Krutá realita

Obrázek uživatele winterpool

Sergejův konec

Úvodní poznámka: 

Do autorskýho výběru zařazuju tady Sergeje, protože mi přišlo, že to nemá v životě lehký, a že by si zasloužil trochu lásky.
Téma bylo magické proužky

Drabble: 

“Ty životy,” zabručí Sergej. Jednou rukou balí jointa a druhou si škube za lem tepláků adidas. Ještě včera bylo všecko jinak. Tři proužky mu v partě zajišťovaly postavení vládce. Tak jako je mezi slepými králem jednooký, je mezi dvouproužkovými gopniky králem ten, který má proužky tři.
A králem byl Sergej. Vodka průzračná, holky veselý, cigára nekonečný a žigul sovětský - to byl život!
Teď je po všem.
Včera se objevil - Boris. Měl teplákovku. Holku. Ve špinavých prstech cigáro. Gopnik jako každý druhý. Jenže pak se prošel po place aby všichni viděli - jeho proužky byly čtyři!
A tak skončil Sergej, král gopniků.

Závěrečná poznámka: 

No a jinak díky za letošní DMD, byla to legrace. Piknik moc nevidim (uvidim), ale jestli všechno půjde jak má, sejdeme se zase za rok na tomhle místě v tenhle čas. Já už snad nebudu tolik dřenit ten Černobyl a místo něho by se mi mohl podařit ten slíbený seriál z druhé světové války, plný geneticky modifikovaných supervojáků, komiksových superpadouchů a homoerotického dusna.
Tak se mějte krásně, opatrujte se, ať na vás neskočí žádnej vir nebo virosa a papánek :*

Obrázek uživatele Evangelista biolog

Kolikrát ještě?

Úvodní poznámka: 

Rozhodování, které drabble vybrat, bylo těžké. Bez komentáře se mi jich sešlo víc, byla i oblíbenější drabble, než tohle. Nejužší výběr jsem osekala na 10.
Tak nějak jsem cítila potřebu vyzdvihnout spíš něco silného než veselého a vtipného. Už už jsem byla rozhodnutá vybrat nějaké verše (které teda nakonec zařadím do e-knihy), protože ty jsou pro mě momentálně způsobem vyjadřování, který mi jde tak nejvíc ze srdce. Nakonec jsem se ale rozhodla pro tohle drabble z 4. 4. na téma Ženský úděl. Je tak nějak nejniternější a mám pocit, že moje máma si to prostě zaslouží.

Drabble: 

Ráno vstát před zazvoněním budíku.
Vypravit děti do školy.
Sbalit jídlo připravené den předem.
Snaha soustředit se na cestu z Ostravy na hematoonkologické oddělení Fakultní nemocnice Olomouc.
Předat sestřičkám balíček, možná se s ním vidět, cestu zpět do Ostravy jako by odřídil někdo jiný.
Osm hodin v práci.
Vyzvednout děti z kroužků.
Udělat s nimi úkoly.
Uklidit.
Uvařit večeři.
Uspat děti.
Připravit jídlo na zítřek. Vysterilizovat to.
Dodělat resty.
Umýt se.
Ležet sama v posteli a bodavě cítit to prázdné místo vedle sebe.
Děsit se dalšího okamžiku.
Snažit se usnout. Marně.
Vypsat to do veršů.
Dvě hodiny spánku.
Vstát.
Opakovat.

Obrázek uživatele MataPeprna

Smutný pohled

Úvodní poznámka: 

Nesoutěžní. Je to už staré téma, ale když mě napadlo, dám to sem.

Drabble: 

Většina lamp svítí dolů. Měly by, aby svět nezanášely zbytečným světelným smogem. Ty historické a špatné svítí do všech stran a vábí můry z širého okolí. Na pomezí Vinohrad a Nuslí, v nepříliš hlubokém údolí potoka Botiče, které dalo text naší hymně, se ale nachází jedna lampa, která si ze světelného znečištění hlavu nedělá. Vzhlíží k nebi, na betonovou mostovku, která se ztěžka vznáší nad údolím. Stojí tam s otevřenou náručí, čeká na další poutníky znavené vlastní cestou a doufá, že je zvládne zachytit. Kdyby mohla křičet, křičela by. Kdyby mohla plakat, plakala by. Ale že dokáže jen svítit, svítí.

Závěrečná poznámka: 

Něco málo o popsané lampě tady a o hymně zde.

