Pohádky

Obrázek uživatele Birute

Proměny

Drabble: 

Nejmladší dcera bude mlčet a rozedřenýma rukama bude na hranici dokončovat košili pro jednoho z bratrů krkavců.
Nejmenší bratříček se nenechá zmást a zachrání sourozence před čarodějnicí. Případně se nechá zmást, ale nakonec uzamkne démony v čarovné tykvi.
Koníček chudáček zapomenutý ve stáji prokáže obdivuhodné schopnosti Pegase v utajení.
Nejmenší liška z vrhu si vybuduje báječnou kariéru, když se naučí měnit podobu a nakonec se vdá za samotného císaře.
Nejstarší sestra, která už se smířila s tím, že podle pohádkových zákonitostí, nikdy ničeho nedosáhne, se nesmíří s tím, že kvůli kletbě zůstane starou babkou.
Někdy my nejposlednější dokážeme změnit pořadí.

Závěrečná poznámka: 

Tohle drabble jsem nějak odkládala, protože se mi nechtělo udělat za DMD tečku.
Myslím, že se mi díky téhle výzvě podařilo tenhle měsíc zvládnout o něco líp, protože jsem trochu překonala čtenářský a spisovatelský blok.
Díky organizátorkám, kontrolorům a všem, kteří mě tenhle měsíc pobavili, dojali a inspirovali!

Obrázek uživatele Keneu

Stánek dvanácti měsíčků

Úvodní poznámka: 

pokračování příležitostné série O dvanácti měsíčkách v Kounovských řadách

Drabble: 

V Kounově probíhají každý čtvrtek farmářské trhy. Jsou široko daleko vyhlášené svým čerstvým zbožím a velkým výběrem. Značná část této chvály připadá na konto místním zemědělcům, ale když dojde na jahody, je do toho zapletená i magická moc Kounovských řad.
V přírodním parku si nemůžete jen tak udělat záhonek. Ledaže byste to tam dobře znali a věděli, kam se s ním ukrýt. Potom už není problém rozjet pěstební činnost a motyčku si předávat podle toho, jaký měsíc zrovna rostlinky potřebují k tomu, aby prospívaly.
Únor konečně pochopil svoji pranostiku, březen píše reklamní slogany a prosinec má zakázáno obsluhovat u stánku.

Obrázek uživatele P.M.d.A.

Fungování trhu

Drabble: 

Bylo nebylo, ve vesnici se objevil muž a oznámil, že bude vykupovat opice po 100$. Vesničané chytali opice a prodávali je. Jak začalo opic ubývat, muž musel navýšit výkupní cenu na 200$ a poté na 250$, až opice došly. Muž řekl, že jede vyjednat velkou objednávku do města a bude vykupovat za 500$. Jeho asistent řekl vesničanům: „V kleci máme tisíce opic. Já vám je prodám po 350$ a až se obchodník vrátí, koupí je od vás po 500$“. Vesničané tedy nakoupili všechny opice zpět, ovšem muže ani asistenta už nikdy nikdo neviděl. A tak, milé děti, funguje akciový trh.

Obrázek uživatele Ježek

Podsvětí

Fandom: 
Drabble: 

A máme tu opět pořad Hlouběji do pohádek! Dnes jsem se podívali do hostince Podsvětí, kde se schází všichni pohádkový padouši. Bohužel zákon o vyzrazení pohádek nám akazuje ukázat záběry. Tak vám alespoň povíme pár zajímavých historek. Věděli jste, že o roli vlka z Červené Karkulky nebyl vůbec zájem? Dokonce jediný herec na prvním konkurzu byl vegetarián! Ale nezvládl Karkulku sníst. No, možná kdyby ji zamaskovali hlávkou salátu...

Ale pojďme k další historce. V pohádce Popelka si režisér nezkontroloval velikost bot všech hereček a jedné Popelčině nevlastní sestře padl skleněný střevíček jako ulitý. To byl malér. Chudák princ úplně zpanikařil.

Obrázek uživatele Aveva

Houknu a fouknu!

