Moje články

 • Obrázek uživatele Danae

  Fluktuace klapek

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Poslední téma by si zasloužilo lepší drabble, ale jsem ráda, že jsem ráda ;) Bylo mi s vámi všemi moc dobře, moc se těším, až si toho během května spoustu dočtu, těším se na piknik i napřesrok :)

  Drabble: 

  Nikdo věhlasného režiséra hororů nepodezříval, fluktuace klapek byla pověstná. Elévky, které se vrátily domů k mámě, rádoby hvězdičky, kterým nevonělo stát celý den na nohou… nebylo výjimkou, že se jich během filmu prostřídalo pět až šest. V Západním Holywoodu nikdo nepátral, proč jste ráno nepřišli do práce; na telefonu čekalo deset dalších, co vás v mžiku nahradili. Proto bylo odhalení mnohaletého komplotu s hlavním maskérem a produkčním takový šok. Na strašlivý zdroj realistických aranží, které jim získávaly každý rok ceny, se přišlo pouhou náhodou. Ruka poslední klapky, kterou umně využili v jedné scéně, měla nápadné tetování, uvedené v popisu pohřešované.

 • Obrázek uživatele Danae

  Noc po bouři

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Nahrazuji téma č. 27: Jan ať ti to nezůstane!

  Navazuje na epizodu Bouře.
  Obsahuje romantické náznaky.
  Pravděpodobné vyvrcholení letošní fidovské série. Moc děkuju za všechnu přízeň, doufám, že mě za tenhle poslední díl nekousnete moc hluboko. Já prostě chtěla už od začátku, a tak jsem nakonec musela ;)

  Drabble: 

  Nejprve uložil štěňata. Následně po celém domě posbíral deky a usmíval se při tom jako idiot. Pak vyšel do vlahého večera směrem ke kůlně, kde ubytovali většinu zvířátek, kterým bouřka minulé noci vyplavila domovy, a kde musí strávit noc i on. Všichni už spali, když je opatrně přikrýval, ale pan Havran byl ještě vzhůru. “Jen trrouba si vytopí vlastní ložnici nezavřeným kohoutkem,” uvítal ho. Fido mu beze slova podal deku a uložil se vedle něj.
  “A přestaňte se tak křenit. Jestli vám to zůstane, bude na vás hrrozný pohled!”
  Ale bylo to černé křídlo, které vyhledalo pod dekou Fidovu tlapu.

 • Obrázek uživatele Danae

  Trumfová karta

  Fandom: 
  Drabble: 

  Jistěže si ho oba šetřili. Byl v jistém ohledu nenahraditelný. Nenasazovali ho do rutinních akcí, neplýtvali jím na drobné šarvátky. Vynášeli ho tam, kde se nedalo hrát jinou kartou než kartou špeha, nitrozpytce, důvěrníka druhé strany.
  Mnozí z Řádu i Smrtijedů to nenesli zrovna dobře. Šeptali cosi o protekci a oblíbenci, o někom, kdo se umí vetřít do přízně, našeptávat, kdo hraje na obě strany.
  Severus na to příliš nedbal, neviděl mezi sebou a jimi žádný velký rozdíl. On i oni byli v jednom balíčku. Eso je možná trumf, ale pořád je to jenom karta, kterou někdo drtí v ruce.

 • Obrázek uživatele Danae

  Tlumit, škrtit

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 
  15+, sex, drogy a sprostá slova
  Drabble: 

  Bolest je hlavním kořenem zavrtaná někde uprostřed hlavy a prorůstá celým tělem. Má spoustu zdrojů, ale vždycky nějak souvisí s ním. Proto se provdala za prvního pochcanýho bělocha, kterej si o ni řekl. Aby se odřízla, aby už nemusela nosit jeho jméno.
  Když nechá bolest chvíli růst, promění ji ve skučící balíček na motelovym hajzlu. Naštěstí se dá tlumit, škrtit. Sexem. Kdo v rezervaci ještě Carol neojel, ten byl prostě jen línej si říct. Drogama. A díky tomu zkurvysynovi žije uprostřed nejpestřejší nabídky za diskontní ceny. Takže občas skoro zapomene, jak ho kdysi milovala.
  Zasranýho náčelníka Lincolna Rudou vránu.
  Tátu.

 • Obrázek uživatele Danae

  Duše samuraje

  Fandom: 
  Drabble: 

  Neobdělané rýžoviště v půli dubna Usagiho překvapilo. “Nemůžeme ani vyjít na pole,” stěžovali si vesničané, “hned nám kdosi začne tahat motyky z rukou! A v noci obcházejí kolem kůlen s nářadím duchové!”
  “Přineste mi nějakou motyku,” požádal je Usagi. Nemusel ji zkoumat dlouho. Třicetkrát překládaná ocel je nápadný kus kovu. “Kdepak jste je vzali?” zeptal se přísně.
  Po chvíli váhání jeden z nich začal: “Na planině za kopcem svedli na podzim bitvu dva pánové…”
  “Copak nevíte, že meč je duše samuraje?” zvolal Usagi rozhořčeně. “Seberte všechny ty motyky a běžte je zakopat zpátky na bitevní pole, jinak nebudete mít klid!”

 • Obrázek uživatele Danae

  Osmý trpaslík

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Drastické násilí na pohádce, 15+
  Omlouvám se ale nešlo to jinak. U takového tématu chytnu první nápad, co jde kolem, a přimlátím ho k obrazovce mezerníkem!