Obrázek uživatele Gilnar

Je to maskaaa

Úvodní poznámka: 

Téma 23 - Maska

Drabble: 

Špičatá šedivá tvář v temnotě jeskyně blýskala žlutými kuličkami očí. Nejspíš odlesky ohně.
„Maska vlka,“ prohlásil stařec. „Umožňuje získat jeho vytrvalost a chytrost, běžet celou mrazivou noc, hovořit s jinými vlky a s nimi lovit.“
Chlapec přikývl.
„Tahle,“ zvedl kmet obrovskou hroudu kožešiny, „je medvěda. Jen máloco může ohrozit krále lesa. Ale není to ta nejnebezpečnější z masek.“
„A která je?“ zeptal se chlapec.
„Maska člověka,“ pohleděl mu stařec pronikavě do očí. „Je totiž na první pohled k nerozeznání od skutečné tváře a nosí ji kde kdo. Těžko předem poznáš, kdo je doopravdy člověk a kdo se za něj vydává.“

Obrázek uživatele Rorico

Není trh jako trh

Úvodní poznámka: 

VAROVÁNÍ: Tento drabble je pro otrlejší, protože se týká velmi nepěkného tématu.

Drabble: 

Nse Okoyno měla v očích slzy. Byla na dně. Zcela na dně.

Když spolu s dalšími dvaceti lidmi přejela na korbě pick-upu poušť z Nigérie, svého domova, do Murzuku, nedělala si naděje, že to byla ta nejhorší část cesty. Největší strach měla z moře. Ale to bylo ještě daleko. Stejně jako vysněná Evropa.

Pokračoval do Waddanu, ale tam si ji vyhlédl obchodník s lidmi a uprostřed noci ji z noclehárny unesl.

Právě tak, jako to dělalo nenáviděné Boko Haram.

Teď stála na dvoře na improvizovaném lešení s dalšími deseti ženami před davem mužů a překupník ji hodnotil na třicet dolarů...

Závěrečná poznámka: 

Dnes jsem viděl dokument o uprchlické krizi, která stále trvá. Týkalo se to konkrétně trasy z Nigérie přes Libyi a na Středozemní moře.
Musím říct, že jsem si ani v nejmenším neuměl představit co všechno taková cesta obnáší. Bylo mi jasné, že to musí být velmi náročné, ale realita opravdu dalece předčí jakékoliv představy.
Cílem těchto nešťastných lidí je dostat se z hrůzy a bezvýchodné situace v jejich domovině pryč, někam kde se nemusejí alespoň bát o život. Ano, i mezi nimi se nepochybně najdou výjimky, ale těch je opravdu jen pár.
Bohužel celé toto snažení se stalo jen a pouze businessem organizovaného zločinu, kde lidský život znamená možnost zisku. Nic víc.
Je dobré se vždy zamyslet, kdo jsou ti "uprchlíci" a "migranti", že jsou to konkrétní lidé, kteří chtějí žít svůj život důstojněji a beze strachu a ponížení.

Nové zboží

Drabble: 

Pachy i vůně se mísily ve vzduchu spolu s rozličnými hlasy a zvuky a společně napínaly smysly tak, až se dětem točila hlava. Proto sem také všichni chodili. Nahlédnout na sny, které by se mohly splnit. Svědomí, láska, smrt, život, včetně toho posmrtného, krása i ošklivost, všechny odstíny lepší budoucnosti i přítomnosti, jen máloco lidé nedokázali prodat a koupit. Na trhu to zašumělo, přišlo něco nového. Na místě, kde bývalo koření a zelenina, stáli dnes lidé. Dav mlčel. Za chvíli se znovu rozezněl. Trh nasál lidské bytosti a ve vteřině z nich udělal zboží. Příště už to nebude nikoho překvapovat.

Obrázek uživatele Zuzka

Vysoké ceny

Drabble: 

Pandemická opatření povolila. Zase. Konečně.
Tess neztrácela čas ani ostražitost. Na blešáku by dnes mohly být poklady. Také dost lidí. Dopřála si pauzu v horečném pátrání po literární postavě, kterou pořádně ani neznala.
Než zrak přejel z konce jedné řady stolků k druhé, zarazily se myšlenky u ženské bez domova. Oblečení jí zvláštně nepadlo, vlasy na spáncích jak tři dny po maturáku.
Zaostřila na šátek s nabízenými cetkami. To nejsou cetky. Ten šátek je hedvábný.
Indicie se spojily.
"I think I can help you."
Šedé oči se na okamžik rozzářily známými slovy. Pak zvadla.
Musela si tu už zažít své...