Fandom: 
Drabble: 

“... a protože domeček z cihel už zlý vlk odfouknout nedokázal, byli jsme já i bratři konečně v bezpečí,” dokončilo třetí malé prasátko vyprávění, sáhlo po sklenici a dlouze se napilo.
“Takže jestli dáte na mou radu, tak při stavbě domu na materiálu šetřit nebudete. Nejde přece o nic menšího než o život!”
Mezi posluchači se šířilo souhlasné pokyvování a hostincem se rozběhla debata o strastech vyřizování stavebního povolení.
“A všechny zakázky vyfouknu! Stačí trocha divadelničiny a ti vepři hnedle tančí tak, jak já pískám!” spokojeně se mezitím za oknem uchechtával pan Vlk, majitel největší stavební a dodavatelské firmy v okolí.

Závěrečná poznámka: 

Ještě jste mohli dostat značně depresivní drabble o prasátku Peppě, ale rozhodla jsem se být na vás hodná :o)

Obrázek uživatele Ježek

Nepovedená pohádka

Fandom: 
Drabble: 

Vítejte opět u pořadu Hlouběji do pohádek! Dnes máme jedinečnou příležitost sledovat naživo známou pohádku Tři prasátka. Zlý vlk se pokusí sežrat tři nevinné čuníky. Pozor! Už to začíná.
Na scénu přichází vlk. Dnes působí obzvlášť strašlivě. Chválíme kostymérku. A už fouká do prvního domečku ze slámy. Fouká a fouká, ale domeček ne a ne spadnout! Takhle ta pohádka přece probíhat nemá! Něco se muselo pokazit. Ale už spěchají na pomoc všechna tři prasátka. Panečku, to je pořádný vichr! A domeček už leží na zemi. Ale co to? Prasátka se dávají s vlkem do tance! Teď klidně může zazvonit zvonec.

Obrázek uživatele Ježek

Hlouběji do pohádek

Fandom: 
Drabble: 

Dobrý den. Máme tu další díl televizní show Hlouběji do pohádek. Přivítejte našeho dnešního hosta Jonáše Jahodu! Asi ho neznáte, ale bez něj by pohádky nebyly, co jsou teď. Zastává práci všeho druhu. Jonáši, povězte nám, co přesně vaše práce obnáší.

Vy jste sice říkal práce všeho druhu, ale já jsem tu spíše přes design a to estetické hledisko. Navrhuji šaty, doplňky a občas i architekturu.

Na jaká svá díla jste nejvíce pyšný?

Dlouho jsem pracoval na skleněném střevíčku Popelky. Na ten jsem obzvlášť hrdý. Nebo na kostýmu Červené Karkulky. Ta bláznivá holka ho chtěla modrý! Naštěstí jsem byl tvrdohlavější.

Obrázek uživatele Ježek

Špatný herec

Fandom: 
Drabble: 

,,Babičko, proč máš tak velké oči?"
,,To abych tě - Počkat, ty máš plnovous?"
,,To jsou vlasy", zasmála se nervózně Karkulka.
,,Vlasy nerostou z brady", ušklíbl se Vlk. Falešná Karkulka si strhla z hlavy čepec a mrskla s ním o zem.
,,Ach jo, zase nic", odmaskovaný trpaslík se zklamaně posadil na postel.
,,Jak zase nic?" nechápal Vlk.
,,Ty nevíš, co tady dělám?" Vlk zavrtěl hlavou.
,,Takže: Každý rok pořádá Pohádková federace Festival masek. Můžeš si zkusit jinou pohádkovou postavu. Ti, co se dobře namaskují a pohádku zvládnou, jsou oceněni. Jednou jsem zkusil Jeníčka. Tehdy jsem zjistil, že mám alergii na perník.

Obrázek uživatele Birute

Krutá kletba

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Světlá a Temná princezna se znovu objevily. Někdy příště třeba dostanou i jména.

Drabble: 

„Podívej se na tohle,“ řekla Temná princezna, která stála před starou skříní.
Světlá princezna ji poslechla. Pořád vypadala jako uzlíček neštěstí. Dost za to mohla ta kápě, kterou si nesundávala, ani když byla se sestrou sama.
Tmavá princezna vytáhla ze skříně masku jednorožce.
Světlá princezna by z ní byla kdysi nadšená, ale teď jenom mlčela.
Temná princezna navrhla: „Co tahle?“ Pták s dlouhým zobákem.
„Tuhle asi radši ne.“ Morový doktor.
Pak nahmátla masku krásné karnevalové dámy. „Zkus si ji.“ Podala ji sestře.
Jenže ta sklopila hlavu. Zpod kápě jí vyklouzl čenich psí lebky.
Temná princezna jí z něj setřela slzu.