  Drabble: 

  Osmý trpaslík se jmenoval Moula. Měl modré oči a zlaté vlásky a vypadal trochu jako cherub. Mezi svými bratry nebyl oblíben ani před příchodem Sněhurky, neustále si stěžoval a na krumpáč pohlížel s odporem. Když ale do jejich života vstoupila ona, situace rychle vygradovala. Moula se díky svému vzhledu okamžitě vlísal do Sněhurčiny přízně. Byl vyreklamován ze všech důlních prací a trávil celé dny uždibováním dobrot. A ke všemu na trpaslíky donášel, hlavně když si nemyli ruce.
  Hned poté, co Sněhurku uložili do skleněné rakve, umlátili Moulu za kůlnou krumpáčem. Po probuzení jí namluvili, že byl pouhou halucinací z jedu.

 • Obrázek uživatele Danae

  Na sáňkách

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Epizoda Na sáňkách pohledem pana Havrana.
  Zásadně inspirováno videem se sáňkující vránou ;)

  Drabble: 

  Pan Havran zimu miloval, byl koneckonců zimní pták. Ovšem ta letošní byla docela divoká; ještě teď si třel tvář, kam ho zasáhla zbloudilá koule. Zatracená štěňata.
  Vylétl na svůj oblíbený strom, daleko od obvyklých hracích míst Fidových synovců, a konečně zavřel oči. Do vzdáleného štěněcího výskání se mu vkrádal sen o pradávné zimě, kdy ohromoval kavky prudkým sjezdem ze střechy. Probrala ho mohutná rána do kmene, samozřejmě že si vybrali pro bouračku právě jeho strom! Když Fido vylovil štěňata ze sněhu, utkvěl pan Havran pohledem na zapomenutých saních. Opatrně se rozhlédl, a pak se s nimi pomalu vydal do kopce.

 • Obrázek uživatele Danae

  Záchranný kruh

  Úvodní poznámka: 

  Je na čase povolat staré známé ;)

  Drabble: 

  Každé pražské koupaliště má svůj bludný záchranný kruh. V předvečer zahájení sezóny jej plavčíci tajným rituálem zasvěcují pražskému vodníkovi a pak jej ponechávají přes noc u bazénu s obětinami, obvykle s flaškou rumu a nějakými zapomenutými plavkami z loňského roku. Vše do rána zmizí. Kruh se objeví zase až za úsvitu po posledním koupacím dni, kdy se zařízení ukládá k zimnímu spánku. Jakým způsobem vodník každoročně řeší logistiku sběru kruhů a skladovací prostory, není známo a nedoporučuje se po tom pátrat. Důležité je, že se na pražských koupalištích přes rok nikdo neutopí a že má pražský vodník vždycky dostatek grogu.

 • Obrázek uživatele Danae

  Hon

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Nahrazuju téma č. 21: Bestiář

  Drabble: 

  Vyšetřovací spis z roku 1975 byl po těch letech ohmatán tak, že připomínal středověký grimoár. Agent Nitz ho bral do rukou několikrát denně. Vražda dvou nejlepších mužů FBI v rezervaci Prérijní růže. Pachatel neznámý. Čtyři podezřelí mlčí i po třiceti letech. Kdysi indiánští radikálové, dnes… Nitz se vpíjí pohledem do tváří mladých tak, jak byl tenkrát mladý on. Gina Zlý Kůň. Lincoln Rudá vrána. Arthur Pendergrass. Lawrence Belcourt. Čtyři tváře. Dávno v nich nevidí lidské rysy. Je to zvěř. Lovná zvěř, kterou stopuje třicet let. Maně se dotkne zbraně v pouzdru. Cítí v kostech, že hon je téměř u konce.

 • Obrázek uživatele Danae

  Zrychlení

  Fandom: 
  Drabble: 

  Fido si od mládí zakládal na tom, že nespěchá. Snažil se vše pečlivě plánovat, problémům předcházet, úkoly řešit včas a nepěstovat resty. V sousedství byl znám jako muž, který nikdy nespěchá, a přesto má vždycky včas hotovo. Udýchaného ho nikdo nikdy neviděl.
  S příchodem štěňat se všechno změnilo. Neustále spěchal a neustále nestíhal. Zahrada připomínala během prvních dvou společných let bujnou džungli. A jakmile Tip a Tap začali chodit, musel zrychlit krok také Fido. Nejprve stačilo jen trochu přidat, ale brzy musel přejít do klusu. Měl štěstí, že svou schopnost letu objevil právě v době, kdy už jim přestával stačit.

 • Obrázek uživatele Danae

  Navečer

  Fandom: 
  Drabble: 

  Někdy kolem třetího měsíce, kdy už štěňata prospala kus noci v kuse, navykl si chodit Fido navečer na kus řeči k panu Havranovi. Prvních pár dní jen tak postával; pak pan Havran netrpělivě plácl křídlem na lavičku vedle sebe a bylo vymalováno. Nejprve se Fido snažil najít vhodné dospělé téma, ale nakonec stejně vždycky sklouzl k první teplotě, prvnímu zubu, prvnímu smíchu. Vždycky se pak hrozně omlouval.
  “Nechte toho, kurrník,” zakrákal konečně soused. “Jsem rrád, že mi každý den potvrrzujete, že mé rrozhodnutí zůstat starrým mládencem bylo sprrávné. A těch párr rradostí rrodičovství můžu prrožívat bez prráce přímo s vámi.”