Závěrečná poznámka: 

Dochází mi, že záhadnou výměnu postav už letos asi nedopíšu... ale aspoň ještě kousek. Kolikátý je to střípek, třetí? A už si postavy dělají, co chtějí.

Obrázek uživatele P.M.d.A.

Fungování trhu

Drabble: 

Bylo nebylo, ve vesnici se objevil muž a oznámil, že bude vykupovat opice po 100$. Vesničané chytali opice a prodávali je. Jak začalo opic ubývat, muž musel navýšit výkupní cenu na 200$ a poté na 250$, až opice došly. Muž řekl, že jede vyjednat velkou objednávku do města a bude vykupovat za 500$. Jeho asistent řekl vesničanům: „V kleci máme tisíce opic. Já vám je prodám po 350$ a až se obchodník vrátí, koupí je od vás po 500$“. Vesničané tedy nakoupili všechny opice zpět, ovšem muže ani asistenta už nikdy nikdo neviděl. A tak, milé děti, funguje akciový trh.

Obrázek uživatele L.P.Hans

Autobazar

Drabble: 

“Prosím, prosím - jen si autíčko vyzkoušejte.”
Mladý pár si obhlížel ojetý vůz v autobazaru.
“No vypadá pěkně, ale je v pořádku?” zeptal se váhavě manžel.
“Nemusíte se bát, osobně jsem dohlédnul na technickou prohlídku při příjmu tohoto vozu,” úslužně mu vysvětloval obchodník.
O hodinku později manželé odjížděli v jejich skoro novém autě, šťastní jaké měli štěstí při výběru vozu.
Obchodník je sledoval a mnul si ruce. Do měsíce se ta kraksna porouchá a přivezou mu ji zpátky. Odkáže je na příslušnou klauzuli o zpětném odkupu, spojených poplatcích a výkupní cenně. Auto “spraví”, přelakuje a prodá znovu. Tenhle rok už potřetí.

Obrázek uživatele Aveva

Nebe, či peklo?

Drabble: 

“Co se s námi stane, až odsud odejdeme?” zeptá se jeden.
“Nikdo neví,” zní váhavá odpověď.
“Já slyšel,” zašeptá další, “že tam zaživa stahují z kůže.”
Očka vyděšeně míří do tmy.
“Prý rozřezávají na kusy,” odváží se přidat vizi i ten malý.
Ostatní ztrácejí ostych a vykřikují hlasitěji.
“Topí!”
“Melou na kaši!”
“Noří do rozžhaveného oleje!”
Děsivost poslední vize je umlčí.
Jen ti, kdo odejdou, se dozví pravdu. Ostatním zbývá strach.
O patro výš se babička podívá na hodiny.
“Bude poledne!” obrátí se k vnučce. “Vezmi Terko košík a skoč do lochu pro pár brambor. Uděláme si k obědu placky.”

Obrázek uživatele Rebelka

Historky ze soudní síně

Úvodní poznámka: 

O tom, že je v soudní síni občas sranda, není pochyb. Drabble popisuje skutečnou událost (aspoň myslím), kterou jsem teda osobně nezažila, ale ta historka už pár let mezi právníky koluje. A protože svět je malý (a právníků je tu jak psů), pokud někdo máte bližší info, budu ráda, když se podělíte :).

Drabble: 

Soudkyně: „Berete drogy?“
Svědek: „Ne, ne, kdepak, drogy neberu.“
Soudkyně: „Ale... trávu hulíte, ne?“
Svědek: „Jo, trávu jo...“
Soudkyně: „A tolulen čicháte...“
Svědek: „Jo, ten vlastně taky.“
Soudkyně: „A kokeše?“
Svědek: „Jo, to taky občas.“
Soudkyně: „Takže berete drogy?“
Svědek: „Jo, vlastně jo...“
Soudkyně: „A kde ty drogy sháníte?“
Svědek krčí rameny.
Soudkyně: „Kupujete si je?“
Svědek: „Ne, to ne.“
Soudkyně: „Vyrábíte je?“
Svědek: „Ne, v žádném případě.“
Soudkyně: „Tak je dostáváte?“
Svědek: „Ne.“
Soudkyně: „Tak odkud je máte?“
Svědek: „Já je většinou tak najdu...“
O soudkyni se pokouší mrtvice. „Kde se dají tak najít drogy?“
Svědek: „V mé kapse.“

Obrázek uživatele a.j.rimmer

Velmi nepovedená generálka II.

Úvodní poznámka: 

Nahrazuji téma č. 21, Koncert zkázy.

