FAQ

Obrázek uživatele sos
 1. Co mám dělat, když jsem v tabulce neobjevil bod za své drabble?

 2. Přečtěte si FAQ 22 a zařiďte se podle něj.

 3. Co je to drabble?

 4. Drabble je literární útvar o přesně sto slovech. (Co se v drabble počítá jako slovo, najdete v FAQ 14.)

 5. Jak se mohu zúčastnit Dubna Měsíce Drabble?

 6. Přečtěte si Pravidla.

 7. Jak se na vašich stránkách mohu zaregistrovat?

 8. Napište nám na sos.hp.ff@gmail.com mail, ve kterém uvedete přezdívku, pod kterou chcete na těchto stránkách vystupovat. Nejpozději do 24 hodin vám vytvoříme účet a zašleme přihlašovací údaje.

 9. Zapomněl jsem heslo, zkusil jsem si nechat zaslat nové, ale nic mi nepřišlo. Co mám dělat?

 10. Napřed zkontrolujte spamovou schránku. Pokud v ní nic není, napište nám na sos.hp.ff@gmail.com. Nastavíme vám nové heslo ručně.

 11. Kde si můžu přečíst zdejší drabble?

 12. K drabble pod jednotlivými tématy se dostanete, jestliže
  - Kliknete na hlavní stránce u článku se zadaným tématem na odkaz za nadpisem "Téma:" nebo
  - Kliknete v levém menu na položku "Témata" a vyberete si příslušný den a téma.
  - Po levé straně se také objevují odkazy na poslední zveřejněná drabblata.
  Článek na hlavní stránce slouží pouze jako zadání tématu. Do komentářů k němu tedy prosím pište jen sdělení, která se týkají tématu samotného, jako "Kdo tohle vymyslel" nebo "Na tohle téma jsem čekala celý měsíc" apod. Chcete-li si přečíst všechna drabble jednoho konkrétního autora, klikněte v jeho profilu (kam se dostanete po kliknutí na jeho přezdívku) na "Moje články".

 13. Jak mám vložit drabble?

 14. Přihlaste se. Na horní liště uvidíte odkaz "Přidat obsah". Pokud na něj kliknete, otevře se před vámi menu. Klikněte na: “ Drabble 2017”.
  - Vyplňte název.
  - Do okénka Fandom uveďte název fandomu běžně užívaný v české komunitě. Díky tomu bude možné později vaše drabble vyhledat i podle fandomu. Při zadávání fandomu se prosím řiďte doporučeními z FAQ 9 a 10.
  - Chcete-li před drabble vložit autorskou poznámku, vložte ji do okna Úvodní poznámka. Je-li vaše drabble přístupné až od 15 či 18 let, jste na to v Úvodní poznámce povinni upozornit. Je-li vaše drabble nesoutěžní (druhé či další od téhož autora v témže tématu), jste na to v Úvodní poznámce povinni upozornit. Obsah tohoto okna se nepočítá do celkového počtu sta slov.
  - Do okna Drabble vložte nebo napište své drabble a řiďte se přitom Pravidly - především dodržte téma a přesný počet sto slov – v tom vám pomůže zabudované počitadlo. Ve formuláři jsou vypsané html značky, které můžete použít pro formátování textu. Pokud opravdu nutně potřebujete značku, která není povolena, napište nám na sos.hp.ff@gmail.com.
  - Do okénka Závěrečná poznámka můžete vložit závěrečnou autorskou poznámku. Obsah tohoto okna se nepočítá do celkového počtu sta slov.
  - Zkontrolujte náhled.
  - Pokud je vše v pořádku, klikněte na tlačítko Uložit.
  - Těšte se na komentáře a kachničky!
  - Svá vlastní drabble můžete kdykoli opravit, kliknete-li na tlačítko Upravit pod nadpisem.
  Drabble se nikdy nepíší do komentářů. Komentáře slouží pro komentování :)
  Velmi vám doporučujeme, abyste si ještě před začátkem DMD zkusili podle tohoto návodu vložit jedno či více zkušebních drabble do zkušebních témat, která jsou pro vás na této stránce přichystána. Vaše zkušební drabble nemusí obsahovat sto slov, hlavně když si to vyzkoušíte :)