Závěrečná poznámka: 

Světlou princeznu postihla zákeřná kletba, kdy jí zlý čaroděj ukradl hlavu a ona chudák skončila s psí lebkou. (Motiv převzatý ze skotské pohádky. U nás se vyskytl v pohádce Anička s lískovými oříšky.)

Pohádka pro dospělé

Fandom: 
Drabble: 

„Milé princezny, každá pohádka končí svatbou. Je na čase zapomenout na léta nevinnosti a přesunout se do večerního programu. V každé královně musí být kousek rajdy, jinak se království dědiců nedočkají.“ Poklepával dvorní rádce hůlkou.
„Takže – Růženka přestane polehávat v posteli a předstírat spánek a začne se kapánek projevovat.
Zlatovlásko, tvůj bujný porost tě sice proslavil, ale patří na hlavu. Nafasovat žiletku a naklusat do koupelny!
Popelka se konečně umyje a tohle, milá Popelko, je deodorant.
Sněhurko, odsud posud, nic se nemá přehánět. Chápu, že jsi zvyklá na sedm chlapíků, ale jeden manžel bohatě stačí. Co oči nevidí není argument.“

Čáry života

Fandom: 
Drabble: 

Za každou z čar vepsaný příběh. Bez těch příběhů by nebyla sama sebou. Prozrazená tajemství jejího života. Bez nich by nevěděla, že žila, že se radovala, že plakala, že se zlobila, že přemýšlela. Byla by jenom loutkou na jevišti života.
Dívala se sama sobě do očí v odraze zrcadla a plašila tu myšlenku. Ale otázka byla silnější než její odhodlání. Musela ji položit. „Zrcadlo, zrcadlo, řekni, kdo je v zemi zdejší, nejhezčí a nejkrásnější.“ Už tušila. Zrcadlo zcela ignorovalo její prožitky, její vzestupy i pády, zrcadlu byla osobnost volná. Krásu vidělo jinde. „Sněhurka, má paní.“ Čára na čele se prohloubila.

Závěrečná poznámka: 

je tam téma, že jo...

Hlas lidu rozhodl

Fandom: 
Drabble: 

Byl jednou jeden král, měl tři provdané dcery. Rozhodl, že království připadne tomu zeti, kterého si lid nejvíc oblíbí.
První zeť byl ministrem hospodaření. Protože království upadalo, zavedl řadu šikovných, potřebných opatření. Těmi však poddané spíš popudil.
Druhý podporoval rozvoj vzdělávání a kultury. Získal si však jen menšinu spojovanou obvykle se sídelním městem.
Třetí zeť rozšiřoval své statky, až postupně splývaly s korunním majetkem. Potom plnými hrstmi rozdával a sliboval mnohem víc. Proslulost získaly sušenky z pekáren, které ovládl. Prý nejlepší na světě. Nabízel je všem, a zadarmo!
Jistě jste, milé děti, uhodly, že trůn získal nadmíru populární král Sušenka.

Závěrečná poznámka: 

A možná že salóny v sídelním městě sem tam brblaly, ale koho by to zajímalo, když lid měl, co si přál.

Dokonalost na dosah

Fandom: 
Drabble: 

Pohybovala se v cechu, který měl velmi specifický architektonický vkus a požadavky. Reprezentativní obydlí bylo nedílnou součástí její profese. Vzdělání měla sice různorodé, ale design k němu bohužel nepatřil a tak se pohybovala v ose pokus-omyl, omyl, omyl. Osud tomu chtěl, že se ocitla ve stavu permanentní rekonstrukce. Zrovna, když se přiblížila ke svému ideálu, vše dokonale symetrické, lahodící, vkusné a decentní, nechala v noci rozsvíceno a zase se k ní natáhla nějaká zpitomělá mládež a pustila se jí do střechy. A k tomu ta stará, trapná výmluva, „To jen větříček.“ Je nejvyšší čas nastudovat statiku muří nohy. Sakra práce!