Omlouvám se těm, kteří na tento drabble narazili již podruhé. Snad lze brát dnešní datum jako polehčující okolnost, viz závěrečná poznámka.

Měla to být běžná zkouška nové skladby. Psal se rok 1986.

Drabble: 

25. 4. odpoledne
Doprovodné hlasy hrají v pianu předehru, sólisté se připravují. Tu nařízení shora diskrétně pošeptané dirigentovi přikazuje odložit hlavní téma. Vyčerpané doprovodné hlasy předávají nástroje nové směně, ta nejistě pokračuje.

26. 4. půlnoc
Předehra přechází v mezzoforte. Objevují se rytmické chyby, dynamika kolísá. Dirigent je neústupný a žene orchestr do hlavního tématu.

26. 4. 0:30
Sólisté hrající forte se rozcházejí s třeštícím dirigentem. Disharmonií přibývá.

26. 4. 1:23
Kritická část skladby hrozí katastrofou. Dirigent se s hrůzou pokouší orchestr zastavit – příliš pozdě. Strašné forte fortissimo burácí daleko za zdi sálu a ohlušuje ty, kdo vůbec neposlouchali.

Závěrečná poznámka: 

Drabble se pokouší o symbolické ztvárnění černobylské havárie, od které právě dnes uplynulo přesně 34 let, pomocí koncertní analogie. Harmonogram událostí předcházejících katastrofě lze nalézt například zde: https://www.stoplusjednicka.cz/od-cernobylske-havarie-uplynulo-33-let-ja....

Obrázek uživatele Rorico

Vzdušná podpora

Drabble: 

"Potřebujeme vzdušnou podporu!" řval do vysílačky poručík Scott, velitel průzkumné roty C.

Rota C narazila ve 2:13 na početnou jednotku IS vybavenou třemi trucky s těžkými kulomety. Ty donutily rotu C se krýt za balvany, jakýkoliv pohyb znamenal smrt.

"Rozumím, Warthog na cestě," zazněla odpověď.

Za 8 minut nebe prořízlo vytí leteckých motorů, následované dvěma rozmazanými šmouhami. Warthogy dorazily.

Vzápětí zaznělo i přes hučení letadel zřetelné dvojité brrrrrrrrrrt jak Warthogy kulomety zlikvidovaly vozidla IS i s osádkami.

Poručík Scott se musel usmát. Sledovat precizní pohyby Warthogů po obloze byla čirá radost. Zvlášť, když vám ta letadla právě zachránila krk.

Závěrečná poznámka: 

Warthog, překládáno jako prase bradavičnaté, je oblíbené označení pro letoun Fairchild A-10 Thunderbolt II. Jedná se o jednomístné dvoumotorové letadlo určené pro přímou pozemní podporu vyráběný v USA a užívaný americkým letectvem.
Stroj je možno vyzbrojit velkým arzenálem určeným pro likvidaci pozemních, i vzdušných cílů, ovšem nejznámější je jeho stabilně instalovaný rotační 30 mm kulomet. Tato zbraň dokáže pálit střely o hmotnosti 0,900 g s kadencí 4 200 ran za minutu. Jedná se o energii, které neodolá žádné pancéřování jakéhokoliv vozidla (včetně tanků) na světě.

Opět jedno ilustrační video: https://www.youtube.com/watch?v=mWn7ynLKMEs

Obrázek uživatele L.P.Hans

Schůzka na bále

Úvodní poznámka: 

Nahrazuji DMD č. 23. pro 23. 4. 2020. Téma: Masky, které jsem odevzdal po termínu.

Drabble: 

“Svit červeného měsíce přináší rozuzlení nečekaných událostí.”
Uprostřed maškarního bálu se setkali dva muži. Ten s červenou maskou stylizovanou jako králík dychtivě očekával odpověď modrého havrana.
“Jistě, vždyť červený měsíc je předzvěstí války,” odpověděl havran.
Králík si oddechl: “Ani nevíš jak dlouho tě hledám.”
Podal havranovi černý kufřík.
“Tady máš plány. A vyřiď na ústředí, že potřebuji vystřídat. Z tohohle místa se brzo zblázním.”
Havran se uklonil a zmizel v davu.
Jen aby se vzápětí vrátil.
“Co jsi zapomněl?”
“Svit červeného…” začal havran ignorujíc otázku.
Králíkovi se orosilo čelo. Komu to sakra právě předal přísně tajné plány Severokorejského jaderného programu?