 15. Musím psát jenom fanfiction drabble, nebo mohu psát i drabble na vlastní originální téma?

 16. Je možné psát drabble i na originální téma.

 17. Co je to fandom?

 18. Fandom obecně je umělý svět vytvořený v nějaké knize nebo filmu apod., který může mít své fanoušky a v jehož duchu mohou potom jiní autoři tvořit fanfiction. Protože ne všichni v DMD píšou fanfiction, jsou mezi fandomy zařazeny i obecné kategorie jako Realita, Originální, Mytologie nebo Historie, abychom od sebe odlišili povídky, které by jinak musely být hozeny všechny do jednoho pytle. Fandom je povinné vyplnit v každém drabble. V případě, že použijete neviditelný fandom, pak do viditelného fandomu napište fandom "Utajený". Více v FAQ 10.

 19. Mám se při zadávání fandomu řídit nějakými pravidly?

 20. Základní pravidlo zní - do políčka Fandom se uvádějí fandomy pokud možno jednoduše a jednoznačně. Další informace o fandomu můžete uvést přímo v záhlaví drabble, tam se kreativitě meze nekladou.
  Dřív než fandom zadáte do políčka, podívejte se do Seznamu fandomů, zda je tam již uveden a pod jakým názvem. Pomůže vám také našeptávač v okénku Fandom v zadávacím formuláři.
  Jestliže je váš fandom již uveden, užijte shodný název a nezavádějte nový. Našeptávač v políčku Fandom vám pomůže. Pozor na překlepy!
  Jestliže váš fandom dosud uveden není, zapište jej do políčka pod drabble v podobě, která je užívaná a oblíbená v české fan komunitě. Existuje-li zavedený český název, dejte mu přednost (Šmoulové, nikoli Smurfs). V některých případech je však anglický název přijatelnější (Star Wars, Doctor Who).
  - Jedná-li se o knižní předlohu, uveďte na prvním místě název knihy. Máte-li velkou potřebu dodat i autora, zadejte ho do závorky za název knihy, např.: Naschválníčci (František Nepil). Výjimku tvoří Jane Austen, která je fandomem sama o sobě ;)
  - Jedná-li se o sérii filmů, seriálů či knih, uvádějte pouze zastřešující název (Star Trek, nikoli Star Trek - Hluboký vesmír Devět; Letopisy Narnie, nikoli Kůň a jeho chlapec).
  - Jestliže píšete na obecnější téma (Pohádky, Mýty apod.), užijte pokud možno obecnější název fandomu, aby jej pak mohli užít i ostatní. Raději "Pohádky" než "Pohádka o Šípkové Růžence", raději "Severské báje" než "Mýtus o Lokim". Jestliže už podobný nadřazený fandom existuje, užijte jej.
  - Jestliže píšete crossover apod., můžete uvést do políčka dva a více fandomů, oddělených čárkou (ne lomítkem!). Drabble pak bude dohledatelné pod každým z nich.
  - Má-li váš fandom čárku přímo v sobě (např.: Černá kočka, bílý kocour), vynechte ji nebo nahraďte kupř. středníkem. Čárka slouží jako rozdělovník polí, takže by vám z jednoho fandomu udělala dva.
  Jestliže píšete drabble, které je vaším originálním výtvorem, navrhujeme následující:
  - Píšete-li drabble na vlastní fikční svět, který jste si nějak pojmenovali, užijte název tohoto fikčního světa (zvlášť jestli počítáte s tím, že drabble bude více než jedno).
  - Píšete-li drabble na vlastní fikční svět a předpokládáte, že bude jediné, užijte fandom "Originální".
  - Píšete-li drabble na téma “reálný život” užijte fandomů “Ze života” nebo “Krutá realita”, případně další vhodný a již existující fandom.
  - Píšete-li drabble na téma “reálná historie” (+ její AU varianty) užijte fandomů “Historie”, případně “Děsivé dějiny”, případně další vhodný a již existující fandom.
  - Píšete-li drabble na téma "reálná/originální budoucnost" užijte fandomů "Budoucnost", případně "Krutá budoucnost", případně další vhodný a již existující fandom.
  Jestliže je pro pointu vašeho drabble důležité, aby fandom zůstal v tajnosti, napište do políčka fandom slovo “Utajený” a samotný název fandomu uveďte do políčka „Neviditelný fandom“. Bude uveden neviditelným písmem, které je vidět jen po prosvícení myší.
  - Neužívejte prosím v názvech fandomů smajlíky ani podobné neobvyklé znaky nebo jejich kombinace. Nepoužívejte ani čárku (jestliže jí nechcete oddělit dva fandomy, viz výše).
  - Jestliže nic z výše uvedeného se na váš výtvor nehodí, užijte při zadávání fandomu selský rozum.
  - Jestliže máte pocit, že jste fandom zadali nesprávně nebo nevhodně, můžete ho kdykoli opravit.
  Svůj fandom můžete upřesnit v úvodní poznámce (AU, konkrétní díl knihy či seriálu, bližší informace o vašem originálním fikčním světě atd.).