 • Obrázek uživatele Danae

  Arcimboldova arkebuza

  Drabble: 

  Až nedávno objevené náčrtníky odhalily, co bylo vskutku hlavní vášní Giuseppe Arcimbolda. Nebyly to podivuhodné manýristické portréty složené z plodů zahrady, pole a sadu. Nebyla to ani důmyslná mechanická zařízení, kterými zdokonalil zejména divadelní jeviště. Neuvěřitelný objev z Archivu Pražského hradu ukazuje, že největší umělcovou touhou byl harmonický průnik obého.
  To, co bylo původně pokládáno za pouhé varianty jeho typického stylu, ovšem v podobě zátiší, se nakonec ukázalo jako plánky prototypů. Nejzajímavějším příkladem je zřejmě jeho ovocná ručnice. Razantní škrtance, kterými je plánek počmárán, stejně jako několik jadrných italských poznámek ovšem naznačují, že banán jako zámek palné zbraně naprosto selhal.

  Závěrečná poznámka: 

  Asi první letošní drabble, kde jsem měla název dřív než text. Zato na textu jsem se poctivě nadřela ;)

 • Obrázek uživatele Danae

  Vzlétnout

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Vychází z epizody Malý letec, kde se Tap pokouší napodobit Strýčka Fida (s žalostnými výsledky).

  Drabble: 

  Předsevzetí, že už se nebude o létání pokoušet, vydrželo Tapovi přesně jeden den. Příliš po tom toužil. Neopouštěla ho naděje, že když se mohl zčistajasna rozlétat strýček Fido, dokáže to i on. Tentokrát se s tím ale nesvěřil ani Tipovi, natož strýčkovi. Poctivě každý den posiloval uši. Zkoušel mnohokrát za sebou vzlétnout z rozběhu. Skákal z vysokých pařezů, z balvanů i z větví stromů. Nevyhnutelné modřiny sváděl před strýčkem na vlastní nešikovnost.
  Pan Havran sledoval jeho snahu se zájmem. Jestli Tap vytrvá, možná mu prozradí poslední nezbytnou ingredienci, kterou zná každé ptáče na okraji hnízda - nefalšovaný strach o vlastní život.

 • Obrázek uživatele Danae

  Kam upíchnout děti

  Fandom: 
  Drabble: 

  “No jistě, velikonoční pečivo lákavě vystavené na stole se přímo nabízí,” pravila zkušená samice zavíječe právě vykuklené mladici. “Ale to je začátečnická chyba. Pustí se do něj hned zítra a tvá draze nakladená vajíčka skončí v zažívacím traktu. Ty musíš pečlivě oblédnout terén a také odhadnout konzumní návyky místních. Peče se tu jen o svátcích? Pak můžeš děcka bez obav umístit do mouky. Je cizrna támhle v rohu spíže pozůstatek novoročního předsevzetí lépe se stravovat? Pak jsou to ty nejlepší jesle. Hodně se vyplatí sledovat data spotřeby.”
  “Ty umíš číst?” vydechla mladička obdivně.
  “Taky se naučíš. Rozmnožování si žádá mazanost.”

  Závěrečná poznámka: 

  Jestli to takhle půjde dál, bude fandom "Soukromý život zavíječe" mým hlavním fandomem pro příští DMD :-p

 • Obrázek uživatele Danae

  Past na lva

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Nahrazuji téma č. 12: Kapitální úlovek

  Chybějící scéna z epizody Lov na lva.

  Drabble: 

  “Za to mohou ta mizerrná štěňata s rrýči! Co je to vůbec za dírru?” durdil se pan Havran, když ho Fido opatrně bral pod křídly.
  “Past na lva,” odpověděl Fido trochu zahanbeně. Tu knížku o Africe dal Tipovi a Tapovi on. “Proč jste z ní ale sám nevyletěl?”
  “Je zatrraceně úzká. Nerroztáhnu tu křídla.”
  Fido zabral ušima a pomalu začal s panem Havranem stoupat vzhůru. “Vidíte, vrtulový pohon má svoje výhody.”
  “Nemáte žádnou vrrtuli,” zamručel pan Havran, když ho Fido opět postavil na pevnou zem. “Jenom zatrraceně malé uši, vy přírrodní kurriozito. Ale uznávám, že dnes se mi oprravdu hodily.”

 • Obrázek uživatele Danae

  Podobenství

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Bejkovina :D
  Lukáš 15,1-7

  Drabble: 

  Ztracená ovce nebyla lempl, který spoléhá jen na druhé. Když už byla tak blbá, že se zapomněla u trsu šťavnaté trávy, zatímco stádo odtáhlo, snažila se teď svou chybu aspoň napravit. Zkoušela jít po jejich stopách, ale kamenitá cesta se brzo rozdvojila, a ona neměla páru, na kterou stranu se vydali. Zkoušela obě cesty očichat, hledala otisky kopýtek, ale šutr je šutr, moc vám toho nepoví. Nakonec se rozhodla vyzkoušet, co jí kdysi dávno poradila maminka. Kecla si na rozcestí a občas hlasitě zabečela. Jestli má kliku a pastýř umí počítat víc než do deseti, mohl by plán Bééééé zabrat.