Obrázek uživatele wandrika

Zelené krmivo

Úvodní poznámka: 

Po španielsky neviem ani ñ, opravte ma ak treba :D

Drabble: 

Miguel sa zastavil v tieni stodoly z nepálených tehál. Zložil si z hlavy zaprášený klobúk a prehrabol spotené vlasy. Slnko pražilo a rozpálený vzduch sa vlnil horúčavou.
Z odpočinku ho vytrhol rázny ženský hlas.
„Miguel! Kto nakŕmi prasce, cabeza de mierda? Už načisto tancujú od hladu!“
„Idem, señora!“ zahundral neochotne.
Prasatá počul už zďaleka. Snažili sa zožrať jedinú zeleň široko ďaleko, pichľavý porast opuncií. Nadskakovali a kvičali, keď sa im do rypákov dostali pichliače.
Miguel zvesil z ramena plameňomet a namieril na krajné kaktusy. Tŕne v momente zhoreli a kaktusová dužina sa zľahka usmažila.
Prasatá sa okamžite vrhli do jedla.

Závěrečná poznámka: 

Kdesi na internete som čítala, že v púšti takto riešia kŕmenie zvierat, ale zdroj už teraz neviem nájsť.

Obrázek uživatele Tom_Peterson

Andulky jsou zbraně hromadného ničení :-))))

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Dnes se podíváme na to,jak andulky začaly ničit jejich vybavení.
Co bude dál?
Počkejte si na drabble.
Bavte se.:-))

Drabble: 

"Pepíku, Honzíku, kdo vylil vodu?"
...
"Pepinko, nerozhazuj to zrní!"
...
"Coco, co děláš za kraviny?"
Andulky jsou prasata. Musíme jim domluvit. Třeba Pepinka pořád rozhazuje zrní.
...
"Andulky, nechte toho! A netancujte na bidýlku, když na vás mluvím!!"
Ten jejich prasečí tanec je otravný. A navíc Pepinka s Honzíkem k tomu navádějí malinké andulky.
...
"Andulky, ten váš prasečí tanec je otravný."
"To není prasečí tanec," namítá Pepinka.
"Jo," dodá Pepíček.
"Izzy, pusť tam už Coco na koupel. A netancuj ten prasečí tanec když na tebe mluvím!!!!!!!!!!!!"
...
"Babi, ty andulky moc zlobí."
"Jasně, jsou zlobivé. Musíme je vychovat lépe."
To byl ale den.

Závěrečná poznámka: 

Tak to byl prasečí tanec a andulky.
Co bude zítra, nevím, ale vím, že budou Pepíček, Honzík, Pepinka, Kiki a spol. ve fandomu Andulkoviny.:-)

Neviditelný fandom: 
Obrázek uživatele L.P.Hans

Údržbář

Drabble: 

“Paninko, ta pračka by vám měla šlapat, ale moc ji nepřetěžujte.”
Muž v montérkách poklidil nářadí do kabely a vydal se do auta.
“Nechtěl byste se podívat i na bojler?” zeptala se paní domu.
“Bohužel, ale zítra se tu můžu zastavit.”
Nasedl do dodávky a vytáhl slohu s papíry. Odškrtl si položku oprava pračky a očima přejel na další - předvolební mítink.”
***
Politik stál za pultíkem a hřímal hesla a sliby do davu. Údržbář ho už chvíli sledoval dalekohledem. Zadržel dech, zmáčkl spoušť a puška ho neznatelně kopla do ramene.
Fajfka u předvolebního mítinku. Co dál? Tady - pohlídat děti paní Růžičkové.

Obrázek uživatele winterpool

Miluj svojí práci

Úvodní poznámka: 

nesoutěžní, bez nároku

Inspirováno.. uh huh... realitou.

Drabble: 

“Uh huh... asi se… rozbila tiskárna?”
“V pohodě, pane profesore, doplníme do ní papír a bude jako nová!”
Jsem hi-tech wizard. Prakticky Ironman.

“Uh huh, asi jsme… přepískli rozpočet?”
“V pohodě, pane docente, napíšeme, vysvětlíme, odvoláme!”
Jsem diplomat.

“Nemůžu najít.. jednu takovou knížku… pro svojí esej o současných anarchogender proudech v myšlenkových vzorcích pozdního kapitalismu.”
“V pohodě, milý… milá... studente? Knížečku najdeme, esej zachráníme!”
Jsem Duch knihovny a někdy se hrabu v odpadcích.

“Došel hajzlpapír!”
“V pohodě, na správu budov zavoláme, situaci zachráníme!”
Jsem král všehomíra!