 21. Kde najdu seznam všech dosud užitých fandomů?

 22. V levém menu pod položkou Fandomy.

 23. Mohu svá drabble nebo své komentáře upravovat i po uložení?

 24. Ano, vedle názvu klikněte na nápis Upravit.

 25. Mohu své vložené komentáře smazat?

 26. Ne automaticky. Chcete-li smazat vložený komentář, změňte jeho text na "Prosím smazat." Jednou za čas všechny takové komentáře smažeme.

 27. Co se v drabble počítá a nepočítá jako slovo?

 28. Jako slovo chápejte skupinu písmen nebo číslic ohraničenou mezerami, případně písmeno nebo číslici ohraničené mezerami. Interpunkční značky, uvozovky, pomlčka, tři tečky atd. nejsou slova. Pomocníkem vám budiž sofistikované počítadlo, které je zabudováno do formuláře pro vložení drabble.
  Složitější případy řeší Metodika pro počítání slov v drabble sestavená Týmem Bleskobrku. Pozorně si ji přečtěte a pokud možno se jí držte.

 29. Mohu stoprocentně důvěřovat počitadlu ve formuláři pro vkládání drabble?

 30. Počítadlo se dosud ukázalo jako značně spolehlivé, pravděpodobně spolehlivější než většina počitadel v textových editorech – umí například odlišit písmenné a číselné znaky od interpunkčních znamének, narozdíl od Wordu také ignoruje html značky, musí být ovšem k textu, který obepínají, přiřazeny bez mezer, tedy <i>takto</i>, nikoli <i> takto </i>.
  Chybně rozdělená nebo naopak slitá slova za vás počitadlo ovšem neohlídá; podobně nerozpozná, že xxx nebo oxo užíváte jen jako rozdělovací grafickou značku mezi odstavci, nikoli slovo (proto doporučujeme neužívat písmenka jako grafické rozdělovníky). Takže můžete stále nakrásně nedostat bodík, i když počitadlo ukazuje 100. Stále tedy platí – pečlivě si své drabble před vložením přečtěte, a pokud možno i ručně přepočítejte.

 31. Na co musím povinně upozornit v záhlaví/úvodní poznámce drabble?

 32. Povinné je varování, jestliže je vaše drabble vzhledem k míře násilí nebo erotické popisnosti přístupné až od 15 nebo 18 let. Povinné je také upozornit na to, že vaše drabble je nesoutěžní (obvykle tedy druhé, případně další drabble od téhož autora v témže tématu). Ušetříte Týmu Bleskobrku práci s počítáním slov. Dále doporučujeme v záhlaví upozorňovat na další skutečnosti, o kterých by podle vás měl čtenář vědět předem – je pravděpodobné, že mezi nás mohou přijít i čtenáři dosud neobeznámení s fanfiction a jejími podivuhodnými způsoby. Formu upozornění necháváme na rozhodnutí každého autora.

