Závěrečná poznámka delší než drabble, to to začíná...
Objednávka zadána na jaře roku třicet sedm. Soutěž probíhala mezi Škodovkou a ČéKáDé.
Škoda se zlikvidovala sama. Armáda chtěla moderní stroj. Hlavně na obranu a hlavně spolehlivý. Ne předělávku starého a značně poruchového podvozku.
V ČéKáDé měli odborníka. Za půl roku byl hotový návrh. V roce třicet osm šel do výroby. Přestože na doladění detailů nebylo tolik času, kolik by si jeho autor představoval (přece jenom, byly tu jisté zářijové události), byl prototyp v devětatřicátém roce považován za nejlepší svého druhu. Brzy bude připraven bránit značně okleštěnou zemi.
První kus sjel z pásu do německé náruče. Lehký tank vz. 38.
Zmiňovaný odborník je Alexej M. Surin, Rus, který se v Československu usadil po první světové válce a profesní život spojil s firmou Českomoravská Kolben Daněk. Byl to konstruktér tanků, v Československu sklidil úspěchy hlavně s tanky LT 34, AH-4, LTP/LTH a upravenou verzí stroje TNH označovanou jako LTH. Jednoznačně nejznámější je ale LT vz. 38, hlavní hrdina drabblu.
Lehký tank vzor 38 se stal, pod označením L.T.M. 38 a později PzKpfw 38(t), součástí německé (a částečně i maďarské, rumunské a bulharské) armády. Celkem bylo mezi lety 1939 - 1942 sériově vyrobeno 1396 strojů + 37 určených armádě Slovenska. V německé armádě se podílel mimo jiné na okupaci Francie či Belgie.
PŘÍBĚHY EXILU Osudy exulantů z území bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu; 2. Emigrantská technická inteligence v Československu, PhDr. Dana Hašková
- Pro vkládání komentářů se musíte přihlásit
to jsem nevěděla. neveselé,
Aries
to jsem nevěděla. neveselé, ale velice zajímavé
To rozhodně.
Apatyka
To rozhodně.
Páni, tanky! To je úžasné
mila_jj
Páni, tanky! To je úžasné uchopení tématu. Dávám si tě do oblíbených a těším se, čeho se ještě dočkám.
Jé, děkuju :) Ovšem ode mě se
Apatyka
Jé, děkuju :) Ovšem ode mě se můžeš dočkat prakticky čehokoliv :))
To je děsivá představa, že to
KattyV
To je děsivá představa, že to, co vymyslíš, vypipláš, pak někdo použije proti tobě a tvému národu.
Souhlasím, on měl Surin
Apatyka
Souhlasím, on měl Surin obecně hodně zajímavé a dost děsivé osudy. Možná se k němu ještě vrátím.
Skvělé drabble
Arenga
Skvělé drabble
Děkuju
Apatyka
Děkuju
Výborné. Těším se na další.
Terda
Výborné. Těším se na další.
To mě těší!
Apatyka
To mě těší!
Pěkně! zajímavě využité téma.
Rya
Pěkně! zajímavě využité téma.
Díky
Apatyka
Díky
Pěkné pojetí tématu, to jsem
Esti Vera
Pěkné pojetí tématu, to jsem netušila :)
Díky a ano, ono se jto moc
Apatyka
Díky a ano, ono se jto moc neví, bohužel.
Dobře využité téma, moc
Tora
Dobře využité téma, moc líbilo.
Děkuju
Apatyka
Děkuju
Pěkné.
Profesor
Tak tenhle hrdina mě napadl hned. Kdysi jsem měla prezentaci na vojenskou techniku druhé světové.
Děkuju
Apatyka
Jsem ráda, že ho někdo zná.
To je strašně drsný a smutný
Faob
To je strašně drsný a smutný střípek historie, právě z tohoto hlediska - že jsme se nakonec stali Hitlerovou zbrojnicí - považuji Mnichov za nebetyčnou chybu Západu (a Benešovu, že na něj přistoupil, ale to je jiný příběh). Perfektní drabble!
Souhlasím. Je to smutné
Apatyka
Souhlasím. Je to smutné,obzvlášť na těchle konkrétních případech. Děkuju.