Příroda

Obrázek uživatele Tajiš

Vzpomínka na časy dávno minulé

Fandom: 
Drabble: 

V okolí byl nový svět. Její květiny nebyly přizpůsobené tomu, aby je opylovali tvorové, kteří v tomto světě žijí. Byla to už třetí generace tvorů, co ji mohli opylovat, a ti poslední už byli moc jiní. Tvorové, pro které tvořila své plody, už nežili. Svět byl jiný, tvorové, jež v něm bydleli, by těm dnešním připadali jako děsivá monstra. Ten svět byl pro ni cizí a začínal být nehostinný, ale možná se zas změní. A ten její už dávno byl historií. Vzpomínkou, o které nikomu nemohla povědět a nikdo o ní neví. Možná jen pár těch, co byli podobně staří.

Závěrečná poznámka: 

Magnolie jsou tak staré, že veškerý hmyz, co je opyloval, už stihl vymřít. Brouci jsou mu podobní, takže to stále zvládají, ale včely se vyvinuly moc pozdě, takže je nemohou opylovat. Zvířata, která měla jíst jejich plody, už taky vymřela.
Zdroje:https://eu.citizen-times.com/story/life/2021/10/21/blue-ridge-province-n...

Na počátku

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Na chvíli odhlédněme od toho, že samotný počátek veškerého prostoru a času se těžko popisuje už jen z důvodu, že v tu dobu neexistoval ani prostor, ani čas.

Drabble: 

Převiňme pásku záznamu zpět. Vesmír se bude smršťovat, hvězdy mládnout a rozpadat se do molekulárních mračen, chemických prvků bude ubývat, až nakonec zůstane jen vodík a trochu helia, co zbyly z počáteční vřavy mezi hmotou a antihmotou, která se vzápětí odehraje pozpátku a zanechá po sobě kouli světla, hmoty, a antihmoty, která se smrští do jediného, superhorkého bodu, vznášejícího se uprostřed ničeho. Tady zastavíme převíjení a stiskneme "play".

Nějakou dobu se neděje nic, dokud nenastane okamžik, který každý vnímá jinak.

- Komprimace desetirozměrného stabilního prostoru na čtyři rozměry?

- Kvantové přepnutí časoprostoru?

- Dotyk nadvesmírné entity?

Není to nakonec jedno? Zbytek je historie.

Obrázek uživatele Apatyka

Bob

Úvodní poznámka: 

Mimo seriál i obvyklý fandom.

Drabble: 

V jedné daleké zemi, co se jmenuje Francie, žil jeden pes. Jmenoval se Bob. Nebyl to žádný trpaslík. Byl vysoký asi jako ty a silný a chlupatý jako medvěd. Bob bydlel se svým člověkem v domečku na břehu oceánu. Měl moc důležitou práci.

Bobův člověk byl rybář. Každý den ráno vyjížděl na moře a odpoledne se vracel s nachytanými rybami. Někdy ale přišly veliké vlny a jeho lodička neměla dost síly, aby se dostala domů. Tehdy rybář hodil do vody lano a pes Bob skočil za ním. Chytil lano do zubů a táhl a táhl, až loďku dotáhl do přístavu.

Závěrečná poznámka: 

Novofundlandští psi jsou vodní plemeno, proto mají mezi prsty plovací blány. Jsou to záchranáři, ale i rybáři-tahači. Dokážou "přeplavat" odliv oceánu a dotáhnout rybami naloženou loď do přístavu, když na to její motory nestačí.
Krasavec na obrázku se ve skutečnosti nejmenuje Bob, ale Braxton.

Navenek obyčejné

Fandom: 
Drabble: 

Na první pohled je nepoznáte. Obyčejné kamenné pecky, které se nehodí ani k házení žabek. Abyste je našli, musíte mít trpělivost, a taky trochu příslovečného štěstí. To hlavní a nejkrásnější je totiž ukryté uvnitř.

Všechny vznikly stejným způsobem, a přece jsou jiné. Záleží na počáteční teplotě lávové kapsy, množství a typu křemičitých roztoků, co do nich natekly, a hlavně délce a průběhu chladnutí.

