Domů
Společnost pro osvětu spisovatelů

Hlavní navigace

  • O nás
  • Diskuse
  • Autoři
  • Fandomy
  • Filtrování
  • Podpořte nás
  • Přihlásit se (opens in new tab)
Skočit na příspěvky ↓

Drobečková navigace

  • Domů
  • Prádelní píseň sester Krásových

Informace

Pokud si chcete zřídit uživatelský účet, napište nám prosím na sos.hp.ff (zavináč) gmail.com. V mailu prosím uveďte zejména to, pod jakou přezdívkou u nás chcete vystupovat!

Uživatelské menu

  • Oblíbené povídky z Padesátky
  • Přihlásit se

Nový obsah

  • Chytrému napověz – Terda
Více novinek

DMD

  • FAQ
  • Pravidla
  • Návod na přidání drabble (opens in new tab)
  • 2026
    • Témata
    • Body za drabble (opens in new tab)
  • 2025
    • Témata
    • Body za drabble (opens in new tab)
    • E-kniha
  • 2024
    • Témata
    • Body za drabble (opens in new tab)
    • E-kniha
  • Starší ročníky
    • 2023
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2022
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2021
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2020
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2019
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2018
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha (opens in new tab)
    • 2017
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2016
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2015
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2014
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
      • E-kniha
    • 2013
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2012
      • Témata
      • Body za drabble (opens in new tab)
    • 2010

Bingo

  • 2026 Tropické bingo
    • Pravidla
    • Povídky
    • Vylosované tropy
  • 2024 Klišé bingo
    • Pravidla (opens in new tab)
    • Povídky
    • Účastníci Binga (opens in new tab)
    • Vylosovaná klišé
  • 2014 Klišé bingo
    • Pravidla
    • Povídky
    • Účastníci Binga (opens in new tab)
    • Bingo! (opens in new tab)
    • Doporučení

Letní dobročinnost

  • Pravidla
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • Starší ročníky
    • 2022
    • 2021
    • 2020
    • 2019
    • 2018
    • 2017
    • 2016
    • 2015
    • 2014
    • 2013
    • 2012
    • 2011
    • 2010
    • 2009
    • 2008

Poezim

  • Pravidla (opens in new tab)
  • 2025
    • Témata
    • Básně

Vánoční nadílka

  • Pravidla
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • Starší ročníky
    • 2021
    • 2020
    • 2019
    • 2018
    • 2017
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2016
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2015
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2014
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2013
      • Dopisy Ježíškovi
    • 2012
    • 2011
    • 2010
    • 2009
    • 2008

Padesátka

  • Pravidla
  • 2025
  • 2023
    • Bodovací tabulka 2023 (opens in new tab)
  • 2021
    • Bodovací tabulka 2021 (opens in new tab)
  • 2019
    • Bodovací tabulka 2019 (opens in new tab)
    • Upoutávky

Ostatní

  • Články
  • Překladatelova rukavice (archiv) (opens in new tab)

Drupal-web.cz - tvorba a migrace webů v Drupalu. Katecheze. Kniha jízd. Sborová kancelář. Místa reformace.

Prádelní píseň sester Krásových

Profile picture for user Arenga
Od Arenga | Ne, 29. 04. 2018 - 14:47

Dnes máme (v drtivé většině) doma automatickou pračku, někdo i se sušičkou, takže prádlo pouze vyložíme a čisté, případně už i suché vyndáme. Pereme fakticky bez práce.
V době mládí sester Krásových sice už nějaké pračky existovaly, práci však jen ulehčily, neodvedly ji celou jako dnes. Většinou se pralo v ruce. Všechno. A velké prádlo byla dřina (v rodinách se ten den většinou ani nevařilo, jedlo se studené, nebo se něco ohřálo, v rodině mé prababičky se prý na den velkého prádla, což bylo vždycky v pondělí, dělala rajská omáčka :-)).

