DMD 2018

Obrázek uživatele Skřítě

Jak z něj jeho matka vychovala spratka

Úvodní poznámka: 

Veškerá podobnost s kýmkoli z mého okolí je čistě náhodná, jen si poslední dobou víc všímám lidí, všudypřítomných telefonů aj. mediálních prostředků a zčásti i důsledků vlivu toho všeho na soukromí lidí a tvorbu našich mediálních obrazů - mýdlových bublin.

Drabble: 

Má sousedka v roli matky
utírá jen dětské zvratky.
Se ženami z ulice
řeší barvu stolice.
Na Facebooku vyhledává komunity matek,
které řeší jen to jedno - "proč nepapá, spratek?"
Potom jenom sdílí Tweety jak se děcku daří,
jestli smrká, bulí, krká, co mu dneska vaří.
Od plínek mu v online vodách vyšlapává stopu,
vydáváním prohlášení - "dneska mámu kopu".
Fotky visí na Instáči - je to k smíchu nebo k pláči?
Tak žijete ze dne na den v mediální bublině,
velký bratr vidí všechno, co skrýváte v hlubině.
Utíkáš? Svět hned se dozví, že máš nejspíš schízu,
v komentářích napíšou ti psychoanalýzu.

Obrázek uživatele Wolviecat

V nebezpečí

Úvodní poznámka: 

Ahoj Charlie,
i přes ten první jarní den je venku snad pořád dost zimně na to, aby ses naladil zpátky do Vánoční nálady.
Snažila jsem se držet témat, která sis přál, ale jako obvykle to trochu uhnulo stranou.

Drabble: 

Billy se udýchaně svezl k zemi. Měl pocit, že utíkal aspoň hodinu - nohy ho bolely tak, že nejspíš ještě dlouho nedokáže vstát, a tričko se mu potem lepilo k zádům. Město bylo jen zářící skvrna na obzoru. Když napnul uši, dokázal ještě zaslechnout hudbu z pouti.
“Myslíš, že jsme je setřásli?“ zeptal se, když se mu konečně podařilo popadnout dech.
Ticho.
Teddy vedle něj chraplavě oddechoval a snad ani nevnímal, že na něj někdo mluví. Natáhl k němu ruku. Chvěl se mu pod prsty. Billy se zvedl na loktu a snažil se ignorovat studenou kouli nervozity, která se mu usadila v břiše.
“Teddy?”
Chytil ho za rameno. To chvění nepřestávalo - spíš naopak. Teddy měl tvář zabořenou do dlaní, třásl se a škytal a lapal po dechu.
“Teddy? Děje se něco? Teddy!” Chytil ho za zápěstí. Dalo dost práce mu odtáhnout ruce od obličeje, ale…
Teddy se smál. Teddy se smál, až mu tekly slzy. Teddy se smál a Billy měl sto chutí mu jednu vrazit.
“Mohli nás zabít!” zaječel.
Teddy znovu vyprskl smíchy: “Dokážeš si to představit? Po superzáporákách a mimozemšťanech a Hydře by nás nakonec dostal naštvanej kolotočář…“ Odmlčel se. “Já vím.” Přitáhl si Billiho opatrně k sobě a snažil se ignorovat, jak se mu mračí do ramene: “Neměl jsem ho praštit. Jenom se tam…” Pohladil ho po zádech: “...zjevil a já jsem zpanikařil. Lekl jsem se, že ti ublíží.” Políbil ho do vlasů. “Odpustíš mi?”
Billy něco zamumlal.
“Promiň, cože?”
“Už nikdy” Billy se trochu odtáhnul, aby mu viděl do očí: “tě nevezmu do strašidelnýho domu.”

Vzhůru do oblak!

Drabble: 

Neznal nic jiného než svůj dvoreček. Ohraničený, bezpečný, s hojností jídla pro všechny.
Až přišel ten cizinec a vedl podivné řeči. Nerozuměl mu a ani nechtěl naslouchat. Přál si jenom zůstat s ostatními...
Ale teď spolu byli na vysokém kopci. Nemohl odtud vidět své družky ani dvorek. Jenom široké rozlehlé kraje a nekonečné nebe nad hlavou.
Tohle je tvůj svět, pravil cizinec.
A mladý orel konečně porozuměl. Zapomněl na tu útulnou bublinku dole a pohlédl do oblak. Vyrostl sice mezi slepicemi, ale patří sem.
Roztáhl křídla a zjistil, že ho nesou velmi dobře. Zamířil vzhůru a už se nikdy nevrátil.