Obrázek uživatele Skřítě

Kdo říká, že v pohádkách se spravedlnost nekoná?! Na několik podezřelých padla ruka zákona!

Drabble: 

Od vydání nových norem vše se jinak odvíjí,
v pohádkové říši došlo k policejní razii.

Zatykač a diagnosťák pro Mařenku s Jeníkem,
odpykaj si upálení a maj útrum s perníkem.

Pro Červenou Karkulku též poslali si drába,
za týrání zvířat bručí myslivec i bába.

Sociálka dohlédne i na babičku s dědou,
zda malého Budulínka vychovávat svedou.

Smolíčka do péče převzaly jezinky
a jelen v oboře ožírá bezinky.

Na základě rekonstrukce přišlo se i na to,
kdo vypustil tenkrát fámu: "sůl je víc než zlato."

Nesuďte tu babku přísně, můžou za to geny,
případ už je po těch letech stejně promlčený.

Obrázek uživatele Birute

Modernizace

Fandom: 
Drabble: 

Vladanova patronka byla považovaná spíš za málomluvnou, ale teď ho zasypávala otázkami:
„Opravdu chceš jít sám proti Zlému čaroději? Je to ten typ, který si to velké Z skutečně zaslouží.“
„Nechceš si sehnat skupinu dobrodruhů? Slyšela jsem, že tohle je v podobných situacích běžný postup.“
„Nezkoušel jsi nějaké hospody? Tam se většinou srocují.“
Nakonec si jeho patronka povzdechla. „Dobře, dám ti moc, která tě ochrání před zákeřnými kouzly, ale po tu dobu budu muset tvůj život zaklít do světla, které nesmíš nechat zhasnout. Jinak zemřeš.“
Vladan kývl a odevzdaně se rozhlédl po jeskyni plné svící.
Morana mu podala kapesní svítilnu.

Obrázek uživatele Rebelka

Jak se seznámili

Fandom: 
Drabble: 

„Dobrý den, pane. Přišel jste kvůli mému inzerátu na spolubydlícího?“
Přikývnutí.
„To je dobře. Ještě pořád jsem nenašel nikoho vhodného. Bydleli bychom spolu. Byt je malý, ale útulný. Má krásné červené čalounění, udrží nás v teple po celý rok. Vařili bychom společně a na záchod chodili ven. Hygiena je důležitá. A teď něco o vás. Kouříte?“
Zavrtění hlavou.
„Máte rád dobrodružství?“
Přikývnutí.
„To je výtečné! A co takhle mrkvičku?“
Důrazné přikývnutí.
„Pane, to je skvělé! Myslím, že jsme stvoření jeden pro druhého. A cvičíte ráno?“
Bobek zavrtěl hlavou.
Bob se přesto usmál. „To nevadí. Do týdne si to jistě zamilujete.“

Obrázek uživatele Ampér

Královská cyklostezka

Fandom: 
Drabble: 

„Co tady dělají ti pánové s tím divným vercajkem?“ zeptal se Kejchal. „Vyměřujou,“ odpověděl smutně Prófa. „Má tu vést královská cyklostezka. Přes naši zahrádku. Domeček se zbourá. Takhle mi to ti pánové vysvětlili.“

„Znamená to, že se budeme muset vystěhovat?“ zeptal se Šmudla. „Vždyť ani nemáme kam.“
„Ve městě je pro nás byt, v paneláku. Bez výtahu. Vysoké schody, do práce daleko. Asi se z nás stanou bezdomovci.“

„Nic nebude,“ rozčílil se Rejpal. „My se nedáme. Podkopeme cyklostezku tak, aby se propadávala. Pořád, neřád.“

Tak se také stalo. Vzhledem k přetrvávajícím potížím s propadajícím se podložím byla trasa cyklostezky změněna.

Obrázek uživatele Ježek

Zvláštní místnost

Fandom: 
Drabble: 

,,Hele, tady je to světlo, které jsem viděl!"zvolal Jeníček. Měl pravdu. Byl tam oheň. A dokonce zářil. Ale nehořel. Mařenka se nevěřícně rozhlédla po velké kuchyni.
,,Přestaňte s tím! My se nedáme!" oznámila sebejistě všem v místnosti. Nic se nestalo. Opatrně zkusila strčit do nejbližší ztuhlé postavy. Mařenka se otřásla.
,,Jeníčku, nejez to! Co když je všechno otrávené! Mně se tady vůbec nelíbí. Proč by někdo stavěl zámek uprostřed lesa a nechal ho zarůst růžemi? A pak jsou tady ti znehybněí lidé. Vždyť ani oheň neplápolá. Pojďme raději pryč." popadla Jeníčka ze ruku a táhla ho pryč ze zámku.

