Poté, co se stará říše rozpadla, zavládl chaos a temnota. Lidé jen živořili. Ani ti nejučenější většinou neuměli číst a psát, a vědění, pracně a bolestně nashromážděné vzdělanci a učenci říše, upadalo v zapomnění.
Pak nastoupil na trůn on. Pochopil, že aby lidé skutečně žili, je nestačí jen nakrmit. Jestli má na troskách a popelu povstat nový řád, znovuzrozený, musí podporovat vzdělanost.
Jeho reformy byly nevídané, a v podstatě ukončily to nejtemnější období dějin. Lidé opět psali a četli, rozvíjelo se výtvarné umění, stavitelství. Kultura začala opět, i když opatrně, volně dýchat.
Ironie je, že on sám psát nikdy neuměl.
Tímto se loučím s letošním DMD, a doufám, že se potkáme dřív, než za rok. Budu se snažit :-)
A teď už jen přečíst všechno to, co jsem přečíst nestihnul.
Díky vám všem za nádherný měsíc.
- Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit
Teda, to jsem o něm nevěděla
Hippopotamie
Teda, to jsem o něm nevěděla ... výborné drabble!
Díky :-)
Dain
Díky :-)
výborné
Keneu
Mně se to moc líbí, ale nejsem si jistá: Karel Veliký?
Přesně tak. Dokázal diktovat
Dain
Přesně tak. Dokázal diktovat několik dopisů naráz, ale nikdy nenapsal ani jeden...
A tak v tom případě ho chápu.
Aveva
A tak v tom případě ho chápu.
Kdyby sám psal, stíhal by psát jen jeden, při diktování několika dopisů najednou byl produktivnější.
Jinak by to prostě všechno nestíhal :o)
Hezké drabble.
To jsem věděla! Výborně
Aries
To jsem věděla! Výborně napsáno
To je úžasné. Moc se mi to
Terda
To je úžasné. Moc se mi to líbí. A připomnělo mi to jednu knížku od Štorcha :)
Moc pěkné drabble.
Aplír
Moc pěkné drabble.
Že neuměl psát, jsem nevěděla. Ale že diktoval dopisy, ano. Podobně se stejná schopnost diktovat dopisy několika písařům najednou přisuzuje i Napoleonovi.
Dost dobré drabble. Měl
Profesor
Dost dobré drabble. Měl talent.:-)
Pěkné drabbe. O Karlovi
Nifredil
Úžasné a velmi zajímavé.
Rya
Úžasné a velmi zajímavé.
To je naprosto geniální nápad
strigga
To je naprosto geniální nápad, a taky jsem to o něm nevěděla!
Moc pěkné! :)
Azereth
Moc pěkné! :)
Moc dobře napsané. To jsem se
Kumiko
Moc dobře napsané. To jsem se zase dověděla něco nového, to je pěkné...