Vážně, co by tu beze mně dělali?

Dívám se na výplatní pásku.
Jsem socka.

Závěrečná poznámka: 

Ten konec zabolel :(
asi během dneška napíšu ještě nějakého roztomilého kapitána, protože tohle tady nemůžu jen tak nechat. Realita sucks, jak všichni víme!!
Každopádně tady je takový malý šikovný webík... který by se vám mohl v práci hodit.. ;-))

Obrázek uživatele L.P.Hans

Azor

Drabble: 

“Azor odešel žít na farmu na venkově. Postarají se o něj hodní lidé a bude se mít líp, než tady ve městě.”
Holčička i přes tatínkovo utěšování nepřestala bušit pěstičkami do země: “Já chci Azora!”
Hned druhý den jí otec pořídil koťátko. Chvíli se na něj dívala a potom ho s výkřikem ‘Já chci Azora!’ hodila ze schodů.
Podobně se to opakovalo s andulkou, křečkem a ještěrkou. Když spláchla rybičku do záchodu, otec to již nevydržel a vyběhl z domu do deště.
Vrátil se celý mokrý a zamazaný, v ruce rýč. Hodil na zem pytel obalený hlínou.
“Tady máš Azora!”

Obrázek uživatele Erenis

Nález psa

Úvodní poznámka: 

Dnes to vyšlo na niečo... extrémne brutálne a bohužiaľ realistické.
Handle with care, please.

Drabble: 

Zajtra pôjdem konečne na svoju prvú vraždu.
Trochu zvrátené, ja viem.
Hold je to moja práca.

„... keď tam prídeme, najprv ti ukážem, kde je zakopaný pes.“
Major zdvihol od volantu výstražne prst.
„Nie že mi budeš robiť hanbu a dogrciaš sa, zelené ucho!“ žmurkol.
Kvôli psovi? A vôbec, odkedy vyšetrujú vraždári psov?
Sklamanie...

Po príchode sme obhliadli mŕtvolu.
Bol to malý chlapček. Alebo dievčatko? To nešlo poznať.
Takú hrôzu som nikdy necítil.
Kým som si uvedomil, čo sa deje, ťahal ma parťák do kríkov.
Začal 10 minútový telefonát do Číny.

„Vraždarina je hrôza, zelenáč. Zvykneš si...“ súcitil so mnou major.

Obrázek uživatele L.P.Hans

Schůzka na bále

Drabble: 

“Svit červeného měsíce přináší rozuzlení nečekaných událostí.”
Uprostřed maškarního bálu se setkali dva muži. Ten s červenou maskou stylizovanou jako králík dychtivě očekával odpověď modrého havrana.
“Jistě, vždyť červený měsíc je předzvěstí války,” odpověděl havran.
Králík si oddechl: “Ani nevíš jak dlouho tě hledám.”
Podal havranovi černý kufřík.
“Tady máš plány. A vyřiď na ústředí, že potřebuji vystřídat. Z tohohle místa se brzo zblázním.”
Havran se uklonil a zmizel v davu.
Jen aby se vzápětí vrátil.
“Co jsi zapomněl?”
“Svit červeného…”začal havran ignorujíc otázku.
Králíkovi se orosilo čelo. Komu to sakra právě předal přísně tajné plány Severokorejského jaderného programu?

Obrázek uživatele Achája

Jako vrstvy cibule

Drabble: 

Kráčí uniformní šedí davu.
Na tváři výraz jako bych tu nebyla.
Přidá do kroku, rychle pryč z toho stáda.
Ještě není ovce, snad.
---
Místnost plná příbuzenstva,
halasné debaty v plném proudu.
Vzduchem létají urážky i cukrbliky.
Sedí stranou nezúčastněný pozorovatel,
nesdělovat svůj názor,
nerozdmýchávat ty ohně.
---
"A v práci jsi spokojená?"
"Nemůžu si stěžovat."
"On člověk prostě musí brát to, co je."
Opravdu musí?
---
"Na tom přeci nezáleží drahoušku,
hlavně že jste oba zdraví."
A jsou?
"Je to procházka růžovým sadem."
---
Cizí tvář civí ze zrcadla.
Kdo vlastně je, pod všemi těmi maskami?
Pozná vůbec, kdyby sundala i tu poslední?

Závěrečná poznámka: 

Je to divný. Ale věděla jsem, že na to napíšu nějakou depku, tak tady ji máte. Pardon.