Obrázek uživatele Elet

Vesnice (ne)spravedlnosti

Úvodní poznámka: 

BJB

Drabble: 

Za devatero horami a devatero znečištěnými řekami je malá vesnice, ve které žije přesně sto obyvatel.
Bydlí tam jedenáct více či méně podvyživených Jeníčků a Mařenek. Naopak s nadváhou či obezitou se potýká asi třicet jedna Otesánků.
Dvanáct obyvatel právě přerostlé trní zavřelo do karantény jako kdysi Šípkovou Růženku. Většina z nich je na tom ale i tak lépe než deset Marušek, ty totiž žijí na hranici absolutní chudoby.
Hodně dospělých umí kouzlit, ale pětina z nich neumí číst ani psát. Občas se ptají, proč je život v jejich vesnici tak nespravedlivý.
Vůbec netuší, že jejich vesnicí je celý svět.

Závěrečná poznámka: 

Obyvatelstvo vesnice reprezentuje procentuální zastoupení daných jevů ve světové populaci. Ne všechno mám dobře ozdrojované, takže určité nepřesnosti tam asi budou, ale i takhle orientačně mi ta čísla přijdou celkem zajímavá.

Obrázek uživatele Ježek

Na to zapomeňte!

Fandom: 
Drabble: 

Hotovo! Konečně! Růženka si znovu prohlédla svůj výtvor. Posbírala všechna prostěradla a povlečení, co ve věži našla. Nevěřili byste, kolik metrů látky se nacházelo na její posteli. Naštěstí věž, do které jí zavřeli, nebyla tak vysoká.
Co si jako mysleli, že bude dělat? Sto let ležet, a nevycházet z věže? Vysvětlovalo by to, proč jí ani nenechali jídlo. Zrovna ona, která vstává nejdříve z celého zámku, by měla spát sto let? Tak na to zapomeňte!
Vyhrnula si rukávy, vyhodila provizorní lano z věže a začala pomalu slaňovat podél hrubé kamenné zdi svého vězení. Vzduchem se nesla opojná vůně stovek růží.

Trýzeň volby

Drabble: 

Jó dřív, to bývaly časy, ale dneska, to máte ode zdi ke zdi, jedná má anorexii, druhá se živí ve fastfoodu, jedna cvičí od rána do večera, druhá se nehne jak je den dlouhý, umělý vlasy, řasy, nehty...Dobře živenou, přirozenou, se svaly tak akorát, aby jeden pohledal. Ona to není jen otázka estetiky, samozřejmě je důležité, jestli strava lahodí oku, jestli pěkně voní, ale ta výživnost, ta je taky dost podstatná. Jistě, máme svoje návyky, je to otázka profesní cti, ale ať na to koukám, jak chci, mám mnohem větší chuť na nějakého dobře rostlého chasníka než na princeznu.

Neviditelný fandom: 
Obrázek uživatele Tenny

Doporučení od pana doktora

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Možná už něco podobného někoho napadlo, ale tak což... :)

Drabble: 

"Kouříte?"
"Ne, pane doktore."
"Cvičíte?"
"Snažím se pravidelně pobývat venku, protáhnout si klouby."
"Maso jíte?"
Pacient se vyděsil. "Nejsem jako můj kamarád Ota! Maso tvoří většinu mého jídelníčku. Hlavně vepřové a skopové."
"Pravda, toho jsem nedávno léčil. Hm, uděláme vám rentgen a podíváme se, co za tím vězí..."

"Tak jsme na to přišli a bylo to velmi záludné! Vidíte tady na obrázku? V žaludku se vám zasekl malý kousek železa."
"Já si říkal, že to bude z toho."
"Budeme vás muset operovat a pak bude dieta. Žádní rytíři, pouze nejčerstvější princezny!"
Drak si povzdechl. "No jo, ale to se prodraží."