 • Obrázek uživatele Danae

  První návštěva

  Fandom: 
  Drabble: 

  “Nevím, jestli to budu umět,” zabručel pan Havran, když si sedal do křesla.
  “Je odpočatý, nakrmený a přebalený,” usmál se Fido, když mu do náruče opatrně vkládal Tapa. “A hlavičku už umí držet sám.”
  “Je takový… teplý, “ konstatoval pan Havran nejistě. “Co s ním mám teď prrovádět?”
  “Třeba mu něco povídejte. Dáte si čaj, nebo kávu?”
  “Kafe,” zavrčel. “Ti zatrracení kosáci mě dnes vzbudili už v pět rráno.”
  Fido pořádně přikryl druhé štěně, který podřimovalo v postýlce, a odešel do kuchyně vařit kávu. Když se vrátil, spal pan Havran v křesle se zobákem dokořán a Tap mu blaženě ožužlával křídlo.

 • Obrázek uživatele Danae

  Svatební olej

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Kdy, když ne dnes.
  Jan 12,1-8

  Drabble: 

  Před šesti dny rozlomila křišťálovou fiolu a pomazala mu nohy jako králi. Dům Marie, Marty a Lazara naplnila nepatřičná vůně nardu a vášně. Tu předrahou věc se sestrou uchovávaly pro svatební noc první z nich. Učiteli se zaleskly oči a promluvil o pohřbu.
  Teď se kolem ní ploužil prachem, oči zalité krví. Těžké břevno za ním kreslilo hlubokou rýhu. Do žeber ji dloubaly ratiště oštěpů římských stráží, které se pokoušely udržet spílající dav v klidu. Tlačila se bez dechu dál. Dojde s ním až na konec. A nebude-li zbytí, pomaže zbytkem oleje, který zoufale svírala v ruce, jeho mrtvé tělo.

 • Obrázek uživatele Danae

  Poprvé

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  SS/HG, románťika. Může navazovat na Útočiště nebo libovolnou HG/SS, kterou máte rádi. Hrozně jsem si to užila ;)

  Drabble: 

  Stalo se to jednoho nedělního dopoledne asi měsíc po svatbě, když leželi vedle sebe s propletenými prsty a dodýchávali to, co ještě nechtěli rozředit slovy. Pomalu se k ní otočil, přejel jí štíhlými prsty po čele a ona se souhlasně usmála. Tiše, poprvé vyslovil Legilimens. Nebyl to útok ani vpád, byla to protržená hráz. Do řečiště její mysli se vlila nová mocná vlna a rozkymácela všechno, čím byla nebo čím si myslela, že je. Na hladinu vynášela obrazy a ve všech se nějak odrážel on. Učitel, spojenec, milenec. Střed jejího srdce. Sevřel ji do náruče tak, že skoro nemohla dýchat.

 • Obrázek uživatele Danae

  Volný pád

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Já mám teda letos kombinaci fandomů, to vám řeknu...

  Drabble: 

  Být posledním nezkorumpovaným policistou v policejním sboru indiánské rezervace byl dost nevděčný úkol. Kolegové na něj hleděli jako na idiota se sebevražednými tendencemi. Do některých akcí ho nikdo nechtěl za parťáka ani za nic. Policista Volný pád to vnímal, přesto dál umanutě trval na dodržování postupů, bránil překrucování důkazů a vůbec se tvářil, jako by všem policajtům v téhle prohnilé rezervaci osobně nevládl šéf podsvětí, náčelník Rudá vrána. Věděl, že za to dříve nebo později schytá kulku, ale nemohl si pomoci. Od smrti Sherry v něm zemřelo všechno kromě jeho svědomí. Poslední živé svědomí mezi policajty má bohužel svoje závazky.

 • Obrázek uživatele Danae

  Noční dítě

  Fandom: 
  Drabble: 

  Když si to konečně připustil, vlastně se mu ulevilo. Každé usměvavé nemluvně má svůj stín, který má se svým denním blížencem společného jen málo. Noční dítě. Pláče jiným hlasem, zoufalejším a úpěnlivějším, a pláče mnohem, mnohem déle. Zaručené tišící prostředky na něj zabírají méně nebo vůbec. Neusíná ani po uspokojení všech potřeb, občas dokonce ani po další láhvi ohřátého mléka.
  Zkušené mateře z farmy sváděly všechno na zoubky, ale Fido na to nakonec přišel - Noční dítě se ze všeho nejvíc bojí samoty. A tak už několik nocí bral temné verze svých synovečků k sobě do postele a přikrýval je ušima.

  Závěrečná poznámka: 

  Tohle téma jsem si jednou chtěla zpracovat jako vážný mateřský esej, ale takhle je to mnohem lepší ;)

 • Obrázek uživatele Danae

  Náklady

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Tak teda ještě jednou drsný indiánský komiks. Když já to včera dočetla a jsem toho furt plná...