Závěrečná poznámka: 

Bajka o orlovi, který byl vychován mezi slepicemi, koluje po internetu v různých verzích, někdy končí smutně a jindy dobře. Mně se líbí nejvíc tahle nadějeplná verze.

Obrázek uživatele neviathiel

Krtek

Úvodní poznámka: 

Ahoj Blanco,
opožděně přichází tvůj Ježíšek.
Snad je drabble srozumitelné bez znalosti fandomu - anebo ti aspoň doporučím seriál, který by
se ti mohl líbit.
Tvoje
n.

Drabble: 

Dojimu varovali předem. Sklopila sedačku auta a předstírala, že spí ve službě.
Měsíce hraní protekční nuly a teď musí vedení nařídit útok. Možná je doopravdy nula. Parťáci, ti skuteční, jí to nikdy neřeknou do očí.
Zavřela oči, zatímco někde v dálce operativci vyráželi dveře do budovy SNT-J. Padne pár ran pěstí, všichni se oklepou, Robin se oklepe, protože Robin je v bezpečí, a pojede se dál.
Dorazila, když bylo po všem. Po Robin a Amonovi se slehla zem. Zůstala díra vypálená do zdi a strašidelně velká louže krve. Amonova krevní skupina. Amonova DNA.
Tehdy Dojima poprvé zapochybovala o své loajalitě.

Obrázek uživatele Arenga

Žluté lázně (2)

Úvodní poznámka: 

Navazuje na: http://www.sosaci.net/node/28748
stále Praha, léto 1920

Drabble: 

Dříve považoval vltavskou vodu za chladnou, dnes mu nepřišla. Nejspíš se během vojenských let otužil. Plaval, potápěl se, nechal se jen tak nadnášet a koukal na nebe. Kluci měli pravdu: bylo skvělé užít si ždibec volnosti a bezstarostnosti.
„Poplavete-li ještě kus dál, nabere vás parník,“ ozval se kus od něj pobavený hlas.
Otočil se. Ve vodě z ní viděl jen hlavu v koupacím čepci, pod který si nastrkala dlouhé vlasy. Byla hezká.
„Nezatoulala jste se trochu daleko od bazénu dámského oddělení?“ S hořkostí si pomyslel, že úplně odvykl jen tak mluvit s děvčaty.
Zasmála se. „Občas je dobré trošičku utéct.“

Obrázek uživatele tif.eret

Není úniku

Fandom: 
Drabble: 

Žili jsme si tady ve Městě celkem v poklidu. Až donedávna.

Náhodou jsem na něj narazil před barem. Když jsem odcházel, vyběhl za mnou. Podával mi doklady, které jsem uvnitř zapomněl.
Vzal jsem ho mezi nás. Byl to uprchlík, vyprávěl nám, co za hrůzy se stávají mimo Město. Sice jsme něco málo tušili, ale proč se tím trápit? Dělo se to tak daleko…

Pak si pro něj přišli. Našli jsme ho ležet před barem s proříznutým hrdlem.

Od té doby cítím, že bublina, ve které jsme dosud žili, začíná praskat. Vnější svět se dostal až sem a už není úniku.

Závěrečná poznámka: 

Drabble na rozcvičení.

Noli me tangere

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Jediný fandom, který z nabídnutých znám ...
Ježíšek se poněkud přesunul k Velikonocům. Tak snad alespoň trochu potěší.

Drabble: 

"Používej mozek, Molly!"
To jí kdysi říkával. Taky pokaždé, když mu představila nějakého svého nového partnera. A většinou bohužel nahlas.
Dovedla brilantně použít mozek, problém byl jen v tom, že ne ten svůj. Uměla jej odborně vyjmout z lebky, naložit, oddělit jednotlivé blány a laloky, připravit preparáty ...
Sice věděla, že Sherlock žije, ale stejně se o něj bála. Do čeho se tam daleko ve světě asi zase namočil? Zprávy o něm samozřejmě žádné neměla. A udržet tajemství tváří v tvář nešťastným přátelům bylo vysilující.
Když teď tedy stál před ní, nechala mozek mozkem, objala jej a dala mu velikou pusu.

Obrázek uživatele Tora

Zavinil to hajný Just

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Vloni jsem psala historická drabble poctivě na každé téma. Jestli to zvládnu i letos, to netuším. Ale zkusit to můžu. Takže se zase můžete těšit na sáhodlouhé dodatky...

A samozřejmě budou drabblíky zase nesoutěžní.

Drabble: 

„Matěji… kdo se s pány hádá, špatně dopadá…“
Hrdý Chod hledí na svou hubenou, strhanou ženu. Není lehké uživit ji a devět dětí… Domažličtí radní mu mzdu zvýšit odmítli. Pojede! Až do Vídně! K císaři! Nedá se!