Čajový cyklus (vlastní fandom)

Mýdlo jsi sehnala levně,
teď napění, sestro má!
Na valše přece,
pereme nejen v řece!
Drž ty kalhoty pevně,
a nepouštěj, sestro má!
Namydli, vydrbej, vymáchej!
Chutě do toho, sestro má!
Na valše přece,
pereme nejen v řece!
Halenky, utěrky, neváhej!
Toť velké prádlo, sestro má!
Nebuď zbrklá ni lenivá,
opři se do toho, sestro má!
Na valše přece,
perme nejen v řece!
Naše voda je mydlivá,
hnízdí tu bublinky, sestro má!
Cink a už je to hotovo!
Všecičko vyždímej, sestro má!
Na valše přece,
pereme nejen v řece!
Hurá a za týden na novo!
zase to zvládneme, sestro má!

DMD Bonus č. 8 pro 28. 4. 2018. Hymna

má žínka je diblík, na prádlo

Profile picture for user Aries

Aries

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

má žínka je diblík, na prádlo má Mydlík :-)
moc pěkný, fakt mi naskočily ty prvorepublikový reklamy. Ale na valše se v řece nepere, v řece se máchalo.
Přidám historku z mládí mé babičky (ročník 1924). Prababička šla máchat prádlo k náhonu, přichomýtl se k tomu nějaký mladík, který toužil sbalit babičku, a aby si udělal oko u potenciální budoucí tchyně, pomohl jí odnést škopek s tím prádlem. Jenže potom nad ní stál a čekal, až to vymáchá, aby jí to zase odnesl zpátky, a prababička měla vztek, že jí do toho prádla kouká, a co když tam bude něco zašívanýho nebo zapranýho a tak. No, známost jaksi vyšuměla do ztracena :-)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

historka dost dobrá :-)

Profile picture for user Arenga

Arenga

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

historka dost dobrá :-)
s tou řekou a valchou, no jo no, ale mně se ten rým tak hodil :-)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to má žínka je diblík, na prádlo by Aries

Já vím, to jen tak na okraj

Profile picture for user Aries

Aries

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Já vím, to jen tak na okraj (půl roku jsem na valše prala)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to historka dost dobrá :-) by Arenga

ono je to logické, mydlinky

Profile picture for user Arenga

Arenga

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

ono je to logické, mydlinky by oddtekly :-)
já s valchou naštěstí nikdy to štěstí neměla, ale když mi bylo asi čtvrnáct, půl roku jsme byli doma bez pračky - stará Tatramatka se odporoučela a na novou zkrátka hned nebylo - byl to hodně zajímavý půlrok teda, kdy jsme museli všechno prát v ruce...

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Já vím, to jen tak na okraj by Aries

Na Kubě se takhle pere

Profile picture for user Aries

Aries

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Na Kubě se takhle pere normálně. Denně, jinak tě to zavalí. Mají taková kamenná korýtka, kde je už valcha zabudovaná, vody se tam dává jen trošku a překvapivě prádlo je z toho vyprané dobře. Ale otrava je to šílená.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to ono je to logické, mydlinky by Arenga

aha, to je moc zajímavé, díky

Profile picture for user Arenga

Arenga

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

aha, to je moc zajímavé, díky

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Na Kubě se takhle pere by Aries

Takhle v písničce to zní

Profile picture for user Martian

Martian

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Takhle v písničce to zní ještě dobře, ale musela to být neskutečná dřina.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

to jo - a hlavně další týden

Profile picture for user Arenga

Arenga

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

to jo - a hlavně další týden nanovo
navíc ještě nanosit vodu a pak ji ohřát na kamnech - občas na to myslím a s láskou hledím na výkřik techniky, co mi stojí v koupelně ;-) /mám dokonce kombi i se sušičkou, to se to pak pere!/

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Takhle v písničce to zní by Martian

:-)))

Profile picture for user ioannina

ioannina

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

:-)))
S písní do toho, ruce pak míň bolí!

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

a práce jde rychleji od ruky

Profile picture for user Arenga

Arenga

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

a práce jde rychleji od ruky :-)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to :-))) by ioannina

Dřina to byla neuvěřitelná.