  Drabble: 

  Náčelník Lincoln Rudá Vrána křesťanství nenáviděl. Dětství v misijní škole z něj doslova vymlátilo jakýkoliv záblesk sympatie k víře bílých. Přesto se z hlubin jeho paměti v těch nejnevhodnějších chvílích vynořovaly příběhy, které před padesáti lety zaslechl. Když pozoroval, jak se z prachu rezervace zvedá nablýskané kasino, nemohl si nevzpomenout na muže, který pečlivě počítá své náklady, než se pustí do stavby věže. Účty, které se mu míhaly před očima, neměly podobu čísel. Zrada ideálů, odcizená dcera, pohřbená láska. Mrtví, zmrzačení, zfetované trosky…
  Stále věřil ve výhody a vítězství, které kasino jeho lidu přinese. Ale cena byla čím dál vyšší.

  Závěrečná poznámka: 

  "Chce-li někdo z vás stavět věž, což si napřed nesedne a nespočítá náklad, má-li dost na dokončení stavby? Jinak – až položí základ a nebude moci dokončit – vysmějí se mu všichni, kteří to uvidí. ,To je ten člověk,‘ řeknou, ‚který začal stavět, ale nemohl dokončit.‘"
  Lukáš 14,28-30

 • Obrázek uživatele Danae

  Instruktáž

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Nahrazuji téma č. 7 "Bezpečnost letového provozu".

  Taky jste si jako děti mysleli, že Strýček Fido uměl létat odjakživa? Ale kdepak...

  Drabble: 

  I když to pan Havran nedával najevo, Fidovo nově nabyté umění letu mu imponovalo. Nikdy neslyšel o nikom, kdo by se naučil létat až ve zralém věku, notabene při statečné záchranné akci. Navíc byl Fidův letecký styl možná neobvyklý, ale nikoli nevzhledný…
  Příští den do něj při raním letu Fido málem vrazil. “A dolů!” zakrákal pan Havran. “To si kurrník myslíte, že si můžete létat, jak vás napadne?” spustil, jen co se nohama dotkli země. “Prroč myslíte, že se ptáci nikdy nesrrazí? Existují prravidla, letové hladiny, přednosti, výstrrahy! Musím vás vzít pěkně do parrády, jinak zmrrzačíte sebe nebo někoho jiného!”

  Závěrečná poznámka: 

  O tom, jak se Strýček Fido naučil létat, pojednává díl První let (zachraňoval hazardéra Tapa před jistou smrtí). Pan Havran na jeho novou schopnost reaguje značně lakonicky, ale my víme své, že ;)

 • Obrázek uživatele Danae

  Muž ve stínu

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Naplňuji předsevzetí "aspoň jednou za DMD představím nový fandom". Skalpy jsou pro mě komiksem roku.

  Drabble: 

  Málokdo si ho všiml napoprvé. Náčelník Rudá vrána, hrozivě se tyčící za mahagonovým stolem, byl příliš omračující osobnost, než aby návštěvník vnímal někoho jiného. Šunka byl stín v jeho stínu, nehybný, o polovinu mladší. Tichá hrozba, hlas rozumu, muž na špinavou práci, Rudé Vráně už několikrát zachránil život i pověst. Nezdálo se, že stojí o náčelníkův vděk, stačilo mu dýchat stejný vzduch. Rezervací se o něm šířily různé fámy. Vrána ho prý v pěti vyškrábl z drogového doupěte, byl jeho utajený levoboček…
  Babička Zakrslý medvěd měla svůj názor. Sám Šakalí bůh zachraňuje Rudou vránu a jeho lid před nimi samými.

 • Obrázek uživatele Danae

  Naruby

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Nějak se mi stala ta nehoda, že tu asi píšu seriál...

  Drabble: 

  Dort, který Fido pro pana Havrana upekl, byl první po třech měsících. Než mu štěňata vtrhla do života, pekl dort k nedělnímu čaji na statku každý týden. Teď byl rád, když tam se štěňaty v kočáře aspoň poseděl. V jeho pečlivě organizovaném a neuspěchaném životě bylo vůbec všechno naruby. V zahradě, léta opečovávané chloubě kraje, letos stihl osít akorát mrkev a zasázet brambory, nezbytné pro budoucí příkrmy. Pavouci obsadili všechny kouty domu. A v jakém stavu byla kuchyň…
  Poslední týden ho to ale nějak opomínalo deprimovat. Štěňata se naučila smát a on nechtěl přijít ani o vteřinu toho úchvatného zvuku.

 • Obrázek uživatele Danae

  Dort

  Fandom: 
  Drabble: 

  Právě dopřebalil Tapa, když se ozvalo zabušení na dveře. Za nimi stál rozkacený pan Havran, v křídlech třímal talíř s pořádným kusem piškotového dortu. “Prroč?” zakrákoral.
  “Proč co?” zeptal se Fido nechápavě
  “Prroč jste mi nechal dnes po obědě na prrahu dorrt?”
  “Spal jste. Nechtěl jsem vás budit.”
  Pan Havran zakoulel očima. “Ale prroč jste mi ho tam vůbec nechával?”
  “Měl jsem hroznou chuť na sladké, tak jsem si dopoledne upekl dort. Až pak mi došlo, že ho sám nesním. Doufal jsem, že mi pomůžete.”
  “Aha,” zabručel pan Havran. “Takže žádné laskavosti?”
  “To v žádném případě!” zavrtěl Fido vehementně hlavou.

  Závěrečná poznámka: 

  Dorty strýčka Fida jsou vyhlášené, točí se kolem nich zápletky několika dílů.
  Specifikem seriálu je, že tam furt někdo slastně podřimuje pod stromem, typicky Fido, pan Havran, občas i štěňata. Proto jsem ten seriál dlouho pokládala za francouzský, měla jsem pocit, že takhle si život uživají jen oni ;)

 • Obrázek uživatele Danae

  Odvar z makovic

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  A je to definitivní. Pan Havran je Severus Snape.

  Drabble: 

  Když pozdě večer zaťukal u dveří Fidova domku, cítil se hodně nepatřičně.
  Když Fido otevřel a zatvářil se udiveně, na kuráži mu to nepřidalo. Ale pak si všiml temných kruhů pod jeho očima.
  “Errrm… něco jsem vám přinesl. Za chalupou mi mezi bodláky rrroste také párrr makovic… Je to rrrodiná rrreceptura.” Vyňal zpod křídla lahvičku. “Moje matka na něj přísahala. Bez něj by nikdy neodchovala dvanáct snůšek vajec, aniž by přišla o rrrozum.”
  Fidova tvář se rozzářila pochopením.
  Když lektvar ukládal na poličku, pořád se ještě usmíval. Štěňatům jej nikdy nepodá. Pohledem na symbol sousedské laskavosti se bude uklidňovat sám.

 • Obrázek uživatele Danae

  Zřetězení důsledků

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Julii opožděně k narozeninám.

  Drabble: 

  Klekí Petra vidí dále než jiní. Je to dar. Vidí následek za příčinou, řešení za problémem.
  Klekí Petra vidí dále než jiní. Je to prokletí. V prvním činu zahlédne zřetězení důsledků vedoucí k nevyhnutelnému.
  Nevinné tyče zeměměřičů jsou v jeho očích strašnější než naostřená kopí. V jejich stínu jdou zástupy nádeníků, kteří staví cestu vlastní krví. Za nimi se řítí monstrum požírající zemi od východu k západu. Pro ně se otevírají další doly a hutě, vybíjejí statisíce bizonů. Pro ně je rudý muž hnán po stezce slz k smrti nebo vyhnanství.
  Ví, že nemají šanci. Přesto do tábora zeměmeřičů sestoupí.

  Závěrečná poznámka: 

  Celé jsem to bezostyšně vykradla z čehosi, co jsem zaslechla (?) o víkendu (?) v rozhlase (?) - snad ukázka z nějaké knihy. Poukazovala na to, že právě stavba železnice a to, co se na ni nabalilo, byla tím základním hybatelem nevratné změny, kterou USA v 19. století prošlo. Parní mašinky mi na chvíli přestaly připadat romantické. (Nevíte někdo, co to mohlo být za pořad nebo knihu?)

 • Obrázek uživatele Danae

  Sousedé

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Pan Havran si nemohl přát lepší téma pro vstup do děje! Ano, pan Havran, tento Severus Snape vesmíru Strýčka Fida... Že si na něj vůbec nepamatujete? Dejte si pro seznámení třeba tenhle díl!

  Drabble: 

  Sousedili spolu od nepaměti, dva staří mládenci, co se odjakživa slušně zdraví přes plot, ale chrání se jakéhokoli náznaku osobních hovorů. Jeden pro druhého nebyli nijak zajímaví, jeden druhému samozřejmí a nevtíraví jako známý strom u cesty. To se změnilo, když do modrého domku přibyla dvě uřvaná nemluvňata. Panu Havranovi to nešlo do hlavy. Jak se vůbec stane, že chlapík na pokraji padesátky ohřívá flašky mléka, skládá plíny a evidentně v noci téměř nespí? Samozřejmě se k němu donesla spousta klepů, ale on na klepy nebyl a Fida se ptát nechtěl. To tak, narušovat dlouholetou sousedskou lhostejnost kvůli dvěma usmrkancům!

 • Obrázek uživatele Danae

  Jarní otázka

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 
  Že vám oficiální název fandomu nic neříká? A co takhle Strýček Fido? ;)
  Drabble: 

  Nemohl říct, že to nečekal. Tipovi a Tapovi táhlo na pátý rok a bystří byli až běda. Na statek chodili málem obden a jaro bylo v plném proudu. Pod kvočnami se batotila čerstvě vylíhnutá kuřata, kachna se od vajec ani nehnula. Týdenní Piky se rochnil kolem matky v kaluži bláta, telátko se za nic nechtělo pustit vemene a kohout se na dvoře naparoval, jako by to všechno bylo jeho dílo (za kuřata ovšem mohl).
  Té kardinální otázce předcházelo několik dní špitání mezi štěňaty a padla prvního dubna při snídani.
  “Strýčku, jak to že všichni mají maminku, a my máme tebe?”

  Závěrečná poznámka: 

  Nedělám si srandu, tohle bude dost možná můj hlavní fandom pro DMD. Jednak je to to jediné, co mám tenhle rok pořádně nakoukáno, druhak mě ten seriál fascinuje z mnoha důvodů a inspiruje mě k hrozným hovadinám :D
  Krásné DMD vám všem, omlouvám se předem, že mé psaní i komentování bude pohříchu nárazové.