Mohou být vyplněné až po okraj, s krystaly tak miniaturními, že se ztrácí v kresbě jemné jako pavučina. Nebo tvořit shluky špiček jako ježčí bodliny.

A nebo být hrozny tak krásnými, že by zaplesalo srdce každého vinaře.

Závěrečná poznámka: 

Achátů (chalcedonů) je mnoho druhů. Ty hroznové jsou třeba tady.

Tmavý versus světlý

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Nesoutěžní.
No je tam to téma trochu šejdrem, ale kámoše opravdu nemají.
Podle dokumentu, který ukazoval za zdánlivě obyčejnými rvačkami o samice něco překvapivého, o čem se většinou v knihách nepíše.

Varování: 

No, je tam trocha násilí na ptácích.

Drabble: 

Obvykle vypadá jespák bojovný docela nenápadně. Když však nadejde doba páření, samcům naroste hřebínek. Jenže ne na hlavě, pod krkem, takový parádní límec z peří.
A nastanou boje o samičky, až peří lítá.
Vidíme dvě skupiny, tmavé a světlé límce. Žádné tábory, žádné přátelení, nicméně rozdělené úlohy. Tmaví jsou silnější. Takže vidíme tmavého rabiáta bušit do slabšího světlého a snadno vítězit.
Je to ale všechno? Vypadá to, že se soupeři předem dohodnou a pak hraje každý svou úlohu. Tmavý siláka, který zvítězí. Co ale bílý? Netratí. Během zápasu se i on předvádí samičce. A často u ní zaboduje, navzdory porážce.

Obrázek uživatele kytka

Za mlhou hustou tak, že by se dala krájet

Fandom: 
Drabble: 

Žrout se pomalu prodíral bujnou vegetací. Nebylo vidět na krok: doslova. Krajinou se valila mlha, brodil se tím bílým (i býlím) až po plece, jen hlava mu vyčnívala.

Žrout by to nepřiznal, ale byl toho dne poněkud neklidný. V mlze se mohlo skrývat cokoli - naneštěstí i smečka predátorů bažících po krvi.

Z dálky se ozval táhlý skřek. Žroutovi se v hrudi rozbušilo jeho velké srdce. Zvedl hlavu, aby se rozhlédl, ale z toho rychlého pohybu se mu udělaly mžitky a v krku ho píchlo u srdíčka.

Obě srdce pumpovala jako o život a přece by se v něm krve nedořezal.

Závěrečná poznámka: 

Žrout je Giraffatitan, jeden z největších dinosaurů.
Tenhle obří sauropod měřil víc než dvacet metrů na délku a třináct na výšku. Srdce měl pravděpodobně větší než je pračka a to muselo pumpovat krev do hlavy víc než osm metrů nad úroveň srdce.
Jedna z teorií je, že by snad v krku mohl mít další pomocné srdce, aby vůbec bylo možně zásobit mozek krví.

Obrázek uživatele HCHO

Milostná předehra

Varování: 

rozmnožování

Drabble: 

Princip této hry je stále stejný, pěkně se načinčat a pak - ulovit největšího krasavce.
Ale takhle nedočkavou jsem ji asi ještě neviděla.

Závěrečná poznámka: 

Naše stará jabloň obvykle kvete tak o měsíc později.

Poslední fotka měla bejt se včelkou nebo čmelákem (i když bych už musela psát varování, že mládeži nepřístupné :), ale sluníčko se schovalo za kopec, včelky se ztratily a kvítek si bude muset počkat až do zítra.

Edit - zkusila jsem ještě zvětšit obrázek

Obrázek uživatele morpi

A nakonec byl mošt

Fandom: 
Drabble: 

"Jsi si naprosto jisté? Taková věc už nejde vrátit zpět," pronesl pomalu laskavý hlas, který jakoby vycházel z celého mého okolí a zároveň i ze mě samotného.

"Jsem. Už se tu nudím. Chci zažít nové věci a cítit nové pocity," odpovědělo jsem rozhodně.

"V pořádku. Jen se ujišťuji. Většina tu chce zůstat co nejdéle. Mají rádi čerstvý vánek, rozhled do okolí a čekají, až si je někdo sám utrhne," nedal se hlas.