Matěj Just se vrací v povznesené náladě. Nejenže císařská kancelář vyslyšela jeho stížnost, ale navíc ještě veze úžasnou novinu!
„Říkal, to,“ vykládá v každé hospodě. „Sám císařský úředník! Ptal se na nás, Chody, že asi máme dobrého pána, když se mu nepřipomínáme se svými privilegii! To bychom měli, to vám povídám!“
Netrvá dlouho a setká se Janem Sladkým Kozinou.
Osud si zamne ruce…

Závěrečná poznámka: 

Celou patálii s chodským povstáním zakončenou popravou Jana Sladkého Koziny v podstatě opravdu zavinil hajný Just. Domažličtí radní mu odmítli zvýšit mzdu, on si na ně šel stěžovat až k císaři a tam císařský úředník prohodil údajně cosi o tom, proč se raděj nepřipomenou svými privilegii. Ty Chodové obdrželi už za Jana Lucemburského, v roce 1325 mohli na soudech užívat práva města, poté získali chodskou rychtu, soud i potvrzené zvykové právo, na základě něhož mohli provozovat řemesla, dávat děti do učení, byli osvobozeni od cel - to vše za hlídání zemských hranic. V roce 1621, po porážce stavovského povstání však dostal oblast chodských vesnic na Domažlicku Wolf Maxmilián Laminger z Albenreuthu, otec onoho neslavně známého "Lomikara". Ve chvíli, kdy vesnice právoplatně od císaře Ferdinanda II koupil, padla všechna chodská privilegia. Chodové se odvolali a práv se domáhali, ale v roce 1668 jim císař přikázal "věčné mlčení" a dal za pravdu Wolfu Maxmiliánovi Lamingerovi. Hajný Just jel se svou stížností do Vídně o dvacet čtyři let později, a když se vrátil s onou senzační zprávou, že se mají připomenout, Chodové okamžitě vyslali do Vídně dvoučlennou deputaci Jana Sladkého, zvaného Kozinu, a Davida Forsta.
Císař udělal chybu - choval se k deputaci vstřícně a s pochopením. Chodové z toho vyvodili, že jejich práva stále platí a rozhořela se roztržka, která byla, jak je všeobecně známo, ukončena v roce 1695 popravou Jana Sladkého Koziny. A to vše jen pro to, že jeden hajný nedbal varování své ženy...

Pramen: Co se nevešlo do dějepisu, Jan Bauer

Obrázek uživatele kytka

Cestou na nádraží

Fandom: 
Drabble: 

Nany obejme očima hrst domků rozesetých po stráni. Její rodná ves. Ještě před nedávnem jí byla malá. Připadala si jako v bublině, celý svět ležel venku, barevný, lákavý, zdánlivě nedosažitelný. Teď si není jistá, jestli o něj stojí.

Vrývá si do paměti jejich chaloupku, před plaňkovým plotem stojí táta s mámou i všechny sestry. Na tu dálku to není vidět, ale Nany ví, že všichni hledí na ni, že se tím pohledem loučí navždy. Definitivnost jejího rozhodnutí na ní padne jako koňská houně a začne ji dusit.

Popadne kufřík i ranec, skousne ret a vyrazí na cestu do nového života.

Závěrečná poznámka: 

Bude to mít pokračování. Doufám.

Obrázek uživatele Tenny

Kruhy na hladině

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Tento film jsem viděla v nedávné době a domnívám se, že si zaslouží všechny ty Oskary. Pokud jste ho ještě neviděli, tak doporučuji!

Drabble obsahuje silné spoilery.

Drabble: 

Žil ve své uzavřené bublině, soukromém světě za zavřenými dveřmi. Kupoval odporný limetkový koláč jen pro sladký úsměv, který ho zahřál na osamělé duši. Vždycky bylo jednodušší se problémům vyhýbat a předstírat, že neexistují. Zavřít oči nad bolestí světa.

"Vždyť ani není člověk!" řekl jí.
"Když neuděláme nic, také nejsme lidmi!" zatančily její ruce.

Jeho bublina praskla. Sladký úsměv byl najednou kyselejší než limetka na koláči.

Když pak pozoroval bubliny na hladině, věděl, že udělal nejlepší rozhodnutí svého života. Vstrčil hlavu ze své skrýše a udělal něco, co mělo opravdový význam. Zlo může vyhrát jenom když dobří lidé nedělají nic.

Závěrečná poznámka: 

Moc se těším na duben! Jenom nevím, zda budu moct aktivně komentovat jako předchozí roky, práce je náročná.
No, uvidíme...

Stránky

-A A +A