 • Obrázek uživatele Danae

  Odejít

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 

  Tak aspoň jeden nový fandom si letos představím. Na tomhle teďka ujíždím, přátelé :)

  Drabble: 

  Nico Minoru si se svými rodiči skvěle rozuměla, což byl v šestnácti tak trochu trapas. Ve škole se tím nechlubila, ale představa, že bude muset za dva roky opustit rodný dům a odejít na univerzitu stovky kilometrů daleko, ji plnila nefalšovanou hrůzou. V duchu se utěšovala tím, že kdyby nevyšly přijímačky na UCLA, půjde prostě na rok na místní Community college, i když se svými výsledky měla otevřenou celou Břečťanovou ligu. Když se o tom rodičům zmínila, pobaveně se smáli. Za dva roky nás ještě ráda opustíš.
  Za dva dny je viděla podřezávat hrdlo bezbranné dívce. Odejít bylo hnusně jednoduché.

 • Obrázek uživatele Danae

  Provazy

  Drabble: 

  Pištíkovi jsou nekomplikovaní a spořádaní. Každý rok vyvedou pod mezí nový vrh. Každý rok jim polovina mláďat zemře, protože věčná zima není nic pro myšátka. Když přijde Lev a s ním závan jara, vydají se za ním bez váhání, oni i holátka se sotva proloupnutýma očima. Jdou v jeho stopách, v kterých rozkvétají sněženky, až ke Kamennému stolu. Nedokáží nic udělat a nemohou ho opustit. Noc stráví schoulení hrůzou k sobě. Ráno začnou přehryzávat provazy poutající mrtvé tělo, protože jinak truchlit nedovedou. Co milovali, nesmí být potupně svázáno. Když praskne poslední vlákno, zlaté víčko se neznatelně zachvěje. Stůl pukne vedví.

 • Obrázek uživatele Danae

  Zakroutit jí krkem

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 
  Nahrazuji téma č. 18, Tak umírá Mary Sue.
  Drabble: 

  “Před nedávnem jste tvrdil, že fanfiction je přechodná záležitost. Teď se vydává v časopisech!”
  “Jsou to jen cyklostylované fanziny, Pulmanne. Mají sotva několik stovek čtenářů.”
  “A jak myslíte, že začínal komiks, vy blázne - a kde je teď? Navíc mezi nimi roste počet ženských autorek. Krajně nebezpečné! Naše společnost musí zakročit dřív, než se to vymkne z ruky!”
  “Jak?”
  “Zaútočte na samu podstatu psaní. Namluvte jim, že jedna z jeho esenciálních ingrediencí, řekněme, hm… vcítění se autora do postavy, je opovrženíhodná. Najměte autora vhodné parodie. Dejte tomu jevu směšné jméno. Vyšlete přednášející na cony. To by bylo, abychom tomu nezakroutili krkem.”

  Závěrečná poznámka: 

  Hrozně by mě zajímalo, jak by se celý svět Unwritten/Mezi řádky (a hlavně tajná společnost, která po staletí ovlivňuje svět prostřednictvím příběhů a jejich tvůrců) s fanfiction vyrovnal...
  A jo, jsem dost pro MS ;)

 • Obrázek uživatele Danae

  Dovolená za účelem sňatku

  Fandom: 
  Drabble: 

  Tomáš se udrží a neohlédne se. Jen pochvalné vzdechy, které se nesou kostelem blíž a blíž, mu sdělují, že jeho nevěsta se blíží. Pak mu konečně kdosi vloží do dlaně drobnou ruku. Málem se mu podlomí kolena. Tonička je nádherná a pod svatebním věncem se na něj usmívá jako slunce. Jen na okamžik zalétne myšlenkou tam, kde měl dnes být. Do Sarajeva. Vévoda mu ale laskavě poskytl dovolenou, pro sňatky z lásky měl zvláštní slabost. Řidič knížete Harracha ho jistě zastoupí více než dobře. Tomáš se znovu zahledí na Toničku a usměje se. Co by se asi tak mohlo pokazit?

  Závěrečná poznámka: 

  Tomáš Dvouletý, řidič Františka Ferdinanda d'Este, byl speciálně školen na úniky z nebezpečných situací; v době sarajevského atentátu měl však dovolenou za účelem sňatku. Zastoupil ho řidič knížete Harracha Leopold Lojka. Existuje celá řada úžasných spekulací na téma, co by se stalo, kdyby k záměně nedošlo a František Ferdinand atentát přežil...
  Více zde a zde.

 • Obrázek uživatele Danae

  Cosplay (z Encyklopedie mudlovských zajímavostí, ed. A. Weasley)

  Fandom: 
  Drabble: 

  Cosplay (zkráceně z Costume Play)

  Mudlovský zvyk převlékat se za oblíbené neexistující postavy, jejichž typické odění se zásadně liší od běžného mudlovského oděvu. Blízké karnevalovému kostýmu, halloweenskému kostýmu a divadelnímu kostýmu. Mezi cosplayery a kouzelníky občas dochází ke kontaktu, nápadně oblečený kouzelník může být považován za cosplayera, naopak neopatrný kouzelník může někdy vhodně oblečeného mudlu pokládat za kouzelníka, což má obvykle za následek pokutu a značnou dávku paměťového kouzla. V kouzelnickém světě podobnou kratochvíli postrádáme, převlek Severuse Snapea za paní Longbottomovou rozhodně nelze za cosplay pokládat.

  * Errata k heslu Cosplay: Severuse Snapea nahraďte za bubáka vydávajícího se za Severuse Snapea.