Neviditelný fandom: 
Obrázek uživatele Birute

Třetí výprava

Fandom: 
Drabble: 

Noc je jasná. Měsíc se potměšile uculuje. Muž seskočí do zahrady a uvědomí si, že noc je taky až moc klidná. Srdce mu bije tak, že to musí být slyšet široko daleko.
„Předtím to vyšlo,“ říká si. „Vždycky to vyšlo. Proč by to dnes mělo být jiné?“
Ale tep se mu nijak nezklidní.
Prochází mezi záhony. Občas zavadí o ježaté listí nebo o trny. V tu chvíli má pocit, že ho rostliny zkoušejí chytit. Přidá do kroku.
Jeho žena to jídlo potřebuje.
Už se dostal do té části zahrady, která vypadá téměř obyčejně.
Vydechne a sehne se pro hlávku lociky.

Obrázek uživatele Rya

Soud

Fandom: 
Drabble: 

„Obžalovaná, doznáváte se k zadržování nezletilého v místě vašeho bydliště, domku postaveného z… cože?!“
„Ctihodnej soude! Vědí voni, jak těžký je pro ubohou stařenu nalákat haranta do chalupy z brokolice? Jenže felčar poudal, že na sladký se nesmím ani podívat!“
„Trápila jste to děcko hladem!“
„Tlustý bylo! Tučný mám taky zakázený, achichouvej.“
„Dával jste mu pít krev!“
„Vhrdloulže! To byla šťáva z červený řepy, prej pěkně pročišťuje.“
„Vězení vás nemine!“
„A je pravda?“ natěšila se stará, „že kriminálnická strava je bohatá na sacharidy a nezdravý tuky?“
„Ne!“ odsekl soudce. „Vězni se stravují podle nejmodernějších výživových trendů.“
Plakala, když ji odváděli.

Obrázek uživatele Ampér

Piškuntálové

Fandom: 
Drabble: 

„Slavným heslem Škodit lidem zahajuji naši schůzi,“ ozvalo se z křesla. „Teď se račte chlubit, jakou lotrovinu jste komu vyvedli. Začne třeba piškuntál Bimbo.“

„Mě se povedlo udělat Pepíkovi Hrouzů do úkolu z pravopisu kaňky, takže dostal pětku,“ pochlubil se jmenovaný. „Byl tak krásně smutný.“

„To nic není,“ začal se vytahovat Trmisko. „Já jsem v noci v pekařství na náměstí zakryl komín taškami. Pekárna byla plná kouře, nepeklo se a ráno nebyly rohlíky, housky ani chleba. Těch nadávek, co jsem slyšel od lidi, když si nemohli ráno koupit čerstvé pečivo, radost poslouchat.“

„Prostě jste báječní škodiči,“ pochválil je Nejvyšší Piškuntál.

Závěrečná poznámka: 

Piškuntálové jsou zvláštní sorta trpaslíků. Škodí lidem, mají z toho tadost a baví se tím. Jsou velmi dobře maskovaní, takže je lze jen těžko zahlédnout.

Obrázek uživatele Scully

Kebuláčci

Drabble: 

Kebuláčci žili pod kameny a vycházeli ven, když byli zvědaví, co se okolo děje. Byli malí a skoro průhlední, ale záleželo, kdo se na ně díval. Dospělí si jich skoro nevšimli a děti si s nimi často povídaly.
Uměli ledacos najít, když jste se k nim chovali mile, třeba ztracené klíče, brýle, peněženku nebo ten otřesný porcelánový set od pratety, který se jako by do země propadl, zrovna když měla přijet na návštěvu.
Ale taky uměli věci šikovně schovávat. Když jste ty klíče, brýle, peněženku nebo porcelán nemohli najít, mohli jste si být jistí, že jste kebuláčky něčím dozajista naštvali.

Obrázek uživatele Keneu

Chemická pohádka

Úvodní poznámka: 

Chtělo by to více času, takhle je forma výrazně nadřazená obsahu.
Bez diakritiky a písmena Ch.