Záhada II

Drabble: 

„Sakra, co s tím? Kde je jádro pudla?“ zoufal si můj spolubydlící. Pokud vím, pudl je pes. Pes má jádro? Myslel jsem, že jádro má atom. Nebo Země. Nebo jiná planeta.
Proč přemýšlí nad jádrem psa při řešení matematické úlohy?
„Kde je zakopanej pes?“ mlátil spolubydlící hlavou do stolu. Zakopanej pes? Zabili mu snad psa a pohřbili neznámo kam?
„Já se z toho poseru,“ zvolal můj spolubydlící. Poradil jsem mu, že by měl raději jít včas na záchod.
Můj spolubydlící prohlásil, že jsem blbej, jak daleko vidím. Asi jsem vážně blbej. Mám totiž velmi dobrý zrak.
Češtinu nejspíš nikdy nepochopím.

Závěrečná poznámka: 

Souvisí s tímto.

Obrázek uživatele L.P.Hans

Inspekce

Drabble: 

“Dobrý den, Voříšková, ministerstvo zdravotnictví.”
Za dveřmi stála ženština v růžovém svetříku a složkou lejster pod paží.
“Pan Ondráček?” začala se probírat lejstry. “Oženil jste se… Ano, tady to je - v květnu to bude pět let. Nicméně nám tu schází zápis do matriky o narození potomka. Proto jste byl vybrán do programu zvýšení porodnosti.”
***
Ložnice byla osvícena pouze mihotavým světlem svíček. Na posteli seděla manželka, přikrývku přitaženou až pod bradu. Manžel stál uprostřed místnosti jen v trenkách. Nervózně polkl a podíval se do rohu, kde seděla paní Voříšková, v rukou notes a pero.
“Tak co bude? Já čekám!” pobídla ho.

I v červnu může mrazit

Drabble: 

Nejprve jsem si jich nevšímala. Ale je jich čím dál tím víc.
Jdou, nekoukají napravo, nalevo, dokonce ani dopředu. Čučí na displeje ajfounů a do hledáčků kamer.
Obličeje schované za maskami a obrovskými slunečními brýlemi.
Jenomže: jsou to opravdu ajfouny a kamery? Co když to jsou naváděcí systémy?
Člověk by při chůzi koukal před sebe. Koukal by na památky, když už by za nimi cestoval takovou dálku.
Co když to nejsou lidi?
Jsou to roboti. Nebo ufouni. Roboti dokonale předstírající, že jsou lidi. A aby je neprozradily tváře bez emocí, schovávají je za masky. A oči za brýle.
Mám strach.

Závěrečná poznámka: 

Oslo - Frognerův park - červen 2019

Obrázek uživatele Skřítě

Výběr vládních kroků v covidovém roku

Úvodní poznámka: 

Co se nevešlo...

Aby v tom zas nebyl chaos, neřád nebo zmatek,
v dubnu porod povolen jen bez za účasti matek.

Drabble: 

Smíte rodit bez roušek jenom jste-li bez oušek.
Máte-li dvě ouška, je povinná rouška.

"Kašlu na to, nevypustím u porodu duši,"
JEDNA MATKA NA KARVINSKU UŘÍZLA SI UŠI!

Plynové masky ať shání si bezuché,
asistent povolen pro ženy bezduché.

ZBAVÍME VÁS SVÉPRÁVNOSTI, MŮŽE SE TO HODIT!

PROKÁZALI, ŽE MÁ MOZEK, TAK ODMÍTLA RODIT!

Vláda děti aprílové vymýtila zcela,
nehrozí nám nepodarky, prognóza je skvělá!

Od května si matky nesmí implantovat zátky,
zakazujem povolené - strkat děti zpátky.

Na podporu porodnosti máme program babyboom,
nechali jsme proděravět každou druhou ze šprcgum!

Statisticky dokázáno, předseda se nemýlí,
krizový stav celý národ zaručeně posílí!!!

Obrázek uživatele a.j.rimmer

Velmi nepovedená generálka

Úvodní poznámka: 

NESOUTĚŽNÍ

Měla to být běžná zkouška nové skladby. Psal se rok 1986.

Drabble: 

25. 4. odpoledne
Doprovodné hlasy hrají v pianu předehru, sólisté se připravují. Tu nařízení shora diskrétně pošeptané dirigentovi přikazuje odložit hlavní téma. Vyčerpané doprovodné hlasy předávají nástroje nové směně, ta nejistě pokračuje.

26. 4. půlnoc
Předehra přechází v mezzoforte. Objevují se rytmické chyby, dynamika kolísá. Dirigent je neústupný a žene orchestr do hlavního tématu.