 33. Nerozumím některým slůvkům a zkratkám v záhlaví drabble, jako je crossover, SS/DM, Mary Sue nebo slash.

 34. Základní seznam termínů užívaných ve fanfiction najdete v sosáckých vysvětlivkách.

 35. Jak napíšu do drabble něco kurzivou nebo tučně?

 36. Použijte povolené html tagy vyjmenované v zadávacím formuláři. Jejich významy naleznete například zde.

 37. Jak vložím do drabble proklikávatelný odkaz?

 38. Webové adresy se automaticky formátují jako odkazy. Chcete-li mít odkaz jako proklikávatelný text, vložte jej mezi tagy <a href="www.web.cz">textodkazu</a>.

 39. Najdu někde pohromadě všechna svá drabble nebo všechna drabble jakéhokoli jiného autora?

 40. Ano, ve vašem profilu (nebo v profilu jakéhokoli jiného autora, kam se dostanete po kliknutí na jeho přezdívku) jsou všechna napsaná drabble shrnuta pod "Moje články".

 41. Kde najdu body za svá drabble?

 42. V tabulce bodů v levém menu.

 43. Co mám dělat, když jsem v tabulce neobjevil bod za své drabble?

 44. 1) Pokud není v tabulce vybarveno políčko s datem, bodování není ještě ukončeno. Někdy to může pár dní trvat.
  2) Pokud je políčko s datem vybarveno a vy stále nemáte bod, podívejte se do komentářů ke svému drabble, jestli tam od nás nemáte vzkaz. Většinou budete mít komentář, že vaše drabble nesplnilo požadovaných 100 slov, další důvod pro neudělení bodu může být, že drabble je zcela mimo zadané téma.
  3a) Komentář jste našli, drabble jste opravili. Pošlete nám na drabble.sos@gmail.com, upozornění, že drabble je opraveno. V předmětu mailu bude uvedeno: oprava - název tématu, na který drabble píšete. Mail bude obsahovat link na opravené drabble.
  3b) Komentář jste nenašli. Napíšete mail na drabble.sos@gmail.com, v předmětu mailu bude uvedeno: název tématu, za který vám chybí bod a mail bude obsahovat link na nehodnocené drabble.

 45. Proč se libost nad drabblaty vyjadřuje kachničkou?

 46. Kachnička se stala vnitřním vtipem DMD 2012; pro některé autory, kteří hledali svou inspiraci pod horkou sprchou nebo ve vaně, se stala gumová kachnička duchovním průvodcem a inspirativní múzou. Proto se stala jednotkou libosti nad přečteným textem.

 47. Kdo je Gloria?

 48. Gloria byla v jednom z drabblat na stejnojmenné téma v roce 2012 odhalena jako patronka drabblistů, drabblat a DMD vůbec. Proslýchá se, že jejím atributem je gumová kachnička. Střelná modlitba ke Glorii prý pomáhá z autorského bloku.

 49. Co je to BJB?

 50. Zkratka BJB znamená "bodík je bodík" a vznikla spontánně kdesi v hlubinách prvního DMD. Autor jí obvykle označuje drabble, s kterým není příliš spokojen a které pokládá za nouzovku dobrou tak akorát pro získání bodu do tabulky. Čtenáři obvykle vůbec nechápou, proč to tam autor napsal ;)

 51. Kdo je Tým Bleskobrku a co má na starost?

 52. Tým Bleskobrku tvoří Nifredil a KaTužka, zkušené organizátorky literární Soutěže o Bleskobrk z několika ročníků Festivalu fantazie. Vybírají a zveřejňují témata DMD, kontrolují, zda drabble naplňují zadání (tedy hlavně zda dodržují téma a počet slov) a udělují a zapisují body za napsaná drabble; neúčastní se jako autorky V rámci DMD fungují jako rozhodčí. Proti jejich konečnému rozhodnutí není odvolání a jakékoli útoky na ně jsou pokládány za zvlášť závažné porušení Vodního příměří. Při velkém vytížení mohou kontrolou počtu slov v drabble pověřit další zodpovědné osoby, zejména z řad sosaček. Chovejte se k nim přívětivě a laskavě, ba hýčkejte si je, bez nich by žádné DMD nebylo. Kontaktovat je můžete na mailu drabble.sos@gmail.com.

