování dostávalo jiný rozměr. Nevím, jestli jste někdy seděli na voze taženém koňmi, ale trvá to fakt dlouho, než se někam dostanete. A taky cítíte každou nerovnost na cestě. Zlaté české asfaltové cesty. Když totiž Michael urazil vévody svou unáhlenou svatbou, musel je poté diplomaticky navštívit a nabídnout jim něco jako omluvu. A já jsem jela s ním, abych krotila jeho cholerickou povahu. Takže jsem byla nadšená, když jsme se vraceli zpět na Wildaran - královnou všech cest v Aldormě.

  Závěrečná poznámka: 

  Díky svezení na voze loni v létě, jsem pochopila, proč bylo obsazování západu (Ameriky) tak zdlouhavé, když tam jeli rodiny s dětmi na vozech. Chvílema jsem měla pocit, že pěšky by to bylo stejně rychlé.

 • Za bydlení a stravu

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Moje první dny v Talronu u Trana. Tak nějak ve stejném období jako předchozí dvě drabble.

  Drabble: 

  Když jsem se s Tranem domluvila, že mu výměnou za přístřeší a stravu pomůžu v domácnosti a s jeho prací, myslela jsem si, že se práce nebojím a nebude to žádný problém. Když jsem ovšem další den dostala za úkol porýt a připravit záhon velký přibližně tři krát tři metry, pořádně jsem se zapotila. Přece jenom tvrdá fyzická práce (vím, že jsou i tvrdší) je něco jiného než práce na počítači. A i když jsme měli doma zahrádku, tak tady to nebyl záhon, ale kus louky. Mělo to aspoň jednu výhodu, večer jsem usnula sotva jsem si lehla na postel.

  Závěrečná poznámka: 

  Nedávno jsem zpovídala babičku, která prožila dětství v chudé zemědělské rodině a říkala, že takovou dřinu by znovu zažít nechtěla. A já si uvědomuju, že si ani nedokážu představit, jak by se většina městských lidí o sebe postarala, muset se uživit jinak než nákupem v obchodech.

 • Svatba

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  A přibližně v podobném čase, jako bylo předchozí drabble se na jiném místě dějí věci, které budou mít zajímavé následky.

  Drabble: 

  Dračí kněz právě dokončil svůj obřad. Obvykle bylo na svatbě takových mladých lidí spousta hostů, ale tady byli jen ženich s nevěstou a za svědka jim šla jen starší dvojice.

  Když ho Tran poprosil, jestli by mohl někoho tajně oddat, zeptal se ho, zda je to legální. Dostal odpověď, že důvodem tajné a uspěchané svatby je nesouhlas rodiny.

  Kaple v Talronu byla svědkem mnohých historických událostí a teď byla nevědomky svědkem další historické události. Když totiž kněz zjistil, že ženichem není nikdo jiný než korunní princ Michael, doufal, že draci jako němí svědci souhlasí a tento krok nevyvolá bouři hněvu.

  Závěrečná poznámka: 

  Tak zápletka je za námi a můžeme směle intrikovat dál.

 • Vision board

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Tento příběh se může odehrávat na začátku Drahokamu srdce. Vzhledem k tomu, jak se změnily předchozí příběhy, tak bude celý Drahokam psaný úplně odzačátku.

  Drabble: 

  Bože, co mě to napadlo za ptákovinu. Vision board. Budu si něco představovat, hezky si něco vystřihnu, namaluju a abrakadabra, přičaruju si zářivou budoucnost. Ne že bych měla tak vysoké nároky. Stačilo mi dobře vydělávat, mít byt, manžela, děti, trochu cestovat a zažívat nějaké to dobrodružství. No realita, hlavně vztahová, byla jinde. Dluhy kam se podíváš a místo lásky spíš hádky a rezignace. když navrhl konec a pro něj výhodné uspořádání, tak jsem mu řekla, že chci všechno nebo nic. Tak mám nic. Nebo je to všechno? Ocitla jsem se v Aldormě a můj život se právě obrátil vzhůru nohama.

  Závěrečná poznámka: 

  Uvidíme, jestli mi vyjde můj plán, psát co nejvíc témat na Aldormu, abych se naladila na psaní Drahokamu. Ale hned první téma mi opravdu padlo do noty. A když jsem navíc těsně předtím četla knihu, která byla o přivolávání toho, co chci, tak jsem měla o zpracování jasno.

Stránky

-A A +A