De Aardappeleters

Obrázek uživatele Scully
Drabble: 

Toužil pokračovat v otcových stopách a stát se duchovním. Vracel se do Holandska, do rodné krajiny, aby v Bohu našel sám sebe. Ale studium teologie v Amsterdamu mu nepřinášelo žádné potěšení.
Když ho zlomila osudová láska ke dvěma ženám, obrátil se k malování. Vlastně ho k tomu přesvědčil Theo, který ho vždycky podporoval jak nejvíce mohl. Vincent opustil Paříž a vrátil se domů, do Nuenenu.
Jeho začátky byly těžké. Na Jedlících brambor usilovně pracoval velmi dlouho, ale van Rappard ho svou kritikou nepotěšil. Přesto se nevzdal, protože malování bylo to jediné, co mu v životě zbylo a co ho naplňovalo.

Závěrečná poznámka: 

De Aardappeleters (niz.) = Jedlíci brambor - první Vincentova větší práce, kterou velmi dlouho považoval za svou nejzdařilejší, ačkoliv ji jeho přítel Anthon van Rappard velmi zkritizoval krátce po jejím dokončení. Ani Theo skicami nebyl příliš nadšen, ale Vincent se naštěstí nevzdal. Obraz je ve skutečnosti úžasný.

Komentáře

Obrázek uživatele strigga

To je krásné. Dodneška mě mrzí, že jsem v tom muzeu při návštěvě Amsterodamu nebyla..

Obrázek uživatele Scully

Já jsem do Amsterdamu letos jela primárně kvůli Van Goghovu muzeu (a taky poslechnout si holandštinu), ale jako na potvoru je až do května jeho muzeum přestěhované do Amsterdamské Hermitage, takže mám dojem, že expozice nebyla úplně kompletní... každopádně musím do Amsterdamu znovu :D Nicméně skutečného Vincenta jsem viděla a kdyby tam nebylo tak narváno, tak to tam snad i dojatě obrečím :)
Takže pokud se tam dostaneš někdy znovu, rozhodně doporučuju. Za těch patnáct euro to fakt stojí <3

Obrázek uživatele Rya

Moc krásné.

Obrázek uživatele Aplír

Pěkné drabble.
Jedlíky brambor znám jen z reprodukcí. Musím přiznat, že některé Goghovy obrazy se mne líbily víc, ale na Jedlících bramabor se mne zaujalo, jak lampa osvětluje chudobu. U postav, jímž vidíme přímo do obličeje, vnímám i radost, byť z prostého jídla.

Další výborný obrazový kousek.

-A A +A