 53. Kdo jsou sosačky a co mají na starost?

 54. Sosačky jsou členky Společnosti pro osvětu spisovatelů, v abecedním pořadí: Aluze, Aveva, Danae, Julie a Slečna Zuzana. Zajišťují technickou stránku DMD - hladký chod stránek, správnost pravidel a návodů, design a výrobu cen atd. V rámci DMD tedy fungují jako majitelé a správci "hřiště". Všechny se účastní DMD, většinou pod autorskými přezdívkami, proto nijak nezasahují do výběru témat ani do udílení bodů za drabble. Tyto oblasti jsou zcela v pravomoci Týmu Bleskobrku; Sosačky mohou výjimečně pomoci s kontrolou slov v drabble.
  Vyhrazují si právo zasáhnout pouze v případech, kdy by během DMD došlo k hrubému porušení pravidel slušnosti a klidného soužití. Kontaktovat je můžete na mailu sos.hp.ff@gmail.com.

 55. Kdo DMD a pamětné dary financuje?

 56. Výdaje spojené s DMD (hosting, dary atd.) jsou financovány výhradně sosačkami, protože se tak rozhodly a protože je to tak nejjednodušší. Veškerá činnost spojená s DMD (a že jí není málo, především ze strany bleskobrčího týmu!) je prováděna bezúplatně a ve volném čase zúčastněných. Z toho plyne:
  - Že dary nejsou nijak právně vymahatelné; vynasnažíme se, aby každý dostal, co si vypsal, ale je k tomu nutná i jistá snaha ze strany drabblisty, protože desítky lidí nám osobně objížděti nemožno. Vás dar u nás počká na vyzvednutí dva roky od jeho vypsání, po dohodě možné i déle.
  - Že konstruktivní kritika ohledně organizace DMD je velmi vítána, zvláště když ji doprovází návrh řešení či nabídka pomoci; bohapusté brblání a jedu ustříkávání už je vítáno méně. Jestliže někomu DMD přináší víc frustrace než radosti, nechť zvedne křídla a svobodně odletí, prospěje tím svému i našemu duševnímu zdraví.

 57. Co mám dělat, když se mi na průběhu DMD něco nebo někdo hrubě nelíbí?

 58. Zvažte, zda jde o skutečně o vážný problém a zda by nešel vyřešit velkorysým přehlédnutím a zvýšenou mírou tolerance. Při tak veliké akci, jako je DMD, lze předpokládat, že se každému občas nebude něco (drabble, komentář) nebo někdo (autor, čtenář, organizátor) zamlouvat. Jde-li o skutečně závažný problém, jako je kupříkladu hrubé porušení pravidel DMD nebo hrubé porušení pravidel elementární slušnosti, kontaktujte nás prosím na sos.hp.ff@gmail.com, budeme se problémem zabývat.

  Chápejte prosím stránky DMD jako místo, kde panuje Vodní příměří z Knihy džunglí, a kde je tedy nepřípustné další účastníky napadat prostřednictvím komentářů nebo prostřednictvím drabblat, ať už jsou vaše vztahy mimo DMD jakékoli. Porušování Vodního příměří nebude tolerováno; bude trestáno zablokováním autorského účtu na 24 hodin a v obzvlášť závažných případech může být přistoupeno i k úplnému vyloučení z DMD. Jako zvlášť závažné jsou hodnoceny útoky proti Týmu Bleskobrku (KaTužce a Nifredil), které v rámci DMD působí jako rozhodčí (více v FAQ 26). Míru porušení Vodního příměří posuzují sosačky s maximální snahou o spravedlnost a při zvážení všech okolností. Máte-li podezření, že někde nastal problém, neváhejte nám napsat.

Nenašli jste ani zde ani v Pravidlech odpověď na svou otázku? Zeptejte se zde v komentářích, v diskuzi nebo nám napište na sos.hp.ff@gmail.com!

-A A +A