"Tam dole si mě najdou vosy a červíci. Budu mít kamarády. Tady se cítím osaměle."

Hlas už neodpověděl.

Zničehonic se moje větvička zatřásla.

Letělo jsem vstříc novým dobrodružstvím.

Obrázek uživatele ef77

Co probíhá pod povrchem a na pozadí

Fandom: 
Drabble: 

Pod povrchem a na pozadí probíhá krutý boj.

Obrázek uživatele Apatyka

Hnízdní princip

Fandom: 
Drabble: 

Hnízdní kolonie volavek popelavých v pražské ZOO.

Závěrečná poznámka: 

Kvalita fotek zaúpěla při zmenšování, ale snad to nevadí :)

Obrázek uživatele netopýr budečský

Jak si Pipouška ochočila člověka

Varování: 

Netopýr na fotkách je ochočená dlouhodobá svěřenkyně záchranné stanice. Divoké netopýry nikdy neberte do holé ruky. To nedělají ani zkušení pečovatelé. I mrňaví netopýři mají pěknou sílu v čelisti, jejich zuby jsou pěkně ostré a nečistí si je.

Drabble: 

Pipouška byla vskutku mistrná hráčka. Naštěstí se nakonec plně uzdravila a mohla být vypuštěna. Ač za tu dobu ochočená, s odletem neváhala ani vteřinu :-)

Závěrečná poznámka: 

Předení po krmení se do fotorománu z technických důvodů přidat nedá.

Obrázek uživatele netopýr budečský

Fakt už ne

Drabble: 

Že nás člověk sem tam tahá do práce, jsme si zvykli. Že pracuje na několika místech současně jí odpustíme. Naštěstí tam jsou jen chytří lidí, kteří na nás nematlají bez dovolení a spíš fotí, natáčejí, šišlají a piští.

Obvykle však následuje cesta na veterinu. Obvykle.

Posledně se ale fakt překonala. Veterina se nekonala. Ale!

Dotáhla nás do velké místnosti plné lidí, kde pak dlouho mluvila a ukazovala velké obrázky. Pak s námi jela metrem, hodinu vlakem a dvě hodiny autem.

Už mezi tou spoustou lidí jsme začali vřeštět. Pro jistotu i smrdět.

Myslím, že tenhle exces už se nebude opakovat.

Obrázek uživatele morpi

Jaké mravy, taký konec

Fandom: 
Drabble: 

Okousaný lístek. Kus hnijícího masa z mrtvé srnky. Jehlička. Raněný spolubojovník. Kousek bobule. Malý pavouk.

Konvoj postupuje stále vpřed po kmeni padlého stromu. Černé postavičky se neohlížejí, neberou ohled na jednotlivce za nimi. Přenášejí cenný náklad a potřebují se soustředit na cestu.

Z konvoje se najednou oddělí jedna z postaviček, zastaví se a ukousne ze svého nákladu. Dělníci před ní a za ní instiktivně mezeru zacelí. Hladovec jako by nikdy neexistoval. Nikoho nezajímá, nikomu nechybí, v konvoji už pro něj není místo. Bude si muset poradit jinak. Určitě to zvládne. Ale na jedno zapomenout nesmí.

S prázdnou se sakra nevracet.

Obrázek uživatele netopýr budečský

Žuch

Fandom: 
Drabble: 

Teda, to poslední zimování u lidí!
To byl flám jako trám!
Bylo od nás chytré, že jsme schválně nalétali někam, odkud nás odvezou do záchranné stanice. Té pro štramáky. *)
Tedy, místo trámu byla perlinka. Místo půdy box. Místo hejna můr miska s červy. Ale my si dokážeme užívat života kdekoli!
Kupříkladu můj soused zleva. Skočil po hlavě do misky a rozházel zophobáky. Kteří vylezli za námi do úkrytu! Stačilo jen počkat a chňap!
Nebo soused zprava! Baštil a baštil, pak vylezl nahoru, neudržel se ani na perlince a rozplácl se na podlážce jako vypasená kotva.
Když dotrávil, zvládl vylézt zpátky.