 • Obrázek uživatele Danae

  Ikona

  Drabble: 

  Ženy oděských námořníků a rybářů vcházejí každou neděli do Chrámu Proměnění Páně a modlí se za klidné moře a šťastný návrat svých mužů. Svůj pohled přitom upírají na ikonu svatého Nikolaje Divotvůrce, ochránce těch, kdo putují po moři. Šeptají modlitby a zpívají písně. Sledují jeho oči. Pověst říká, že když se blíží nejstrašnější bouře roku, zalejí se slzami, které pak pomalu stékají po jeho rouchu a zlátnou ve světle svěc. Někteří říkají, že se v nich odrážejí všechny poklady, které tu noc skončí na dně moře. Jiní říkají, že je to rum, který po dnešní noci už nikdy nebude vypit.

  Závěrečná poznámka: 

  Totálně vymyšleno, proto ten fandom :) Ale v oděském chrámu Proměnění Páně ikona sv. Nikolaje pravděpodobně je, protože je v zásadě v každém pravoslavném chrámě ;)

 • Obrázek uživatele Danae

  Itinerář intenzivního domazlování

  Úvodní poznámka: 

  Nahrazuji téma č. 11 - Levná kořist
  Doktorovi děkuju za zapůjčení fandomu :)

  Drabble: 

  Týden po příchodu malého tvora svolal Košín naléhavou poradu. Flipchart i powerpoint byly v pohotovosti.
  “Podmazlenost je kritická,” začal u prvního grafu. “Malý tvor okupuje náruče a klíny zhruba osmdesát procent denního času a dvacet procent nočního. Hrozí citová deprivace. Návrhy?”
  Želvík otočil list na flipchartu. “Navrhuji pracovat s tím, co máme, a rozdělit itinerář intenzivního domazlování na zbývající čas. Tobě přenechám kolena a klíny. Sám obsadím krmení. Je experimentálně vypozorováno, že je při něm jedna ruka volná na hlazení.”
  “Co když na to nepřistoupí?”
  “Budu intenzivně kníkat.”
  “Zabere to?”
  “Jsou rozrušení a nevyspalí. Jejich obraně dávám tak třicet vteřin.”

 • Obrázek uživatele Danae

  Marie vysvětluje

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 
  Drabble: 

  Byla to náhoda, že nás Mistr navštívil právě ve čtvrtek, kdy vařila Marta. Sudé dny byly její, liché jsem vařila já. (Lazar se staral o dřevo. Ke kotlíku jsme ho nepouštěly, dovedl připálit i maces.) Ale tak už to holt chodí. Přišel ve čtvrtek a přitáhl sebou dva tucty lidí, Marta toho měla až nad hlavu a já… nedošlo mi to. On opravdu uměl mluvit tak, že člověk zapomněl na všechno. A protože mají učedníci trochu selektivní paměť, v evangeliu je Marta už navždy jako přízemní hospodyně a já jako nepraktický snílek.
  Kdyby přišel ve středu, bylo by to naopak.

  Závěrečná poznámka: 
  Dost nouzovka. Bez mučení přiznávám, že Karel Čapek to napsal mnohem líp :)
 • Obrázek uživatele Danae

  Týden křiku

  Fandom: 
  Drabble: 

  Nevyspala se přes rok, Dudley nebyl žádné jednoduché miminko. Po noci, kterou poprvé prospal v celku, našli na prahu Harryho, nemluvně v té nejstrašnější fázi separační úzkosti. Prokřičel dny a prokřičel noci a utěšit se nedal. Týden se upřímně snažila. Dudley vyděšený příchodem vetřelce, který ho okrádal o matku, se znovu začal budit s pláčem několikrát za noc. Pátou noc omdlela v kuchyni. Šestou noc odešel Vernon spát do hotelu. Sedmou noc strčila Harryho i s postýlkou do přístěnku pod schody a nechala ho tam řvát, dokud nezmlkl vyčerpáním. Vyčítala si to dlouho. Nikdy mu to neřekla. Trapná teta Petunie.

  Závěrečná poznámka: 

  Čím víc v tom jsem, tím víc Brumbálovi vyčítám hlavně tohle. Neměl právo dělat tak závažné rozhodnutí bez Petunie a Vernona. Kdyby jen trochu myslel, mohli být čtyři lidé po jedenáct let mnohem šťastnější.

 • Obrázek uživatele Danae

  Terapie

  Fandom: 
  Úvodní poznámka: 
  Pro Ryu, přímou inspiraci. (Má to pod kontrolou!)
  Drabble: 

  “Ahoj, já jsem Klára.”
  “Ahoj, Kláro.”
  Jindřich, Anežka, Petra, Stanislav, Zdena… Ženy mírně převažují. Mnozí účastníci mají charakteristicky zbarvené prsty.
  “Doufal jsem, že tím zaplním bílá místa ve svém životě.”
  “Inzeruje se to jako relaxační činnost.”
  “Narazíte na to úplně všude!”
  “Zpočátku to bylo maximálně dvacet minut denně.”
  “Uvolňovalo mě to. Vracelo mě to do dětství.”
  “Začalo mě to pomalu pohlcovat.”
  “Dělal jsem to třeba celou noc.”
  “Manželovi to brzo došlo…”
  “Hrozně to lezlo do peněz. Tlusté stojí i pětistovku, a já potřebovala tři týdně!”
  “A co na to prasklo pastelek!”
  Setkání “Klubu anonymních vybarvovačů omalovánek pro dospělé” zdárně započalo.

Stránky

-A A +A