aneb balada fetálního erytrocytu před rozkladem ve slezině
Nahrazuji téma číslo 1. Zázrak zrození.
Taková to bejvala pohoda. Po dálnici aortou a umbilikální tepnou do placenty, tam pěkně nakládka kyslíku a zpátky umbilikální žílou přes ductus venosus do pravýho srdce. Pak jsem to měl nejradši zkratkou přes foramen ovale do levý síně a přes levou komoru a aortu směr mozkový tepny, to se mohlo hned vykládat. Zpátky to většinou jelo přes celý pravý srdce do ductus arteriosus, ale někdy jsem musel až přes plíce, otrava.
A najednou – umbilikální tepny stojí, a když se konečně dostanu do pravý síně, tak to jede všechno přes plíce, kde dostanu strašnou dardu kyslíku. To už na mne není.
Komentář: Tohle měl být neumělý popisek rozdílů mezi fetálním a normálním krevním oběhem. Obrázek je třeba zde: http://www.medrx-education.com/cardiology-review/fetal-circulation-and-i...
V placentě toho kyslíku zdaleka nebylo tolik jako potom v plicích (nepřebíral se přímo ze vzduchu ale z krve matky) a na to byly uzpůsobené fetální erytrocyty se speciálním typem hemoglobinu F. Tyhle erytrocyty se fyziologicky po porodu rozkládají (normální novorozenecká žloutenka), jsou nahrazovány erytrocyty s normálním hemoglobinem.
Fyziologickej porod je fakt zázrak, tolik věcí najednou se mění, všechno do sebe musí přesně zapadnout…
- Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit
Když si to člověk takhle
KattyV
Když si to člověk takhle přečte, vlastně nestačí zírat, že to vůbec může fungovat. Opravdový zázrak.
To je zajímavé!
neviathiel
To je zajímavé!
To je skvělý! A rozuměla jsem
Arenga
To je skvělý! A rozuměla jsem tomu, jak to popisuješ! Hurá :-)
Zajímavé, akorát by se mi víc
Aveva
Zajímavé, akorát by se mi víc líbilo, kdyby se drabble přímo jmenovalo Balada fetálního erytrocytu, to strašně dobře zní ;o)
Nemohla jsem se nějak
HCHO
Nemohla jsem se nějak rozhodnout, tak jsem tam tak nějak nechala ty názvy oba :)
No, zírám s otevřenou pusou,
Regi
No, zírám s otevřenou pusou, že to všechno funguje jak má, a že vůbec žiju.
KÁČ!
Chudák malej, když oni ho
ioannina
Chudák malej, když oni ho takhle v těch plicích přetížili... :-))
HCHO, ty to píšeš čím dál líp
mila_jj
HCHO, ty to píšeš čím dál líp. Pochopila jsem, nadchla se a obdivuju matku přírodu, jak to má všechno vymakané. Novorozenecká žloutenka - v souvislosti s ní se mi líbil kolorimetr, který měřil, jak moc je dítko žluté - napřed se mu ukázalo něco, co je černé, aby se nakalibroval, a pak se namířil na střed hrudníčku, aby odečetl barvu, a tím pádem stupeň žloutenky. Mělo to tedy jeden háček, muselo se počkat, až dítko přestane řvát, to je totiž červené. Ale když máte v náručí věčného nespokojence...
Fakt super drabble.
No hádej, u koho to okoukávám
HCHO
No hádej, u koho to okoukávám :)
Teda děkuju, fakt.
*červenám se tak, že je na
mila_jj
*červenám se tak, že je na mne i kolorimetr krátký*
Ne, vážně si myslím, že jsi se pěkně vypsala. Do čtivosti i srozumitelnosti.