Závěrečná poznámka: 

*) Zvířecí záchranka naštěstí nikdy neodbočila špatně. Protijedoucí kurýři je totiž varovali zdaleka.

Poznámka: Někteří netopýři opravdu nemají záklopku, jak znáte z dřívějších drabblat. Dokážou se přejíst a poblinkat, vypadat jako před porodem trojčat nebo se přejíst tak, že nedokážou při vypouštění odletět.

Obrázek uživatele Peggy Tail

Muchomůrková kalba

Drabble: 

„Teda Václave, to zas byla jízda,“ nadhazuje Blitzen.
Václav neměl rád, když se Blitzen se svýma kámošema vychloubal. To je pořád nějaká hromadná kalba a chudák Václav vždycky tripuje osamotě. Holt, když nejste zaměstnán u velkýho pána, tak nepatříte do party.
Blitzen nevšímajíc si Václavova protáhlého výrazu pokračoval dál: „Na Štěpána nám šéf dokonce zahrál na elektrickou kytaru. Čéče, Rudolfovi málem upadla hlava z toho moshování, když Santa se skřítky vosolili Rolničky. Dancer má uplně okopaná kopyta. Ale bylo to zasloužený. Letošní šichta byla fakt náročná.“
„Kolik jste toho snědli?“ Chtěl vědět Václav.
„Hele, co jsme našli. Teď bude útrum.“

Závěrečná poznámka: 

„Muchomůrka červená je u nás známá svou jedovatostí. Dále na severu, konkrétně v domovině sobů a losů, však jed není tak silný. Sobi a losi vyhledávají v zimě zmrzlé a suché muchomůrky, které jim přinášejí opojné stavy. Muchomůrky a další houby jedí i v pozdním létě. Po požití hub se sobi motají, vydávají podivné zvuky, dokonce někdy kývají hlavou do rytmu jako na rockovém koncertě. Ze záliby sobů v muchomůrkách možná pramení i legenda o létajících sobech a Santa Klausovi. Domorodci, kteří pili „magickou“, muscimol obsahující moč sobů, určitě něco takového vidět mohli.“ – ZOO magazín

https://www.youtube.com/watch?v=w3NQULz6wo8&ab_channel=AnimalPlanet

https://www.youtube.com/watch?v=MkCS9ePWuLU&ab_channel=BBCStudios

Obrázek uživatele netopýr budečský

Trest!

Úvodní poznámka: 

Kdože chtěl pokráčko k Nehoráznosti?

Drabble: 

Jsme hřejivé, hebké, huňaté, přítulné a předoucí chlupaté kuličky s křídly.
Když chceme.
Když nechceme, jsme vyzubené nadávající štípající obludy klidící se lidem z dosahu.
Pokud Julián opravdu nemá svůj den, taky nechápavě zakousnuté do hnusného lidského masa místo šťavnatého zophobáka.
Naše člověk je dost nejistou konstantou našeho života. Nejen že minulý týden dvakrát přišla pozdě a smrděla jednou kočkou a podruhé psem, ale dokonce odjela na tři dny pryč!
Jsme těžce uraženi.
Jíst budeme, až zhasne a půjde spát. Žádné roztomilé šuštění křídly a radostné pískoty. I kdyby nám po těch cvrčcích ještě přinesla misku zophobáků.

Moment... misku zophobáků?

Závěrečná poznámka: 

Trocha etologie.
Zvířata umí být pěkně vychytralá a pasivně agresivní.
Jen dneska jim to dlouho nevydrželo. Zrovna pilně loví z misky.

Obrázek uživatele netopýr budečský

Kolonie

Úvodní poznámka: 

Ze života Marielly, ještě když se o sebe starala sama.

Drabble: 

Vy lidi to znáte taky. Když se vás sejde víc a máte s sebou malé děti, nastane brzy rachot jako ve slepičárně. V případě nevychytaného výběru společnosti si připadáte, že v té slepičárně skutečně jste.

Nevím, jak lidi říkají mojí letní kolonii. Dodneš se dohadují, kde jsem létávala rodit a vychovávat děti. Hihi. Tajemná dáma stále drží
imidž.