Drabble: 

Bor yttrium lanthan / neon bor yttrium lanthan / lanthan bor kyslík radium 20 kyslík 18 //
Vanad / tellur / lanthan bor kyslík radium 20 kyslík 18 jód / selen / skandium vodík yttrium 12 15 vanad hliník kyslík / draslík / polonium vodík 18 kyslík 13 5.
Neon draslík 4 kyslík / selen / uhlík vodík yttrium síra tantal 12 / sodík lithium titan / vanad kyslík dysprosium / 4 kyslík / draslík yttrium selen lithium dusík yttrium //
Kyslík síra 12 kyslík vanad jód neon / tellur 20 kyslík / 26 americium 5 26 jód lanthan / vanad jód lanthan / kyslík uhlík vodík radium dusík draslík yttrium neon //
Síra lanthan vanad 1 // Síra lanthan vanad 1 ///

Závěrečná poznámka: 

Jak luštit:
zaměňte chemické prvky za jejich značky, čísla jsou pořadová čísla písmen v abecedě.
Řešení:
Byla nebyla laboratoř. V té laboratoři se schylovalo k pohromě. Někdo se chystal nalít vody do kyseliny. Oslovině této zamezila víla ochránkyně. Sláva. Sláva.

Obrázek uživatele Ampér

Chaloupka (dříve perníková)

Fandom: 
Drabble: 

„Patříme už do starýho železa,“ pronesl smutně ježidědek. „Naší chalupě se teď děti vyhýbají jako čert kříži. Proč by sem taky chodili, když perník se u nás peče, ale nevaří. Jen si vzpomeň, babi, kdy nám naposled někdo loupal chalupu.“

„No to už je dávno,“ zavzpomínala ježibaba. „A to už jsme ty děti ani nezavírali, jenom jsme je nechali, ať nám olámou barák, a ještě dostaly vejslužku. Ale co teď, babo, teda vlastně dědku, raď.“

„No, jeden nápad bych měl,“ odpověděl tázaný. „Založíme tu pěstírnu konopí. A její vůni zamaskujeme tak, že kolem zasadíme něco ještě více aromatického. Třeba kopr.“

Obrázek uživatele Ampér

Nová daň

Fandom: 
Drabble: 

„Radíte mi špatně, kancléři,“ rozčilil se král Filip. „Máte se starat o královskou pokladnu, ve které není ani groš. Vy jste mi vnucoval, investujte do tohohle fondu, koupíme tyhle akcie, budou zisky. Výsledek? Nemáme nic.“

„Promiňte, Vaše Veličenstvo,“ bránil se oslovený. „Něco máme, a dost velkého. Míním dluhy, které je nutno brzy splatit. Mám řešení, jak získat dostatek financí na jejich zaplacení a zbyde i na státní kasu. Vypíšeme daň z pozemků, čím větší pozemek, tím větší daň. Majetek krále bude z daňové povinnosti vyjmut.“

Návrh byl králem schválen. Nejvíce zaplatil kancléř, jehož pozemky byly v království nejrozsáhlejší. Inu, smůla.

Obrázek uživatele Keneu

Půlnoční hlasatel varuje své čtenáře

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Pyšná princezna

Drabble: 

V zemi krále Miroslava opět stoupl index spokojenosti obyvatelstva, letos již potřetí. Měření je prováděno vždy jednou za čtvrtletí pomocí dotazníkového šetření. Král vyzval občany svého dominia, aby toto zlepšení přijali s nadšením a zpěvem.
Naše redakce se však táže: jsou výsledky výzkumu vskutku pravdivé? Náš tajný zdroj V. nám zpřístupnil dokumentaci. Jaké bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že většina odpovědí se nese v duchu věty „Nemůžeme si stěžovat.“
Z toho usuzujeme, že celý index spokojenosti je zmanipulovaný ukazatel, jehož účelem je přimět obyvatelstvo k poslušnosti, vlastenectví a pilnější práci.
Šiřte tyto informace dále, a jste-li s námi, nezpívejte!

Závěrečná poznámka: 

A teď se čtenáři vyznej v tom, co je faleš a co pravda.

Mě v posledních letech hrozně dráždí ono třetí nařízení v Půlnočním království: „a kdo pracuje, musí se mít tak dobře jako v zemi krále Miroslava!“ Na to, že to říká Vítek, moje nejoblíbenější postava z celé pohádky, je to celkem hnusárna.

Stránky

-A A +A