26. 4. 0:30
Sólisté hrající forte se rozcházejí s třeštícím dirigentem. Disharmonií přibývá.

26. 4. 1:23
Kritická část skladby hrozí katastrofou. Dirigent se s hrůzou pokouší orchestr zastavit – příliš pozdě. Strašné forte fortissimo burácí daleko za zdi sálu a ohlušuje ty, kdo vůbec neposlouchali.

Závěrečná poznámka: 

Drabble se pokouší o symbolické ztvárnění černobylské havárie, od které 26. dubna uplyne přesně 34 let, pomocí koncertní analogie. Harmonogram událostí předcházejících katastrofě lze nalézt například zde: https://www.stoplusjednicka.cz/od-cernobylske-havarie-uplynulo-33-let-ja....

Neviditelný fandom: 
Obrázek uživatele L.P.Hans

Sušenky jsou

Drabble: 

“Sušenky jsou. Na každého se dostane. Není třeba vyvolávat paniku - sušenek je dost.”
Za pultíkem tiskové konference stojí pan Politik s velkým P.
“Krajské kavárny hlásí kritický nedostatek sušenek, deficity v řádech miliónů,” hlásí se o slovo novinářka z deníku Nerovnost.
“Kdo to říká?! Ptám se kdo?! Osobně jim sušenky dovezu, hmotné zásoby státu jsou dostačující,” křičí Politik.
Zvoní mobilní telefon.
“Pardon,” omlouvá se Politik. “Ako? Janoš! Muku předsi mátě. Tak pečte, pečte, pečte. Ako? Tak kúpte třebas od Číňanov! Nekecám a makám!”
Politik schovává telefon a odkašlává si.
“Kte som to… Pardon, kde jsem to byl? Ano - sušenky jsou.”

Závěrečná poznámka: 

Omlouvám se za pokus o slovenštinu.

Obrázek uživatele saasa

Orlové metalu

Drabble: 

Zatím se nijak zvlášť nebavil. White Miles hráli na půl plynu a naplněný sál se jim nepodařilo rozehřát. Když nastoupili Eagles of Death Metal, dav znatelně ožil. Kolem pódia se dokonce vytvořil kotel, ale nálada v klubu byla dnes zvláštně nervózní. Nebo že by se mu to jen zdálo?

Ohlédl se na Audrey a povzbudivě se usmál. Cítil, že se to od něj čeká. Pozvala ho dnes sem do Bataclan na jeho narozeniny a celou dobu cítil v zátylku její pohled. Určitě se užírala obavou, že se nebaví.

Usmála se též a s překvapeným výrazem v očích klesla k zemi.

Obrázek uživatele Skřítě

Koncert mrtvých duší, který trýzní uši

Drabble: 

Křup, pích, říz a ratata,
vraždí jiná zvířata.

Sek a štíp sekera do dřeva tesá,
řev pil se ozývá z mrtvého lesa.

Šplouch, cák, dunky žalky,
trizna za žížalky.

Kuty kut a kopy kop,
doluje ten zlatokop.

Šplích, fííí, tssssss, brrr, plop,
proděravěl strop.

Dup a křach, plop a plop,
nechal tady spoustu stop.

Vrrr, ééén, vžum, jen houšť,
po nás dým a spoušť.

"Příroda už zase blázní, samovolně mění klima,
žádný sníh a málo deště, v zimě hic a v létě zima."

Na živly a vyšší moc kdos vlastní vinu hází,
co je člověk člověkem zní zemí koncert zkázy.

Závěrečná poznámka: 

Vlastně je to tak trošku šifra a mě by zajímalo, zda odstavec po odstavci dešifrovatelná, hm?!

P.S.: Přetavit některé lidské činy na citoslovce byla fakt fuška... tak doufám, že z té zvukové stopy vyčtete alespoň přibližnou dějovou linii :-)

Vysvětlivky:

1. Člověk likviduje biodiverzitu (přirozenou druhovou rozmanitost)
2. Kácí lesy, ničí planetě plíce
3. Vlivem odlesňování a zemědělství podporuje erozi půd
4. Těží neobnovitelné zdroje nerostného bohatství
5. Využíval freon do sprejů a ledniček, při jejich užívání a následné likvidaci nechal ten sajrajt unikat do ovzduší, čímž způsobil vznik ozonové díry
6. Produkuje plasty a jiné nerozložitelné odpady
7. Zanechává za sebou pořádnou uhlíkovou stopu (auta, letadla...)

Stránky

-A A +A