Některé jsem potkala už při probuzení v zimovišti. Jiné až na místě. Ale vždy jsme měly všechny břicha jako bubny a porodily krátce po sobě.

Ať už máte jakékoli spolubydlící, oceníte, když vám na chvíli zahřejí dítě, než se vrátíte z lovu.

Závěrečná poznámka: 

Často přemýšlím, kolik má asi potomků...

Obrázek uživatele netopýr budečský

Nehoráznost!

Úvodní poznámka: 

Hlásí se Mariella a Julián. Spolu.

Drabble: 

Lidi prý mají nějaké svátky a volno. Nevypadalo to tak. Člověk pobíhala po bytě, pořád nosila věci odněkud někam, utírala nábytek a čistila kdeco.
Nakonec hromadu věcí naházela do kufru a nasypala nám druhou, štědrou misku jídla.
Krátce nato odjela i s kufrem. To nevěštilo nic dobrého.
Večeře byla vydatná. Ještě druhý den odpoledne jsme usilovně trávili. Večer byly obě misky prázdné a člověk stále nikde! No to snad ne!
Dnes je den třetí. Začínáme mít hlad a jsme naštvaní. Člověk stále nikde a miska je prázdná.
Až se objeví, my jí to pořádně vyúčtujeme!
Týden s ní nebudeme mluvit!

Závěrečná poznámka: 

Chtěli jste pokráčko? Tady je!

Pták s pankáčskou ozdobou

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Dá se na zadání spojené s něčím, co je člověku naprosto cizí, napsat něco na téma, které je mu docela blízké a píše o tom rád? No, někdy jo.
Asi proto tady přese všechno nadávání na témata pořád jsem.
Tak ta známka je tam uvedená, stačí takhle, ne?

Drabble: 

Osobité pokrývky hlavy mívají různí ptáci, ale u nás je tahle jedinečná. Rozvinutá je bohatá, ale dá se sklopit, a potom milý pták vypadá opravdu rebelsky.
Dudek každopádně míval pověst nekonformního vyděděnce. Byl nazýván (a právem) smradlavý pták, kolovaly drby, že nedodržuje základní hygienu a v hnízdě má naděláno. Zápach však způsobuje sekret, který slouží jako ochrana před predátory.
Kupodivu ve Francii se naopak jeho jménem označuje „velké zvíře“, zato v Rakousku domýšlivý pitomec.
Pro svou odlišnost hraje dokonce významnou úlohu v magických praktikách. Od předpovídání počasí nebo věštění úrody až po výrobu zneviditelňující masti nebo odhalování tajností a klamů.

Závěrečná poznámka: 

Jo, ale mám dojem, že v arabském světě se těší naopak dobré pověsti a někdy třeba hraje úlohu spolehlivého průvodce tápajících hrdinů.
Tady klasické foto dudka chocholatého: https://www.priroda.cz/clanky/foto/bohdal-dudek-chocholaty-167.jpg
a tady se složeným chocholem https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f2/Common_Hoopoe_%28Upa...

Obrázek uživatele Rya

Den Země

Fandom: 
Obrázek: 
Úvodní poznámka: 

NESOUTĚŽNÍ
když už tady ten obrázek mám (ten ale za den nevznikl).

Obrázek uživatele netopýr budečský

Jak cvičí netopýři

Úvodní poznámka: 

NESOUTĚŽNÍ IDENTITA

Hlásí se Mariella.

Drabble: 

Můj druh je náladový a vůči lidem asociální a nehodí se moc na ukazování lidem, říkali.
Moje člověk je věděc, a tak hypotézu zkusila ověřit. Když už mám ráda návštěvy, proč bych nezvládla i předvádění se na stánku, že jo? Trvalo jí celý rok a tři čtvrtě, než na to přišla.
Lidi jsou takové... tupé pomalé stromy. Musíte jim dávat jednoduché pokyny.
Visení mimo úkryt: chci se nechat omatlat.
Zalezení do úkrytu: nechci.
Klidné sezení v ruce: můžete hladit.
Zalezení pod druhou ruku: Nesahat.
Nadávání: Chce se mi čůrat, máš přesně 0,3 s na to přendat mě do boxu.

Závěrečná poznámka: 

V 60% případů to člověk nestihne.

Množství proti síle

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Podle hodně působivého videa z Austrálie, které tohle téma opravdu ztělesňuje.

Drabble: 

Veliké hejno žlutozelených papoušků andulek táhne australskou pustinou.
Je nutné pít, to však znamená nebezpečí. Právě u vody mohou číhat dravci.
Hejno postupuje spořádaně. Přilétá k místu, kde se ojedinělá říčka rozlévá doširoka, a pomalu klesá ve vlnách. Nejnižší skupina andulek se napojí, ostatní poletují kolem.
Pozoruje je raroh, elegantní lovec v tmavém fraku. Tolik potravy naráz!
Takže, kterou?
Andulky se třepetají ve vzduchu, míhají se před očima. Jednu rychle střídá druhá. Raroh neví, kam se vrhnout.
Jedny dopily, další nastupují. Raroh krouží kolem proměnlivého pestrého mračna, stále zmatenější.
Hejno už se zvedá a odlétá. Neuvěřitelné, ani jedna nedošla úhony.

Tanečník a generátor zvuků

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Nesoutěžní.
Ani to úplně nesplňuje téma, protože se nejedná o slova. Ale tenhle pták je prostě neuvěřitelný.

Drabble: 

V hloubi australských pralesů zpívá a tancuje podivuhodný pták, lyrochvost nádherný.
Honosí se elegantním peřím, ne zvlášť pestrým, je z těch, kteří sázejí na nenápadnou eleganci. Ovšem světlá vzdušná ocasní péra, která vysoko zvedá a přehazuje přes hlavu jako závoj, mají neodolatelný půvab.
To však není to hlavní. Lyrochvost patří k pěvcům, ačkoliv je pro ně naprosto netypický.
A hlasové ústrojí má nadmíru vyvinuté. Když zpívá, dokonale napodobuje nejrůznější zvuky.
V repertoáru má všechny možné sousedy, což leckterého ptáka plete.
A v současnosti se ani tomuhle obyvateli džungle nevyhnula civilizace. Takže od něj uslyšíme motorovou pilu, nebo také spoušť fotoaparátu.

Závěrečná poznámka: 

Videíčko s lyrochvostem nádherným a Davidem Attenboroughem https://www.youtube.com/watch?v=mSB71jNq-yQ

Mateřská škola

Fandom: 
Drabble: 

Dnes jsme měli první volný den. Mladýmu se konečně začalo objevovat normální peří, a tak jsme ho mohli odlifrovat do školky a vyrazit na lov společně.

To byste neřekli, jak taková jednoduchá věc může jednomu chybět. Už není nutné šup šup rychle něco urvat, frr zpátky, a příště se vyměnit. Takhle se dá spolupracovat, nahánět ryby jeden druhému, mít prostě i trochu zábavy.

Najedení, šťastní, a spokojení jsme s ženou vyskočili na břeh a vydali se pro naši ratolest. Ale očividně jsme dneska nebyli jediní. Z té strkanice a veselého štěbetání zaléhají uši, ale nám stačí jen zavolat. "Tady, prcku!"

Závěrečná poznámka: 

Aneb jak to chodí v kolonii. Ta strkanice a řev celého hejna je k nesnesení, ale rodičům stačí písknout, a s mláďětem se poznají. Jestli neznáte film Putování tučňáků, doporučuju.

Po březích Lotu

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Pro jednou trocha vzpomínek na jedno z míst, které mám opravdu ve velké oblibě.

Drabble: 

Pozvolna plynou vody Lotu jihem Francie směrem ke Garonně.
V kraji stejného jména se k němu blíží Celé v rozverných meandrech. Vlní se mezi vrchy porostlými lesíky zářivě zelených středomořských doubků.
Ale břehy Lotu jsou zadumané. Nad pokojnou řekou ční vysoké skály, bělavé a narůžovělé, místy polité tmavě modrým manganem. Dolů visí popínavé rostliny a šlahouny ostružin. Najdeme tu převisy, pod nimiž pradávní lidé nacházeli útočiště.
Před Cahors, krásným staroslavným městem, se klene skvělý most s věžmi, jako náramek pro řeku. Ta si ho v zrcadle zálibně prohlíží a ve správném světle se most a odraz slévají v dokonalý celek.

Závěrečná poznámka: 

Asi to neumím dobře vykreslit a dneska tady byly samozřejmě mnohonásobně lepší věci, ale rozhodně je to moc krásný kousek země. ještě se všemi malebnými městečky a vesnicemi.

Obrázek uživatele Tess

Dada, tak trochu

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Mám psát další kapitolu Ostrovů, tak místo toho prokrastinuju.
Nesoutěžní.

Varování: 

Na vlastní nebezpečí!

Drabble: 

Učumená mučenka. Čmelíci číhají v srsti jelena blejícího na čihadlo.
Blé.
Mučivé čim, čim čečetky, i ona jest začmelíkována.
Činčila čistí čumáček.
Taky čmelíci.
Mučenka čeká. Čmelíci jí nehrozí.
Čmelák číhl mučenku. Čečetka čuje nepřístojnosti.
Čmelák tančí čaču v květu mučenky. Ta slast! Očesává tyčinky.
Mučenky nezúčastněně čumí. To umí.
Čmelák bzučí z květu na květ.
Orgie.
Hloušť si šťastně štěbetá. Čenichá. Drbe se.
Čmelíci jsou všude.
Jelen očichává mučenky. Nebezpečí?
Často len je jelenem zhltnut. Co čeká mučenku?
Jelen, trouba, troubí.
Už zase.
Blé.
Čmelák zabzučí, jelen se lekne...
Crrrrr.
Moč crčí.
Vodopád
žluté
nechutnosti.
Čvacht.
Mučenka je umučena.

Zázračné vody

Úvodní poznámka: 

Na téma: K pramenům

Drabble: 

Kdesi daleko v nedostupných horách, ve slujích hluboko pod zemí, kam lidská noha nevkročí, tryská zázračný pramen. Voda vytéká z podzemí, ale znovu se kamsi ztrácí, nelze ji najít.
Mísí se však s jinými vodami, které putují dlouho a daleko svými cestami. A proto na některých místech vyvěrají ze země pramínky s podivuhodnou mocí. Uzdravují nevyléčitelné neduhy, zachraňují životy. Jen navracet je nedovedou, takovou sílu má jedině voda z původního zdroje.
Některé zázračné studánky přetrvávají, jiné časem zeslábnou. A zase se objevují jiné.
Choďme k pramenům, nalézejme je, pečujme o ně.
Protože v každé studánce se možná skrývá živá voda.

Závěrečná poznámka: 

Nevyužitý nápad na tohle téma.

Extrémní rybaření

Fandom: 
Úvodní poznámka: 

Tak sportovní akce to svým způsobem je, ne?

Drabble: 

Nekonečné nebe nad hlavou, širé moře dole. Napínám křídla a vyrážím. Támhle nelétá tolik konkurentů. Trochu níž, ale ne moc – á, vidím rybu. Vrhám se po hlavě dolů, řítím se jako šíp, prorážím hladinu, dolů, a mám ji! Rovnou ji sním pod vodou, tady řádí lupiči.
Jenomže musím něco donést mláděti, a to bude teprve adrenalin. Další ryba, šup dolů! Mám. Rychle pryč. Výborně, chytil jsem proud, který mě dobře nese. Ajajaj, blíží se fregatka! Pomoc! Pod vodu potvora nejde, radši olupuje poctivé rybáře. Ale fantasticky plachtí a manévruje. Ne, vyhlédla si támhle bílého faetona, chudáka. Triumfálně letím do kolonie.

Závěrečná poznámka: 

Aktérem je terej, vynikající letec proslulý odvážnými akcemi. Ryby vidí i z výšky 30 metrů, vrhá se za nimi prudce dolů a potápí se. Má stavěnou lebku tak, aby vydržela náraz o hladinu, který přitom omračuje jeho vyhlédnutou kořist.
Pozorovatele překvapuje, že se často vynoří s prázdným zobákem, protože kořist zkrátka zbaští už pod vodou.
Víc k terejí bílému: https://www.stoplusjednicka.cz/verny-blazen-s-tvrdou-hlavou-terej-bily-j...
Rybaření na moři se stává extrémním sportem díky přítomnosti loupežníků, jako jsou fregatky, další skvělí letci, kterým se ale do vody nechce, takže jen sbírají ryby z hladiny, anebo přepadají jiné ptáky a berou jim úlovek. To jsou pak někdy hodně divoké honičky.

Obrázek uživatele Eso Rimmerová

Kouzelná niť

Úvodní poznámka: 

Nesoutěžní.
Tohle jsem měla jako zálohu, kdybych nevymyslela nic na fiktivní fandomy, ale nakonec jsem to napsala taky. Je to koneckonců téma mojí dizertace (Kterou už bych sakra měla napsat, ale místo ní mastím drabblata, protože prostě proto...).

Drabble: 

Tou magickou továrnou jsou trubičky tak dlouhé, že se do těla sedmicentimetrového tvorečka sotva vejdou.
Příběh začíná v dlouhé, úzké a křivolaké chodbě, do níž vstupují obři, kteří moc nemusejí vodu. Že se nějak moc opakují? V tom tkví jejich síla.
To už ale vstupují do rozšířené síně, kde je obklopí houfy vodomilných bratříčků, velkých i úplně mrňavých. Však je jich také potřeba, lepit a desinfikovat každý nesvede.
Pak se cesta zužuje a tlak narůstá, až nakonec všichni opustí svého stvořitele a poprvé spaří světlo světa.
A co je tedy výsledkem? Přibližně kilometr výjimečně pevného vlákna tenčího než lidský vlas.

Závěrečná poznámka: 

Hedvábí bource morušového vzniká ve snovacích žlazách, které jsou delší než tělo housenky, a proto musejí být poskládané, aby se do něj vůbec vešly. V jejich zadní části vzniká fibroin, obrovský hydrofobní protein a opakovanou sekvencí aminokyselin, díky níž dokáže tvořit krystalovou strukturu, která je zárukou pevnosti. Následně se ve střední části žlázy vlákno obaluje celou řadou proteinů, které jsou převážně lepivé, ale také antibakteriální. V přední části žlázy se pak vznikající vlákno stlačuje a ztenčuje, načež je vypředeno aparátem nacházejícím se u úst larvy. Na vzduchu rychle zasychá a tvrdne, což vykrmené housence umožňuje postavit pevný kokon, kde se zakuklí.

Obrázek uživatele netopýr budečský

Jak si zkazit večeři

Úvodní poznámka: 

Podle skutečné události.

Drabble: 

Je to pořád dokola, jako kolovrátek.
Zašustí zip.
Pleskne lidská kůže o misku.
Cvakne šuplík.
Chrastí krabičky.
Misky přistanou zpátky na zem tvořenou polstrovanou podložkou obalenou flísovou dekou.
Zašustí mouční červi.
Mariella vyťapká z úkrytu.
Přiletět, skočit po hlavě do misky, odletět s červem do výšin, zbaštit.
Přiletět, skočit po hlavě do misky, odletět s červem do výšin, zbaštit.
Přiletět, skočit po hlavě do misky, odletět s červem do výšin, zbaštit.
Cvakla pinzeta!
To znamená, že za chvilku budou v mice zophobáci!
Přiletět, sko... přistát člověku na ruce! Blé! Honem pryč!
Čekám ve výši.
Zašustí zip. Zavřeno.
Jupí!
Miluju zophobáky!

Závěrečná poznámka: 

Larvy potemníka brazilského jsou nejen mnohem větší, ale také tučnější než larvy potemníka moučného. Proto je lepší je dávat netopýrům jen občas jako pamlsek.

Jak je známo i u lidského druhu, tuk dává jídlu chuť. Proto spousta odtučněných lidských jídel obsahuje přídavek cukru nebo kukuřičného sirupu, kterým se dohání ztráta chuti. Je to krok z bláta do louže. Lidé mají tendence k odezdikezdismu, ale je nutno říct, že díky nedávné paleo módě se spousta lidí naučila vařit a odnaučila jíst polotovary mizerné kvality.

Stránky

-A A +A