Profile picture for user Tora

Tora

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Dřina to byla neuvěřitelná. Připadám si jak černý uhlí, ale moje prateta, když jsem k ní jezdila jako dítě na prázdniny, bydlela se strýcem ve dvou místnostech, bez tekoucí vody. Jako dítě jsem toto prádlo zažila, ne jednou. I kropení po usušení, natahování, žehlení žehličkou, co se nahřívala na plotně... Neumím si to představit. Je pravda, že do práce nechodila, pracoval jen strýc.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

díky za tu vzopomínku, ono to

Profile picture for user Arenga

Arenga

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

díky za tu vzopomínku, ono to zase není tak dávno, co se tohle všechno ještě dělalo
ten pokrok jde dost rychle dopředu i v tomhle - ostatně, kdo si dneska ještě vzpomene na společné prádelny a mandlovny v panelácích, že? (u nás po nich zbyly jen místnosti)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Dřina to byla neuvěřitelná. by Tora

Taky jsem jakási černouhelná.

Profile picture for user Regi

Regi

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Taky jsem jakási černouhelná. :-) Babička ještě takhle prala, když jsem byla malá. Později měla pračku bez ždímačky. I to máchání a ždímání ručně byla šichta.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Dřina to byla neuvěřitelná. by Tora

Díky, Regi

Profile picture for user Arenga

Arenga

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Díky, Regi
Mně se to moc líbí, když takhle lidí píšou svoje vzpomínky do komentářů.
A jak jsem psala, tak ono to zase tak dávno není, jenom ten vývoj jde v poslední době rychle.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Taky jsem jakási černouhelná. by Regi

Já si to pamatuju

Profile picture for user KattyV

KattyV

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Já si to pamatuju přinejmenším zčásti. Když se mi i sestře narodily děti, jezdily jsme na celé prázdniny na chalupu. Po papírových plínkách ani potuchy, pračka žádná a voda ve studni. Plínky jsme vyvařili, ve vaničce vyprali, v potoce vymáchali, na sluníčku usušili. Žehlit žehličkou ohřívanou na kamnech jsem odmítla. Synek se musel bez žehlení obejít.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

ono to na chalupě mojí

Profile picture for user Arenga

Arenga

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

ono to na chalupě mojí maminky vypadá docela podobně, voda ve studni, pračka dlouho žádná, teď tam prý něco pomocného má, ale rozhodně ne automatku - každopádně ještě před pár lety se všechno pralo v ruce. Jestli je tam nějaká žehlička nevím, nikdy jsme ji nepoužili :-)
Naštěstí dneska na cestování jsou ty jednorázové plíny. Doma jedeme v látkách - už třetí robě - ale na cesty a dovolené beru tyhle

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Já si to pamatuju by KattyV

Pěkně vymydlená písnička :),

Profile picture for user HCHO

HCHO

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Pěkně vymydlená písnička :), to jim to muselo jít od ruky samo.

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

díky moc!

Profile picture for user Arenga

Arenga

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Jasně, jsou to šikovná děvčata :-)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Pěkně vymydlená písnička :), by HCHO

Vynikající!

Profile picture for user Faob

Faob

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Skutečně klobouček, jsi jako víno, čím víc Tě mačkají, tím lepší úrodu dáš! Parádní!

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

přiznám se, že na konci dubna

Profile picture for user Arenga

Arenga

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

přiznám se, že na konci dubna se už cítím docela vymačkaná :-)

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Vynikající! by Faob

Ale píseň skvělá! I za sebe

Profile picture for user mila_jj

mila_jj

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

Ale píseň skvělá! I za sebe mohu zvolat černému uhlí zdar, ale ať žijí pračky a jiné vymoženosti!

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to přiznám se, že na konci dubna by Arenga

díky moc!

Profile picture for user Arenga

Arenga

8 let 1 měsíc zpět
Trvalý odkaz

díky moc!

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit

In reply to Ale píseň skvělá! I za sebe by mila_jj

  • Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit